27 липня 2023 року м. Житомир справа № 240/29042/22
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не застосування при нарахуванні йому індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 31.08.2017 року коефіцієнтів індексації, що відповідають місяцю підвищення тарифної ставки (окладу) січень 2008 року;
- зобов'язати Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки нарахувати та виплатити йому індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 31.08.2017 року, виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року;
- зобов'язати Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки нарахувати та виплатити йому компенсацію втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку із порушенням строків їх виплати" за весь час затримки з 01.01.2016 року по день фактичної виплати індексації.
Позовні вимоги Позивача мотивовані тим, що за період проходження військової служби з 01.01.2016 року по 31.08.2017 року Позивачу на виконання судового рішення була нарахована та виплачена індексація його грошового забезпечення без врахування базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року.
На звернення свого представника щодо перерахунку такої індексації Позивач отримав відмову, викладену в листі від 31.10.2022 року. Таку відмову Позивач вважає протиправною, так як Позивач має законне право на індексацію грошового забезпечення за вказаний період в повному обсязі та на компенсацію втрати такої частини доходу.
Ухвалою суду від 14.12.2022 року позовну заяву було повернено Позивачу по причині не усунення її недоліків.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду вказана ухвала була скасована і справа направлена до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою суду від 04.05.2023 року справу прийнято до провадження та продовжено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Представник Відповідача, Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, направив до суду відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечив і зазначив, що Позивачу на виконання судового рішення за період з 01.01.2016 року по 31.08.2017 року здійснено нарахування та виплату індексації грошового забезпечення. При цьому, на думку Відповідача, правомірно був застосований грудень 2015 року як базовий місяць, в якому мало місце збільшення доходу військовослужбовців за рахунок нарахування та виплати премій.
Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав для проведення індексації грошових доходів громадян, в тому числі військовослужбовців, регулюються правовими нормами Закону України від 3 липня 1991 року № 1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" (далі - Закон № 1282-XII) та Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" від 19 жовтня 2000 року № 2050-III (надалі - Закон № 2050-III), в редакції що були чинні на день виникнення спору.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що Позивач проходив військовому службу і згідно наказу начальника Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 31.84.2017 року №190 звільнений з військової служби.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20.02.2018року у справі №806/408/18 Позивачу нарахована та виплачена індексація його грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 28.02.2018 року із врахуванням листопада 2013 року, а не грудень 2015року, як вказано у відзиві на позов, базовим місяцем для її нарахування.
Суть спору між сторонами в даній справі в цій частині позовних вимог зведена виключно до наявності у Позивача права на індексацію грошового забезпечення за спірний період з 01.01.2016 року по 31.08.2017року, виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 р.
Суд враховує, що індексація заробітної плати - це механізм її підвищення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг (ст.1 Закону N1282-XII).
Порядок проведення індексації грошових доходів населення затверджено постановою КМУ від 17.07.2003 № 1078 (надалі - Порядок № 1078.
Розрахунок самої індексації, оскільки вона покликана захистити доходи населення від інфляції, ґрунтується на індексі споживчих цін (індексі інфляції), який щомісяця публікується Держстатом України.
Доводи Позивача щодо наявності у нього права на індексацію грошового забезпечення за спірний період з 01.01.2016року по 31.08.2017року, виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 р., узгоджуються із вимогами чинного законодавства з огляду на таке.
Так, в розумінні вимог Закону N1282-XII та Порядку № 1078 для індексації заробітної плати необхідно визначити два показники: базовий місяць та коефіцієнт індексації.
Базовий місяць - це місяць останнього підвищення окладів.
Коефіцієнт індексації обчислюється на базі щомісячних індексів інфляції. Розрахунок ведеться зростаючим підсумком шляхом перемноження індексів інфляції (поділених на 100), починаючи з місяця, наступного за базовим - до перевищення порогу індексації.
Згідно з пунктом 5 Порядку №1078 у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення. Сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу. Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
Суд враховує, що до підвищення з 01.01.2018року схеми посадових окладів військовослужбовців були затверджені постановою КМ України від 7 листопада 2007 р. N1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", що набрала чинності з 01.01.2008року.
Таким чином, в розумінні вимог п.5 Порядку №1078 саме січень 2008року, а не листопад 2013року, є базовим місяцем для обчислення індексації грошового забезпечення Позивачу за період з 01.01.2016 року по 31.08.2017 року.
Зазначене свідчить про наявність порушеного права Позивача при проведенні індексації його грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 31.08.2017 року.
Порушене право Позивача в цій частині позовних вимог підлягає судовому захисту виключно шляхом зобов'язання Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 31.08.2017 року, виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року та з урахуванням проведених виплат.
Одночасно суд враховує, що в розумінні вимог ст.2 Закону N 2050-III компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Тобто, лише у разі затримки на один і більше календарний місяць виплата уже нарахованих доходів обчислюються компенсаційні суми в розумінні Закону N 2050-III.
В зв'язку з цим суд вважає передчасними позовні вимоги Позивача в цій частині, так як такі спірні відносини між сторонами ще не виникли по причині не проведення Відповідачем вказаного в позові перерахунку індексації та її витплати.
Підстави, передбачені ст.ст.139-143 КАС України для стягнення або відшкодування судових витрат по даній справі відсутні.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 90, 139, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити частково. Визнати протиправною бездіяльність Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не нарахування ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01.01.2016року по 31.08.2017 року виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року.
Зобов'язати Житомирський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул.С.Параджанова,4 м.Житомир, 10001, код ЄДРПОУ 07873079) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 31.08.2017 року, виходячи з базового місяця для обчислення індексації грошового забезпечення - січень 2008 року.
В задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя М.Ф. Нагірняк