Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про виконання судового рішення в адміністративній справі
27 липня 2023 року Справа №200/11226/20-а
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кравченко Т.О.,
розглянув в порядку письмового провадження звіт відповідача про виконання рішення суду від 23 квітня 2021 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
01 грудня 2020 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 (далі - позивач) до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - відповідач, Бахмутсько-Лиманське ОУ ПФУ), в якому позивач просив:
- визнати протиправними дії Бахмутсько-Лиманського ОУ ПФУ щодо припинення нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 , починаючи з 01 січня 2016 року;
- зобов'язати Бахмутсько-Лиманське ОУ ПФУ нарахувати та виплатити усю заборгованість по пенсії ОСОБА_1 , яка виникла з 01 січня 2016 року.
23 квітня 2021 року Донецький окружний адміністративний суд ухвалив рішення, яким позов ОСОБА_1 задовольнив повністю, а саме:
- визнав протиправними дії Бахмутсько-Лиманського ОУ ПФУ, які полягали в припиненні виплати пенсії за віком ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року;
- зобов'язав Бахмутсько-Лиманське ОУ ПФУ поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком;
- зобов'язав Бахмутсько-Лиманське ОУ ПФУ нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком за період з 01 січня 2016 року до місяця поновлення пенсійних виплат.
Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 квітня 2021 року набрало законної сили на підставі ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 07 червня 2021 року.
05 липня 2021 року позивачу видані виконавчі листи.
21 червня 2023 року до суду надійшла заява позивача про встановлення судового контролю обґрунтована тим, що відповідач в добровільному порядку не виконує рішення суду.
26 червня 2023 року суд постановив ухвалу, якою задовольнив заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ в Донецькій області), як правонаступника Бахмутсько-Лиманського ОУ ПФУ, подати звіт про виконання рішення від 23 квітня 2021 року у місячний строк з дня отримання копії цієї ухвали засобами електронного зв'язку.
Ухвала про встановлення судового контролю доставлена в електронний кабінет ГУ ПФУ в Донецькій області як користувача підсистеми ЄСІТС «Електронний суд» 26 червня 2023 року.
27 липня 2023 року до суду надійшов звіт ГУ ПФУ в Донецькій області про виконання рішення.
Розглянувши звіт, дослідивши надані відповідачем письмові докази, суд дійшов висновку про наявність підстав для його прийняття з огляду на таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС) суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно з ч. 2 ст. 382 КАС за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту про виконання судового рішення, а в разі неподання такого звіту - встановлення нового строку для подання звіту та накладення штрафу.
Суд може вжити заходи реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту, накладення штрафу на особу, відповідальну за виконання рішення суду.
Водночас суд зауважує, що такі заходи судового контролю підлягають застосуванню у разі неподання суб'єктом владних повноважень звіту про виконання рішення суду або якщо наведені у звіти причини невиконання чи неповного виконання судового рішення є неповажними.
Так, на виконання рішення суду від 23 квітня 2021 року пенсійний орган мав:
- поновити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком;
- нарахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за віком за період з 01 січня 2016 року до місяця поновлення пенсійних виплат.
Суд встановив, що на виконання рішення суду від 23 квітня 2021 року ГУ ПФУ в Донецькій області з 01 серпня 2021 року поновило нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 , що підтверджено рішенням № 914660323662 про перерахунок пенсії (дата-час розрахунку 24 червня 2021 року 17:02) та не заперечується позивачем.
Починаючи з серпня 2021 року пенсійний орган здійснює виплату пенсії шляхом включення до сформованої відомості на виплату місячного розміру пенсії та її зарахування на поточний рахунок ОСОБА_1 , відкритий в АТ «Ощадбанк».
Також пенсійний орган виконав рішення суду від 23 квітня 2021 року в частині нарахування позивачеві пенсії за період з 01 січня 2016 року до місяця поновлення пенсійних виплат (по 31 липня 2021 року включно). Нарахована за цей період сума пенсії становить 756 162,62 грн, про що свідчать відомості ІКІС ПФУ: Підсистема «Призначення та виплати пенсії».
Отже, для повного виконання рішення суду від 23 квітня 2021 року ГУ ПФУ в Донецькій області має виплатити ОСОБА_1 пенсію, нараховану за період з 01 січня 2016 року по 31 липня 2021 року в сумі 756 162,62 грн.
Станом на 27 липня 2023 року вказана сума ОСОБА_1 не виплачена.
ГУ ПФУ в Донецькій області як орган державної влади в силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України зобов'язано діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з Положенням про Пенсійний фонд України, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року №280 «Про затвердження Положення про Пенсійний фонд України», бюджет Пенсійного фонду України затверджує Уряд України.
Джерела формування коштів Пенсійного фонду України визначені ст. 72 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Бюджет Пенсійного фонду формується за рахунок двох джерел:
- власні кошти (частина єдиного соціального внеску на пенсійне страхування, власні кошти, адміністрування яких забезпечується органами Пенсійного фонду України);
- кошти Державного бюджету України.
Кошти Держаного бюджету України на фінансування пенсійних програм є одним із основних джерел формування доходів Пенсійного фонду України.
Таким чином, Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України - органом, який реалізує цю політику, в тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року № 28-2, ГУ ПФУ в області відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого, планує у відповідному регіоні доходи та видатки коштів Пенсійного фонду України, у межах своє компетенції забезпечує виконання бюджету Пенсійного фонду України.
Пп. пп. 4, 5 п. 4 Положення передбачено, що ГУ ПФУ в області відповідно до покладених на нього завдань здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію на підставі Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та членам їх сімей згідно зі ст. 8 цього Закону забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
ГУ ПФУ в Донецькій області у звіті вказало на те, що доплата за рішенням суду за період з 01 січня 2016 року по 31 липня 2021 року в сумі 756 162,62 грн, як така, що не передбачена бюджетом ГУ ПФУ в Донецькій області потребує додаткового фінансування та має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України. Проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, а проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань на відповідний бюджетний рік. Судові рішення, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, обліковуються ГУ ПФУ в Донецькій області.
ГУ ПФУ в Донецькій області зазначило, що виплата нарахованих (перерахованих) сум пенсій за рішенням суду здійснюється, зокрема, коштами, передбаченими бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Черговість виконання судових рішень визначається датою їх надходження.
Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України або законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства, що визначено п. п. 20, 24, 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України.
Головним розпорядником коштів, що мають соціальне спрямування, зокрема бюджету Пенсійного фонду України, є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.
20 жовтня 2022 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 14 жовтня 2022 року № 1167 «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2022 рік». Цим бюджетом на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), які не виплачено за період до місяця їх відновлення, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території, були передбачені асигнування в сумі 150,0 млн. грн.
Виплата коштів за вказаним бюджетним призначенням здійснюється органами Пенсійного фонду України відповідно до Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися відповідно до пункту 1 частини першої статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2021 року № 116 (далі - Порядок № 1165).
ГУ ПФУ в Донецькій області вказувало на те, що станом на 01 січня 2022 року суму коштів, нарахованих ОСОБА_1 на виконання рішення суду коштів, було включено до переліку отримувачів виплат за минулий період, сформованого ГУ ПФУ в Донецькій області на виконання п. 2 Порядку № 1165.
Виплата коштів здійснюватиметься відповідно до п. 4 Порядку № 1165, абз. 2 якого передбачено, що розмір пенсійної виплати за минулий період отримувачам, зазначеним в абз. 1 п. 4, визначається в сумі, що відповідає розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленому законом на 1 січня календарного року, в якому здійснюється пенсійна виплата за минулий період, але не може бути більшим від належної до виплати отримувачу суми, що обліковується в переліку отримувачів.
У разі недостатності бюджетних призначень для забезпечення пенсійної виплати за минулий період у розмірі, передбаченому абз. 2 п. 4 Порядку № 1165, виплата проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на пенсійні виплати за минулий період бюджетним призначенням, але не більшій належної до виплати суми, що обліковується в переліку отримувачів (абз. 3 п. 4 Порядку № 1165).
Пенсійний фонд України відповідно до облікових даних ГУ ПФУ в Донецькій області профінансовані суми заборгованості, які підлягали погашенню відповідно до Порядку № 1165, в розрахунку на всіх отримувачів (пропорційно) в повному обсязі, передбаченому Планом доходів і видатків ГУ ПФУ в Донецькій області на 2022 рік та 2023 рік.
Виходячи з розрахунку виділених сум на всіх отримувачів, ГУ ПФУ в Донецькій області виплатило ОСОБА_1 заборгованість за рішення суду 22 листопада 2022 року в сумі 530,00 грн, 23 грудня 2022 року в сумі 2,18 грн та 557,32 грн, які розраховані автоматизованим способом пропорційно обсягу виділених з державного бюджету коштів та кількості отримувачів, що відповідає вимогам абз. 3 п. 4 Порядку № 1165. Ці суми перераховані на поточний рахунок ОСОБА_1 , відкритий в АТ «Ощадбанк».
З метою забезпечення своєчасних розрахунків по борговим зобов'язанням та виділення коштів на ці цілі ГУ ПФУ в Донецькій області впродовж 2021 року (лист № 0500-1806-5/58609 від 26 серпня 2021 року), 2022 року (листи №№ 500-1804-5/54902 від 13 вересня 2022 року, 0500-0504-5/77353 від 29 грудня 2022 року) та 2023 року (листи №№ 0500-0504-5/10051 від 31 січня 2023 року, 0500-0504-5/26682 від 03 квітня 2023 року, 0500-0504-5/35543 від 02 травня 2023 року, 0500-0504-5/49622 від 12 червня 2023 року та 0500-0502-5/56941 від 30 червня 2023 року) зверталося до Пенсійного фонду України з проханням виділити кошти на проведення передбачених у поточному бюджетному році розрахунків.
У відповіді на запити ГУ ПФУ в Донецькій області листами від 20 вересня 2022 року № 2800-030102-9/39398, від 20 січня 2023 року № 2800-030102-9/3183, від 02 березня 2023 року № 2800-030203-9/10500, від 21 квітня 2023 року № 2800-030102-9/22074, від 31 травня 2023 року № 2800-030102-9/29513, від 11 липня 2023 року № 2800-030102-9/38644 повідомило, що виплату коштів, нарахованих на виконання рішення суду буде здійснено відповідно до Порядку № 1165 з урахуванням бюджетних асигнувань.
ГУ ПФУ в Донецькій області наголосило, що станом на липень 2023 року в межах відповідних бюджетних призначень на 2023 рік продовжується виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), які не виплачено за період до місяця відновлення, внутрішньо переміщеним особам та особам, які відмовилися від довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи і зареєстрували місце проживання та постійно проживають на контрольованій Україною території.
ГУ ПФУ в Донецькій області доводило, що вжило конкретні заходи з метою виконання рішення суду від 23 квітня 2021 року. Виділення коштів Державного бюджету України на фінансування судового рішення не залежить від волі ГУ ПФУ в Донецькій області, а тому вимагати від нього дій, які виходять за межі його повноважень, немає правових підстав. Ситуація, що склалася, зумовлена дефіцитом бюджетних призначень на фінансування таких виплат у загальнодержавному масштабі. Вина та умисел на навмисне невиконання рішення суду у даній справі з боку ГУ ПФУ в Донецькій області відсутні.
Отже, невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів при фактичній відсутності таких коштів у боржника не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин, оскільки боржник не мав фінансової можливості виконати судове рішення.
В постановах Верховного Суду від 07 листопада 2019 року у справі № 420/70/19, від 18 лютого 2020 року у справі 0640/3719/18-а, від 23 квітня 2020 року у справі № 560/523/19 наведений висновок про те, що відсутність бюджетного та іншого фінансування та коштів на виплату грошових сум на виконання судового рішення є поважною причиною, яка унеможливлює проведення відповідних виплат. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання пенсійних коштів.
Крім того, підставами юридичної відповідальності є сукупність обставин, наявність яких робить юридичну відповідальність можливою та повинною. Відсутність сукупності таких обставин виключає її.
Такий висновок викладений в постановах Верховного Суду від 15 травня 2020 року у справі № 812/1813/18, від 19 серпня 2020 року у справі №140/784/19, від 09 грудня 2020 року у справі № 522/19758/18.
Суд погоджується з доводами відповідача та зазначає, що згідно зі ст. ст. 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Суд враховує, що ГУ ПФУ в Донецькій області подало розпоряднику коштів вищого рівня - Пенсійному фонду України запит про додаткове фінансування з метою виконання рішення суду від 23 квітня 2021 року та виплати ОСОБА_1 нарахованої суми пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 липня 2021 року, проте кошти на фінансування цієї виплати пенсійному органу не надходили.
ГУ ПФУ в Донецькій області в межах своїх повноважень вжило всіх залежних від нього заходів для виконання рішення суду.
Ці обставини підтверджені рішенням про перерахунок пенсій, відомостями ІКІС ПФУ: Підсистема «Призначення та виплати пенсії», листами ГУ ПФУ в Донецькій області, адресованими до Пенсійного фонду України, про виділення додаткових коштів, зокрема і для виплати ОСОБА_1 заборгованості в сумі 756 162,62 грн, та відповідями на них, Планом доходів і видатків ГУ ПФУ в Донецькій області на 2023 рік.
За цих обставин суд дійшов висновку про відсутність підстав для застосування до посадових осіб пенсійного органу штрафу за невиконання рішення суду, а також про те, що за відсутності належного фінансування з Державного бюджету України встановлення нового строку для подання звіту не потягне за собою виконання судового рішення в частині виплати ОСОБА_1 заборгованості за період з 01 січня 2016 року по 31 липня 2021 року в сумі 756 162,62 грн, а тому приймає звіт ГУ ПФУ в Донецькій області про виконання рішення суду.
Керуючись ст. ст. 243, 248, 256, 294, 295, 297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
1. Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 23 квітня 2021 року в адміністративній справі № 200/11226/20-а.
2. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складання її повного тексту.
3. Повний текст ухвали складений і підписаний суддею 27 липня 2023 року.
Суддя Т.О. Кравченко