Постанова від 07.09.2010 по справі 2а-19366/09/0370

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2010 рокуСправа № 2а-19366/09/0370

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

в складі головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,

при секретарі судового засідання Кириченко О.О.,

з участю представників позивача Сидорчука Д.А., Михалко Н.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Луцької об'єднаної державної податкової інспекції до приватного підприємства «Торговий дім «Камак» про стягнення податкового боргу за рахунок активів,

ВСТАНОВИВ:

Луцькою об'єднаною державною податковою інспекцією (далі по тексту - Луцька ОДПІ) заявлено адміністративний позов до приватного підприємства «Торговий дім «Камак» (далі - ПП «Торговий дім «Камак») про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість і з податку на прибуток в сумі 1 629 853,30 грн. за рахунок активів на підставі податкових повідомлень - рішень №0000741601/0 від 27.01.2009 року, №0000211501/0 від 27.01.2009 року, №0000712301/0 від 29.09.2009 року та №0000702301/0 від 25.09.2009 року.

Заявлений позов мотивовано тим, що ПП «Торговий дім «Камак» діє на підставі Статуту, зареєстрованого виконавчим комітетом Луцької міської ради 04.12.2007 року. Відповідач з 05.12.2007 року перебуває на обліку як платник податків і зборів в Луцькій ОДПІ, є платником податків та зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування». В порушення вимог цього Закону відповідач не виконує його вимоги щодо своєчасності сплати податків, внаслідок чого за ним рахується податковий борг до бюджету 1 629 853,30 грн., з якого: 732 463,50 грн. - податок на додану вартість, 897 389,80 грн. - податок на прибуток. Позивачем вживались заходи щодо погашення боргу та направлялись податкові вимоги, однак відповідач податкового боргу не погасив, у зв'язку з чим прийнято рішення про стягнення коштів та продаж активів платника - відповідача. Просить стягнути відповідача на користь державного бюджету 1 629 853,30 грн. податкового боргу за рахунок активів.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 14.01.2010 року провадження у справі було зупинено до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі №2а-19520/09/0370 за позовом ПП «Торговий дім «Камак» до Луцької ОДПІ про визнання нечинними податкових повідомлень - рішень.

10 червня 2010 року ухвалою Волинського окружного адміністративного суду провадження у справі було поновлено, оскільки рішення у справі №2а-19520/09/0370 набрало законної сили і відпали обставини, які були підставою для зупинення провадження у справі.

Представники позивача Сидорчук Д.А., Михалко Г.О. в судовому засіданні позовні вимоги підтримали з мотивів наведених у позові. По суті пояснили, що відповідач як платник податків і зборів зобов'язаний сплачувати обов'язкові платежі у визначені законодавством строки, проте таких зобов'язань не виконує, внаслідок чого за останнім рахується заборгованість по податку на додану вартість та податку на прибуток, що в загальній сумі складає 1 629 853,30 грн., яку просять стягнути з активів підприємства.

Відповідач двічі свого повноважного представника в судове засідання не направив, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленнями про вручення рекомендованого поштового відправлення №0354134, №4302503623502, про причини неявки суд не повідомив.

Суд заслухавши представників позивача, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову з наступних підстав.

Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 17 КАС України компетенція адміністративних суддів поширюється на спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадках встановлених законом.

Згідно з пунктами 1, 2 частини 1 статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції виконують такі функції: здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів); забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів.

Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення є Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року №2181-ІІІ (далі - Закон України «Про порядок погашення…»).

Пункт 1.3 статті 1 Закону України «Про порядок погашення …» визначає, що податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання. В пункті 1.2 статті 1 цього Закону міститься визначення податкового зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Судом встановлено, що 04 грудня 2007 року ПП «Торговий дім «Камак» виконавчим комітетом Луцької міської ради Волинської області зареєстроване в якості суб'єкта господарської діяльності.

З дослідженої судом довідки про взяття на облік платника податків від 29.10.2009 року №1025 вбачається, що ПП «Торговий дім «Камак» 05 грудня 2007 року взято на податковий облік як платник податку на додану вартість та податку на прибуток за №7948.

Як вбачається із частини 3 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків зобов'язанні сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни.

Підпунктом 17.1.7 пункту 7.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення …» встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: 1) при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу; 2) при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу; 3) при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу. Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.

Відповідно до довідки Луцької ОДПІ про наявність податкового боргу (а.с.4) станом на 27.10.2009 року за ПП «Торговий дім «Камак» рахується податковий борг в сумі 1 629 853,30 грн., з якого: 897 389,80 грн. - податок на прибуток, 732 463,50 грн. - податок на додану вартість.

Разом з тим, вказана сума боргу підтверджується наявними в матеріалах справи: актом про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності №228/15-115/35594259 від 27.01.2009 року, актом про результати позапланової виїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства №3221/2301/35594259 від 17.09.2009 року, розрахунком штрафних санкцій до акту перевірки, корінцями податкових повідомлень-рішень від 27.01.2009 року №0000741601/0, від 27.01.2009 року №0000211501/0, від 29.09.2009 року №0000712301/0 та від 25.09.2009 року №0000702301/0, які у визначеному законодавством порядку позивачем не були оскаржені, є чинними, а відповідно й підлягають обов'язковому виконанню.

Позивач здійснив заходи щодо погашення податкового боргу шляхом надіслання першої податкової вимоги №1/583 від 17.03.2009 року та другої податкової вимоги №2/852 від 19.05.2010 року, проте заборгованість відповідачем перед бюджетом не погашена, а тому 15.10.2009 року Луцькою ОДПІ прийнято рішення №76/24 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу. Отже, позивач визначив позовні вимоги щодо стягнення з відповідача суми заборгованості шляхом звернення стягнення на активи.

Підпунктом 1.7 статті 1 Закону України «Про порядок погашення …» встановлено, що активи платника податків - це кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.

Як вбачається із частини 3 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків зобов'язанні сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законом терміни.

Відповідно до пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення …» платник податків зобов'язаний був самостійно сплатити суму податкового зобов'язання протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку. Всупереч цьому відповідачем податкові зобов'язання у граничні строки сплачено не було.

Відповідно до підпункту 5.4.1 пункту статті 5 Закону України «Про порядок погашення …» узгоджена сума податкового зобов'язання не сплачена платником податків у строки, визначенні статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Згідно з підпунктом 3.1.3 пункту 3.1 статті 3 вищеназваного Закону активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Судом також встановлено, що ПП «Торговий дім Камак» зверталось до суду з адміністративним позовом до Луцької ОДПІ про визнання нечинними податкових повідомлень - рішень №0000741601/0 від 27.01.2009 року, №0000211501/0 від 27.01.2009 року, №0000712301/0 від 29.09.2009 року та №0000702301/0 від 25.09.2009 року, саме в яких зафіксований податковий борг, проте ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 05.02.2010 року позов ПП «Торговий дім Камак» залишений без розгляду у зв'язку з повторною неявкою позивача в судове засідання без поважних причин, яка набрала чинності.

Проаналізувавши наведене, суд приходить до висновку, що податковий борг по податку на додану вартість та податку на прибуток у відповідача в сумі 1 629 853,30 грн. підтверджено наявними у справі належними доказами.

Враховуючи вищевикладене, вимога позивача про примусове стягнення з активів ПП «Торговий дім «Камак» податкового боргу в сумі 1 629 853,30 грн. є правомірною і підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 11, 17, 158, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі пунктів 1.2, 1.3, 1.7 статті 1, пунктів 5.3, 5.4.1 статті 5, підпункту 17.1.7 пункту 7.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», статтей 3, 9 Закону України «Про систему оподаткування», статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з активів приватного підприємства «Торговий дім «Камак» в дохід держави податковий борг в сумі 1 629 853 (один мільйон шістсот двадцять дев'ять тисяч вісімсот п'ятдесят три ) гривні 30 копійок.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка в повному обсязі буде виготовлена 09 вересня 2010 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий С.Ф. Костюкевич