Україна
Донецький окружний адміністративний суд
25 липня 2023 року Справа№200/1788/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Чекменьова Г.А., розглянувши в спрощеному (письмовому) провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в якому просив суд:
визнати протиправними дії щодо зменшення до 1500 грн з 01.03.2023 нарахування і виплату індексації пенсій по інвалідності відповідно до абзацу 2 статті 10 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році»;
зобов'язати нарахувати і виплатити індексацію пенсії по інвалідності відповідно до статті 64 Закону № 2262 у порядку, визначеному пунктами 1 та 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1197 грн, без обмеження розміру індексації, встановленого пунктом 10 Постанови КМУ № 168 в розмірі 1500 грн та без обмеження максимальним розміром пенсії.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію по інвалідності відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо обмеження до 1500 грн з 01.03.2023 нарахування і виплату індексації пенсії та її обмеження максимальним розміром. Вважає, що до спірних правовідносин підлягає застосуванню стаття 64 Закону №2262, що має вищу юридичну силу та не містить положень щодо обмеження розміру індексації пенсії.
Ухвалою від 01 травня 2023 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі без виклику сторін.
Відповідно до статті 129 Конституції України суддя, здійснюючи правосуддя, є незалежним та керується верховенством права. Основними засадами судочинства є, в тому числі, розумні строки розгляду справи судом. Статтею 6 Європейської конвенції з прав людини передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. За визначенням пункту 11 частини першої статті 4 КАС України розумний строк - найкоротший строк розгляду і вирішення адміністративної справи, достатній для надання своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту порушених прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Тому, відповідно до наведених норм, справа розглянута впродовж розумного строку, необхідного для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення, враховуючи обставини збройної агресії проти України.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, де просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю, посилаючись на те, що розрахунок та виплата пенсії позивачу проводиться відповідно до вимог Закону України «Про державний бюджет на 2023 рік» № 2710-IX та Постанови КМУ «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту населення найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24 лютого 2023 року №168. Здійснювати перерахунок та виплату пенсії позивачу без врахування положень пункту 10 постанови КМУ № 168 відповідач не має підстав.
Відповідач також посилається на введені в державі умови воєнного стану, як підстави для мобілізації всіх доступних ресурсів в тому числі фінансових, для посилення обороноздатності.
Позивач надав відповідь на відзив, в якому просив відхилити доводи відповідача. Зазначив, що обмеження соціальних прав недопустимо як до діючих, так і колишніх військовослужбовців. На даний час будь-яких обмежень щодо спірних правовідносин не вносилось до законів, а положення Постанови КМУ № 168 не мають обмежений в часі характер на період дії воєнного стану. Правовідносини між сторонами врегульовані виключно приписами статті 64 Закону 2262 та частиною другою статті 42 Закону № 1058-IV.
Щодо протиправності обмеження максимального розміру пенсії позивач посилається на правовий висновок Великої Палати Верховного Суду викладеної у постанові від 19.02.2020 у справі №520/15025/16-а, згідно з яким у разі існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи
З урахуванням переходу позивача з третьої на другу групу інвалідності та не врахуванням при проведенні індексації пенсії додаткових щомісячних доплат позивачем заявлені уточнені позовні вимоги, а саме:
визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не встановлення з 01.03.2023 року по 09.03.2023 року під час розрахунку підвищення (індексації) пенсії, передбаченого пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 р. № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році”, додатково до щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн., передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” та щодо обмеження розміру підвищення (індексації) 1500 грн.;
визнати протиправними дії щодо не встановлення з 10.03.2023 під час розрахунку підвищення (індексації) пенсії, передбаченого пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” додатково до щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” та щодо обмеження розміру підвищення (індексації) 1500 грн. та максимальним розміром пенсії,
зобов'язати здійснити перерахунок і виплату пенсії по інвалідності з 01.03.2023 з урахуванням підвищення (індексації) передбаченого пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” додатково до щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” без обмеження розміру підвищення (індексації) 1500 грн,
зобов'язати здійснити перерахунок і виплату пенсії по інвалідності з 10.03.2023 з урахуванням підвищення (індексації) передбаченого пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році” додатково до щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” та без обмеження розміру підвищення (індексації) 1500 грн. та максимальним розміром пенсії.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлені такі фактичні обставини.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), є пенсіонером по інвалідності відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», отримує пенсію, перебуваючи на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15 листопада 2022 року в справі № 200/4350/22, яке набрало законної сили відповідно до постанови Першого апеляційного адміністративного суду від 25.01.2023 задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області, а саме зобов'язано з 01 грудня 2019 року відповідно до статей 43, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», на підставі довідки виданої Департаментом пенсійних справ та соціального захисту Міністерства внутрішніх справ України від 05.08.2022 року № 49/7685 про розмір грошового забезпечення за листопад 2019 року з урахуванням фактично виплачених сум.
На звернення позивача відповідач листом від 28.03.2023 за № 4833-15107/Р-02/8-0500/23 повідомив що загальний розмір пенсії ОСОБА_1 після виконання рішення суду № 200/4350/22 та здійснення перерахунку пенсії відповідно до Постанови № 168 станом на 01.03.2023 складає 17853,80 грн, де:
11000,63 грн - основний розмір пенсії (18334,38 грн (розмір грошового забезпечення) х 60%);
2750,16 грн - підвищення основного розміру пенсії відповідно до Постанови № 1381 (11000,63 грн х 25%);
1925,11 грн - індексація відповідно до Постанови № 118 (11000,63 грн + 2750,16 грн х 0,140);
1500,00 грн.- індексація відповідно до Постанови № 168 (11000,63 грн + 2750,16 грн х 0,197 = 2708,90 грн, з урахуванням п. 9 Постанови № 168);
627,90 грн - підвищення пенсії особі з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи згідно Закону № 3552 (30% від прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність станом на 01.03.2022 - 2093,00 грн);
50,00 грн - доплата до підвищення пенсії особі з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи відповідно до Закону №1603.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 06.06.2023 у справі № 200/601/23 залишено без змін рішення Донецького окружного адміністративного суду від 07.03.2023, яким задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області, в тому числі зобов'язано провести нарахування та виплату з 01.03.2023 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб".
Позивач має статус особи з інвалідністю 2 групи безстроково згідно з випискою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією Комунального закладу Львівської обласної ради «Львівський обласний центр медико-соціальної експертизи» до довідки серії 12 ААБ №740442 з датою огляду 10.03.2023 безтерміново, причина інвалідності виконання службових обов'язків, підстава акт огляду МСЕК № 597, дата видачі 03.04.2023 року.
Згідно з посвідченням серії НОМЕР_2 від 11.04.2023, виданим Управлінням соціального захисту населення Червоногвардійської РДА, позивач має статус особи з інвалідністю внаслідок війни 2 групи.
За результатом звернення позивачу листом відповідача від 12.05.2023 повідомлено, що перерахунок пенсії здійснено з урахуванням посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни 2 групи, виданим управлінням соціального захисту Червоноградської РДА серії А № 027654 від 11.04.2023. Після перерахунку загальний розмір пенсії складає 23288,39 грн, розмір пенсійної виплати з урахуванням статті 43 Закону України від 09.04.1992 «2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» складає 20930,00 грн.
Листом відповідача від 26.05.2023 за результатом звернення позивачу повідомлено про те, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.11.2022 по справі №200/4350/22 проведено перерахунок пенсії з уточненням, що будь-яких зобов'язань щодо виплати пенсії позивачу без обмеження розміру судовим рішенням на Головне управління не покладено, виплата пенсії здійснюється з обмеженим розміром відповідно до статті 43 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з листом відповідача від 12.06.2023 позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсії та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту населення найбільш вразливих верств населення у 2022 році» встановлено з 01.03.2022 індексацію у розмірі 14% основного розміру пенсії. Відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» з 01.03.2023 позивачу підвищено основний розмір пенсії на 19,7%.
Міністерство соціальної політики України листом від 23.03.2023 серед іншого повідомило позивачу, що підвищення пенсії, передбачене пунктом 2 Постанови № 168, встановлюється додатково до щомісячної доплати, передбаченої Постановою № 713, якщо зазначена доплата була встановлена до пенсії на час проведення перерахунку пенсії.
Відповідно до протоколу про перерахунок пенсії позивача з 01.07.2023 як інваліду війни 2 групи її основний розмір склав 25288,39 грн та обмежений у виплаті сумою максимального розміру пенсії 20930,00 грн. Пенсія позивача має такі складові:
14667,5 грн - основний розмір пенсії (18334,38 грн (розмір грошового забезпечення) х 80%);
3666,88 грн - підвищення основного розміру пенсії 25%;
2566,81 грн - індексація 2022;
1500,00 грн - індексація 2023;
2000,00 грн - щомісячна доплата відповідно постанови КМУ № 713 за рішенням суду;
837,20 грн - підвищення пенсії особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи;
50,00 грн - доплата до підвищення пенсії особі з інвалідністю внаслідок війни 2 групи.
Позивачем також заявлено про визнання протиправним та нечинним абзацу 2 пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних та страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», про що надано копію ухвали про відкриття провадження Київським окружним адміністративним судом № 320/8511/23 від 17.04.2023.
З урахуванням викладеного, предметом даного спору є протиправність дій щодо:
обмеження пенсії максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами установленими для осіб, які втратили працездатність;,
обмеження суми індексації розміром 1500 грн;
не включення до розрахунку підвищення (індексації) пенсії додаткової щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб”.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає, що відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (частина друга статті 19 Конституції України).
Відповідно до статті 1-1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ), законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Статтею 64 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям […] у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії у році, в якому проводиться індексація пенсії, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пунктом 8 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про державний бюджет на 2023 рік» № 2710-IX (далі - Закон № 2710) від 03 листопада 2022 року встановлено, що у 2023 році […] стаття 64 Закону № 2262-ХІІ […] застосовується у порядку, на умовах та строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
Вирішуючи спір щодо обмеження розміру пенсії десятьма прожитковими мінімумами, суд зазначає про таке.
Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону №2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, вперше введено в дію Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VI), який набрав чинності 01.10.2011
Відповідно до положень статті 2 Закону № 3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13.10.1995 "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Водночас Законом № 3668-VI було внесено зміни у статтю 43 Закону № 2262-XII, яку викладено у відповідній редакції, а саме: максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.
Згідно з пунктом 2 резолютивної частини вказаного Рішення положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто 20.12.2016.
Конституційний Суд України у Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016, яким визнав такими, , що не відповідають статті 17 Конституції України, положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-ХІІ, виходив із того, що норми-принципи частини п'ятої статті 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, зокрема у зв'язку з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені. При цьому Конституційний Суд України стверджує, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.
Обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, введено в дію Законом № 3668-VI, яким внесено зміни у статтю 43 Закону № 2262-XII, шляхом викладення її в редакції Закону № 3668-VI.
Тобто, положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII та положення частини першої статті 2 Закону № 3668-VІ (у частині поширення її дії на Закон № 2262-ХІІ), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII) та є однаковими за змістом.
Конституційним Судом України у Рішенні від 20.12.2016 № 7-рп/2016 надано оцінку правовому регулюванню спірних правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців) та визнано таким, що не відповідає статті 17 Конституції України положення частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII.
При цьому положення статті 2 Закону № 3668-VI (у частині поширення її дії на Закон №2262-XII), які дублюють зміст частини сьомої статті 43 Закону № 2262-XII, тобто є однопредметними правовими нормами, які прийняті одночасно для регулювання спірних правовідносин - змін не зазнали та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.
У постановах від 16.12.2021 у справі № 400/2085/19, від 20.07.2022 у справі №340/2476/21, від 25.07.2022 у справі № 580/3451/21 та від 30.08.2022 у справі №440/994/20, Верховний Суд зазначив:
"на момент виникнення спірних правовідносин була наявна колізія між Законом №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016 та Законом №3668-VI - у частині обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців.
При цьому суб'єктом владних повноважень у спірних правовідносинах надано перевагу найменш сприятливому для позивача підходу та застосовано положення статті 2 Закону №3668-VI.
Оскільки норми вказаних законів неоднаково регулюють правовідносини щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців у частині обмеження їх пенсії максимальним розміром, суд дійшов висновку, що вони явно суперечать один одному.
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у пунктах 52, 56 рішення від 14.10.2010 у справі "Щокін проти України" (Заяви № 23759/03 та № 37943/06) зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд, однак, зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з погляду тлумачення їх у світлі практики Суду. На думку ЄСПЛ, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості та точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу "якості закону", передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника. Таким чином, у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Водночас положеннями статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 06.11.2018 у справі № 812/292/18 зазначила, що норми законодавства, які допускають неоднозначне або множинне тлумачення, завжди трактуються на користь особи.
У постанові від 13.02.2019, що винесена Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі № 822/524/18 із посиланням на положення статей 1, 8, 92 Конституції України, а також на статтю 9 Міжнародного пакту про економічні, соціальні і культурні права зроблено висновок, що у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, наявність у національному законодавстві правових "прогалин" щодо захисту прав людини та основних свобод, зокрема, у сфері пенсійного забезпечення, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Зважаючи на викладене, у цій справі застосуванню підлягають норми Закону №2262-XII з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, а не норми Закону № 3668-VI."
Суд не знаходить підстав для відступу від цього правового висновку у справі, що розглядається, через що позовні вимоги в частині зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії по інвалідності з 10.03.2023 без обмеження максимальним розміром пенсії підлягають задоволенню.
Водночас, вирішуючи справу в частині вимог щодо обмеження суми індексації розміром 1500 грн. суд дійшов таких висновків.
На виконання вимог статті 64 Закону № 2262-ХІІ та положень пункту 8 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2710 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту населення найбільш вразливих верств населення у 2023 році» № 168 від 24 лютого 2023 року (далі - Постанова № 168).
Приписами Постанови № 168 встановлено, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Пунктом 2 Постанови № 168 визначено, що 1 березня 2023 року розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2022 р. включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 10 цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».
Пунктом 10 Постанови № 168 встановлено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.
За приписами частини другої статті 42 Закону України № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Відповідно до абзацу четвертого частини другої статті 42 Закону України № 1058-IV розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини (із змінами, внесеними згідно із Законом № 2040-IX від 15.02.2022 - застосовується з 1 березня 2022 року).
З огляду на зазначене нормативне регулювання спірних відносин суд вказує, що постанова від 24 лютого 2023 року № 168 прийнята Кабінетом Міністрів України згідно із частиною другою статті 42 Закону України № 1058-IV та на виконання вимог статті 64 Закону № 2262-ХІІ.
Отже, в частині прийняття постанови № 168 Кабінет Міністрів України діяв відповідно до наданої йому і прямо передбаченої законом компетенції.
Погоджуючись з повноваженнями уряду в цій частині, позивач заперечує лише дію пункту 10 Постанови № 168, посилаючись на те, що, на його думку, цей пункт звужує зміст та обсяг існуючих прав і свобод особи, як пенсіонера-військовослужбовця.
Обґрунтовуючи заявлені вимоги в цій частині, позивач наполягає, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України.
Проте, суд не знайшов ознак не відповідності Конституції та законам України у змісті пункту 10 Постанови № 168.
Зокрема, встановлюючи обмеження розміру індексації сумою 1500 грн., КМ України не порушив ані приписи статті 42 Закону України № 1058-IV про те, що розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України, ані норми статті 64 Закону № 2262-ХІІ, якими передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Словосполучення «на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України» прямо вказує на наявність повноважень уряду встановлювати як показники збільшення розміру пенсій внаслідок індексації, так і обмеження розміру такої індексації.
Посилання відповідача на звуження та обмеження його прав суд відхиляє, оскільки внаслідок прийняття Постанови № 168 розмір його пенсійного забезпечення збільшився, що ніяк не може вважатися обмеженням права.
Обґрунтовуючи заявлені вимоги, сам позивач з посиланням на правову позицію Верховного Суду в постанові від 03.10.2018 у справі №127/4267/17 вказує, що необхідно знайти справедливий баланс до вимог загальних інтересів спільноти та вимог захисту основних прав особистості.
В даному випадку зміст пункту 10 Постанови № 168 спрямований саме на досягнення такого балансу. Вказаний висновок не суперечить викладеному вище висновку щодо неприпустимості обмеження загального розміру пенсії, оскільки стосується лише суми підвищення, що проводиться на підставі спеціальної постанови Кабінету Міністрів України.
З наведених підстав позовні вимоги про нарахування індексації пенсії без обмеження розміром 1500 грн. не підлягають задоволенню.
В частині позовних вимог про включення до розрахунку підвищення (індексації) пенсії додаткової щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб” суд враховує, що вказані вимоги позивач формулює таким чином:
«здійснюючи обрахунок індексації (підвищення) відповідно до п.2 Постанови №168, відповідач повинен був додати до основного розміру пенсії позивача розмір індексації (підвищення) відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 р. № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році” та розмір щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови №713».
Тобто, за змістом заявлених вимог позивач фактично просить здійснити підвищення (індексацію) суми індексації за попередній рік, а також проіндексувати разом з пенсією доплату в сумі 2000 грн.
Щодо індексації сум попередньої індексації суд вказує, що індексації за своєю суттю є збільшенням розміру пенсії з урахуванням знецінення діючої у країні грошової одиниці. Виходячи з цього індексація сум індексації не передбачена діючим законодавством, оскільки періодично проводиться індексація саме основного розміру пенсії, чим досягається мета збереження купівельної спроможності відповідних груп населення.
Тому доводи позивача в цій частині є помилковими.
З приводу включення до розрахунку підвищення (індексації) суми доплати у розмірі 2000 грн. суд враховує, що рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07 березня 2023 року у справі №200/601/23, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області задоволено;
визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови у нарахуванні та виплаті з 01.03.2023 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" додатково до існуючого розміру пенсійного забезпечення, визначеного на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.11.2022 в справі № 200/4350/22;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести нарахування та виплату з 01.03.2023 щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб", додатково до існуючого розміру пенсійного забезпечення, визначеного на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.11.2022 у справі № 200/4350/22 з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення набрало законної сили відповідно до ухвали Першого апеляційного адміністративного суду від 06 червня 2023 року
Водночас, при вирішенні цієї справи у зазначеній частині суд враховує зміст постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» (далі -Постанова № 713), якою встановлена така доплата:
1. Установити з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 1 березня 2018 р. (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-IX “Про внесення змін до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” щодо пенсій в разі втрати годувальника”), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру (Абзац третій пункту 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 578 від 10.05.2022 - застосовується з 21 березня 2022 року).
Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.
Враховуючи предмет спірних відносин, суд зауважує, що нарахування доплати у 2000 грн. Постановою № 713 пов'язана, в тому числі, з умовою не перевищення максимального розміру пенсії, визначеного Законом.
Як зазначено вище, відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 обмеження максимального розміру пенсії не застосовується до пенсій, призначених на підставі Закону №2262-XII, проте, само поняття максимального розміру пенсії визначено статтею 2 Закону № 3668-VI.
Вказана норма загалом неконституційною не визнана і застосовується в Україні до інших категорій пенсіонерів.
Оскільки абзац четвертий пункту 1 Постанови № 713 містить відсилочну умову на максимальний розмір пенсії, визначений Законом, перевищення такого розміру є підставою для зменшення чи скасування доплати у 2000 грн. (при розгляді справи №200/601/23 таких обставини відносно позивача на той час не було).
Крім того, умови скасування чи зменшення вказаної доплати у Постанові №713 визначаються словами «перегляд (перерахунок)» або «перегляд (перерахування)» (абзац перший пункту 1).
Суд вважає, що застосовані терміни вказують на загальне правило, за яким доплата у сумі 2000 грн. не виплачується або зменшується у разі будь-якого підвищення рівня пенсії з будь-яких підстав, а не виключно у зв'язку зі зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії на підставі нормативно-правого акта компетентного органу.
Проте, вищенаведеним абзацом другим пункту 2 Постанови № 168 спеціально встановлено, що «підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього пункту, встановлюється ДОДАТКОВО до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 р. № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»».
Тобто, зазначеною нормою пункту 2 Постанови № 168 встановлений виняток із загального правила таким чином, що збільшення пенсії за Постановою № 168 не зменшує доплату за Постановою № 713.
Водночас, таке формулювання про додатковий характер доплати за Постановою № 713 в сумі 2000 грн. одночасно вказує на те, що ця доплата не входить до складу суми пенсії, виплачується додатково за певних обставин та, відповідно, індексації (збільшенню) не підлягає.
Тому позовні вимоги про включення до розрахунку збільшення пенсії за Постановою № 168 також доплати у 2000 грн. також не підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення заявлених позовних вимог.
Оскільки позивача звільнено від сплати судового збору на підставі пункту 8 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір», питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 2, 241-246, 255, 295-297 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (пл. Соборна, 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) щодо обмеження з 10.03.2023 пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) максимальним розміром.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) здійснювати з 10.03.2023 виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) без обмеження максимальним розміром.
У задоволенні решти позовних вимог щодо обмеження розміру підвищення (індексації) сумою 1500 грн. та про включення до розрахунку підвищення (індексації) суми доплати у розмірі 2000 грн. - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Текст рішення виготовлений та підписаний в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя Г.А. Чекменьов