Постанова від 28.07.2023 по справі 390/954/23

Компаніївський районний суд Кіровоградської області

Справа № 390/954/23

Провадження № 3/391/389/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.07.2023р. селище Компаніївка

Суддя Компаніївського районного суду Кіровоградської області Ревякіна О.В., розглянувши адміністративну справу, яка надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Кіровоградській області Департаменту стратегічних розслідувань національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, працюючої касиром торгівельного залу АЗС-79 ТОВ «ВСТ ОЙЛ», проживаючої: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 25.05.2023, ОСОБА_1 25.05.2023 о 14.40 год. за адресою: 1 кілометр автодороги Компаніївка-Сасівка, АЗС-кіоск №79 Кропивницького району, Кіровоградської області здійснювала реалізацію паливно-мастильних матеріалів та експлуатацію джерел викидів зберігання паливно-мастильних матеріалів без дозволу на викиди забруднюючих речовин, чим порушила п.5 ст.11 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря та п.30 Додатку ЗУ «Про перелік документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності», за що передбачена відповідальність за ч.1 ст.164 КУпАП.

В судове засідання особа, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 не з'явилася, 21.07.2023 року подала письмові пояснення у справі, вказала що в протоколі не встановлено факту здійснення викидів забруднюючих речовин в повітря, відповідні вимірювання не проводились. Документально не доведено, що ТОВ «ВСТ-ОЙЛ» експлуатує технологічне обладнання, пов'язане з утворенням забруднюючих речовин та здійснює їх викиди в повітря, для яких потрібен дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Відповідальність за викид забруднюючих речовин в повітря без відповідного дозволу передбачена ст. 78 КУпАП та утворює окремий склад правопорушення. Крім того, пояснила, що не є суб'єктом господарської діяльності, працює на посаді касира та не несе відповідальності за отримання дозвільних документів. Просила розглянути справу без її участі та закрити провадження у справі відносно неї у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 164 КУпАП України.

Дослідивши матеріали справи, а саме: протокол серії ВАБ № 302930 від 25.05.2023, довідку УСР в Кіровоградській області ДСР НП України про те, що ТОВ «ТД «САН-ОЙЛ» не отримувала дозвіл на викиди забруднюючих речовин, рапорт оперуповноваженого УСР ДСР НП України, копію ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним суб'єкта господарювання ТОВ «ВСТ-ОЙЛ», копію трудового договору між ТОВ «ВСТ-ОЙЛ» та ОСОБА_1 від 29.08.2022, копію договору про повну матеріальну відповідальність від 29.08.2022, копію наказу ТОВ «ВСТ-ОЙЛ» про прийняття на роботу ОСОБА_1 на посаду касира від 29.08.2022, лист Департаменту екології та природних ресурсів Кіровоградської обласної військової адміністрації про надання інформації щодо запиту, а також письмові пояснення ОСОБА_1 , судом встановлено, що доказів, які б підтверджували подію та склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.164 КУпАП в діях ОСОБА_1 - відсутні.

Відповідальність за ч.1 ст.164 КУпАП настає за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).

За диспозицією ч.1 ст.164КУпАП України суб'єктом адміністративного правопорушення, що полягає у здійсненні господарської діяльності без одержання відповідного дозволу, є саме господарюючий суб'єкт, тобто той, хто здійснює господарську діяльність, але без необхідного дозволу. Тобто, спеціальним суб'єктом правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.164КУпАП у цьому конкретному випадку є суб'єкт господарювання.

Згідно до ч. 2 ст.55Господарського кодексуУкраїни суб'єктами господарювання є:

1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;

2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.

Відповідно до ст.10Закону України«Про охоронуатмосферного повітря» суб'єкти господарювання, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.

За змістом ч. 5 ст. 11 цього Закону, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

З копії наказу про прийняття на роботу №188-к/тр від 29.08.2022 вбачається, що ОСОБА_1 прийнято на посаду касира з 30.08.2022 року на основне місце роботи ТОВ «ВСТ ОЙЛ».

Згідно інформації, яка міститься у випуску 1 "Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності" Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.2004 №336, завданнями і обов'язками касира є операції, пов'язані з прийманням та видаванням готівкових грошових коштів через касу підприємства, зберігає всі прийняті цінності. Одержує в установах банку готівку, робить записи в касовій книзі операцій одержання і видавання готівки за кожним прибутковим касовим ордером і видатковим документом в день їх надходження або видавання. Підписує прибуткові касові ордери та видаткові документи відразу після одержання або видавання за ними готівки, а на доданих до них документах ставить штамп "Сплачено". Видає квитанцію особі, яка здала готівку в касу. Ставить штамп "Депоновано" або робить відповідний запис у платіжній відомості біля прізвищ осіб, яким не здійснено в установлений термін виплати, пов'язані з оплатою праці; складає реєстр депонованих сум, у платіжній відомості вказує фактично виплачену суму і суму, яка підлягає депонуванню, звіряє ці суми із загальним підсумком за платіжною відомістю та ставить свій підпис. Виписує видатковий касовий ордер на фактично видану за платіжною відомістю суму, передає його для реєстрації. Щоденно в кінці робочого дня виводить залишок грошових коштів у касі підприємства та передає в бухгалтерію підприємства звіт касира (копію записів у касовій книзі) разом з прибутковими касовими ордерами і видатковими документами під підпис особи, яка здійснює контроль за веденням касових операцій. Виконує інші обов'язки стосовно збереження в касі грошових документів, цінних паперів тощо.

Тобто, ОСОБА_1 є найманим працівником (касиром) суб'єкта господарювання ТОВ "ВСТ-ОЙЛ" і в її обов'язки не входить отримання будь-яких дозвільних документів. Жодного доказу про те, що ОСОБА_1 являється суб'єктом господарювання суду не надано.

Отже, ОСОБА_1 не є суб'єктом даного правопорушення, в її діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 164 КУпАП, тому вона не може бути притягнута до адміністративної відповідальності.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про закриття провадження у справі, на підставі п.1 ч.1ст.247 КУпАП, за відсутністю в діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 164 КУпАП.

На підставі викладеного, керуючись ст.247 КУпАП,-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 про притягнення її до адміністративної відповідальності за ч.1ст.164 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Кропивницького апеляційного суду через Компаніївський районний суд Кіровоградської області. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя О.В. РЕВЯКІНА