27 липня 2023 року
м. Київ
справа №990/96/23
адміністративне провадження №П/990/96/23
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
головуючої судді: Блажівської Н.Є.,
суддів: Бившевої Л.І., Білоуса О.В., Шишова О.О., Яковенка М.М.,
секретар судового засідання - Жураковська Б.М.,
за участю:
представників позивача - Сисака В.Т., Чередніченко Л.В.,
представника відповідача - Саввіна С.С.,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні клопотання представника Президента України про залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, до участі у розгляді справи за позовом ОСОБА_1 до Президента України Зеленського Володимира Олександровича про визнання протиправним і скасування указу (в частині),
ОСОБА_1 (далі також - Позивач) звернувся до Суду з позовом до Президента України Зеленського Володимира Олександровича про визнання протиправним і скасування Указу Президента України Зеленського В.О. від 10 січня 2023 року №13/2023 «Про припинення громадянства України ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та інших осіб» та скасувати цей індивідуальний акт в частині, що стосується припинення/втрати громадянства України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився у місті Донецьку (Донецька область) та мешкає у місті Києві.
Верховний Суд на підставі ухвали від 22 травня 2023 року відкрив провадження у справі.
Представник Відповідача подала клопотання про залучення Державної міграційної служби України, Головного управління Державної міграційної служби України, Печерського відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області, Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області, Служби безпеки України до участі у розгляді цієї справи як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
В обґрунтування заявленого клопотання, представник Позивача зазначив, що рішення суду у цій справі вплине на обов'язки цих осіб.
У судовому засіданні представник Позивача заперечував проти задоволення цього клопотання.
Відповідно до частини другої статті 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Дослідивши мотиви заяви, заслухавши думку учасників судового засідання, суд приходить до висновку, що клопотання підлягає частковому задоволенню.
Пунктом 3 частини першої статті 24 Закону України «Про громадянство» встановлено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері громадянства, здійснює повноваження щодо підготовки подань про втрату особами громадянства України і разом із необхідними документами надсилання їх на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства.
Згідно із пунктом 1 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року №360 (далі - Положення), Державна міграційна служба України (далі - ДМС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
Відповідно до підпункту 3 пункту 4 Положення, ДМС відповідно до покладених на неї завдань здійснює у межах компетенції провадження з питань прийняття до громадянства України і про припинення громадянства України та подає відповідні документи на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства, а також забезпечує виконання рішень Президента України з питань громадянства.
Пунктом 104 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень, затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року №215, встановлено, що про виявлення підстави для втрати громадянства України особою, яка проживає на території України, територіальний підрозділ Державної міграційної служби України за місцем проживання особи повідомляє територіальний орган Державної міграційної служби України.
Територіальний орган Державної міграційної служби України перевіряє наявність підстави для втрати громадянства України.
У разі необхідності територіальний орган Державної міграційної служби України може звернутися до органів Служби безпеки України для перевірки у межах їх компетенції наявності підстави для втрати громадянства України. Про результати перевірки органи Служби безпеки України повідомляють територіальний орган Державної міграційної служби України не пізніш як у двомісячний строк з дня одержання звернення.
У разі підтвердження наявності підстави для втрати громадянства України територіальний орган Державної міграційної служби України готує подання про втрату особою громадянства України та надсилає його разом із документами, передбаченими підпунктами "б" і "в" статті 87 цього Порядку, до Державної міграційної служби України.
Державна міграційна служба України розглядає подання про втрату громадянства України та подані разом із ним документи.
За вказаних обставин, враховуючи зміст поданої заяви, обсяг та межі спірних правовідносин, визначених у позовній заяві, колегія суддів вважає, обґрунтованими доводи заяви представника Відповідача, з яких вбачається, що рішення суду у справі може вплинути на права та обов'язки Державної міграційної служби України та Служби безпеки України, клопотання у цій частині підлягає задоволенню.
Частиною п'ятою статті 49 КАС України встановлено, що про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
В решті суд на цьому етапі судового провадження не знайшов підстав для залучення як третіх осіб у справі Печерського відділу Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області та Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби у м. Києві та Київській області.
Керуючись статтями 49, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Клопотання представника Президента України про залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, задовольнити частково.
Залучити Державну міграційну службу України та Службу безпеки України, як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, до участі у розгляді справи за позовом ОСОБА_1 до Президента України Зеленського Володимира Олександровича про визнання протиправним і скасування указу (в частині).
В іншій частині в задоволенні клопотання представника Президента України про залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, - відмовити.
Встановити третім особам п'ятнадцятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для подання пояснень щодо позову та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються її пояснення, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) пояснень і доданих до них доказів іншим учасникам справи.
Повідомити третіх осіб, що пояснення повинні відповідати вимогам частин другої - четвертої статті 162 КАС України.
Повідомити третіх осіб, що письмові докази, які подаються до суду, повинні бути оформлені відповідно до вимог статті 94 КАС України, зокрема вони подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, а якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством, зокрема учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Повідомити третіх осіб, що інформацію у справі, яка розглядається, можна отримати за адресою на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: supreme.court.gov.ua.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуюча суддя Н.Є. Блажівська
Судді О.В. Білоус
Л.І. Бившева
О.О. Шишов
М.М. Яковенко