27 липня 2023 рокум. Ужгород№ 260/5739/23
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаврилка С.Є., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
10 липня 2023 року до Закарпатського окружного адміністративного суду звернувся з позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063), яким просить суд: "1. Відкрити провадження у справі; 2. За результатами розгляду справи ухвалити рішення, яким: - визнати протиправною і незаконною дію головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області по застосуванню обмеження з 01 листопада 2022 року максимального розміру пенсії (з надбавками) Позивача ОСОБА_1 десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність; 3. Зобов'язати ГУ ПФУ в Закарпатській області (Код ЄДРПОУ 20453063) здійснити (виконати) з 01 листопада 2022 року перерахунок та виплату розміру пенсії за вислугу років (з надбавками) Позивачу ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) без обмеження максимального розміру пенсії, виходячи з 90% від розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення №33/27-379 від 01 червня 2021 року, виданій Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області", включаючи індексацію з 01 березня 2022 року, передбачену Постановою КМУ № 118 від 16 лютого 2022 року, щомісячну доплату у розмірі 2 000 грн, передбачену Постановою КМУ № 713 від 14 липня 2021 року, а з 01 березня 2023 року, - з індексацією у розмірі 1 500 грн, передбаченою Постановою КМУ № 168 від 24 лютого 2023 року, з урахуванням виплачених сум; 4. Справу розглянути в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін; 5. Стягнути на користь Позивача ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління пенсійного фонду України в Закарпатській області (Код ЄДРПОУ 20453063) документально підтверджені судові витрати у розмірі 1 073,60 грн.".
12 липня 2023 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду було прийнято вищевказану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження, якою розгляд справи постановлено провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення та (або) викликом учасників справи.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 27 липня 2023 року у задоволенні клопотання представника відповідача у даній справі було відмовлено.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу призначена пенсія за нормами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Однак, здійснюючи перерахунок пенсії відповідач виплачує її з обмеженням максимальним розміром. Позивач не погоджується з такими діями управління та вважає, що наявні всі підстави для здійснення йому перерахунку та виплати пенсії без обмеження максимальним розміром, в зв'язку з чим звернувся з цим позовом до суду.
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову, в зв'язку з тим, що розмір пенсії до виплати обмежується визначеною сумою відповідно до зміни розміру прожиткового мінімуму, коли сума 10 прожиткових мінімумів, встановлених для непрацездатних осіб, перевищить встановлену суму пенсії.
Згідно зі статтею 262 частиною 5 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до статті 4 частини 1 пункту 10 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Розглянувши подані сторонами докази, (заслухавши сторони та їх представників) всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області і отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб ".
Як вбачається із КП "Діловодство спеціалізованого суду" рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2020 року у справі № 260/2774/20, зокрема визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії за вислугу років у розмірі 90 % від грошового забезпечення та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та проводити виплату пенсії за вислугу років у розмірі 90 % грошового забезпечення та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумами пенсії, з моменту зниження відсотку грошового забезпечення з 01 січня 2016 року.
Як вбачається із КП "Діловодство спеціалізованого суду" рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 12 січня 2022 року у справі № 260/6427/21, зокрема було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити позивачу перерахунок пенсії на підставі довідки виданої Державною установою "Територіальне медичне об'єднання Міністерства внутрішніх справ України по Закарпатській області", з 01 грудня 2019 року.
Як вбачається із КП "Діловодство спеціалізованого суду" рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 29 липня 2022 року у справі № 260/2440/22, зокрема було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити з 01 грудня 2021 року, перерахунок та виплату ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, з врахуванням рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2020 року у справі № 260/2774/20 та рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 12 січня 2022 року у справі № 260/6427/22, з урахуванням раніше виплачених сум.
Як вбачається із КП "Діловодство спеціалізованого суду" від 21 квітня 2023 року № 260/1122/23 рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від , зокрема було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області відновити з 01 липня 2021 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії у розмірі 2000 грн, передбачену Постановою КМУ №713 від 14 липня 2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", з урахуванням раніше проведених виплат.
В подальшому, здійснюючи перерахунок пенсії на виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 29 липня 2022 року по справі № 260/2440/22 з 01 листопада 2022 року позивачеві перераховано пенсію, розмір такої склав 26355,77 грн, однак виплата здійснюється із обмеженням максимального розміру в розмірі 20930 грн (а.с. 10).
08 червня 2023 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Закарпатській області із письмовою заявою, у якій просив повідомити з якого часу введено обмеження максимального розміру його пенсії, скасувати з цього місяця обмеження максимального розміру пенсії і провести з цієї дати відповідний перерахунок і виплату його пенсії без обмеження десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність (а.с. 17).
Листом № 5024-4899/Я-02/8-0700/23 від 29 червня 2023 року ГУ ПФУ в Закарпатській області повідомило Позивача, що відповідно до статті 43 частини 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність і пенсія позивача обрахована у відповідності до чинного законодавства, а після виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 29 липня 2022 року по справі № 260/2440/22 розмір пенсії з 01 листопада 2022 року пенсія позивача виплачується з урахуванням норм статті 43 частини 7 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ (а.с. 18).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Відповідно до розрахунку пенсії станом на 01 березня 2023 року, розмір пенсії позивача з надбавками становить 34024,80 грн, однак з урахуванням максимального розміру пенсії розмір пенсії складає 20930 грн (а.с. 14).
Не погодившись із такими діями відповідача, позивач звернувся до суду.
Відповідно до статті 43 частини 5 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ (далі по тексту- Закон України № 2262-XII) максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
У такій редакції вказану частину статті 43 Закону України № 2262-XII викладено відповідно до Закону України № 3668-VI від 08.07.2011.
Так, відповідно до статті 2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VI від 08.07.2011, який набрав чинності 01.10.2011 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), зокрема, відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих), зокрема, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не може перевищувати 10740 гривень.
У зв'язку з чим, на підставі вказаного Закону були внесені зміни до статті 43 Закону України № 2262-XII.
Так, згідно із статтею 43 частиною 7 Закону України № 2262-XII (у редакції від 30.08.2018 року, чинній на момент здійснення спірного перерахунку пенсії), максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Проте, Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 43 частини 7 Закону України № 2262-XII, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.
В мотивувальній частині вказаного рішення, а саме в пункті 2.3. Конституційний Суд України, зазначив, що з підстав, наведених у цьому Рішенні, підлягають визнанню такими, що не відповідають статті 17 Конституції України, положення першого речення статті 43 частини 7 Закону України № 2262-XII, згідно з якими "максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність".
При цьому, у відповідності до пункту 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року, положення статті 43 частини 7 Закону України № 2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Згідно із статтею 152 частиною 2 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Отже, правовим наслідком прийняття Конституційним Судом України Рішення по справі №7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року є втрата чинності із 20 грудня 2016 року положення статті 43 частини 7 Закону України № 2262-XII.
Таким чином, з 20 грудня 2016 року стаття 43 частина 7 Закону України № 2262-XII втратила чинність.
Що ж до приписів Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06 грудня 2016 року №1774-VIII, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 01 січня 2017 року, у статті 43 частині 7 Закону України № 2262-XII слова і цифри у період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року замінено словами і цифрами по 31 грудня 2017 року слід зазначити наступне.
Буквальне розуміння змін внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06 грудня 2016 року № 1774-VIII, з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року, дозволяє стверджувати, що у Закону України № 2262-XII відсутня норма статті 43 частини 7, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими.
Це означає, що протягом 2017 року стаття 43 Закону України № 2262-XII не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.
Отже, внесені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06 грудня 2016 року № 1774 до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.
Крім того, суд звертає увагу що вказані зміни не мають ніякого відношення до перерахунку пенсії позивача, оскільки встановлювали конкретний період обмеження, а саме по 31 грудня 2017 року в той час, як предметом спірних правовідносин є обмеження пенсії позивача під час здійснення її перерахунку максимальним розміром.
При цьому, слід зазначити, що у 2019-2021 роках будь-яких змін до статті 43 Закону України № 2262-XII не вносилось.
Таким чином, після прийняття Конституційним Судом України рішення №7-рп/2016 від 20 грудня 2016 року, обмеження розміру пенсії позивача 10 (десятьма) прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність - є неправомірним.
Однак, під час перерахунку пенсії позивача, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснено перерахунок пенсії позивача зі встановленням обмеження її максимальним розміром.
Конституційний Суд України неодноразово висновував стосовно того, що заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, у зв'язку, зокрема, з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені.
Зміст та обсяг досягнутих соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства чи шляхом ігнорування рішень Конституційного Суду України та конституційних прав.
Таким чином, дії відповідача щодо застосування обмежень перерахованої у та виплачуваної позивачу пенсії максимальним розміром є протиправними.
Разом з тим, у задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії за вислугу років виходячи з 90% від розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці про розмір грошового забезпечення №33/27-379 від 01 червня 2021 року, включаючи індексацію з 01 березня 2022 року, передбачену Постановою КМУ № 118 від 16 лютого 2022 року, щомісячну доплату у розмірі 2 000 грн, передбачену Постановою КМУ № 713 від 14 липня 2021 року, а з 01 березня 2023 року, - з індексацією у розмірі 1500 грн, передбаченою Постановою КМУ № 168 від 24 лютого 2023 року, слід відмовити, оскільки відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині порушені.
Окрім того, з розрахунку вбачається, що Пенсійний орган провів перерахунок пенсії позивача із врахуванням всіх вищевказаних складових (а.с. 10).
Суд зауважує, що судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог у вказаній частині слід відмовити, як передчасних.
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити частково.
Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 із застосуванням обмеження пенсії максимальним розміром.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01 листопада 2022 року без обмеження її максимального розміру, з урахуванням проведених виплат.
У задоволенні позову у частині інших позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
СуддяС.Є. Гаврилко