Ухвала від 19.07.2023 по справі 758/8287/23

Подільський районний суд міста Києва

Справа № 758/8287/23

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2023 року місто Київ

Слідчий суддя Подільського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю: прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києві клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 , відносно:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Світлогорськ, Гомельської області, республіки білорусь громадянина республіки білорусь, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,

підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 212 КК України про продовження строку дії обов'язків, покладених на підозрюваного, внесене у кримінальному провадженні № 42022102070000163 від 11.05.2022 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 110-2, ч. 3 ст. 212 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 , як прокурор групи прокурорів у кримінальному провадженні, звернувся до суду з клопотанням, в якому просить продовжити строк дії обов'язків покладених на підозрюваного ОСОБА_5 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 212 КК України, а саме:

- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, суду;

- не відлучатися з території Полтавської області без дозволу слідчого, прокурора або суду (залежно від стадії кримінального провадження);

- повідомляти слідчого, прокурора або суд (залежно від стадії кримінального провадження) про зміну свого місця проживання;

- утримуватись від спілкування зі свідками кримінального правопорушення;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади посвідку на тимчасове проживання в Україні, паспорт громадянина Республіки Білорусь та інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Клопотання обґрунтував тим, що у провадженні слідчого відділу УП в метрополітені Головного управління Національної поліції у м. Києві знаходиться кримінальне провадження № 42022102070000163 від 11.05.2022 року за ознаками вчинення кримінальних правопорушень ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 110-2, ч. 3 ст. 212 КК України.

Процесуальне керівництво у кримінальному провадженні здійснюється Подільською окружною прокуратурою міста Києва.

За результатами проведення досудового розслідування вказаного кримінального провадження, 10.04.2023 повіломлено:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Светлогорск, Гомельської області, Республіки Білорусь громадянина Республіки Білорусь, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого, про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень (злочину), передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 212 КК України, а саме в умисному ухиленні від сплати податків, що призвело до фактичного ненадходження до бюджету коштів в особливо великих розмірах, та у видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, при наступних обставинах:

Так, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , відповідно до наказу про особовий склад №05-к від 05.08.2018 призначений на посаду директора ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» (код за ЄДРПОУ 38516938).

Службові обов'язки та повноваження директора ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» - ОСОБА_5 визначені ст. 11 Статуту ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ». Відповідно до вказаної статі Статуту товариства встановлено, що виконавчим органом ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» є директор, який обирається (або призначається) за рішенням загальних зборів учасників Товариства. Згідно до пункту 11.6 Статуту, директор Товариства в межах своєї компетенції: здійснює оперативне керівництво поточною діяльністю Товариства в межах повноважень та прав, наданих йому цим Статутом; виступає розпорядником майна і коштів Товариства відповідно до чинного законодавства України та цим Статутом; видає накази і розпорядження, обов'язкові для виконання співробітниками Товариства; розробляє і затверджує плани, положення, інструкції, правила, процедури та інші акти внутрішнього регулювання діяльності Товариства, крім тих, що цим статутом віднесені до компетенції інших органів управління; затверджує організаційну структуру і штатний розклад Товариства, визначає посадові оклади, тарифні ставки, форми і систему оплати співробітників Товариства та інших осіб, які залучаються до роботи в Товаристві; визначає режим роботи і відпочинку працівників відповідно до чинного законодавства України; здійснює прийом і звільнення працівників Товариства, застосовує до них стягнення та заохочення; визначає сферу компетенції, права і відповідальність працівників Товариства. Пунктом 11.9 Статуту передбачено, що директор несе відповідальність за організацію бухгалтерського обліку, звітності, своєчасність і повноту сплати податків та заробітної плати працівникам, зберігання документів Товариства, печаток і штампів, забезпечення збереження матеріальних цінностей Товариства.

Таким чином, ОСОБА_5 у період з 05.08.2018 виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські обов'язки суб'єкта господарської діяльності - ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ», тобто відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, являється службовою особою вказаного товариства.

У зв'язку з чим, на ОСОБА_5 відповідно до чинного законодавства України покладаються наступні обов'язки:

Згідно Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» №996-99ВР від 16 липня 1999 року, передбачено: статтею 8, п.1 бухгалтерський облік на підприємстві ведеться безперервно з дня реєстрації підприємства до його ліквідації; п.3 відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством відповідно до законодавства та установчих документів; п.4 для забезпечення ведення бухгалтерського обліку підприємство самостійно обирає форми його організації, одним з яких є введення до штату підприємства посади бухгалтера або створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером; п.6 керівник підприємства зобов'язаний створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів. Пунктом 8 статті 9 передбачено, що відповідальність за несвоєчасне складання первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку та недостовірність відображених у них даних несуть особи, які склали та підписали ці документи.

Згідно до ст.16 Податкового кодексу України від 01.01.2011 року перебачено, що платник податків зобов'язаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому, податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановленим ПКУ та законами з питань митної справи.

ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» у період з 01.01.2017 по 31.12.2021 здійснювало господарську діяльність пов'язану з наданням допоміжних послуг у сфері добування нафти та природного газу.

Відповідно до Статуту ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ», затвердженого Загальними зборами Учасників (Протокол Загальних зборів учасників від 10.12.2012 за № 1) та редакцій, затверджених Загальними зборами Учасників (Протоколи Загальних зборів учасників від 26.12.2016 за № 24, від 31.01.2018 № 21, від 22.01.2019 № 1) єдиним учасником товариства у період 01.01.2017 по 05.12.2021 було Республіканське унітарне підприємство «Виробниче об'єднання «Бєлорусьнафта», Республіка Білорусь, 246003, м. Гомель, вул. Рогачевська, 6., розмір частки якого становив 100 % розміру статутного капіталу товариства та створювався за рахунок поетапних грошових внесків.

З метою здійснення основного виду підприємницької діяльності у вигляді надання допоміжних послуг у сфері добування нафти та природного газу, ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» укладено із своїм засновником «РУП «ВО «Бєлоруснафта» зовнішньоекономічні договори оренди обладнання № 208 від 04.11.2016, № 213 від 10.11.2016, № 210 від 25.08.2017, № 211 від 25.08.2017, № 142 від 31.08.2017, № 181 від 03.08.2017, № 195 від 15.08.2017, № 270 від 23.10.2017, № 287 від 03.11.2017, № 147 від 26.12.2017, № 35 від 21.02.2018, № 118 від 25.05.2018, № 167 від 22.08.2018 з додатковими угодами до них.

Згідно умов договорів оренди обладнання Орендодавець «РУП «ВО «Бєлоруснафта», Республіка Білорусь передає у тимчасове володіння та користування Орендатору ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» обладнання, яке знаходиться у власності Орендодавця на платній основі, яке використовується в господарській діяльності Орендаря. Обладнання ввозиться на безоплатній основі з подальшим Поверненням Орендодавцю, або з правом викупу. Об'єкт оренди використовується Орендарем на всій території України для надання нафтосервісних послуг Замовникам таких послуг.

Термін оренди починає діяти з моменту розмитнення імпортного обладнання на території України та закінчується в день митного оформлення на експорт орендованого обладнання по письмовому повідомленню Орендодавця про необхідність повернення. Термін дії договорів оренди обладнання три роки.

Сума договорів оренди обладнання складається із сум орендної плати, вказаних в доповненнях до даних договорів та актах прийому - передачі оренди обладнання. Передача об'єктів оренди та технічної документації до них здійснюється на умовах: DAP - UA Полтава; Умови повернення об'єктів оренди та технічної документації до них здійснюється на умовах: FCA - UA Полтава. Валюта договорів оренди обладнання та платежів: дол. США та Євро. Розрахунки вартості оренди обладнання розраховуються щомісячно в Додатках до договорів оренди та відображаються в Актах здачі-приймання оренди обладнання, згідно з договорами оренди.

Згідно умов Договорів, Орендодавець передає в тимчасове користування об'єкти майна Орендодавця. Перелік ввезених об'єктів майна Орендодавця відображається в Актах прийому-передачі, які є невід'ємною частиною даних договорів оренди. Відповідно до Актів прийому - передачі передані об'єкти майна Орендодавця використовуються для надання послуг та технічного обслуговування нафтогазових свердловин у нафтогазовій сфері.

Розрахунки вартості оренди об'єктів майна Орендодавця розраховуються щомісячно в Додатках до Договорів оренди та Актів здачі-приймання оренди обладнання згідно з договорами оренди. Розмір орендної плати змінюється та розраховується за згодою Сторін, відповідно до переданих об'єктів майна Орендодавця.

На виконання умов вказаних зовнішньоекономічних договорів з додатками та актами прийому-передачі обладнання (з переліком ввезених об'єктів майна Орендодавця) ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» у період з 2017 по 2020 роки перерахувало на рахунки нерезидента «РУП «ВО «Бєлоруснафта» кошти у 2017 році - в розмірі 44 412 425,76 грн., у 2018 році - 188 097 066,74, у 2019 році - 177 680 955,20 грн., у 2020 році - 26 013,35 грн., а загалом в сумі 410 216 461, 05 грн.

Відповідно до п.133.2 ст. 133 ПКУ, нерезиденти - юридичні особи, які утворені в будь-якій організаційно-правовій формі та отримують доходи з джерелом походження з України, за винятком установ та організацій, що мають дипломатичні привілеї або імунітет згідно з міжнародними договорами України, є платниками податку на прибуток.

У пп. 141.4.1. п. 141.4 ст. 141 ПКУ визначено, що доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Для цілей цього пункту такими доходами є, зокрема: ґ) лізингова/орендна плата, що вноситься резидентами або постійними представництвами на користь нерезидента - лізингодавця/орендодавця за договорами оперативного лізингу/оренди;

Згідно з пп. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 ПКУ, резидент, у тому числі фізична особа підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб'єкт господарювання (юридична особа чи фізична особа підприємець), який обрав спрощену систему оподаткування, або інший нерезидент, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України, які здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 ПКУ, за ставкою в розмірі 15 відс. (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.3 - 141.4.6 та 141.4.11 п. 141.4 ст. 141 ПКУ) їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності. Вимоги цього абзацу не застосовуються до доходів нерезидентів, що отримуються ними через їх постійні представництва на території України.

Відповідно до п. 103.2 ст. 103 ПКУ особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України.

Угодою між Урядом України і Урядом Республіки Білорусь про уникнення подвійного оподаткування та запобігання ухиленню від сплати податків стосовно податків на доходи і майно, ратифікованої Законом України від 20.12.1994 №306/94-ВР, дата набрання чинності для України 30.01.1995 встановлено, що оподаткування доходів отриманих у зв'язку з наданням в оренду обладнання здійснюється відповідно до статті 12 цієї Угоди, оскільки дохід нерезидента від використання промислового, комерційного чи наукового обладнання для цілей Угоди вважається роялті.

Відповідно до статті 12 Угоди, роялті, які виникають в одній Договірній Державі і сплачуються резиденту другої Договірної Держави, можуть оподатковуватись у цій другій Державі.

Однак, такі роялті можуть також оподатковуватись у Договірній Державі, в якій вони виникають, і відповідно до законодавства цієї Держави, але якщо одержувач фактично має право на роялті, то податок, що сплачується, не повинен перевищувати 15 відсотків.

Згідно із положеннями п.п.1 та 2 ст. 12 Угоди, обидві договірні держави мають право на оподаткування доходу (і країна, що є джерелом виплати, і країна, резидентом якої є отримувач доходу).

При цьому, Україна (як країна, в якій виникає дохід у вигляді роялті) має право на оподаткування цього доходу, відповідно до ПКУ, але це право обмежується ставкою оподаткування, а не його звільненням, зазначеною у п.2 ст.12 Угоди.

Зважаючи на вищевикладені фінансово-господарські відносини між ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» з «РУП «ВО «Бєлоруснафта» та норми права, доходи у вигляді орендної плати виплачені на користь нерезидента повинні оподатковуватись з урахуванням граничної межі податку, що встановленої у частині 2 статті 12 «Роялті» Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Білорусь про уникнення подвійного оподаткування та запобігання ухилень від сплати податків стосовно податків на доходи і майно, і складатись з 15 відсотків від суми таких доходів та сплачуватись за рахунок таких доходів.

Вказаний зміст податкового законодавства України та Угоди між Урядом України і Урядом Республіки Білорусь про уникнення подвійного оподаткування та запобігання ухиленню від сплати податків стосовно податків на доходи і майно, не містять положень щодо звільнення від оподаткування в Україні операцій з використання промислового, комерційного чи наукового обладнання, яким є оренда ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» обладнання належного нерезиденту «РУП «ВО «Бєлоруснафта».

Однак ОСОБА_5 , ігноруючи як нормативні акти, що визначають порядок ведення бухгалтерського обліку та складання податкової звітності, норми податкового законодавства України та Угоди між Урядом України і Урядом Республіки Білорусь про уникнення подвійного оподаткування та запобігання ухиленню від сплати податків, так і свої обов'язки службової особи ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ», із корисливих спонукань, діючи в інтересах засновника «РУП «ВО «Бєлоруснафта» у період з 05.02.2018 розробив злочинний план направлений на ухилення від сплати податку на прибуток іноземних юридичних осіб, шляхом безпідставного застосування 0% ставки вказаного податку, замість 15%, при виплаті доходів нерезиденту «РУП «ВО «Бєлоруснафта» (Республіка Білорусь), який являвся 100% засновником ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ», при наступних обставинах.

Так ОСОБА_5 , будучи громадянином Республіки Білорусь, маючи посвідку на тимчасове проживання в Україні, перебуваючи з 05.02.2018 на посаді директора ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» діючи з корисливих мотивів в інтересах засновника ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» - нерезидента «РУП «ВО «Бєлоруснафта» усвідомлюючи про настання суспільно небезпечних наслідків у вигляді не сплати податків в Україні, реалізуючи свій злочинний намір направлений на умисне ухилення від сплати податку на прибуток іноземних юридичних осіб, перебуваючи безперервно в злочинному стані, ігноруючи власні обов'язки службової особи ТОВ «Сервіс Ойл», 25.02.2018 перебуваючи за адресою: АДРЕСА_3 видав офіційний документ податкову декларацію з податку на прибуток підприємства ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» за 2017 рік, в якій зазначені завідомо неправдиві відомості у вигляді «прочерку» в рядку 23 (Сума податків, які утримуються при виплаті доходів (прибутків) нерезидентам, нарахованих за звітний (податковий) період) замість 6 661 864 грн., достеменно знаючи, що в період 2017 року ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» здійснило перерахування грошових коштів за оренду обладнання на рахунки «РУП «ВО «Бєлоруснафта» в сумі 44 412 425,76 грн., яка повинна обкладатися 15% ставкою податку на прибуток іноземних юридичних осіб.

За таким же принципом ОСОБА_5 , перебуваючи безперервно в злочинному стані, 24.04.2019 видав офіційний документ податкову декларацію з податку на прибуток підприємства ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» за 2018 рік, в якій зазначені завідомо неправдиві відомості з цифрою «0» в рядку 23 (Сума податків, які утримуються при виплаті доходів (прибутків) нерезидентам, нарахованих за звітний (податковий) період) замість 28 214 560 грн. та додаток ПН до неї, в якому зазначені завідомо неправдиві відомості в рядку 6 у вигляді 0% ставки податку в розрахунку (звіті) податкових зобов'язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України, достеменно знаючи, що в період 2018 року ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» здійснило перерахування грошових коштів за оренду обладнання на рахунки «РУП «ВО «Бєлоруснафта» в сумі 188 097 066,74 грн., яка повинна обкладатися 15% ставкою податку на прибуток іноземних юридичних осіб.

У подальшому ОСОБА_5 , перебуваючи безперервно в злочинному стані, 04.03.2020 видав офіційний документ податкову декларацію з податку на прибуток підприємства ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» за 2019 рік, в якій зазначені завідомо неправдиві відомості з цифрою «150000» в рядку 23 (Сума податків, які утримуються при виплаті доходів (прибутків) нерезидентам, нарахованих за звітний (податковий) період) замість 26 802 143 грн. та додаток ПН до неї, в якому зазначені завідомо неправдиві відомості в рядку 6 у вигляді 0% ставки податку в розрахунку (звіті) податкових зобов'язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України, достеменно знаючи, що в період 2019 року ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» здійснило перерахування грошових коштів за оренду обладнання на рахунки «РУП «ВО «Бєлоруснафта» в сумі 177 680 955,20 грн., яка повинна обкладатися 15% ставкою податку на прибуток іноземних юридичних осіб.

Також ОСОБА_5 , перебуваючи безперервно в злочинному стані, 28.09.2021 видав офіційний документ податкову декларацію з податку на прибуток підприємства ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» за 2020 рік, в якій зазначені завідомо неправдиві відомості з цифрою «0» в рядку 23 (Сума податків, які утримуються при виплаті доходів (прибутків) нерезидентам, нарахованих за звітний (податковий) період) замість 3 902 грн. та додаток ПН до неї, в якому зазначені завідомо неправдиві відомості в рядку 6 у вигляді 0% ставки податку в розрахунку (звіті) податкових зобов'язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України, достеменно знаючи, що в період 2020 року ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» здійснило перерахування грошових коштів за оренду обладнання на рахунки «РУП «ВО «Бєлоруснафта» в сумі 26 013,35 грн., яка повинна обкладатися 15% ставкою податку на прибуток іноземних юридичних осіб.

Відповідальність за повноту утримання та своєчасність перерахування до бюджету податку, зазначеного в пункті 141.4 статті 141 цього Кодексу, покладається на платників податку, які здійснюють відповідні виплати (п. 137.3. ПКУ).

Згідно до висновків експертів за результатами проведення комісійної судово-економічної експертизи №22698/22-71/8809-8837/23-71 від 20.03.2023, висновки аналітичного дослідження № 68/99-00-08-01-03-20/38516938 від 12.07.2022 за результатами дослідження фінансово-господарської діяльності ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» по взаємовідносинах з нерезидентом Республіканське унітарне підприємство «Виробниче об'єднання «Бєлоруснафта» (Білорусь) щодо наявності ознак правопорушень, пов'язаних з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення, та/або інших правопорушень за період з 01.01.2017 по 31.12.2021, в частині заниження податку на прибуток іноземних юридичних осіб за 2017-2021 роки в межах наданих на дослідження документів, підтверджуються в сумі 61 532 469 грн.

З урахуванням викладеного, в результаті умисної протиправної діяльності директора ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» - ОСОБА_5 , у період з 25.02.2018 по 28.09.2021, за податкові звітні періоди 2017-2020 років, до державного бюджету України, не надійшло податку на прибуток іноземних юридичних осіб у розмірі 61 532 469 грн., які в сім тисяч і більше разів перевищують установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян та призвели до фактичного ненадходження до державного бюджету України коштів в особливо великих розмірах.

Таким чином, ОСОБА_5 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 212 КК України, а саме в умисному ухиленні від сплати податків що входять в систему оподаткування, введених у встановленому законом порядку, вчиненого службовою особою підприємства, що призвело до фактичного ненадходження до державного бюджету коштів в особливо великих розмірах.

При цьому, ОСОБА_5 усвідомлюючи, що на виконання умов зовнішньоекономічних договорів оренди обладнання № 208 від 04.11.2016, № 213 від 10.11.2016, № 210 від 25.08.2017, № 211 від 25.08.2017, № 142 від 31.08.2017, № 181 від 03.08.2017, № 195 від 15.08.2017, № 270 від 23.10.2017, № 287 від 03.11.2017, № 147 від 26.12.2017, № 35 від 21.02.2018, № 118 від 25.05.2018, № 167 від 22.08.2018, № 3 від 28.12.2018 з додатковими угодами до них та актами прийому-передачі обладнання (з переліком ввезених об'єктів майна Орендодавця) ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» у період з 2017 по 2020 роки перерахувало на рахунки нерезидента «РУП «ВО «Бєлоруснафта» кошти у 2017 році - в розмірі 44 412 425,76 грн., у 2018 році - 188 097 066,74, у 2019 році - 177 680 955,20 грн., у 2020 році - 26 013,35 грн., а загалом в сумі 410 216 461, 05 грн., ігноруючи власні обов'язки як службової особи ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ», на виконання своєї злочинної мети направленої на ухилення від сплати податку на прибуток іноземних юридичних осіб, перебуваючи безперервно в злочинному стані, у період з 25.02.2018 по 28.09.2021 видав завідомо неправдиві податкові звітні офіційні документи, а саме:

25.02.2018 податкову декларацію з податку на прибуток підприємства ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» за 2017 рік, в якій зазначені завідомо неправдиві відомості у вигляді «прочерку» в рядку 23 (Сума податків, які утримуються при виплаті доходів (прибутків) нерезидентам, нарахованих за звітний (податковий) період) замість 6 661 864 грн., яку ОСОБА_5 використовуючи своє службове становище скориставшись персональним електронним цифровим підписом, особисто підписав в графі «керівник (уповноважена особа)» та направив до контролюючого органу в ДПІ у Шевченківському районі м. Києва, де їх було прийнято та зареєстровано як офіційні документи податкової звітності.

24.04.2019 податкову декларацію з податку на прибуток підприємства ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» за 2018 рік, в якій зазначені завідомо неправдиві відомості з цифрою «0» в рядку 23 (Сума податків, які утримуються при виплаті доходів (прибутків) нерезидентам, нарахованих за звітний (податковий) період) замість 28 214 560 грн. та додаток ПН до неї, в якому зазначені завідомо неправдиві відомості в рядку 6 у вигляді 0% ставки податку, замість 15%, що вплинуло на розрахунок податкових зобов'язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України, яку ОСОБА_5 використовуючи своє службове становище скориставшись персональним електронним цифровим підписом, особисто підписав в графі «керівник (уповноважена особа)» та направив до контролюючого органу в Головне управління ДФС у Полтавській області, управління у м. Полтаві, ДПI у м. Полтаві, де їх було прийнято та зареєстровано як офіційні документи податкової звітності.

04.03.2020 податкову декларацію з податку на прибуток підприємства ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» за 2019 рік, в якій зазначені завідомо неправдиві відомості з цифрою «150000» в рядку 23 (Сума податків, які утримуються при виплаті доходів (прибутків) нерезидентам, нарахованих за звітний (податковий) період) замість 26 802 143 грн. та додаток ПН до неї, в якому зазначені завідомо неправдиві відомості в рядку 6 у вигляді 0% ставки податку, замість 15%, що вплинуло на розрахунок податкових зобов'язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України, яку ОСОБА_5 використовуючи своє службове становище скориставшись персональним електронним цифровим підписом, особисто підписав в графі «керівник (уповноважена особа)» та направив до контролюючого органу в Офіс великих платників податків ДПС, де їх було прийнято та зареєстровано як офіційні документи податкової звітності.

28.09.2021 податкову декларацію з податку на прибуток підприємства ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» за 2020 рік, в якій зазначені завідомо неправдиві відомості з цифрою «0» в рядку 23 (Сума податків, які утримуються при виплаті доходів (прибутків) нерезидентам, нарахованих за звітний (податковий) період) замість 3 902 грн. та додаток ПН до неї, в якому зазначені завідомо неправдиві відомості в рядку 6 у вигляді 0% ставки податку, замість 15%, що вплинуло на розрахунок податкових зобов'язань нерезидентів, якими отримано доходи із джерелом їх походження з України, яку ОСОБА_5 використовуючи своє службове становище скориставшись персональним електронним цифровим підписом, особисто підписав в графі «керівник (уповноважена особа)» та направив до контролюючого органу в Головне управління ДПС у Полтавській області, ДПI у м. Полтаві, за адресою: м. Полтава, вул. Європейська, 155, де їх було прийнято та зареєстровано як офіційні документи податкової звітності.

Таким чином, ОСОБА_5 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, а саме у службовому підроблені офіційних документів.

Обґрунтованість підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого останній кримінального правопорушення підтверджується зібраними в ході досудового розслідування доказами, зокрема:

- висновком аналітичного дослідження від 12.07.2022 року № 68/99-00-08-01-03-20/38516938 «Про результати фінансового-господарської діяльності ТОВ «Сервіс ОЙЛ» (ЄДРПОУ 38516938) по взаємовідносинах з неризидентом Республіканське унітарне підприємство «Виробниче Об'єднання «Бєлоруснафта» (Білорусь)» щодо наявності ознак правопорушень, пов'язаних з легалізацією (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням тероризму або фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення, та/або інших правопорушень за період з 01.01.2017 по 31.12.2021»;

- висновком експертів за результатами проведення комісійної судово-економічної експертизи №22698/22-71/8809-8837/23-71 від 20.03.2023, висновки аналітичного дослідження № 68/99-00-08-01-03-20/38516938 від 12.07.2022 за результатами дослідження фінансово-господарської діяльності ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ» по взаємовідносинах з нерезидентом Республіканське унітарне підприємство «Виробниче об'єднання «Бєлоруснафта» (Білорусь) щодо наявності ознак правопорушень, пов'язаних з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення, та/або інших правопорушень за період з 01.01.2017 по 31.12.2021, в частині заниження податку на прибуток іноземних юридичних осіб за 2017-2021 роки в межах наданих на дослідження документів, підтверджуються в сумі 61 532 469 грн.

- протоколами оглядів;

- актом документальної планової виїзної перевірки податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладеного на контролюючі органи від 27.12.2019 року № 1638/16-31-05-01-10/38516938 «Про результати документальної планової виїзної перевірки «ТОВ «Сервіс ОЙЛ» (ЄДРПОУ 38516938)»;

- правовими позиціями викладеними в постановах Верховного Суду України від 5 квітня 2016 року (справа №826/17223/14), від 29 березня 2016 року (справа №826/3685/13-а), та в постанові Верховного Суду від 11 листопада 2019 року по справі № 560/2/19.

- іншими матеріалами кримінального провадження у своїй сукупності.

Отже, за результатами досудового розслідування здобуто достатніх доказів щодо вчинення ОСОБА_5 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 212, яке відповідно до ст. 12 КК України віднесене до категорії тяжкого кримінального правопорушення (злочину).

12.04.2023 року Подільським районним судом м. Києва відносно ОСОБА_5 було обрано запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 80 прожиткових мінімумів, що становить 214 720 грн., та відповідно до ч. 5 ст.194 КПК України покладені наступні обов'язки:

- прибувати дослідчого, прокурора суду за кожним їх викликом та вимогою;

- не відлучатись за межі міста Полтава без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;

- утримуватись від спілкування зі свідками кримінального провадження;

- здати на зберігання до відповідних державних органів документи що дають право на виїзд з України;

02.06.2023 року ОСОБА_5 було повідомлено про завершення досудового розслідування та на підставі ст. 290 КПК України останній має право на ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, яке останній ще не реалізував

07.06.2023 року Подільським районним судом м. Києва відносно ОСОБА_5 було продовжено строк дії обов'язків, однак строк дії ухвали закінчується 26.06.2023 року.

23.06.2023 року Подільським районним судом м. Києва відносно ОСОБА_5 було продовжено строк дії обов'язків, однак строк дії ухвали закінчується 23.07.2023 року.

Підставою продовження запобіжного заходу є наявність обґрунтованих доказів у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави суду вважати, що обвинувачений може здійснити дії, передбачені ч.ч. 1, 3 - 5 ст. 177 КПК України.

Відносно підозрюваного ОСОБА_5 необхідно продовжити запобіжний захід у вигляді застави, оскільки, обґрунтовано існують ризики передбачені ст. 177 КПК України, а саме:

Переховуватись від органів досудового розслідування та суду

ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення яке віднесено до категорії тяжкого кримінального правопорушення (злочину), за яке передбачене покарання у вигляді штрафу від п'ятнадцяти тисяч до двадцяти п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.

Таким чином, усвідомлюючи тяжкість покарання, що йому загрожує у разі визнання винним у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, з метою уникнення відповідальності за інкримінованим органом досудового розслідування кримінальним правопорушенням, ОСОБА_5 , може переховуватись від органу досудового розслідування та, в подальшому, від суду.

Крім цього, протиправними діями вчиненими ОСОБА_5 ним завдано збитків державному бюджету України на загальну суму 61 532 469 грн., (шістдесят один мільйон п'ятсот тридцять дві тисячі чотириста шістдесят дев'ять) гривень.

Усвідомлюючи, що у разі визнання його винним у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення суд, серед іншого може стягнути з нього матеріальну шкоду на вказану суму, тому ОСОБА_5 може переховуватись від органу досудового розслідування та суду, з метою уникнення цивільної відповідальності.

Також з метою уникнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_5 серед іншого може виїхати з території України за місцем своєї реєстрації, а саме за адресою: республіка білорусь АДРЕСА_1 , оскільки ОСОБА_5 , є громадянином республіки білорусь.

Вказані обставини свідчать про те, що ОСОБА_5 може переховуватися від органів досудового розслідування та суду з метою уникнення кримінальної та цивільної відповідальності та створити штучні перепони для прийняття органом досудового розслідування процесуальних рішень у кримінальному провадженні.

Незаконно впливати на свідків та експертів у кримінальному провадженні

За вищевказаних обставин, ОСОБА_5 з метою уникнення кримінальної відповідальності, може незаконно впливати на експертів, що проводили експертні дослідження, а також ще не допитаних осіб, з числа співробітників ТОВ «СЕРВІС ОЙЛ», оскільки являється керівником даного товариства.

За таких обставин ризик впливу на свідків існує не лише на початковому етапі кримінального провадження при зібранні доказів, а й на стадії судового розгляду до моменту безпосереднього отримання судом свідчень від свідків та дослідження їх судом.

Вказане надає підстави обґрунтовано припускати ймовірну можливість незаконного впливу зі сторони підозрюваного на свідків з метою зміни чи відмови від раніше наданих ними свідчень або штучне створення умов їх не надання.

Знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.

Так, підозрюваний ОСОБА_5 з метою уникнення кримінальної відповідальності, може використовуючи свої зв'язки з працівниками та службовими особами ТОВ «Сервіс Ойл», які йому підпорядкуванні, вжити заходів щодо знищення чи переховування документації, що має істотне значення для встановлення істини у кримінальному провадженні, що може негативно вплинути на хід і результати досудового розслідування кримінального провадження.

Будь-який інший більш м'який запобіжний захід не зможе забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного ОСОБА_5 у зв'язку з тим, що не зможе запобігти існуючим ризикам.

З метою запобігання ризикам, передбачених ст. 177 КПК України, сторона обвинувачення вважає за доцільне продовжити підозрюваному ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді застави та покладення процесуальних обов'язків, передбачених ст. 194 КПК України.

Захисник в судовому засіданні заперечив проти клопотання, пояснив, що підозрюваний виконує свої процесуальні обов'язки у кримінальному провадженні, слідчі дії проведені, досудове розслідування завершено, відкрито матеріали кримінального провадження.

Підозрюваний підтримав доводи захисника.

Вислухавши учасників судового засідання, дослідивши надані матеріали, слідчий суддя дійшов таких висновків.

11.05.2022 р. СВ управління поліції в метрополітені Головного управління Національної поліції у м. Києві розпочато досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 110-2, ч. 3 ст. 212 КК України, за вищенаведеними фактами.

12.04.2023 року Подільським районним судом м. Києва відносно ОСОБА_5 було обрано запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 80 прожиткових мінімумів, що становить 214 720 грн., та відповідно до ч. 5 ст.194 КПК України покладені наступні обов'язки:

- прибувати дослідчого, прокурора суду за кожним їх викликом та вимогою;

- не відлучатись за межі міста Полтава без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання;

- утримуватись від спілкування зі свідками кримінального провадження;

- здати на зберігання до відповідних державних органів документи що дають право на виїзд з України;

02.06.2023 року ОСОБА_5 було повідомлено про завершення досудового розслідування та на підставі ст. 290 КПК України останній має право на ознайомлення з матеріалами досудового розслідування, яке останній ще не реалізував

07.06.2023 року Подільським районним судом м. Києва відносно ОСОБА_5 було продовжено строк дії обов'язків, однак строк дії ухвали закінчується 26.06.2023 року.

23.06.2023 року Подільським районним судом м. Києва відносно ОСОБА_5 було продовжено строк дії обов'язків, однак строк дії ухвали закінчується 23.07.2023 року.

Таким чином, в силу вищевказаних норм досудове розслідування у кримінальному провадженні завершено, однак воно не вважається закінченим, оскільки в даному випадку обвинувальний акт не направлено до суду.

Злочини, передбачений ч. 3 ст. 212 КК України, у вчинені якого підозрюється ОСОБА_5 відноситься до категорії тяжких злочинів, покарання за яке передбачено у вигляді штрафу від п'ятнадцяти тисяч до двадцяти п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років з конфіскацією майна.

ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у скоєнні вищевказаного кримінального правопорушення, оскільки в розпорядженні слідчого є зібрані у встановленому законом порядку достатні фактичні данні, які свідчать про наявність ознак кримінального правопорушення, що інкримінується йому органом досудового розслідування.

Вивченням даних про особистість підозрюваного встановлено, що він фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 .

При цьому, в судовому засіданні достовірно встановлено наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, оскільки ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні тяжкого злочину та ураховуючи тяжкість покарання, яке йому загрожує у разі визнання винуватості, може переховуватися від органів досудового розслідування.

Слідчий суддя, з метою забезпечення виконання підозрюваним, покладених на нього процесуальних обов'язків, враховуючи тяжкість злочину, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_5 , його особистість, а також те, що докази та обставини, на які посилається прокурор у клопотанні, дають достатні підстави вважати, що підозрюваний, ураховуючи тяжкість покарання, може переховуватися від органів досудового розслідування та суду вважає за необхідне продовжити застосування відносно ОСОБА_5 раніше покладених на нього відповідних процесуальних обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України.

Таким чином, клопотання прокурора є обґрунтованим, заснованим на законі, доводи прокурора знайшли своє підтвердження в ході судового засідання, в зв'язку з чим клопотання підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.176, 177, 178, 179,193,194, 196, 205, 309 КПК України, слідчий суддя,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 , про продовження строку дії обов'язків, покладених на підозрюваного, внесене у кримінальному провадженні № 42022102070000163 від 11.05.2022 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 2 ст. 110-2, ч. 3 ст. 212 КК України - задовольнити.

Продовжити строк дії обов'язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Світлогорськ, Гомельської області, республіки білорусь громадянина республіки білорусь, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого, строком на 30 днів, до 18.08.2023 року (включно), а саме:

- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора, суду;

- не відлучатися з території Полтавської області без дозволу слідчого, прокурора або суду (залежно від стадії кримінального провадження);

- повідомляти слідчого, прокурора або суд (залежно від стадії кримінального провадження) про зміну свого місця проживання;

- утримуватись від спілкування зі свідками кримінального правопорушення;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади посвідку на тимчасове проживання в Україні, паспорт громадянина Республіки Білорусь та інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.

Строк дії ухвали встановити до 18.08.2023 року (включно).

Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення.

Повний текст ухвали оголошений 24.07.2023 року о 15 год. 00 хв.

Cлідчий суддя Подільського районного суду м. Києва ОСОБА_1