Справа № 758/4735/23
27 липня 2023 року місто Київ
Подільський районний суд міста Києва в складі головуючого судді Гребенюка В.В., за участю секретаря судового засідання Кужелєвої Ю.В., розглянувши цивільну справу окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , про встановлення факту смерті,-
ОСОБА_1 (надалі за текстом - заявник) звернувся до суду із заявою, в якій просить суд встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер у м. Маріуполі ІНФОРМАЦІЯ_2 , з метою подальшої реєстрації факту смерті в органах державної реєстрації актів цивільного стану з отриманням відповідного свідоцтва, оскільки, факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України.
В обґрунтування своєї заяви посилався на те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , помер у м. Маріуполі, ІНФОРМАЦІЯ_4 . Отримання свідоцтва про смерть у ВДРАЦС неможливо, оскільки аналіз документів, представлених заявником, свідчить, що для підтвердження факту смерті пред'явлено документи, видані на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження. Встановлення факту смерті необхідно для отримання свідоцтва про смерть.
Заявник подав заяву про розгляд заяви без його участі.
Суд, дослідивши матеріали справи, зазначає наступне.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з п. 8 ч. 2 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ч. 2 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є дідом заявника, що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 виданим (повторно) 18.04.2012 року (а.с. 10) та свідоцтвом про народження серія НОМЕР_2 , виданим (повторно) 08.10.2022 року (а.с. 12).
Відповідно до довідки Обласної лікарні інтенсивного лікування м. Маріуполя від 01.06.2022 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебував на лікуванні в терапевтичному відділенні «Лікарнї інтенсивного лікування м. Маріуполя» (а.с. 16).
Факт смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 у місті Маріуполі підтверджується лікарським свідоцтвом про смерть № 11 від 06.06.2022, виданим «Лікарнею інтенсивного лікування м. Маріуполя» (а.с. 14).
Дане свідоцтво відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсним на території України.
Отримані офіційні документи на підтвердження факту смерті є недійсними на території України, оскільки видані незаконно створеними органами на тимчасово окупованій території України, а відомості про смерть особи не внесенні до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
З огляду на вказане, зареєструвати факт смерті ОСОБА_2 в органах державної реєстрації актів цивільного стану громадян Міністерства юстиції України заявник не в змозі, оскільки лікарське свідоцтво про смерть, яке видана незаконним органом, не є документом, на підставі якого можливо провести державну реєстрацію смерті особи, а отже не створює жодних юридичних наслідків.
Так, відповідно до лікарського свідоцтва про смерть № 11 від 06.06.2022, виданого «Лікарнею інтенсивного лікування м. Маріуполя», ОСОБА_2 помер в м. Маріуполі Донецької області ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.14).
Згідно з положеннями п.2 ч. 1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Якщо документи про смерть особи відсутні, то державна реєстрація її смерті проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту смерті.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 49 ЦК України, актами цивільного стану є, серед іншого, смерть фізичної особи. А згідно з положеннями частини 3 і 4 цієї ж статті, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
У відповідності до п. 2.ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Згідно з ч. 2 ст. 317 ЦІІК України, справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Місто Маріуполь окуповане російською федерацією.
Метою встановлення заявником факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є отримання свідоцтва про смерть встановленої форми.
Судом встановлено, що заявник позбавлений можливості здійснити державну реєстрацію смерті діда у позасудовому порядку.
Оцінивши докази в їх сукупності, суд доходить висновку про обґрунтованість заяви та її задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 81, 263-265, 293, 315, 317, 354, 355 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , про встановлення факту смерті - задовольнити;
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився с. Повенець, Медвежьєгорський район, Карелія, громадянина України, у м. Маріуполі, Донецької області 06 червня 2022 року;
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання;
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Володимир ГРЕБЕНЮК