27 липня 2023 рокуСправа №: 695/2116/23
Номер провадження 3/695/1895/23
27 липня 2023 рокум. Золотоноша
Суддя Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області Ватажок-Сташинська А.В., розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, офіційно не працює, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 ,
за ст.173 КУпАП,
До Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області 26.07.2023 після дооформлення із Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області повторно надійшли матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАВ № 801278 від 01.06.2023 ОСОБА_1 01.06.2023 близько 21 год 15 хв за адресою: м. Золотоноша, вул. Незалежності, 73 висловлювався нецензурною лайкою в бік поліцейських та перехожих громадян, чим порушував громадський порядок та спокій громадян, та вчинив правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що дана справа про адміністративне правопорушення підлягає повторному поверненню для належного дооформлення з наступних підстав.
Згідно з ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з приписами статей 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу. Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до положень статті 254 КУпАП основним документом, який фіксує юридичний факт адміністративного правопорушення, є протокол, вимоги до змісту якого встановлені статтею 256 цього Кодексу.
За статтею 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються зокрема: відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце вчинення і суть адміністративного правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. При наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу.
Суддя зауважує, що протокол є актом обвинувачення й повинен містити конкретне обвинувачення, виходячи з поняття адміністративного правопорушення, відповідно до вимог КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серія ВАВ № 801278 від 01.06.2023 ОСОБА_1 01.06.2023 близько 21 год 15 хв за адресою: м. Золотоноша, вул. Незалежності, 73 висловлювався нецензурною лайкою в бік поліцейських та перехожих громадян, чим порушував громадський порядок та спокій громадян, та вчинив правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП.
Постановою Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області від 12.07.2023 матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП направлялись до Золотоніського РВП ГУ НП в Черкаській області для усунення недоліків та для належного оформлення, оскільки, до матеріалів справи письмових пояснень ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо подій, свідками яких вони були 01.06.2023 о 21 год 15 хв не додано.
Також у постанові суду від 12.07.2023 вказано, що на підтвердження обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення серія ВАВ № 801278 від 01.06.2023, до матеріалів справи додано ДВД-Диск з відеозаписами. Разом з тим, на відеозаписах, наявних на доданому до матеріалів справи диску відсутні події, які мали місце саме 01.06.2023 о 21 год 15 хвилин. Надані відеозаписи фіксують події, які мали місце близько до 19 год 00 хв 01.06.2023.
При цьому, відповідно до наявного в матеріалах справи протоколу про адміністративне затримання за ст. 173 КУпАП серія АЗ № 041121 від 01.06.2023, ОСОБА_1 був доставлений у службове приміщення Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області 01.06.2023 о 18 год 43 хв, у зв'язку з вчиненням правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП для складання протоколу про адміністративне правопорушення. Як зазначено у протоколі про адміністративне затримання за ст. 173 КУпАП серія АЗ № 041121 від 01.06.2023, ОСОБА_1 був звільнений 01.06.2023 о 20 год 50 хв.
Протокол про адміністративне правопорушення не може слугувати однозначним і єдиним доказом винуватості особи у вчиненні адміністративного правопорушення.
26 липня 2023 року матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 173 КУпАП вдруге надійшли до Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області, однак вказані в постанові суду від 12.07.2023 недоліки не усунені.
До матеріалів справи після дооформлення додано рапорт старшого інспектора СРПП Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області Євича Р.Г. без дати, в якому зазначено, що оригінали письмових пояснень свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо подій, які мали місце 01.06.2023 були додані до матеріалів за місцем його складання відносно притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Однак на виконання вимог постанови суду від 12.07.2023 завірених належним чином копій письмових пояснень свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , а так само інших доказів на підтвердження обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення серія ВАВ № 801278 від 01.06.2023при повторному направленні матеріалів до суду не надано.
Рапорт особи, яка склала вказаний протокол про адміністративне правопорушення не є належним та беззаперечним доказом винуватості особи, щодо якої його складено.
Відтак, суд позбавлений можливості надати оцінку в частині доведеності чи недоведеності обставин, відображених у протоколі про адміністративне правопорушення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що провести розгляд справи в передбачений законом термін та винести законне і обґрунтоване рішення, без усунення недоліків не можливо, а тому матеріали справи про адміністративне правопорушення слід повернути до Золотоніського РВП ГУ НП в Черкаській області для оформлення належним чином.
При поверненні справи про адміністративне правопорушення для належного оформлення, суд керується постановою Пленуму Верховного суду України №14 від 23.12.2005 в якій зазначено, що визнається правильною практика тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
При доопрацюванні справи про адміністративні правопорушення необхідно усунути вищенаведені недоліки з дотриманням при цьому вимог ст. 38 КУпАП.
Керуючись ст. 7, 221, 245, 251, 256, 268, 278, 280 КУпАП,
Справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 173 КУпАП, повернути до Золотоніського РВП ГУ НП в Черкаській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя А.В. Ватажок-Сташинська