Справа № 346/3724/23
Провадження № 3/346/1959/23
27 липня 2023 року м. Коломия
Коломийський міськрайонний суд
Івано-Франківської області
Суддя Коломийського міськрайонного суду Івано-Франківської області Яремин М.П., розглянувши матеріали, які надійшли від Коломийського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , жительку та місце проживання зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст.184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
ОСОБА_1 ухилилася від виконання передбачених ст. 150 СК України обов'язків щодо виховання своєї малолітньої дочки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме 07.06.2023 року виявлено, що ОСОБА_1 впродовж тривалого часу не здійснює належного догляду за своєю дочкою, не забезпечує матеріально-побутових умов для її проживання, будинок в занедбаному стані, немає місця для відпочинку, розвитку та навчання дитини, відсутні продукти харчування та засоби гігієни.
Свою вину в скоєному адміністративному правопорушенні ОСОБА_1 визнала та зазначила, що надалі більше приділятиме уваги вихованню вказаної дочки.
Вина ОСОБА_1 підтверджується:
- даними в протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 992420 від 01.07.2023 року;
- даними протоколу прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію ОСОБА_3 , а також його письмовими поясненнями від 07.06.2023 року, згідно з якими він зазначив, що ОСОБА_1 здійснює неналежне виховання вищевказаної дочки, залишає її одну вдома на кілька днів без їжі, в будинку відсутні належні побутові умови для її проживання.
Окремо слід наголосити на тому, що ч.1 ст.184 КУпАП передбачає відповідальність за ухилення від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання неповнолітніх дітей.
У зв'язку із наведеним формулюванням диспозиції частини першої статті 184 КУпАП необхідно навести обґрунтування того, що особа може нести адміністративну відповідальність і у випадку ухилення від виконання батьківських обов'язків щодо дітей віком до 14 років (малолітніх).
Дитина це особа віком до вісімнадцяти років (ст.6 Сімейного кодексу України, ст.1 Закону України «Про охорону дитинства»).
В кримінальному процесі під неповнолітньою особою розуміється малолітня особа, а також дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.
КУпАП прийнятий 07.12.1984 року і в цей період були чинними Цивільний кодекс Української РСР (далі - ЦК УРСР) та Кодекс про шлюб та сім'ю України, які не містили визначення «малолітня особа». Поняттям «неповнолітній» охоплювались діти у віці до вісімнадцяти років (див. наприклад статті 13-14 ЦК УРСР).
Пізніше Цивільний кодекс України та СК відокремили малолітніх дітей, як осіб віком до чотирнадцяти років та неповнолітніх осіб, як дітей у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років.
Поряд з цим, з 1993 по 2021 роки діяв Закон України «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні», який визначав неповнолітніх, як громадян віком до 18 років (стаття 1).
Таким чином, тривалий час під категорію «неповнолітній» підпадали особи віком до вісімнадцяти років і на даний час КУпАП відповідного розмежування між «неповнолітнім» та «малолітнім» не містить.
Призначення ст. 184 КУпАП, виходячи із її назви, пов'язано із захистом від невиконання батьками або особами, що їх замінюють, обов'язків щодо виховання дітей.
Застосовуючи телеологічний спосіб тлумачення, який передбачає з'ясування суті норми права за допомогою її мети, враховуючи історію розвитку даної правової норми, суд доходить висновку, що у диспозиції ч.1 ст. 184 КУпАП категорія «неповнолітня дитина» розуміється, як особа віком до вісімнадцяти років.
Виключення відповідальності за неналежне виконання батьківських обов'язків щодо осіб до чотирнадцяти років невілюватиме саму ідею закріплення статті 184 КУпАП та охорону прав дітей взагалі.
Отже, ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 184 КУпАП.
Вивчивши матеріали справи, особу порушниці, яка вину у вчиненому визнала, вчинила вказане адміністративне правопорушення вперше, враховуючи характер вчиненого правопорушення, вважаю, що на неї слід накласти адміністративне стягнення у виді попередження. Такий вид адміністративного стягнення, у відповідності до ст.23 КУпАП, буде мірою відповідальності, достатньою для досягнення мети виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення суддею постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладене таке стягнення.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 33, 40-1, 184, 252, 283 КУпАП, п.5 ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір»,-
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.184 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді попередження.
Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір в сумі 536 гривень 80 копійок у дохід держави: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) : 37993783, Банк отримувача:Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, Кодкласифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст.7та ч. 1 ст.287 КУпАП.
Апеляційна скарга подається до Івано-Франківського апеляційного суду через Коломийський міськрайонний суд Івано-Франківської області.
Суддя Яремин М. П.