Ухвала від 28.07.2023 по справі 194/1093/23

Справа № 194/1093/23

Номер провадження № 2-о/194/42/23

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2023 року м.Тернівка

Суддя Тернівського міського суду Дніпропетровської області Корягін В. О., ознайомившись з заявою представника заявника адвоката Ромашкіної Оксани Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Тернівська міська рада Дніпропетровської області, служба у справах дітей Тернівської міської ради, про встановлення факту, що має юридичне значення, -

ВСТАНОВИВ:

Представник заявника адвокат Ромашкіна О.О. в інтересах ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Тернівська міська рада Дніпропетровської області, служба у справах дітей Тернівської міської ради. Просить встановити факт що неповнолітня ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка фактично проживає за адресою АДРЕСА_1 , перебуває на утриманні вітчима ОСОБА_1 .

Ухвалою судді Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 18 липня 2023 року заяву представника заявника адвоката Ромашкіної Оксани Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Тернівська міська рада Дніпропетровської області, служба у справах дітей Тернівської міської ради, про встановлення факту, що має юридичне значення, залишено без руху, оскільки представник заявника в заяві не зазначив з якою саме метою необхідно встановити факт того, що неповнолітня ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на утриманні вітчима ОСОБА_1 , які юридичні наслідки буде породжувати даний факт, та які особисті чи майнові права заявника порушені. Мета, про яку зазначає в заяві представник заявника, є загальною, яка не породжує юридичні наслідки та не підтверджує порушення особистих чи майнових прав заявника.

На виконання ухвали судді Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 18 липня 2023 року представник заявника надала суду заяву про усунення недоліків заяві, в якій зазначила, що відповідно ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» заявник має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, як чоловік, на утриманні якого перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.

Отже, встановлення факту, про який просить заявник, пов'язаний з доведенням наявності підстав для визнання (підтвердження) за ним права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, як чоловіка, на утриманні якого перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, тобто наявності у нього певного соціально-правового статусу, не пов'язаного з будь-якими цивільними права та обов'язками, їх виникненням, існуванням та припиненням. Відповідно, за своїм предметом та можливими правовими наслідками така заява пов'язана з публічно-правовими відносинами заявника з державою, а отже, не підлягає вирішенню у порядку цивільного судочинства.

Згідно п.1 ч. 2 ст. 122 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду у судах у порядку цивільного судочинства.

Згідно п.7 ч. 1 ст. 3 КАС України суб'єкт владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

В постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 23 січня 2023 року у справі № 214/1309/21 (провадження № 61-3264сво22) вказано, що: «до адміністративної юрисдикції відносяться справи, які виникають зі спору в публічно-правових відносинах, що стосується цих відносин, коли один з його учасників - суб'єкт владних повноважень здійснює владні управлінські функції в цьому процесі або за його результатами владно впливає на фізичну чи юридичну особу та порушує їх права, свободи чи інтереси в межах публічно-правових відносин. Спір набуває ознак публічно-правового за умов не лише наявності серед суб'єкт спору публічного органу чи посадової особи, а й здійснення ним (ними) у цих відносинах владних управлінських функцій. Визначальними ознаками приватноправових відносин є юридична рівність та майнова самостійність їх учасників, наявність майнового чи немайнового, особистого інтересу суб'єкта. Спір буде мати приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням приватного права (як правило майнового) певного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть і в тому випадку, якщо до порушення приватного права призвели владні управлінські дії суб'єкта владних повноважень. При визначенні предметної юрисдикції справ суди повинні виходити зі змісту права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі. До таких висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду в постановах: від 13 березня 2019 року у справі № 202/30/17 (провадження № 14-643цс18), від 19 червня 2019 року у справі № 826/5806/17 (провадження № 11-290апп19), від 23 листопада 2021 року у справі № 175/1571/15 (провадження № 14-51цс21).

В даному випадку підставою звернення представника заявника адвоката Ромашкіної О.О. в інтересах ОСОБА_1 до суду з заявою про встановлення факту перебування неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на утриманні вітчима ОСОБА_1 , є в подальшому відповідно до ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» отримання заявником права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, як чоловіка, на утриманні якого перебувають троє і більше дітей віком до 18 років. Тобто, вимога заявника в даній справі пов'язана з доведенням наявності у нього підстав для отримання права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, як чоловіка, на утриманні якого перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, і не пов'язана з будь-якими цивільними правами та обов'язками, їх виникненням, існування та припиненням. Тобто, метою звернення до суду з такою заявою є підтвердження за ОСОБА_1 певного соціального-правового статусу для отримання від держави права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, як чоловіка, на утриманні якого перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, що свідчить про те, що така справа не підлягає вирішенню в порядку цивільного судочинства та має розглядатися в порядку адміністративного судочинства.

Так, Об'єднана палата Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду в постанові від 23 січня 2023 року у справі № 214/1309/21 зазначила, що приватно-правовий інструментарій (зокрема, ініціювання справи про встановлення факту) не повинен використовуватися учасниками для оцінки обставин, які становлять предмет доказування у адміністративному провадженні, чи з метою створення поза межами останнього передумов для визнання доказу, отриманого у такому провадженні, належним та допустимим. Об'єднана палата Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду в постанові від 23 травня 2022 року у справі № 539/4118/19 (провадження № 61-10777сво20) зробила схожий за змістом висновок та зазначила, що заява про встановлення факту, що має юридичне значення, щодо якого виник публічно-правовий спір, не може бути предметом розгляду у порядку цивільного судочинства.

За таких обставин, доходжу до висновку, що встановити факт перебування неповнолітньої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на утриманні вітчима ОСОБА_1 можливо винятково під час розгляду справи в суді адміністративної юрисдикції. В адміністративній справі встановлення такого факту не є самостійною метою, а є передумовою задоволення адміністративного позову.

Аналогічних висновків також дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду в постанові від 22 лютого 2023 року у справі № 696/879/21.

На підставі вищезазначеного слід відмовити у відкритті провадження у справі за заявою представника заявника адвоката Ромашкіної Оксани Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Тернівська міська рада Дніпропетровської області, служба у справах дітей Тернівської міської ради, про встановлення факту, що має юридичне значення.

Керуючись ст. ст. 122 ч.2 п.1, 209 ЦПК України, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за заявою представника заявника адвоката Ромашкіної Оксани Олександрівни в інтересах ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , Тернівська міська рада Дніпропетровської області, служба у справах дітей Тернівської міської ради, про встановлення факту, що має юридичне значення.

Роз'яснити заявнику його право звернутися з позовом в порядку КАС України.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена в день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Повний текст ухвали складено 28 липня 2023 року.

Суддя В.О. Корягін