ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/12243/23
провадження № 2-о/753/546/23
20 липня 2023 року Дарницький районний суд міста Києва в складі:
головуючого судді - Лужецької О.Р.,
за участю секретаря - Григораш Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Деснянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті
Заявник, ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту смерті свого чоловіка, ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Лиман, Донецької області.
В обґрунтування заяви зазначено, що заявниця є дружиною ОСОБА_2 , який був військовослужбовцем військової частини НОМЕР_1 та загинув ІНФОРМАЦІЯ_1 біля міста Лиман, Донецької області під час бойового зіткнення з підрозділом російських окупаційних військ. Внаслідок обстановки, що склалась на місці бойового зіткнення, евакуація тіла ОСОБА_2 була неможливою, а бойова позиція де знаходилось тіло загиблого залишилась під контролем російських окупаційних військ.
Провести державну реєстрацію смерті органом державної реєстрації актів цивільного стану Міністерства юстиції України та отримати відповідне свідоцтво про смерть не вбачається можливим, оскільки факт смерті відбувся на території України, на якій неможливо отримати відповідний документ встановленого зразка напідтвердження факту смерті, що й стало підставою для звернення до суду з даною заявою.
Встановлення факту смерті необхідно для державної реєстрації смерті у загальному порядку та отримання свідоцтва про смерть.
В судове засідання заявник не прибула, представник заявника подав заяву про розгляд справи без участі заявника та її представника, просив встановити факт смерті ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Представник заінтересованої особи Деснянського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в судове засідання не прибув, подав заяву про розгляд справи без участі представника заінтересованої особи.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, всебічно та повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи і її вирішення по суті, суд приходить до висновку про те, що заява підлягає задоволенню із наступних підстав.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується наявною в матеріалах справи копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_2 від 23.04.2022 р.
Відповідно витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 01.03.2022 р. №34, зараховано у розпорядження командування військової частини НОМЕР_1 та до списків особового складу Командування Сил територіальної оборони Збройних Сил України та на всі види забезпечення, вважати призначеним на посаду за штатом воєнного часу ОСОБА_2 , водієм третього стрілецького відділення першого стрілецького взводу четвертої стрілецької роти та вважати таким, що з 01.03.2022 р. справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою.
Відповідно до акту про настання смерті від 26.05.2022 р., затвердженого начальником штабу-першим заступником командира в/ч НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 о 15 год. 50 хв. під час бойового зіткнення в околицях міста Лиман з підрозділом російських окупаційних військ під час виконання бойового наказу на відступ та з'єднання з другою групою відділення потрапили у засідку супротивника, внаслідок чого загинув ОСОБА_2 .
В акті службового розслідування факту події під час виконання бойового завдання в районі н.п. Лиман Донецької області 23.05.2022 р., затверджений командиром військової частини НОМЕР_1 , зазначено, що з акту про настання смерті від 26.05.2022 вбачається настання смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Як вбачається з акту службового розслідування, з пояснень солдата ОСОБА_3 стало відомо, що 23.05.2022 група натрапила на засідку противника та зав'язався бій, внаслідок чого ОСОБА_2 лежав на спині і не виявляв ознак життя. В цей момент по позиції вівся мінометний обстріл, що унеможливлювало евакуацію тіла ОСОБА_2 .
Також в акті службового розслідування зазначено, вважати солдата ОСОБА_2 водія першого стрілецького взводу четвертої стрілецької роти військової частини НОМЕР_1 зниклим безвісти за особливих обставин під час захисту Батьківщини.
В матеріалах справи містяться копія довідки-доповіді щодо отримання поранень та загибелі військовослужбовців зведеної стрілецької роти НОМЕР_3 окремого батальйону НОМЕР_4 окремої бригади територіальної оборони, складеної 24.05.2022 р. командиром зведеної стрілецької роти НОМЕР_3 об ТрО, з якої вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 під час виконання бойового завдання група натрапила на засідку противника, солдат ОСОБА_2 від отриманих поранень помер на місці. Через інтенсивний обстріл, близьке розташування атакуючого супротивника, а також через наявність трьох поранених, у групи не було можливості забрати загиблих.
Таким чином, як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 під час бойових дій в місті Лиман, Донецької області.
Згідно ч.3 ст.294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Згідно з пунктом 8 частини 1 статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Статтею 317 ЦПК України визначено особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до частин 1, 2, 4 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, підлягає негайному виконанню.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року №2102-IX затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», яким введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
В подальшому, воєнний стан в Україні було неодноразово продовжено та діє станом на день ухвалення рішення.
Згідно Закону України «Про правовий режим воєнного стану», воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Відповідно ч.1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з ч.2 ст. 1 даного Закону датою початку тимчасової окупації Російською Федерацією окремих територій України є 19 лютого 2014 року.
Окремі території України, що входять до складу Донецької та Луганської областей, є окупованими Російською Федерацією (у тому числі окупаційною адміністрацією Російської Федерації) починаючи з 7 квітня 2014 року. Межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях з цієї дати, визначено Президентом України за поданням Міністерства оборони України, підготовленим на основі пропозицій Генерального штабу Збройних Сил України
Відповідно ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією визначається:
1) сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях;
2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;
3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України.
4) надра під територіями, зазначеними у пунктах 1, 2 і 3 цієї частини, і повітряний простір над цими територіями.
Відповідно ч.ч. 2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Постановою Верховної Ради України №254-VIII від 17 березня 2015 року «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» надано статус «тимчасово окупованих» територіям окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, що знаходяться на територіях, які розташовані між державним кордоном України з Російською Федерацією, урізом води Азовського моря та лінією, яка визначена Постановою ВР України №252-VIII від 17.03.2015 року (згідно додатку), яка набрала чинності 08 квітня 2015 року.
Указом Президента України «Про межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях» № 32/2019 від 07.02.2019 року затверджено межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях.
Відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 року, Лиманська міська територіальна громада, Донецької області станом на дату смерті ОСОБА_2 включено до переліку території, на яких велися бойові дії.
Вбачається, що на час ухвалення рішення місто Лиман, Донецької області відсутнє у переліку тимчасово окупованих територій, що визначені Верховною Радою України, Указом Президента України, разом з тим ведення бойових дій, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України на території м. Лиман, Донецької області станом на дату смерті ОСОБА_2 та на даний час є загальновідомим фактом, який згідно з ч. 3 ст. 82 ЦПК України не потребує доказування.
Згідно ч.2 ст.2 ЗУ «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01.07.2010 р. № 2398-VІ державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Згідно ст.4 цього Закону органами державної реєстрації актів цивільного стану є: 1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; 2) відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); 3) виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.
Згідно ст.17 Закону державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі:1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою;2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
За змістом ч. 2 ст. 319 ЦПК України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016, §142).
З матеріалів справи вбачається, що в місті Лиман, Донецької області, на час смерті ОСОБА_2 , проходили активні бойові дії, органи державної влади не мали можливості функціонувати, а тому була відсутня можливість в отриманні свідоцтва про смерть та довідки про причини смерті.
З огляду на зазначені положення законодавства, заявник позбавлений можливості в позасудовому порядку здійснити реєстрацію факту смерті свого чоловіка та отримати відповідне свідоцтво про смерть.
Встановлення даного факту необхідно заявнику для державної реєстрації смерті свого чоловіка.
Відповідно до ч.ч. 1, 6 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Згідно з п.27 постанови №2 Пленуму Верховного Суду України від 12.06.2009 року "Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції" виходячи з принципу процесуального рівноправ'я сторін та враховуючи обов'язок кожної сторони довести ті обставини, на які вона посилається, необхідно в судовому засіданні дослідити кожний доказ, наданий сторонами на підтвердження своїх вимог або заперечень, який відповідає вимогам належності та допустимості доказів.
Зважаючи на вищевикладені обставини, суд вважає встановленим факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця с. Ворокомле, Камінь-Каширського району Волинської обл., громадянина України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 під час бойових дій в місті Лиман, Донецької області, Україна, на підставі доказів, що достовірно свідчать про його смерть.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 265, 268, 294, 315, 317, 319 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Деснянський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця с. Ворокомле, Камінь-Каширського району Волинської обл., громадянина України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 під час бойових дій в місті Лиман, Донецької області, Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено до Київського апеляційного судупротягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
СУДДЯ О.Р. ЛУЖЕЦЬКА