Справа №346/2183/23
Провадження №3/346/1273/23
27 липня 2023 року м. Коломия
Суддя Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області Валігурська Л.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Коломийського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП не відомо, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -
ОСОБА_1 26.04.2023 приблизно о 11:10 годині, в м. Коломия по вул. Чорновола, у приміщенні магазину «Євро секонд хенд» погрожував ОСОБА_2 фізичною розправою та ображав нецензурною лайкою, чим порушив громадський порядок та спокій громадян.
Дії ОСОБА_1 згідно протоколу про адміністративне правопорушення вірно кваліфіковано за ст. 173 КУпАП як дрібне хуліганство, тобто нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян.
У судові засідання, призначені на 11.05.2023, 25.05.2023, 08.06.2023, 22.06.2023, 06.07.2023, 20.07.2023 та 27.07.2023 ОСОБА_1 не з?явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Крім того, про виклик останнього в судові засідання було розміщено оголошення на офіційному веб-сайті Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області. Причини неявки суду не повідомив, заяв та клопотань не подавав.
Примусові приводи ОСОБА_1 на підставі постанов Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 11.05.2023, 25.05.2023, 08.06.2023, 22.06.2023 та 06.07.2023 залишився невиконаними.
Статтею 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини гарантовано кожній фізичній особі право на розгляд судом протягом розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, у якій вона є стороною.
Розумним, зокрема, вважається строк, що є об'єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправних зволікань) судового захисту.
У поняття «розумний строк» розгляду справи, Європейський суд з прав людини включає: складність справи; поведінку заявника; поведінку органів державної влади; важливість справи для заявника.
Згідно рішення Європейського суду з прав людини у справі «Смірнов проти України» від 08.11.2005 слідує, що в силу вимог ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, обов'язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи, є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції.
Крім того, Європейський суд з прав людини в п. 41 рішення від 03.04.2008 у справі «Пономарьов проти України» зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження та добросовісно виконувати процесуальні обов?язки (див., рішення у справі «Олександр Шевченко проти України», заява № 8371/02, п. 27, рішення від 26.04.2007 та «Трух проти України», заява №50966/99 від 14.10.2003).
Протокол про адміністративне правопорушення було складено у присутності ОСОБА_1 , про що свідчить його підпис в протоколі, отже останньому було відомо про існування судового провадження відносно нього. Проте зловживаючи своїми правами ОСОБА_1 не вжив належних заходів, щоб дізнатись про стан судового провадження, заяв та клопотань, в тому числі про зміну місця проживання, до суду не подавав.
З огляду на викладене судом не встановлено поважних причин неявки ОСОБА_1 до суду, що відповідно до вимог ч. 1 ст. 268 КУпАП не є перешкодою для розгляду адміністративної справи, а тому вважає за можливе надати оцінку фактам, викладеним у протоколі про адміністративне правопорушення за відсутності останнього.
Так, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення підтверджена наступними дослідженими та перевіреними в судовому засіданні доказами:
- протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ №784287 від 26.04.2023, в якому викладено обставини вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення;
- протоколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію ОСОБА_2 від 26.04.2023, відповідно до якого 26.04.2023 близько 11:10 години в м. Коломия, вул. Чорновола, у приміщенні магазину «Євро секонд хенд» ОСОБА_1 погрожував їй фізичною розправою та ображав нецензурною лайкою;
- письмовими поясненнями свідка ОСОБА_3 від 26.04.2023, яка пояснювала, що 26.04.2023 близько 11:10 години, вона з подругою ОСОБА_2 перебували в магазині одягу «Євро секонд хенд». В цей час до її подруги підійшов ОСОБА_4 , який попросив про допомогу, а почувши відмову, почав погрожувати їй фізичною розправою та ображати нецензурною лайкою, в присутності великої кількості людей;
- письмовими поясненнями потерпілої ОСОБА_2 від 26.04.2023, яка пояснювала, що 26.04.2023 близько 11:10 години вона перебувала в магазині одягу «Євро секонд хенд». До неї підійшов невідомий чоловік та попросив про допомогу, але на її відмову відреагував негативно, а саме: почав погрожувати їй фізичною розправою та виражатися в її сторону нецензурними словами, в присутності великої кількості людей.
Досліджені судом докази свідчать, що ОСОБА_1 своїми діями демонстрував неповагу до суспільного порядку, а також байдуже ставився до законів і встановлених правил поведінки. Докази, яким надано під час судового розгляду оцінку, узгоджуються між собою щодо часу, місця та обставин вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, а тому вказують на наявність в діях останнього адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.
Статтею 247 КУпАП визначено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу.
Так, згідно протокол про адміністративне правопорушення серії ВАВ №784287 адміністративне правопорушення мало місце 26.04.2023, а тому строк притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП минув 26.07.2023, що виключає можливість провадження шляхом розгляду справи.
Враховуючи, що з моменту вчинення зазначеного діяння сплив тримісячний строк, передбачений ч. 2 ст. 38 КУпАП, провадження у справі на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП підлягає закриттю.
Керуючись ст. ст. 38, 173, 247, 280, 283, 284 КУпАП -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , закрити у зв'язку із закінченням строку притягнення до адміністративної відповідальності.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Суддя: Людмила ВАЛІГУРСЬКА