Постанова від 19.08.2010 по справі 2а-7437/10/2670

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

19 серпня 2010 року 08:45 № 2а-7437/10/2670

За позовом Відкритого акціонерного товариства «Укртранснафта»в особі філії «Придніпровські магістральні нафтопродукти»ВАТ «Укртранснафта»

до відповідача Кременчуцької об'єднаної державна податкова інспекція у Полтавській області

про про скасування податкових повідомлень-рішень

Суддя Добрянська Я.І.

Секретар судового засідання Пономарьов Д.Г.

Представники:

від позивача: Шамрай В.В. (довіреність від 16.12.2009р. №148)

від відповідача: не з'явився

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 19.08.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Відкритого акціонерного товариства «Укртранснафта»в особі філії «Придніпровські магістральні нафтопродукти»ВАТ «Укртранснафта» з позовом до Кременчуцької об'єднаної державна податкова інспекція у Полтавській області про скасування податкових повідомлень-рішень від 19.01.2010р. №0000152301/2/61, від 09.04.2010р. №000015230/2/1076, від 22.04.2010р. №0000152301/3/1207.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідачем зроблений помилковий висновок щодо змін ч. 4 та ч. 5 ст. 21 Закону України «Про оренду землі», оскільки зазначені зміни набрали законної сили з 01.01.2009р. а не з 04.06.2008р, як це застосовано відповідачем, а тому позивачем не порушені норми Закону України «Про оренду землі», а оскаржувані податкові повідомлення рішення підлягають скасуванню.

Відповідач про час, дату та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, свого представника до суду не направив.

Розглянувши наявні в матеріалах справи документи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Кременчуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією в Полтавській області була здійснена невиїзна планова виїзна перевірка Філії "Придніпровські магістральні нафтопроводи" відкритого акціонерного товариства "Укртранснафта" код за ЄДРПОУ 26113233 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2008р. по 31.03.2009р., валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2008р. по 31.03.2009р.

За результатами вищезазначеної перевірки уповноваженими особами податкового органу було складено акт від 09.07.2009р. №3013/23-209/26113233, в якому встановлено заниження орендної плати за земельні ділянки у 2008р., а саме з 04.06.2008р. по 31.12.2008р на 3092 грн. 43 коп., оскільки зміни до ч. 4 ст. 21 Закону України «Про оренду землі»набрали чинності з 04.06.2008р.

На підставі вищевказаного Акту перевірки від 09.07.2009р. Кременчуцькою об'єднаною державною податковою інспекцією в Полтавській області винесені податкові повідомлення-рішення, якими визначено податкові зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб в сумі 4 638,65 грн., із них: 3 092,43 грн. основного платежу та 1 546,22 грн. штрафних (фінансових) санкцій, а саме:

- №0003702301/0/2246 від 20.07.2009 року;

- №0003702301/1/3381 від 30.10.2009 року.

Не погоджуючись з вищезазначеними податковими повідомленнями -рішеннями, позивач оскаржив їх у адміністративному порядку.

За результатами адміністративного оскарження ДПА у Полтавській області було прийнято рішення про результати розгляду повторної скарги від 10.12.2009 року № 3135/10/25-017, яким було збільшено суму податкового зобов'язання по орендній платі за землю з юридичних осіб на 1 4 941,19 грн. і штрафної санкції- 470,59 грн.

На підставі Акту перевірки та вищезазначеного рішення ДПА у Полтавській області Кременчуцькою ОДПІ на адресу ВАТ «Укртранснафта»в особі філії «ПДМН»було направлено наступні податкові повідомлення - рішення:

- від 19.01.2010 року № 0000152301/2/61;

- від 09.04.2010 року № 0000152301/2/1076;

- від 22.04.2010 року № 0000152301/3/1207.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю»використання землі в Україні є платним.

Статтею 14 Закону України «Про плату за землю»визначено, що платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Статтею 17 Закону України «Про плату за землю» встановлено, що податкове зобов'язання по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки.

Між ВАТ "Укртранснафта" (орендар) та Кременчуцькою міською радою (орендодавець) було укладено договір від 15.05.2007року оренди земельної ділянки для будівництва багатоповерхового багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованим блоком на розі вулиць Бутиріна та Радянської в мікрорайоні №107 м. Кременчука Полтавської області.

Умовами вказаного договору передбачено, що Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку і сплачує орендну плату, при цьому величина орендної плати базується на розмірі земельного податку.

Відповідно до п.п.4 п.8 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»(№107-УІ, 28.12.2007, Верховна Рада України) част.4 ст.21 Законі України «Про оренду землі»було викладено в такій редакції: "Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю».

Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині».

Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу І, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу І, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу II (№10-рп/2008, 22.05.2008), визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу І, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України»та пункту 3 розділу III «Прикінцеві положення»Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Пункт 8 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»(№107-УІ, 28.12.2007, Верховна Рада України) виключено на підставі част.2 п.1 розділу II «Прикінцеві положення»Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»(№309-УІ, 03.06.2008, Верховна Рада України), а част.4 та 5 ст.21 Закону України «Про оренду землі»Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»(№309-VI, 03.06.2008, Верховна Рада України) (п.п.5 п.2) викладено у новій редакції, тотожній змісту, наведеному у п.п.4 п.8 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»(№107-УІ, 28.12.2007, Верховна Рада України).

Але у част.1 п.1 розділу II «Прикінцеві положення»Закону №309-УІ зазначено: «цей Закон набирає чинності з дня його опублікування та застосовується з дня втрати чинності відповідними положеннями розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (Відомості Верховної Ради України, 2008 р., №№5-8, ст. 78).

Відповідно до част.7 п.2 розділу III «Прикінцеві положення»Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»(№107-УІ, 28.12.2007, Верховна Рада України) розділ II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" діє по 31 грудня 2008 року.

Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що част.4 та 5 ст.21 Законі України «Про оренду землі»в новій редакції набирають чинність з 01 січня 2009 року.

Таким чином, нова реакція положень ст. 21 Закону України «Про оренду землі» не може бути застосовано до правовідносин за червень 2008р. по грудень 2008 року, оскільки напрала чинності лише 01.01.2009р.

Таким чином, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог та скасування податкових повідомлень-рішень від 19.01.2010р. №0000152301/2/61, від 09.04.2010р. №000015230/2/1076, від 22.04.2010р. №0000152301/3/1207.

Згідно із ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У відповідності до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

При цьому суд бере до уваги положення ч.2 ст.71 КАС України, згідно з якими в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, обґрунтованих пояснень щодо оскаржуваних податкових повідомлень-рішень суду не надав.

Натомість представник позивача надав обґрунтовані пояснення щодо правомірності заявлених позовних вимог.

Позивач не заявляв позовну вимогу щодо відшкодування йому судових витрат із сплати судового збору. Тому суд не вирішував питання, в порядку ст. 94 КАС України, щодо розподілу між сторонами судових витрат.

Керуючись ст.ст. 94. 98, 117, 158, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Прикінцевими та перехідними положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

1. Позов задовольнити.

2. Скасувати податкове повідомлення -рішення Кременчуцької об'єднаної державна податкова інспекція у Полтавській області від 19.01.2010р. №0000152301/2/61

3. Скасувати податкове повідомлення -рішення Кременчуцької об'єднаної державна податкова інспекція у Полтавській області від 09.04.2010р. №000015230/2/1076

4. Скасувати податкове повідомлення -рішення Кременчуцької об'єднаної державна податкова інспекція у Полтавській області від 22.04.2010р. №0000152301/3/1207.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя Я.І.Добрянська

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -25.08.2009 року