Постанова від 01.09.2010 по справі 2а-2231/10/0370

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2010 рокуСправа № 2а-2231/10/0370

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

при секретарі Головатій І.В.,

за участю позивача ОСОБА_1,

представників відповідача Сахарчука А. А., Якобчука О.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом підприємця ОСОБА_1 до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,

ВСТАНОВИВ:

Підприємець ОСОБА_1 звернулася з позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції (далі - відповідач, Луцька ОДПІ), в якому просить скасувати рішення відповідача про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 06 серпня 2010 року №0006812303.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що 26.07.2010 року була проведена планова перевірка позивача щодо дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій, за наслідками якої відповідачем прийняте оспорюване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій. Посилається на те, що висновки, викладені в акті перевірки, не відповідають фактичним обставинам справи, порушення п.2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні нею не було допущено.

В судовому засіданні позивач підтримала позовні вимоги з підстав, викладених з позовній заяві, просила позов задовольнити. Додатково суду пояснила, що записи в розділі 2 КОРО щодо обліку руху готівки нею як підприємцем здійснюються самостійно. Однак на початку липня 2010 року вона знаходилась на відпочинку і записи в КОРО перукарем не вносились. Разом з тим, за 01.07.2010 року в КОРО оприбуткована готівка, оскільки за вказану дату вклеєний Z-звіт та в розділі 2 КОРО міститься відповідний запис, однак перевіряючі встановили порушення в силу несвоєчаної реєстрації КОРО в податковому органі. Вказує, що вказану Книгу неможливо було придбати, що потягло за собою несвоєчасну її реєстрацію в Луцькій ОДПІ, однак порушення обліку готівкових коштів нею не допущено, поскільки за 01.07.2010 року вчинені відповідні записи.

В поданих суду запереченнях відповідач позов не визнав, зазначивши, що при проведенні перевірки позивача щодо порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів та ліцензій встановлено несвоєчасне оприбуткування готівки в КОРО на суму 95 грн. та неоприбуткування готівки в КОРО на загальну суму 1401 грн., на підставі чого до позивача правомірно були застосовані штрафні (фінансові) санкції у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої готівки відповідно до ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».

Представники відповідача в судовому засіданні підтримали подані заперечення та просили в задоволенні позову відмовити. Додатково суду пояснили, що КОРО за підприємцем ОСОБА_1 зареєстрована в Луцькій ОДПІ 15.07.2010 року, хоча записи у ній ведуться починаючи з 01.07.2010 року. Використання незареєстрованої КОРО спричинило порушення обліку готівкових коштів і, як наслідок, неоприбуткування готівки.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення.

Судом встановлено, що 26.07.2010 року Луцькою ОДПІ було проведено перевірку господарської одиниці - перукарні, що розташована за адресою: м.Луцьк, вул.Даньшина, 1/52, суб'єкта господарської діяльності ОСОБА_1 з питань дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, про що складено відповідний акт (довідку) від 26.07.2010 року №180204. В ході перевірки були виявлені порушення, зокрема: несвоєчасного оприбуткування готівкової виручки в КОРО №0318004521-р/5 від 15.07.2010 року згідно Z-звіта №1438 від 01.07.2010 року на суму 95 грн. та неоприбуткування готівкової виручки у вказаній КОРО, а саме: в розділі 2 «Облік руху готівки та сум розрахунків» відсутні записи з 02.07.2010 року згідно Z-звітів №№1439-1450 на загальну суму 1401 грн. Порушення щодо незабезпечення щоденного друку фіскального звітного чека підприємцем не оспорюється.

На підставі вказаного акту відповідачем прийнято рішення від 06 серпня 2010 року №0006812303 року про застосування до підприємця ОСОБА_1 штрафних (фінансових) санкцій в сумі 7480 грн. за порушення п.п.2.2, 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні згідно Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».

Відповідно до п.п.2.2 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 року №637 (далі - Положення), підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку. Підпунктом 2.6 цієї глави передбачено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Пунктом 1.2 Положення визначено, що книга обліку розрахункових операцій (далі - КОРО) - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг); оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 року №614 затверджений Порядок реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, який розроблено на виконання Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Порядок поширюється на книги обліку розрахункових операцій і розрахункові книжки, що використовуються суб'єктами підприємницької діяльності при здійсненні розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, крім розрахунків при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.

Порядок ведення книги ОРО регулюється розділом 7 вказаного Порядку. Зокрема, п.п.7.5 встановлено, що використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає: наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО; щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо; у разі виходу з ладу РРО чи відключення електроенергії здійснення записів за обліком розрахункових квитанцій; ведення обліку ремонтів, робіт з технічного обслуговування, а також перевірок конструкції та програмного забезпечення РРО у відповідному розділі книги ОРО.

З оглянутої в судовому засіданні КОРО №0318004521-р/5 від 15.07.2010 року вбачається, що за 01.07.2010 року в розділі 1 «Фіскальні звітні чеки» підклеєний Z-звіт №1438 та в розділі 2 «Облік руху готівки та сум розрахунків» за вказану дату згідно Z-звіту №1438 вчинений запис про оприбуткування готівки на суму 95 грн., після якого перевірячими внесено запис про відсутність в розділі 2 КОРО записів з 02.07.2010 року. Отже, за 01.07.2010 року підприємцем ОСОБА_1 оприбутковано готівкову виручку в повному обсязі у день її надходження.

Абзацом 3 статті 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» передбачено, що за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми, а тому суд приходить до висновку про правомірність застосування Луцькою ОДПІ до позивача штрафних (фінансових) санкцій на суму 7005 грн. за неоприбуткування готівки за період з 02.07.2010 року по 15.07.2010 року згідно Z-звітів №№1439-1450 в загальній сумі 1401 грн., оскільки дана готівка оприбуткована в КОРО після вчиненого перевіряючими запису.

Статтею 238 Господарського кодексу України визначено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

З огляду на викладене, фінансові санкції у вигляді штрафів за порушення норм з регулювання обігу готівки є адміністративно-господарськими санкціями. Підставою застосування даного виду санкцій є адміністративно-господарське правопорушення - винне, протиправне невиконання чи неналежне виконання суб'єктом господарювання своїх зобов'язань, передбачених чинним законодавством, що порушує права інших суб'єктів господарювання.

Отже, однією з ознак адміністративно-господарського правопорушення є вина правопорушника та в разі її відсутності останній повинен бути звільнений від адміністративно-господарської відповідальності.

З пояснень підприємця ОСОБА_1 вбачається, що реєстрація КОРО в Луцькій ОДПІ відбулась із запізненням лише в силу того, що дану Книгу неможливо було придбати у зв'язку із зміненими голограмами, однак підклеювання Z-звітів та вчинення записів у розділ 2 Книги здійснювалось.

За таких обставин суд вважає, що вини підприємця у навмисному несвоєчасному оприбуткуванні готівки за 01.07.2010 року немає. Використання несвоєчасно зареєстрованої в податковому органі КОРО за умови належного її ведення не може розцінюватись як порушення порядку ведення обліку готівкової виручки, з огляду на що суд приходить до висновку, що застосування Луцькою ОДПІ штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 475 грн. за несвоєчасне оприбуткування готівки 01.07.2010 року згідно Z-звіту №1438 на суму 95 грн. є неправомірним.

Таким чином, аналізуючи досліджені в судовому засіданні докази та норми законодавства, суд прийшов до висновку, що позов підприємця ОСОБА_1 про скасування рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції від 06 серпня 2010 року №0006812303 слід задовольнити частково, скасувавши його в частині застосованої до позивача штрафної (фінансової) санкції на суму 475 грн., а в решті 7005 грн. оспорюване рішення слід залишити без змін.

Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160 ч.3, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі ст.238 Господарського кодексу України, Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Скасувати рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції від 06 серпня 2010 року №0006812303 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в частині застосованої санкції в сумі 475 (чотириста сімдесят п'ять) грн.

В іншій частині застосованої суми штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 7005 грн. рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції від 06 серпня 2010 року №0006812303 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 06 вересня 2010 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій