ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
02 серпня 2010 року 10:27 № 2а-7537/10/2670
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі:
Суддя Добрянська Я.І.,
Секретар судового засідання Пономарьов Д.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва
до відповідача Закритого акціонерного товариства «Аксесс»
про стягнення суми простроченої заборгованості по внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування,
За участю представників сторін
Від позивача: Несторенко Д.О. (довіреність від 11.01.10р. №36/07)
Від відповідача: не прибув
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 02.08.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва з позовом до Закритого акціонерного товариства «Аксесс»про стягнення суми простроченої заборгованості по внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 69 102 грн. 91 коп.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, обґрунтовуючи тим, що відповідач має заборгованість по внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, яка виникла в результаті порушення ним вимог ст.ст. 14, 15, п. 6 ст. 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV).
У витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців зазначено, що місцезнаходження відповідача -ЗАТ «Аксесс»є: 01030, м. Київ, вул. Івана Франка, б.40. На зазначену адресу судом було надіслано лист із судовою повісткою та позовною заявою, однак лист повернувся на адресу суду без вручення адресату з відміткою «вибули».
Згідно п. 8 ст. 35 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
Суд звертає увагу на положення ст..19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців», зокрема юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.
З огляду на положення ст. 35, 128 КАС України та відповідні обставини, адміністративна справа розглядалася і вирішувалася без участі даної особи.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, заслухавши пояснення його представника, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Закрите акціонерне товариство «Аксесс»є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»від 26.06.1997 р. №400/97-ВР та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. № 1058-IV.
Відповідно до п. 1 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», (далі Закон № 1058-IV), страхувальниками є роботодавці підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 статті 11 цього Закону.
Базовим звітним періодом для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 вказаного Закону, є календарний місяць.
Як визначає п. 6 ст. 20 цього Закону, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Відповідно до п. 1 ст. 19 Закону №1058-IV, страхові внески до солідарної системи нараховуються:
для роботодавця - на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Згідно п. 1 та п. 2 ст. 106 цього Закону, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 Закону № 1058-IV, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 зазначеного Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Відповідач має заборгованість перед Пенсійним фондом України, яка виникла в зв'язку з несплатою внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Враховуючи наявні в матеріалах справи розрахунки сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що подані до пенсійного фонду відповідачем та картки особового рахунку страхувальника юридичної особи або фізичної особи, яка має найманих працівників, відповідач має заборгованість по сплаті внесків на загальн6ообовязкове державне пенсійне страхування за період з грудня 2008 р. по жовтень 2009р. у розмірі 69 102 грн.91 коп.
Як встановлює п. 12 ст. 20 Закону № 1058-IV, страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
У разі наявності у платника страхових внесків одночасно із зобов'язаннями із сплати страхових внесків зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами, то зобов'язання із сплати страхових внесків виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань щодо виплати заробітної плати (доходу).
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається на їх обґрунтування.
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що з урахуванням положень зазначеної статті необхідно позов задовольнити у розмірі заявленої суми позовних вимог, оскільки у позивача наявні докази існування у відповідача боргу по внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування .
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача в повному обсязі шляхом примусового стягнення коштів з Закритого акціонерного товариства «Аксесс»заборгованість по внескам на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 69 102 грн. 91 коп.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 69, 71, 94, 97, 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Закритого акціонерного товариства «Аксесс»суму заборгованості по сплаті внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період грудня 2008р. по жовтень 2009р. у розмірі 69 102 (шістдесят дев'ять тисяч сто дві) грн. 91 коп. на користь Управління Пенсійного фонду України в Шевченківському районі м. Києва.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя Я.І.Добрянська
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -06.08.2010 року