Номер провадження: 23-з/813/532/23
Номер справи місцевого суду: 492/717/23
Головуючий у першій інстанції
Доповідач Копіца О. В.
26.07.2023 року м. Одеса
Суддя Одеського апеляційного суду Копіца О.В., розглянувши подання в.о. голови Арцизького райсуду Одеської обл. Варгаракі С. про направлення до іншого суду матеріалів справи про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 160 КУпАП
установив:
До Арцизького райсуду Одеської обл. з ВП №1 Болградського РВП ГУНП в Одеській обл. надійшли для розгляду матеріали справи на підставі протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №812874 за ч.1 ст. 160 КУпАП відносно
ОСОБА_1. В.о. голови Арцизького райсуду Одеської обл. Варгаракі С. звернувся до Одеського апеляційного суду із поданням про направлення до іншого суду матеріалів справи, мотивуючи його тим, що неможливо здійснити авторозподіл зазначеного провадження між суддями Арцизького райсуду Одеської області, оскільки не вистачає їх достатньої кількості.
Вивчивши матеріали провадження, прихожу до висновку про таке.
Стаття 6 «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод», ратифікованої Україною 17.07.1997 року, наголошує на тому, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Відповідно до ст. 276 КУпАП України справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення, або проживання правопорушника, або за місцем реєстрації транспортного засобу.
Згідно ст. 7 КУпАП України, - «ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.»
Нормами чинного КУпАП не визначений порядок вирішення питання про зміну підсудності по справам про адміністративні правопорушення, разом з тим в практичній діяльності трапляються випадки неможливості утворення складу суду для розгляду конкретної справи, у зв'язку з чим апеляційний суд вважає необхідним застосувати аналогію права, а саме ст.ст. 32, 34 КПК України.
Згідно матеріалів справи, наданих апеляційному суду, 11.07.2023 до Арцизького райсуду Одеської обл. з ВП №1 Болградського РВП ГУНП в Одеській обл. надійшли для розгляду матеріали справи на підставі протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №812874 за ч.1 ст. 160 КУпАП відносно ОСОБА_1 ..
При цьому, як вбачається зі зміст подання до штату Арцизького райсуду Одеської обл. входить 6 суддів. Водночас, у чотирьох суддів закінчилися повноваження, одна посада вакантна, суддя Гусєва Н.Д. перебуває у відпустці до 24.08.2023.
На підставі вищевикладеного, автоматизованою системою розподілу справи між суддями видано інформацію щодо неможливості розподілити справу між суддями Арцизького райсуду Одеської області (а.с. 25).
Відповідно до ч.13 ст. 31 КПК України у разі якщо в суді першої або апеляційної інстанції, який згідно з правилами підсудності має здійснювати кримінальне провадження, неможливо утворити склад суду, передбачений цією статтею, кримінальне провадження здійснює найбільш територіально наближений суд, в якому можливо утворити такий склад суду.
У даному випадку йдеться не про кримінальне правопорушення, а про адміністративне правопорушення, проте, оскільки КУпАП не передбачає звернення до апеляційного суду із поданням про направлення до іншого суду матеріалів справи, вважаю за необхідне застосувати аналогію права.
Водночас, апеляційний суд враховує, що відповідно до ст. 38 КУпАП якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.
Враховуючи викладене, з метою економії процесуальних засобів, виходячи з пріоритету права особи на справедливий суд та своєчасний розгляд справи компетентним судом, апеляційний суд вбачає розумним і доцільним задовольнити подання в.о. голови Арцизького райсуду Одеської обл. та направити справу про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 160 КУпАП відносно ОСОБА_1 до Татарбунарського райсуду Одеської обл. для розгляду.
Керуючись ст.ст. 7, 32, 34 КПК України, ст.ст. 7, 276, 294 КУпАП, суддя
постановив:
Подання в.о. голови Арцизького райсуду Одеської обл. Варгаракі С. - задовольнити.
Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 160 КУпАП направити для розгляду до Татарбунарського райсуду Одеської обл..
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту оголошення та оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Суддя Одеського апеляційного суду: О.В. Копіца