Постанова від 09.09.2010 по справі 2а-9746/10/18/0170

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

09.09.10Справа №2а-9746/10/18/0170

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Лавренчук О.В., при секретарі Дехтяренко А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Головного Управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим

до Військового комісаріату Автономної Республіки Крим

про стягнення

за участю представників:

від позивача - Магомедова З.А., довіреність № 21 від 22.07.09, посвідчення № 143;

від відповідача - Григорчук О.А., довіреність № 90 від 11.01.10, посвідчення УКР № 129968;

Суть спору: Головне Управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Військового комісаріату Автономної Республіки Крим про визнання дій Військового комісаріату Автономної Республіки Крим в частині видачі довідки від 18.02.2008р. неправомірними та стягнення з відповідача суми переплати пенсії у розмірі 5193,72грн.

Позов мотивовано тим, що відповідачем надано до позивача довідку про розмір грошового забезпечення з метою здійснення перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_3 відповідно до Закону України від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на підставі ст. 63 цього Закону, у зв'язку із набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу». На підставі вказаної довідки ОСОБА_3 було проведено перерахунок пенсії і в подальшому пенсія виплачувалася з урахуванням перерахунку. В подальшому у березні 2010 року відповідачем було надано нову довідку про грошове забезпечення, у якій розмір грошового забезпечення був вказаний у меншому розмірі, ніж в первинній довідці. Позивач вважає, що вказаною помилкою йому було спричинено шкоду за період з 01.01.2008р. по 30.04.2010р. у розмірі 869,04 грн.

Представник позивача у судовому засіданні 09.09.2010р. підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач проти задоволення адміністративного позову заперечує, посилаючись на те, що Військовий комісаріат проводив перерахунок грошового забезпечення колишнім військовослужбовцям на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу». Надбавка за особливі умови служби в постанові від 07.11.2007р. № 1294 передбачена у розмірах від 5 до 40 відсотків посадового складу.

Відповідач зазначає, що у списках, які подало Головне Управління Пенсійного фонду України в АР Крим відносно ОСОБА_3 було вказано надбавку за особливі умови служби (ОУС в розмірі 25 %), але конкретно за що, не було вказано. Підставою для виплати надбавок були відповідні довідки з військової частини про виплату надбавок, які були долучені до пенсійної справи пенсіонера, що знаходяться у Головному Управлінні Пенсійного фонду України в АР Крим.

Фактично вказаний військовослужбовець проходив військову службу у військових частинах авіаційного забезпечення. При здійсненні перерахунку пенсії військовий комісаріат АР Крим включив надбавку в розмірі 25 % згідно поданих списків, які надійшли від Головного Управління Пенсійного фонду України в АР Крим.

Крім того, відповідач зазначає, що відповідно до ст. 99 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006р. № 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян» з 01.01.2007р. призначенням, перерахунком, доплатою та іншими діями з пенсіями громадян, які отримують пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», займається Пенсійний фонд. Пенсійні справи військовим комісаріатом з усіма фінансовими документами були передані Пенсійному Фонду в АР Крим у першому кварталі 2007 року, у військовому комісаріаті АР Крим залишився лише послужний список, в якому вказані періоди служби пенсіонера.

На підставі викладеного, відповідач просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Розглянувши надані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 7 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 № 121/2001, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, зокрема, здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, а також забезпечує збирання та акумулювання коштів, призначених для пенсійного забезпечення.

Згідно з пунктом 1.1 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27 червня 2002 р. № 11-2 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25 лютого 2008 року № 5-5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12 липня 2002 р. за № 581/6869 Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі утворюють систему органів Пенсійного фонду України, який є центральним органом виконавчої влади.

Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду в АРК реалізуючи свої завдання та функції в правовідносинах з фізичними та юридичними особами виступає як суб'єкт владних повноважень, який здійснює владну компетенцію.

Компетенцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ визначено статтею 17 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з пунктом 4 частини 1 якої компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Відповідно до ст.23 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003р. спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

Отже, орган Пенсійного фонду має право звертатися до суду у випадку виникнення спору з правовідносин за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003р.

Таким чином, спір, що виникає між фізичними, юридичними особами та органами Пенсійного фонду України, у тому числі стосовно стягнення сум переплат пенсій, є публічно-правовим та має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.

Судом встановлено, що відповідно до ст. 99 Закону України від 19.12.2006р. № 489-V «Про Державний бюджет України на 2007 рік» військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу, які мають право на пенсійне забезпечення на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», пенсії призначаються (перераховуються) органами Пенсійного фонду України.

Повноваження головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та м. Севастополі та органів, уповноважених видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій передбачені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).

Спір, що виник між сторонами у справі, стосується реалізації компетенції сторін у сфері управління, зокрема щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262 і його належить розглядати за правилами, встановленими Кодексом адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262 перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. Обов'язок щодо перерахунку пенсій покладено на органи Пенсійного фонду України на підставі ст. 99 Закону України від 19.12.2006р. № 489-V «Про Державний бюджет України на 2007 рік».

Згідно із п. 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно із абз. 3 п. 2 Порядку № 45 Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження від Пенсійного фонду України інформації про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям складають списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до п. 3 вказаного Порядку на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

При цьому пунктом 4 Порядку № 45 встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частиною другою статті 51 Закону № 2262.

Для перерахунку пенсій враховуються:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Пунктом 5 Порядку № 45 встановлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються. При цьому п. 9 вказаного Порядку передбачено, що Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.

Наказом Міністерства оборони України від 11.06.2008р. № 260, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.07.2008р. за № 638/15329, затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі Інструкція), та встановлено, що цей наказ застосовується з 01.01.2008р.

Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ст. 3 Указу Президента України «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» від 03.10.1992р. №493/92, нормативно-правові акти міністерств, інших органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю, що зачіпають права, свободи і законні інтереси громадян або такі, що мають міжвідомчий характер набувають чинності через 10 днів після їх державної реєстрації, здійснюваної Міністерством юстиції України або обласними і прирівняними до них управліннями юстиції, якщо в них не встановлений більш пізній строк набрання чинності.

Суд зазначає, що відповідач не надав суду доказів того, що він своєчасно повідомив позивача про вищенаведені зміни.

Судом встановлено, що Військовим комісаріатом АР Крим до Головного управління ПФУ в АР Крим надано довідку від 19.02.2008р. № 07785820 (тобто до набрання чинності Наказу Міністерства оборони України від 11.06.08р. № 260) про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3, відповідно до якої з 01.01.2008р. надбавка за особливі умови служби становить від посадового окладу до 25% та складає 286,25грн. (а.с.5).

На підставі зазначеної довідки позивачем з 01.01.2008р. було зроблено перерахунок пенсії ОСОБА_3 за період з січня 2008р. по березень 2010р., що підтверджується матеріалами справи (а.с.6-13).

Судом встановлено, що Військовим комісаріатом АР Крим до Головного управління ПФУ в АР Крим надано нову довідку від 23.03.2010р. № 17785820 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_3, відповідно до якої з 01.04.2010р. надбавка за особливі умови служби складає від посадового окладу до 15%, що становить 171,75грн. (а.с.14).

При цьому суд зазначає, що наведена довідка передбачала початок перерахунку з 01.04.2010р.

На підставі довідки від 23.03.2010р. позивачем повторно було зроблено перерахунок пенсії ОСОБА_3 за період з січня 2008р. по березень 2010р. (а.с.15-22).

Відповідно до розрахунку на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою № Д ТА049597/2 пенсіонера ОСОБА_3, різниця між належною до сплати пенсією та пенсією, що була виплачена пенсіонеру за період з січня 2008 року по травень 2010 року склала 5193,72грн. (а.с.4).

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем не доведено суду, що він своєчасно надав позивачу інформацію про зміну розміру надбавки за особливі умови служби, також не доведено достовірність даних, вказаних у наданих довідках.

Суд вважає, що посилання відповідача на ту обставину, що позивач не здійснив перевірку наданих відповідачем довідок, як на підставу своїх заперечень є необґрунтованим, оскільки така перевірка є правом, а не обов'язком позивача.

Статтею 65 Закону № 2262 передбачено, що особи, винні в порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Окрім того, таке правило закріплене ч.2 статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII від 05.11.1991р., відповідно до якої підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Згідно ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку - пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

У ст.1166 Цивільного кодексу України міститься законодавче визначення деліктної відповідальності за шкоду, завдану майну, та підстави її виникнення. Так, для настання деліктної відповідальності необхідна наявність складу правопорушення, а саме: 1) наявність шкоди; 2) протиправна поведінка заподіювача шкоди; 3) причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою заподіювача; 4) вина.

Перераховані підстави визнаються загальними, оскільки їх наявність необхідна для всіх випадків відшкодування шкоди, якщо інше не передбачено законом.

Помилковий розрахунок сум грошового забезпечення для перерахунку розміру пенсії ОСОБА_3, проведений позивачем на підставі довідок Військового комісаріату АРК, призвів до переплати пенсії органом Пенсійного фонду України у розмірі 5193,72грн.

Суд не може погодитися з посиланнями відповідача на правильність перерахунку пенсії ОСОБА_3 саме з 01.01.2008р. Так, на його думку Постанова Кабінету Міністрів України від 21.04.2010р. № 318 «Про внесення змін до пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначила, що військовослужбовцям виплачуються надбавки за особливі умови служби, якщо вони виплачувалися на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу. Дані зміни, не можуть стосуватися правовідносин, що склалися до набрання змін вказаної Постанови і не надають певних підстав зробити висновок про правильність перерахунку пенсії позивачем з урахуванням 25 % розміру надбавки за особливі умови служби саме з 01.01.2008р., без урахування довідки відповідача від 23.03.20010., яка визначила розмір цієї надбавки 15%.

Вирішуючи питання про можливість покладення на відповідача цивільно-правової відповідальності суд застосовує положення ч. 1 ст. 1166 ЦК України, згідно із якою майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

За таких обставин, враховуючи, що фактично переплата пенсій колишньому військовослужбовцю стала можливою у зв'язку з подачею відповідачем до Головного управління пенсійного фонду України в АР Крим довідки, у якій був завищений розмір грошового забезпечення військовослужбовця, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання дій відповідача неправомірними і стягнення з відповідача суми переплат пенсій, виплачених надміру внаслідок подання недостовірних даних, є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.

В частині стягнення виплаченої переплати пенсії ОСОБА_3 за березень 2010 року, судом встановлено наступне.

Відповідно до п.1.18 Інструкції з виплати пенсії, звільненим з військової служби та деяким іншим особам установами ВАТ «Ощадбанк», затвердженої постановою правління ВАТ «Ощадбанк» від 28.12.2006р. № 12, кошти на виплату пенсії отримуються установами Ощадбанку на підставі заяви на виплату пенсій та допомоги особам, звільненим з військової служби та деяким іншим особам за рахунок загального фонду Державного бюджету України через установи Ощадбанку. Регіональні управління Ощадбанку на підставі щомісячних заявок балансових відділень Ощадбанку про потреби у коштах, що передбачаються для виплат пенсії та допомоги, щомісячно складають зведену заявку та надають її органам, які призначають пенсії до 27 числа місяця, який передує виплатному періоду.

Таким чином, якщо зміна розміру пенсії осіб, звільнених з військової служби, відбулося після 27 числа місяця, що передує виплатному періоду, то пенсія виплачується в старому розмірі.

Судом встановлено, що довідка зі зміненим грошовим забезпеченням ОСОБА_3 видана військовим комісаріатом АР Крим 23.03.2010р., а надійшла до позивача 26.03.2010р. Після чого ГУ ПФУ України в АР Крим був переведений перерахунок пенсії та оформлене розпорядження для подальшого направлення Ощадбанку.

Оскільки довідку зі зміненим грошовим забезпеченням ОСОБА_3 від 23.03.2010р. було отримано позивачем лише 26.03.2010р., а позивачу необхідний строк для перерахування грошового забезпечення ОСОБА_3, для подальшого направлення заявки до Ощадбанку, довідка повинна була бути направлена позивачу не пізніше 10 числа поточного місяця.

Таким чином, якщо зміна розміру пенсії осіб, звільнених з військової служби, відбулося після 27 числа місяця, що передує виплатному періоду, то пенсія виплачується в старому розмірі.

Крім того, враховуючи, що позивачем помилково заявлено вимогу про визнання дій неправомірними, замість визнання їх протиправними, як це передбачено для дій суб'єктів владних повноважень, суд, керуючись ч. 2 ст. 11 КАС України, вважає можливим в цій частині вийти за межі позовних вимог та визнати дії відповідача протиправними.

За таких обставин, позовні вимоги Головного Управління ПФУ в АР Крим до Військового комісаріату АР Крим про відшкодування переплати пенсії у сумі 869,04грн. є обґрунтованими, такими, що підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Враховуючи, що позивач не здійснював судових витрат по справі, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

В судовому засіданні проголошені вступна та резолютивна частини постанови.

Постанова у повному обсязі буде складена у строк, визначений ч. 3 ст. 160 КАС України.

Керуючись ст.ст. 98, 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними дії Військового комісаріату Автономної Республіки Крим в частині надання довідки для перерахунку пенсії ОСОБА_3 від 19.02.2008р. № 07785820.

3. Стягнути з Військового комісаріату Автономної Республіки Крим на користь Головного Управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим суму переплати пенсії ОСОБА_3 за період з 01.01.2008р. по 30.04.2010р. у розмірі 5008,23грн.

4. Після набрання постановою законної сили за заявою позивача видати виконавчий лист.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя О.В. Лавренчук

Суддя Лавренчук О.В.