1Справа № 335/2308/23 2/335/1288/2023
19 липня 2023 року м. Запоріжжя
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого - судді Воробйова А.В., за участю секретаря судового засідання - Шарової А.В., представника позивача ОСОБА_1 - адвоката Кравченко О.В. розглянувши у підготовчу засіданні в залі суду в м. Запоріжжя цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в особі представника - адвоката Кравченко Ольги Василівни до ОСОБА_2 , третя особа районна адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району як орган опіки та піклування про позбавлення батьківських прав,
встановив:
ОСОБА_1 в особі представника - адвоката Кравченко О.В. звернулася до Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя з позовом до ОСОБА_2 , третя особа районна адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району як орган опіки та піклування про позбавлення батьківських прав.
Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя від 03.07.2023 року відкрито провадження за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
В підготовчому засіданні представник позивача заявила клопотання про витребування доказів, а саме просила витребувати з відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькій області Управління державної реєстрації Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) копію актового запису про шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , що складений відділом державної реєстрації актів цивільного стану Куйбишевського районного управління юстиції у Запорізькій області 19.09.2013 року №11 та витребувати з районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району, як органу опіки та піклування письмовий висновок щодо доцільності або недоцільності позбавлення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 батьківських прав щодо неповнолітньої дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідач ОСОБА_2 в підготовче засідання не з'явилася, причину неявки суду не повідомила.
Представник третьої особи районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району як орган опіки та піклування не з'явився, надала заяву про проведення підготовчого засідання за відсутності представника,та також просила залучити до участі у справі в якості третьої особи орган опіки та піклування Кам"янської селищної військової адміністрації Пологівського району Запорізької області,оскільки відповідач зареєстрована у смт. Кам"янка, Пологівського району Запорізької області.
Заслухавши клопотання представника позивача, оглянувши позовну заяву та додані до неї документи, дослідивши відзив та долучені до нього матеріали, подані сторонами та їх представниками клопотання, виходячи з предмету спору, змісту позовних вимог, враховуючи докази, які підлягають дослідженню, приходить до висновку про необхідність відкладення підготовчого засідання в даній справі з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно положень ч. 3 ст. 13 ЦПК України учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 49 ЦПК України, сторони користуються рівними процесуальними правами.
В ч. 1 ст. 189 ЦПК України передбачено, що завданнями підготовчого провадження є, в тому числі, остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з'ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Відповідно до п. 4, п. 10 ч. 2 ст. 197 ЦПК України у підготовчому засіданні суд вирішує питання про вступ у справу інших осіб, заміну неналежного відповідача, залучення співвідповідача, об'єднання справ і роз'єднання позовних вимог, прийняття зустрічного позову, якщо ці питання не були вирішені раніше, а також вирішує заяви та клопотання учасників справи.
В частині 4 ст. 19 СК України передбачено, що при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, виселення дитини, зняття дитини з реєстрації місця проживання, визнання дитини такою, що втратила право користування житловим приміщенням, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов'язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.
Згідно положень ч. 5 ст. 19 СК України орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв'язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Відповідно до ч. 7 ст. 81 ЦПК України суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконання обов'язків щодо доказів.
Відповідно до статті 56 Цивільного кодексу України органами опіки та піклування є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад. Права та обов'язки органів, на які покладено здійснення опіки та піклування, щодо забезпечення прав та інтересів фізичних осіб, які потребують опіки та піклування, встановлюються законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно вимог ч. 6 ст. 56 ЦПК України органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть бути залучені судом за своєю ініціативою для подання висновків на виконання своїх повноважень, їх участь є обов'язковою, якщо суд визнає це за необхідне.
Згідно абз. 1 п. 3 п. № Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого Постановою КМУ від 24 вересня 2008 р. № 866, органами опіки та піклування є районні, районні у м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчі органи міських, районних у містах, сільських, селищних рад, у тому числі об'єднаних територіальних громад (далі - органи опіки та піклування), які провадять діяльність із соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі забезпечення їх права на виховання у сім'ї, надання статусу дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, встановлення опіки та піклування над дітьми-сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, із захисту особистих, майнових і житлових прав дітей, запобігання та протидії домашньому насильству стосовно дітей та за участю дітей.
В абзацах 3 та 4 п. 3 вказаного Порядку визначено, що безпосереднє ведення справ і координація діяльності стосовно захисту прав дітей, зокрема дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, а також стосовно здійснення передбачених законодавством заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству стосовно дітей та за участю дітей покладаються на служби у справах дітей районних, районних у м. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, сільських, селищних рад об'єднаних територіальних громад.
В частині 3 ст. 53 ЦПК України передбачено, що якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення суду може вплинути на права та обов'язки осіб, що не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору.
На підставі вищевикладеного, суд вважає за можливе задовольнити клопотання представника позивача та представника третьої особи та витребувати з відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькій області Управління державної реєстрації Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) копію актового запису про шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , що складений відділом державної реєстрації актів цивільного стану Куйбишевського районного управління юстиції у Запорізькій області 19.09.2013 року №11 та витребувати з районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району, як органу опіки та піклування письмовий висновок щодо доцільності або недоцільності позбавлення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 батьківських прав щодо неповнолітньої дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також залучити до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Кам"янську селищну військову адміністрацію Пологівського району Запорізької області , оскільки рішення в даній справі може виплинути на їх та обов'язки щодо створення належних умов для забезпечення реалізації заходів щодо захисту прав, свобод і законних інтересів дитини.
У відповідності до частин п'ятої та сьомої статті 53 ЦПК України про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу. Вступ у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, не тягне за собою розгляду справи спочатку.
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 174 ЦПК України заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.
Відповідно до ст. 181 ЦПК України, у поясненнях третьої особи щодо позову або відзиву третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, викладає свої аргументи і міркування на підтримку або заперечення проти позову. Пояснення третьої особи підписуються третьою особою або її представником. До пояснень третьої особи застосовуються правила, встановлені частинами третьою - шостою статті 178 цього Кодексу. Пояснення третьої особи подаються в строк, встановлений судом. Суд має встановити такий строк, який дозволить третій особі підготувати свої міркування, аргументи та відповідні докази та надати пояснення до позову або відзиву, а іншим учасникам справи - отримати відповідь на такі пояснення завчасно до початку розгляду справи по суті.
В статті 192 ЦПК України передбачено, що у строк, встановлений судом в ухвалі про відкриття провадження у справі або ухвалі, постановленій у підготовчому засіданні (якщо третіх осіб було залучено у підготовчому засіданні), треті особи, які не заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору, мають право подати письмові пояснення щодо позову або відзиву. Учасники справи мають право надати відповідь на такі пояснення до закінчення підготовчого провадження.
Згідно ч. 2 ст. 196 ЦПК України дата і час підготовчого засідання призначаються суддею з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 198 ЦПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадку залучення до участі або вступу у справу третьої особи, заміни неналежного відповідача, залучення співвідповідача.
На підставі викладеного, у зв'язку із залученням до участі у справі третьої особи та необхідністю надання висновку щодо розв'язання спору між сторонами щодо доцільності або недоцільності позбавлення відповідача батьківських прав, витребування актового запису про шлюб сторін, суд приходить до висновку, що підготовче засідання по даній справі з метою забезпечення належної підготовки справи для розгляду по суті слід відкласти в межах строку підготовчого провадження.
Керуючись ст. ст. 13, 43, 48, 49, 178, 179,180, 189, 196, 197, 198, ст. 247, 259-261 ЦПК України, суд, -
Клопотання представника позивача ОСОБА_1 в особі представника - адвоката Кравченко Ольги Василівни про витребування доказів - задовольнити.
Витребувати з відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькій області Управління державної реєстрації Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) копію актового запису про шлюб між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , що складений відділом державної реєстрації актів цивільного стану Куйбишевського районного управління юстиції у Запорізькій області 19.09.2013 року №11 у строк не пізніше 30 серпня 2023 року.
Зобов'язати районну адміністрацію Запорізької міської ради по Комунарському району, як органу опіки та піклування надати письмовий висновок щодо доцільності або недоцільності позбавлення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 батьківських прав щодо неповнолітньої дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у строк не пізніше 30 серпня 2023 року.
Залучити до участі у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 в особі представника - адвоката Кравченко Ольги Василівни до ОСОБА_2 , третя особа районна адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району як орган опіки та піклування про позбавлення батьківських прав, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Кам"янську селищну військову адміністрацію Пологівського району Запорізької області (ел.пошта kamssd@ukr.net).
Підготовче засідання у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 в особі представника - адвоката Кравченко Ольги Василівни до ОСОБА_2 , треті особи районна адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району як орган опіки та піклування, Кам"янська селищна військова адміністрація Пологівського району Запорізької області про позбавлення батьківських прав відкласти на 15 годину 00 хвилин 30 серпня 2023 року.
Визначити третій особі, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору строк на подання пояснень щодо позовної заяви та відзиву на позовну заяву разом з додатками не пізніше 15 днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Роз'яснити третій особі положення статті 181 ЦПК України, відповідно до яких у поясненнях третьої особи щодо позову або відзиву третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, викладає свої аргументи і міркування на підтримку або заперечення проти позову. Копія пояснень та доданих до них документів іншим учасникам справи повинна бути надіслана (надана) одночасно з надісланням (наданням) пояснень до суду. До пояснень додаються докази, що підтверджують обставини, на яких вони ґрунтуються.
Роз'яснити учасникам справи право на подання відповіді на пояснення третьої особи до закінчення підготовчого провадження.
Копію ухвали направити до відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькій області Управління державної реєстрації Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), районної адміністрації Запорізької міської ради по Комунарському району, як органу опіки та піклування, Кам"янської селищної військової адміністрації Пологівського району Запорізької області - для відома та виконання.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: А.В.Воробйов