Справа № 206/884/23
Провадження № 3/206/601/23
27 липня 2023 року Самарський районний суду м. Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Сухоруков А.О.,
за участю
секретаря судового засідання Ляшко Б.В.,
розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення
за участю особи стосовно, якої складено
протокол про адміністративне правопорушення: ОСОБА_1 ,
захисника Маркело Л.В.,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 355189 від 12 лютого 2023 року, 21 грудня 2022 року о 23 год. 15 хв. в м. Дніпро, вул. Кокчетавська, б. 2, водій ОСОБА_1 керував т/з OPEL ASTRA д.н.з. НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп'яніння. У встановленому законом порядку водій пройшов огляд н стан сп'яніння в медичному закладі КП «ДБКЛПД» ДОР. Згідно висновку №6236 від 29.01.2023 р. водій перебував в стані наркотичного сп'яніння. ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.9а ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину не визнав у повному обсязі, пояснив, що ніколи в житті не вживав наркотичних засобів.
Захисник - адвокат Маркело Леонід Віталійович просив справу про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення. Так, в матеріалах справи відсутнє направлення ОСОБА_1 до медичного закладу на медичний огляд. Зазначив, що з хімічної точки зору «фенілалкіламіни» та «похідні фенілалкіламінів» - є термінологічними синонімами, які мають однакову сполуку і до складу яких входять, як лікарські препарати, так і контрольовані речовини. Отже, є цілком імовірним, що ОСОБА_1 незадовго до зупинки його транспортного засобу співробітниками поліції міг приймати лікарський препарат, який належить до похідних фенілалкіламінів. З матеріалів адміністративної справи випливає, що під час їх оформлення ОСОБА_1 не був опитаний, йому не був вручений протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього докази, а отже останній не був ознайомлений з пред'явленим звинуваченням належним чином, оскільки протокол про адміністративне правопорушення відносно особи було складеного за його відсутності. Також прошсив взяти до уваги, що ОСОБА_1 перебуває в шлюбі та має на утриманні 2 малолітніх дітей. В теперішній час ОСОБА_1 працює в службі таксі, та у зв'язку зі знаходженням дружини в декретній відпустці, є єдиною особою, на утриманні якої знаходяться діти та дружина (а.с. 31-35).
Викликаний у судове засідання інспектор поліції Радченко Олександр Олександрович до суду не з'явився. Подав заяву, в якій зазначив, що не зможе бути присутнім у судове засідання для дачі пояснень за складеним протоколом у зв'язку із службовою зайнятістю. Зазначив, що протокол складено ним відповідно до вимог чинного законодавства (а.с. 27).
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Відповідно до п. 27 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23 грудня 2005 року № 14(із змінами, внесеними згідно з постановою Пленуму Верховного Суду України № 18 від 19 грудня 2008 р.), судам слід ураховувати, що відповідальність за ст. 130 КУпАП стан сп'яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника.
Відповідно до загальних положень ПДР, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, правила відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Кожний учасник дорожнього руху має право розраховувати на те, що й інші учасники виконують ці Правила. Дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків.
Згідно ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
У рішенні по справі «ОТаллоран та Франціє проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
У відповідності до п. 2.9а Правил дорожнього руху, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
З дослідженого протоколу про адміністративне правопорушення серії ААД № 355189 від 12 лютого 2023 вбачається, що дії ОСОБА_1 , щодо керування транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння 21 грудня 2022 року, Управлінням патрульної поліції кваліфіковані за ознаками ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Диспозиція ч. 1 ст.130 КУпАП передбачає відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Статтями 251, 280 КУпАП, визначено фактичні дані, обставини на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.
У цьому випадку, як вбачається з матеріалів адміністративної справи, вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП повністю доведена, у розумінні ст. 251 КУпАП, належними та допустимими доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД № 355189 від 12 лютого 2023 року, рапортом інспектора взводу №2 роти №3 батальйону №1 старшого лейтенанта поліції Радченко О.О., висновком, щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 29.01.2023 року, відповідно до якого ОСОБА_1 перебував у стані наркотичного сп'яніння.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 40 Закону України «Про Національну поліцію», поліція для забезпечення публічної безпеки і порядку може закріплювати на форменому одязі, службових транспортних засобах, монтувати/розміщувати по зовнішньому периметру доріг і будівель автоматичну фото- і відеотехніку, а також використовувати інформацію, отриману із автоматичної фото- і відеотехніки, що знаходиться в чужому володінні, з метою: попередження, виявлення або фіксування правопорушення, охорони громадської безпеки та власності, забезпечення безпеки осіб.
Відповідно до довідки, наданої разом з адміністративним матеріалом, надати відеозаписи з нагрудних відеореєстраторів працівників управління патрульної поліції в Дніпропетровській області Департаменту патрульної поліції за подією від 21.12.2022 до протоколу ААД №355189 від 12.02.2023 немає можливості (а.с. 7).
Щодо доводів захисника, що протокол був складений через значний проміжок часу від дати вчинення правопорушення та виявлення у водія стану сп'яніння, та його оформлення відбулось без присутності правопорушника, суд не бере їх до уваги, оскільки в матеріалах справи міститься повідомлення про запрошення до підрозділу патрульної поліції від 03 лютого 2023 року №1230/41/19/02-2023, направлене на адресу правопорушника (а.с. 6).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 необхідно визнати винним за ч. 1 ст.130 КУпАП, оскільки він порушив вимоги п. 2.9а Правил дорожнього руху України, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст.130 КУпАП, а саме: керування транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння.
За загальними правилами накладення стягнення за адміністративне правопорушення, встановленими ст. 33 КУпАП стягнення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України (ч. 1ст. 33 КУпАП). При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксованому в автоматичному режимі (ч. 2 ст. 33 КУпАП).
Враховуючи, що санкція ч. 1 статті 130 КУпАП передбачає безальтернативне покарання, суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік, без оплатного вилучення транспортного засобу, що буде необхідним для його виправлення та достатнім для виконання завдань КУпАП.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» та ст. 40-1 КУпАП, у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з особи, на яку накладено таке стягнення, підлягає стягненню судовий збір в розмірі 536,80 гривень.
Керуючись ст.ст. 33, 130, 251, 283, 284 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі 1000 (однієї тисячі) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 (один) рік, без оплатного вилучення транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) судовий збір на користь держави у розмірі 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.
Постанова набирає чинності після закінчення строку, встановленого на її оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя А.О. Сухоруков