Справа №2-360 /10
13 вересня 2010 року Ватутінський міський суд Черкаської області
в складі: головуючого Терещенко Н.І.
при секретарі Руденко В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Ватутіне справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в м.Ватутіне Черкаської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги; -
встановив:
позивачка в судовому засіданні частково змінила свої позовні вимоги і просить суд стягнути з управління Пенсійного фонду в м.Ватутіне Черкаської області на її користь недоплачену щомісячну соціальну допомогу, передбачену ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 25 серпня 2007 року по 31 грудня 2007 року в сумі 519 гривень 20 коп., з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року-в сумі 714 гривень 23 коп., з 01 січня 2009 року по 08 березня 2009 року в сумі 258 гривень 09 коп., а всього стягнути з відповідача на її користь 1491 гривню 52 коп. та судові витрати в сумі 171 гривні, в тому числі, сплачене державне мито в розмірі 51 гривні та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи 120 гривень, посилаючись на те, що вона народилася в 1940 році, являється громадянином України, а тому, відповідно до ст. 1 Закону України « Про соціальний захист дітей війни » являється дитиною війни.
Згідно ст.6 зазначеного Закону України «Про соціальний захист дітей війни» розмір її пенсії ( чи щомісячного довічного грошового утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії) повинен бути підвищений на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком , однак в 2006- 2007 роках така допомога їй взагалі не виплачувалася, а в 2008 -2009 роках підвищення до пенсії виплачувалось у розмірі 10 % від прожиткового мінімуму .
Пунктами 1 та 6 ст. 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення, а тому виключно законами України повинно регулюватись порядок призначення і виплати пенсії. Таким Законом є Закон України «Про соціальний захист дітей війни».
Згідно ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та в інших випадках, передбачених законом. Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» , дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи держана соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком , а тому вихідним критерієм обрахування підвищення до пенсії дітям війни є мінімальна пенсія за віком .
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» визначений мінімальний розмір пенсії за віком, який встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність . Норми ч.3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою для застосування мінімального розміру пенсії за віком до обрахування інших пенсій чи доплат, пов*язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» мінімального розміру пенсії за віком».
Виходячи з викладеного, управління Пенсійного фонду України в м.Ватутіне повинне було нараховувати та виплачувати їй доплату до пенсії, як дитині війни, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком.
Повністю невиплачуючи їй щомісячну соціальну допомогу, передбачену ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» в 2007 році та здійснюючи їй доплату до пенсії у розмірі лише 10 % від прожиткового мінімуму , відповідно до п. 8 постанови Кабінету Міністрів України « Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» №530 від 28 травня 2008 року управління Пенсійного фонду України порушило норми Конституції України, які не допускають звуження змісту та обсягу прав громадян України, а також норми законодавства, відповідно до яких нормативно-правові акти нижчого рівня не повинні суперечити нормативно-правовим актам вищого рівня.
Так, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп2007 року, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення п.12 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», яким зупинено дію ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни»
Рішенням Конституційного суду України від 22.05. 2008 року №10-рп2008 було визнано таким, що не відповідає Конституції України ( є неконституційним) положення п.п. 41 розділу 2 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким також було зупинено дію ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни».
Таким чином, відповідно до ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» (з врахуванням рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп2007 року) в 2007 році їй підлягали до виплати наступні суми соціальної допомоги, як дитині війни, передбачені ст.6 зазначеного Закону України «Про соціальний захист дітей війни» :
з 25 серпня 2007 року по 30 вересня 2007 року - 149 гривень 30 коп .
( 406 грн. 00 коп.-(мінімальна пенсія за віком ) Х 30%=121 грн. 80 коп. (допомога за кожний повний місяць)/31 день Х 7днів (з 25 серпня 2007 року по 31 серпня 2007 року включно)=27 грн. 50 коп.+ 121 грн. 80 коп. ( допомога за повний місяць вересня );
з 01 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року - 369 грн.90 коп.
(411 гривень (мінімальна пенсія за віком) Х30 %= 123 гривні 30 коп. (допомога за кожний повний місяць) Х 3 місяці(жовтень, листопад, грудень), а всього за період з 25 серпня 2007 року по 31 грудня 2007 року їй підлягало до виплати 519 гривень 20 коп. ( 149 грн. 30 коп. + 369 гривень 90 коп. ). Оскільки в 2007 році їй така допомога взагалі не виплачувалась, а тому сума недоплати за 2007 рік складає 519 грн. 20 коп. .
Згідно ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» (з врахуванням рішення Конституційного суду України від 22.05. 2008 року №10-рп2008) в 2008 році їй підлягали до виплати наступні суми соціальної допомоги, як дитині війни, передбачені ст.6 зазначеного Закону України «Про соціальний захист дітей війни» :
з 22 травня 2008 року(дня винесення Конституційним судом України свого рішення №10-рп2008) по 31 травня 2008 року - 46 гривень 44 коп. 481 грн. 00 коп.-(мінімальна пенсія за віком ) Х 30%=144 грн. 30 коп. -допомога за кожний повний місяць/31 день Х10 днів (з 22.05.2008 року по 31.05.2008 року)
-з 01 червня 2008 року по 30 червня 2008 року - 144 грн. 30 коп. (481 грн. 00 коп. (мінімальна пенсія за віком) Х 30 % ;
-з 01 липня 2008 року по 30 вересня 2008 року - 433 грн. 80 коп . ( 482 грн. (мінімальна пенсія за віком Х 30 % =144 грн. 60 коп. Х3 (липень, серпень, вересень 2008 року));
-з 01 жовтня 2008 року по 31 грудня 2008 року-448 грн. 20 коп. (498 грн. (мінімальна пенсія за віком)Х30 %=149 грн. 40 коп. Х3= 448 грн. 20 коп ..
Всього з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року їй підлягало до виплати 1072 грн. 85 коп . ( 46 гривень 44 коп. + 144 грн. 30 коп. + 433 грн. 80 коп+ 448 грн. 20 коп ). Згідно довідки управління Пенсійного фонду України в м.Ватутіне Черкаської області з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року їй фактично було виплачено 358 грн. 62 коп .: 15 грн. 52 коп. (48,10 коп- доплата за повний місяць травня 2008 року31 день Х 10 днів (з 22.05.2008 року по 31.05.2008 року))+48 грн. 10 коп.( доплата за червень) +48 грн. 20 коп.(доплата за липень) + 48 грн.. 20 коп. ( доплата за серпень) +48 грн. 20 коп.( доплата за вересень) + 149 грн. 40 коп. ( 49, 80 коп.Х3(доплата за жовтень -грудень 2008 року), а тому сума недоплати за 2008 рік складає 714 гривень 23 коп . ( 1072 грн. 8500 коп.-358грн. 62 коп.) .
З січня по грудень 2009 року їй необхідно було нарахувати та виплатити 1975 грн. 80 коп. соціальної допомоги , а фактично виплачено 597 грн. 60 коп .., сума недоплати складає 1378 грн. 20 коп. В 2009 році щомісячна соціальна допомога виплачувалася в розмірі 10 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність в сумі 49 грн. 80 коп., щомісячно. Постановою Ватутінського міського суду Черкаської області від 02 квітня 2010 року (залишеною без змін ухвалою апеляційного суду Черкаської області від 23.06.2010 року) , визнано протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м.Ватутіне Черкаської області щодо недоплати їй, як дитині війни, встановленого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни « підвищення до пенсії в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком за період з 09.03.2009 року по 31.12.2009 року та зобов*язано управління Пенсійного фонду України в м.Ватутіне Черкаської області здійснити їй перерахування доплати до пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 09 березня по 31 грудня 2009 року з урахуванням отриманих у 2009 році виплат.
За період з 01 січня 2009 року по 08 березня 2009 року сума виплати повинна складати 368 гривень 51 коп. , виходячи з наступного розрахунку:
544 гривні (мінімальна пенсія) Х30%=163 грн. 20 коп. ( сума недоплати за 1 повний місяць) Х 2 ( січень +лютий) )= 326 грн. 40 коп. + 42 грн. 11 коп. ( 163,20грн. /31( кількість днів у березні 2010 року)Х8( з 01.03.2010 року по 08.03.2010 року))
За вказаний період часу з 01.01.2009 року по 08.03.2009 року їй, згідно довідки управління Пенсійного фонду України в м.Ватутіне Черкаської області було виплачено щомісячну соціальну допомогу, як дитині війни в розмірі 110 грн. 42 коп..
48, 9 грн ( доплата за січень) + 48 грн. 90 коп. ( доплата за лютий) =97,80 грн. + 12,62 грн.(48,90(доплата за повний місяць)\31 (кількість днів у березні 2010 року)Х8( з 01.03.2010 року по 08.03.2010 року))
Таким чином , за період часу з 01.01.2009 року по 08.03.2009 року їй було недоплачено 258 грн.09 коп .( 368 грн. 51 коп. - 110 грн. 42 коп.), а всього з 25 серпня 2007 року по 08 березня 2009 року їй було недоплачено 1491 гривня 52 коп .( 519 грн. 20 коп. (з 25.08.07. по 31.12.07)+ 714грн. 23 коп. ( з 22.05.08 по 31.12.08) + 258 грн. 09 коп. (з 01.01.09 по 08.03.09).
На її звернення щодо перерахування доплати до пенсії відповідно до Закону України « Про соціальний захист дітей війни» їй було відмовлено, що і змусило її звернутися до суду. Питання стягнення з відповідача на її користь понесених витрат по оплаті правової допомоги адвоката вона не ставить.
Представник відповідача частково змінений позов не визнала та пояснила, що позивачка ОСОБА_1, дійсно являється дитиною війни. Відповідно до ст.6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» (в редакції Закону, що була чинною до 01 січня 2008 року) дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищувалися на 30% мінімальної пенсії за віком.
Проте визначення мінімального розміру пенсії за віком було надано лише ст.28 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування». За ч.1 вказаної статті за наявності в чоловіків -25, у жінок- 20 років страхового стажу мінімальний розмір пенсії встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. При цьому згідно з ч.3 вказаної статті, мінімальний розмір пенсії за віком застосовується тільки для визначення розмірів пенсій, призначених за вказаним Законом, тому підстав для застосування цього розміру для обчислення підвищень дітям війни не було.
Статтею 71 Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік», з метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом, зупинено на 2007 рік дію п.12 ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з врахуванням ст.111 Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік, в якій було встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України «, яким статтю 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» викладено в такій редакції- «дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.» Це підвищення становило: з 01 січня 2008 року-47 гривень, з 1 квітня - 48,10 грн.
Після набрання чинності рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рн.\2008, постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» установлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється чинність законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань») до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться в таких розмірах: з 22 травня -48,10 грн., з 1 липня -48, 20 гривень., з 1 жовтня -49,80 гривень ( статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених відповідними бюджетними програмами). Іншого чинного законодавством не передбачено, а тому в управління Пенсійного фонду України в м.Ватутіне , не було передбачених законом підстав для проведення перерахунку доплат до пенсії ОСОБА_1.
Суд, вислухавши сторони та вивчивши матеріали справи вважає, що частково змінений позов ОСОБА_1 підлягає до повного задоволення. Вимоги позивачки законні, обґрунтовані і в судовому засіданні доведені, виходячи із слідуючого:
в суді встановлено, що позивачка ОСОБА_1 являється дитиною війни, що підтверджується відповідним пенсійним посвідченням №НОМЕР_1 (а.с.7), виданим управлінням праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради Черкаської області, де зазначено, що ОСОБА_1 являється дитиною війни.
Правовий статус дітей війни, основи їх соціального захисту регулюється Законом України «Про соціальний статус дітей війни», який і встановлює гарантії соціальної захищеності дітям війни шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» , дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи держана соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком .
Наявність такого права у позивачки ОСОБА_1 є визначальним для вирішення вказаного спору , що гарантується і ст. 46 Конституції України, де зазначено, що громадяни мають право на соціальний захист , що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» визначений мінімальний розмір пенсії за віком, який встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність . Норми ч.3 ст. 28 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою для застосування мінімального розміру пенсії за віком до обрахування інших пенсій чи доплат, пов*язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов*язкове державне пенсійне страхування» мінімального розміру пенсії за віком».
Виходячи з викладеного, управління Пенсійного фонду України в м.Ватутіне повинне було нараховувати та виплачувати позивачці ОСОБА_1 доплату до пенсії як дитині війни, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком .
Однак, фактично позивачка ОСОБА_1 в 2007 році взагалі не отримувала від управління Пенсійного фонду України в м.Ватутіне Черкаської області доплати, як дитині війни, оскільки відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» підвищення пенсії дітям війни встановлювалося особам, які є інвалідами в розмірі 50 % від надбавки учасника війни, в 2008-2009 роках позивачка отримувала доплату як дитині війни в розмірі лише 10% від прожиткового мінімуму, що в судовому засіданні підтверджується і довідкою про розмір підвищення до пенсії, як дитині війни за період з 01.01.2007 року по 31.12.2009 роки.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року №6-рп2007 року, визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення п.12 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік», яким зупинено дію ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни»
Рішенням Конституційного суду України від 22.05. 2008 року №10-рп2008 було визнано таким, що не відповідає Конституції України ( є неконституційним) положення п.п. 41 розділу 2 Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік» та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким також було зупинено дію ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов*язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями ч4 ст.9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов*язковість якого надана Верховною Радою України або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу , а тому, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вважає, що при визначенні розміру доплати до пенсії позивачці , застосуванню підлягає саме ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни», а не п. 8 Постанови Кабінету Міністрів України « Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» №530 від 28 травня 2008 року, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
Посилання представника відповідача на те, що статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» Кабінету Міністрів надано право у 2009 році встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до законодавства визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асигнувань, передбачених відповідними бюджетними програмами є безпідставним , оскільки надання законодавцем такого права Кабінету Міністрів України не означає, що Кабінет Міністрів України, встановлюючи такий порядок, може допустити звуження змісту та обсягу прав позивачки, встановлених Законом України «Про соціальний захист дітей війни». Тобто, Кабінет Міністрів України повинен був встановити зазначений порядок не порушуючи положень цього Закону.
Крім того, названа норма Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» передбачає встановлення в абсолютних сумах розмірів лише тих виплат, вихідним критерієм розрахунку яких є розмір мінімальної заробітної плати. Відповідно її дія не поширюється на спірні відносини, оскільки розмір зазначених соціальних виплат згідно із Законом України « Про соціальний захист дітей війни» залежить від розміру мінімальної пенсії за віком.
Крім того, відповідач не може посилатися і на відсутність коштів щодо забезпечення виплати зазначених доплат до пенсій дітям війни у розмірах передбачених ст.6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни», оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов*язань, які встановлені ст. 46 Конституції України та ст.6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» , дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи держана соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком , а тому вихідним критерієм обрахування підвищення до пенсії дітям війни є саме мінімальна пенсія за віком , а тому позивачці ОСОБА_1 . підлягали до виплати наступні суми соціальної допомоги, як дитині війни, передбачені ст.6 зазначеного Закону України «Про соціальний захист дітей війни» :
в 2007 році :
з 25 серпня 2007 року по 30 вересня 2007 року - 149 гривень 30 коп .
( 406 грн. 00 коп.-(мінімальна пенсія за віком ) Х 30%=121 грн. 80 коп. (допомога за кожний повний місяць)/31 день Х 7днів (з 25 серпня 2007 року по 31 серпня 2007 року включно)=27 грн. 50 коп.+ 121 грн. 80 коп. ( допомога за повний місяць вересня );
з 01 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року - 369 грн.90 коп.
(411 гривень (мінімальна пенсія за віком) Х30 %= 123 гривні 30 коп. (допомога за кожний повний місяць) Х 3 місяці(жовтень, листопад, грудень), а всього за період з 25 серпня 2007 року по 31 грудня 2007 року позивачці підлягало до виплати 519 гривень 20 коп. ( 149 грн. 30 коп. + 369 гривень 90 коп. ). Оскільки в 2007 році їй така допомога взагалі не виплачувалась, а тому сума недоплати за 2007 рік складає 519 грн. 20 коп. .
в 2008 році :
з 22 травня 2008 року(дня винесення Конституційним судом України свого рішення №10-рп2008) по 31 травня 2008 року - 46 гривень 44 коп. 481 грн. 00 коп.-(мінімальна пенсія за віком ) Х 30%=144 грн. 30 коп. -допомога за кожний повний місяць/31 день Х10 днів (з 22.05.2008 року по 31.05.2008 року)
-з 01 червня 2008 року по 30 червня 2008 року - 144 грн. 30 коп. (481 грн. 00 коп. (мінімальна пенсія за віком) Х 30 % ;
-з 01 липня 2008 року по 30 вересня 2008 року - 433 грн. 80 коп . ( 482 грн. (мінімальна пенсія за віком Х 30 % =144 грн. 60 коп. Х3 (липень, серпень, вересень 2008 року));
-з 01 жовтня 2008 року по 31 грудня 2008 року-448 грн. 20 коп. (498 грн. (мінімальна пенсія за віком)Х30 %=149 грн. 40 коп. Х3= 448 грн. 20 коп ..
Всього з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року ОСОБА_1 підлягало до виплати 1072 грн. 85 коп . ( 46 гривень 44 коп. + 144 грн. 30 коп. + 433 грн. 80 коп+ 448 грн. 20 коп ). Згідно довідки управління Пенсійного фонду України в м.Ватутіне Черкаської області з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року позивачці фактично було виплачено 358 грн. 62 коп .: 15 грн. 52 коп. (48,10 коп- доплата за повний місяць травня 2008 року31 день Х 10 днів (з 22.05.2008 року по 31.05.2008 року))+48 грн. 10 коп.( доплата за червень) +48 грн. 20 коп.(доплата за липень) + 48 грн.. 20 коп. ( доплата за серпень) +48 грн. 20 коп.( доплата за вересень) + 149 грн. 40 коп. ( 49, 80 коп.Х3(доплата за жовтень -грудень 2008 року), а тому сума недоплати позивачу ОСОБА_1, за 2008 рік складає 714 гривень 23 коп . ( 1072 грн. 8500 коп.-358грн. 62 коп.) ;
в 2009 році :
З січня по грудень 2009 року позивачці ОСОБА_1 необхідно було нарахувати та виплатити 1975 грн. 80 коп. соціальної допомоги , а фактично виплачено 597 грн. 60 коп .., сума недоплати складає 1378 грн. 20 коп. В 2009 році щомісячна соціальна допомога виплачувалася в розмірі 10 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність в сумі 49 грн. 80 коп., щомісячно, що в судовому засіданні також підтверджується як довідкою з управління Пенсійного фонду України в м.Ватутіне так і поясненнями представника відповідача.
Постановою Ватутінського міського суду Черкаської області від 02 квітня 2010 року (залишеною без змін ухвалою апеляційного суду Черкаської області від 23.06.2010 року) , визнано протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в м.Ватутіне Черкаської області щодо недоплати позивачці, як дитині війни, встановленого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни « підвищення до пенсії в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком за період з 09.03.2009 року по 31.12.2009 року та зобов*язано управління Пенсійного фонду України в м.Ватутіне Черкаської області здійснити позивачці перерахування доплати до пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 09 березня по 31 грудня 2009 року з урахуванням отриманих у 2009 році виплат.
За період з 01 січня 2009 року по 08 березня 2009 року сума виплати ОСОБА_1 повинна складати 368 гривень 51 коп. , виходячи з наступного розрахунку:
544 гривні (мінімальна пенсія) Х30%=163 грн. 20 коп. ( сума недоплати за 1 повний місяць) Х 2 ( січень +лютий) )= 326 грн. 40 коп. + 42 грн. 11 коп. ( 163,20грн. /31( кількість днів у березні 2010 року)Х8( з 01.03.2010 року по 08.03.2010 року))
За вказаний період часу з 01.01.2009 року по 08.03.2009 року позивачці , згідно довідки управління Пенсійного фонду України в м.Ватутіне Черкаської області було виплачено щомісячну соціальну допомогу, як дитині війни в розмірі 110 грн. 42 коп.:
48, 9 грн ( доплата за січень) + 48 грн. 90 коп. ( доплата за лютий) =97,80 грн. + 12,62 грн.(48,90(доплата за повний місяць)\31 (кількість днів у березні 2010 року)Х8( з 01.03.2010 року по 08.03.2010 року)).
Таким чином , за період часу з 01.01.2009 року по 08.03.2009 року позивачці ОСОБА_1 було недоплачено 258 грн.09 коп .( 368 грн. 51 коп. - 110 грн. 42 коп.).
Всього ж , з 25 серпня 2007 року по 08 березня 2009 року позивачці ОСОБА_1 було недоплачено 1491 гривня 52 коп .( 519 грн. 20 коп. (з 25.08.07. по 31.12.07)+ 714грн. 23 коп. ( з 22.05.08 по 31.12.08) + 258 грн. 09 коп. (з 01.01.09 по 08.03.09).
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне стягнути з управління Пенсійного фонду в м.Ватутіне Черкаської області на користь позивачки ОСОБА_1 недоплачену щомісячну соціальну допомогу, передбачену ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 25 серпня 2007 року по 31 грудня 2007 року в сумі 519 гривень 20 коп., з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року-в сумі 714 гривень 23 коп., з 01 січня 2009 року по 08 березня 2009 року в сумі 258 гривень 09 коп., а всього стягнути з відповідача на її користь 1491 гривню 52 коп. та судові витрати в сумі 171 гривні, в тому числі, сплачене державне мито в розмірі 51 гривні та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи 120 гривень.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 46, 92 Конституції України, ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік»,Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-рп2007 , Рішення Конституційного суду України від 22.05. 2008 року №10-рп2008 та ст.ст. 10,62,81,88, 212,213,214,215 ЦПК України, суд -
вирішив:
частково змінені позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України в м.Ватутіне Черкаської області про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги, задовільнити повністю.
Стягнути з управління Пенсійного фонду в м.Ватутіне Черкаської області на користь ОСОБА_1 недоплачену щомісячну соціальну допомогу, передбачену ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 25 серпня 2007 року по 31 грудня 2007 року в сумі 519 гривень 20 коп., з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року-в сумі 714 гривень 23 коп., з 01 січня 2009 року по 08 березня 2009 року в сумі 258 гривень 09 коп., а всього стягнути з Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 1491(одну тисячу чотириста дев*яносто одну) гривню 52 коп. . Стягнути з управління Пенсійного фонду в м.Ватутіне Черкаської області на користь ОСОБА_1 171(сто сімдесят одну) гривню понесених судових витрат, в тому числі, сплачене державне мито в розмірі 51 гривні та витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи 120 гривень.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до апеляційного суду Черкаської області через Ватутінський міський суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового засідання, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий Н. І. Терещенко