Ухвала від 10.07.2023 по справі 760/14832/23

С О Л О М ' Я Н С Ь К И Й Р А Й О Н Н И Й С У Д М І С Т А К И Є В А

вул. Максима Кривоноса, 25, м. Київ, 03037; тел. (044) 249-79-26, факс:249-79-28;

вул. Грушецька, 1, м. Київ, 03113; тел.: (044) 456-51-65; факс: 456-93-08

e-mail:inbox@sl.ki.court.gov.ua, web: https://sl.ki.court.gov.ua

Код ЄДРПОУ: 02896762

Провадження 1-кс/760/6483/23

В справі 760/14832/23

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

І. Вступна частина

10 липня 2023 року

слідчий суддя Солом'янського районного суду міста Києва ОСОБА_1

за участю секретаря ОСОБА_2

прокурора Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4 ,

підозрюваного ОСОБА_5

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в м. Києві клопотання про застосування запобіжного заходу у виді тримання під вартою відносно підозрюваного

ІІ. Мотивувальна частина

До Солом'янського районного суду м. Києва надійшло клопотання слідчого Слідчого управління Головного управління СБ України у м. Києві та Київській області старшого лейтенант юстиції ОСОБА_6 про застосування щодо підозрюваного ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Клопотання обґрунтовується тим, що слідчим відділом Солом'янського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві розслідується кримінальне провадження №22023101110000459, яке внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 25.05.2023, за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 332 КК України, в межах якого підозру пред'явлено ОСОБА_5 .

Своє клопотання слідчий обгрунтовує наступним.

24 лютого 2022 року о 5 годині Президент Російської Федерації оголосив про рішення розпочати військову операцію в Україні.

У подальшому Збройними Силами РФ, які діяли за наказом керівництва РФ і ЗС РФ, здійснено пуск крилатих та балістичних ракет по аеродромам, військовим штабам і складам ЗС України, а також підрозділами ЗС та інших військових формувань РФ здійснено вторгнення на територію суверенної держави Україна.

24 лютого 2022 року указом Президента України № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який діє на даний час.

Пунктом 3 Указу Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 визначено, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть бути обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України, а також вводяться тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбаченні частиною першою статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»

При цьому, Указом Президента України № 65/2022 від 24.02.2022 (Указ затверджено Законом України № 2105-ІХ від 03.03.2022 «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію», у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, оголошено загальну мобілізацію та постановлено здійснити призов військовозобов'язаних , резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших військових формувань України, здійснити в обсягах, визначених згідно мобілізаційними планами. Строк проведення загальної мобілізації неодноразово продовжувався згідно Указами Президента № 342/2022 від 17.05.2022, № 574/2022 від 12.08.2022, № 758/2022 від 07.11.2022, № 59/2023 від 06.02.2023.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливим періодом є період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Статтею 12 Закону України «Про збройні Сили України» передбачено, що основними складовими діяльності Збройних Сил України, серед іншого, є підтримання на належному рівні бойової і мобілізаційної готовності та боєздатності, що здійснюються органами військового управління, командирами і начальниками всіх рівнів.

Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено комплекс заходів щодо здійснення мобілізаційної підготовки Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань. Змістом мобілізаційної підготовки є: створення мобілізаційного резерву, підготовка та накопичення військово-навчених людських ресурсів призовників, військовозобов'язаних та резервістів для комплектування посад, передбачених штатами воєнного часу.

Так, у разі ведення на території України воєнного стану Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57 «Про затвердження правил перетину державного кордону України» (в редакції від 13.03.2022) не передбачено дозвіл на право перетину державного кордону України військовозобов'язаним чоловіками за виключенням переліку осіб вказаних у п.п.2-1, 2-2, 2-3 цієї постанови.

Ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (в редакції від 21.03.2022) визначено перелік військовозобов'язаних осіб, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

Пунктами 2-6 постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2022 №194 «Деякі питання бронювання військовозобов'язаних в умовах правового режиму воєнного стану» ( в редакції від 07.03.2022) установлено порядок бронювання військовозобов'язаних в умовах воєнного стану. Відповідно до п.7 цієї постанови дія пунктів 2-6 не поширюється на військовозобов'язаних водіїв, які здійснюють перевезення для потреб Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також медичних вантажів та вантажів гуманітарної допомоги, військовозобов'язаних працівників підприємств залізничного транспорту, які забезпечують функціонування та безперебійну роботу залізниці, бронювання яких здійснюється відповідно до цього пункту.

Крім того, пунктом 2-8 постанови Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 №57 «Про затвердження правил перетину державного кордону України» (в редакції 26.05.2022) передбачено, що у разі введення в Україні воєнного стану пропуск водіїв, що здійснюють перевезення вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами для потреб Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також населення України, через державний кордон здійснюється уповноваженими службовими особами Держприкордонслужби за наявності відповідних рішень про виїзд за межі України, виконання правил перетину державного кордону України та за наявності інформації про особу у відповідній інформаційній системі, адміністратором якої є Укртрансбезпека.

Таким чином, викладенні вище положення чинного законодавства України свідчать про те, що забезпечення мобілізаційної готовності є невід'ємною частиною законної діяльності Збройних Сил України, а виїзд осіб призовного віку, які підлягають або можуть підлягати призову за мобілізацією, за межі України без наявних на те правових підстав перешкоджає законній діяльності Збройних Сил України в частині їх обов'язку з підтримання належної мобілізаційної готовності.

Будучи обізнаними з вказаними вище положеннями чинного законодавства, за невстановлених досудовим розслідуванням обставин у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 03.06.2023 року ОСОБА_7 , ОСОБА_8 на території Рівненської області організували протиправний механізм переправлення осіб призовного віку через державний кордон України за допомогою електронної системи «ШЛЯХ». ОСОБА_7 який займає посаду директора ТОВ «СУПЕР-БУС» (код ЄДРПОУ 45083553) та ОСОБА_8 , який займає посаду директора ТОВ «СМАІЛ-БУСС» (код ЄДРПОУ 44785306) із залученням ОСОБА_9 , яка виконує вказівки щодо незаконного переправлення громадян за кордон та виконує функції бухгалтера ТОВ «СУПЕР-БУС» передав їй у користування свій ЕЦП ключ для внесення громадян України призовного віку у електронну систему «ШЛЯХ».

За попередньою домовленістю ОСОБА_5 та ОСОБА_10 , за вказівками ОСОБА_7 та ОСОБА_8 підшукували громадян України призовного віку та повідомляли про можливість виїзду за межі державного кордону України. Військовозобов'язаним, які виявили бажання виїзду до країн Європейського Союзу, ОСОБА_5 та ОСОБА_10 повідомляли про умови та вартість такого виїзду. Якщо зацікавлені особи погоджували на запропоновані умови їм надавали номер мобільного телефону ОСОБА_7 або ОСОБА_8 , які в свою чергу в телефонній розмові домовлялись про особисту зустріч на якій обговорювали всі умови незаконного перетину державного кордону України, а також спосіб передачі останнім грошових коштів за надані послуги.

Після чого військовозобов'язані громадяни за допомогою месенджерів надсилали ОСОБА_7 та ОСОБА_8 фотографії документів необхідних для внесення осіб у електронну систему «ШЛЯХ» та узгоджували орієнтовну дату виїзду. А останні в свою чергу надавали вказівку ОСОБА_5 , щодо проведення інструктажу військовозобов'язаним, з приводу поведінки останніх під час перетину ними державного кордону.

Після того, як ОСОБА_7 та ОСОБА_8 громадянами України призовного віку були надіслані документи необхідні для внесення осіб у електронну систему «Шлях» останні пересилали фотографії вказаних документів за допомогою месенджерів на номер мобільного телефону, який належать ОСОБА_9 , яка виконує функцію бухгалтера ТОВ «СУПЕР-БУС». На виконання злочинних вказівок ОСОБА_7 та ОСОБА_8 маючи у користуванні ЕЦП ключі керівників підприємств-перевізників ТОВ «СУПЕР-БУС» та ТОВ «СМАІЛ-БУСС», які оформлені на ім'я ОСОБА_7 та ОСОБА_8 . Перебуваючи на території Рівненської області ОСОБА_9 та ОСОБА_11 у період часу з 19.02.2022 по 20.04.2023 вносили дані військовозобов'язаних громадян України у електронну систему «ШЛЯХ». Після того, як заявки на для перетину кордону з'являлися на платформі «ШЛЯХ» в базах ДПСУ з'являлася вказана інформація, що давало можливість громадянам України призовного віку незаконно перетнути державний кордон України.

Разом з цим, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 як водій, який здійснює фактичну господарську діяльність, особисто інструктував військовозобов'язаних громадян України щодо дій які необхідно виконати для незаконного перетину державного кордону України.

Після чого ОСОБА_7 або ОСОБА_8 телефонували військовозобов'язаним та повідомляли дату виїзду та місце з якого їх забирав ОСОБА_5 або інший водій, який мав законну підставу для виїзду за кордон, та на постійній основі здійснював господарську діяльність у ТОВ «СУПЕР-БУС» та ТОВ «СМАІЛ-БУСС». Однак під час перетину державного зазначений водій займав місце пасажира, а військовозобов'язаний громадянин України, у свою чергу, під час перетину державного кордону та до моменту в'їзду на територію Республіки Польща керував вказаним транспортним засобом як водій.

Після перетину державного кордону, військовозобов'язаний громадянин передавав грошові кошти ОСОБА_5 та знаходячись на території Республіки Польща здійснював іншу діяльність, не пов'язану із здійсненням господарської діяльності ТОВ «СУПЕР-БУС» та ТОВ «СМАІЛ-БУСС». ОСОБА_5 або інший водій транспортного засобу продовжував поїздку відповідно до графіку та повертався на територію України, як водій транспортного засобу.

Враховуючи викладене, ОСОБА_5 , сприяв незаконному виїзду громадян України за межі державного кордону, шляхом підшукування громадян України призовного віку, які виявили бажання виїзду за межі державного кордону України, що негативно вплинуло на здатність держави забезпечити виконання заходів загальної мобілізації та проведення територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки Збройних Сил України призову військовозобов'язаних.

З огляду на вказані обставини, орган досудового розслідування вважає, що ОСОБА_5 вчинив злочин, який полягає у перешкоджанні законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період (період дії воєнного стану), тобто злочин, передбачений ч. 1 ст. 114-1 КК України.

Крім того, слідчий зазначає, що за невстановлених досудовим розслідуванням обставин у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 27.01.2023 ОСОБА_7 , ОСОБА_8 на території Рівненської області організували протиправний механізм переправлення осіб призовного віку через державний кордон України за допомогою електронної системи «ШЛЯХ». ОСОБА_7 , який займає посаду директора ТОВ «СУПЕР-БУС» (код ЄДРПОУ 45083553), та ОСОБА_8 , який займає посаду директора ТОВ «СМАІЛ-БУСС» (код ЄДРПОУ 44785306), із залученням ОСОБА_9 , яка виконує вказівки щодо незаконного переправлення громадян за кордон та виконує функції бухгалтера ТОВ «СУПЕР-БУС», передав їй у користування свій ЕЦП ключ для внесення громадян України призовного віку у електронну систему «ШЛЯХ».

За попередньою домовленістю ОСОБА_5 та ОСОБА_10 за вказівками ОСОБА_7 та ОСОБА_8 підшукували громадян України призовного віку та повідомляли про можливість виїзду за межі державного кордону України. Військовозобов'язаним, які виявили бажання виїзду до країн Європейського Союзу, ОСОБА_5 та ОСОБА_10 повідомляли про умови та вартість такого виїзду. Якщо зацікавлені особи погоджувалися на запропоновані умови, їм надавали номер мобільного телефону ОСОБА_7 або ОСОБА_8 , які в свою чергу в телефонній розмові домовлялись про особисту зустріч, на якій обговорювали всі умови незаконного перетину державного кордону України а також спосіб передачі останнім грошових коштів за надані послуги.

Після цього, як зазначає слідчий, військовозобов'язані громадяни за допомогою месенджерів надсилали ОСОБА_7 та ОСОБА_8 фотографії документів необхідних для внесення осіб у електронну систему «ШЛЯХ» та узгоджували орієнтовну дату виїзду. А останні в свою чергу надавали вказівку ОСОБА_5 щодо проведення інструктажу військовозобов'язаних з приводу поведінки останніх під час перетину ними державного кордону.

Після того, як ОСОБА_7 та ОСОБА_8 громадянами України призовного віку були надіслані документи необхідні для внесення осіб у електронну систему «Шлях», вони пересилали фотографії вказаних документів за допомогою месенджерів на номер мобільного телефону, який належать ОСОБА_9 , яка виконує функцію бухгалтера ТОВ «СУПЕР-БУС».

На виконання злочинних вказівок ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , маючи у користуванні ЕЦП ключі керівників підприємств-перевізників ТОВ «СУПЕР-БУС» та ТОВ «СМАІЛ-БУСС», які оформлені на ім'я ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , перебуваючи на території Рівненської області ОСОБА_9 та ОСОБА_11 у період часу з 19.02.2022 по 20.04.2023 вносили дані військовозобов'язаних громадян України у електронну систему «ШЛЯХ». Після того, як заявки на для перетину кордону з'являлися на платформі «ШЛЯХ», в базах ДПСУ з'являлася вказана інформація, що давало можливість громадянам України призовного віку незаконно перетнути державний кордон України.

Разом з цим, досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 як водій, який здійснює фактичну господарську діяльність, особисто інструктував військовозобов'язаних громадян України щодо дій, які необхідно виконати для незаконного перетину державного кордону України.

Після цього ОСОБА_7 або ОСОБА_8 телефонували військовозобов'язаним та повідомляли дату виїзду та місце, з якого їх забирав ОСОБА_5 або інший водій, який мав законну підставу для виїзду за кордон, та на постійній основі здійснював господарську діяльність у ТОВ «СУПЕР-БУС» та ТОВ «СМАІЛ-БУСС». Однак під час перетину державного зазначений водій займав місце пасажира, а військовозобов'язаний громадянин України, у свою чергу, під час перетину державного кордону та до моменту в'їзду на територію Республіки Польща керував вказаним транспортним засобом як водій.

У період часу з 19.11.2022 по 03.06.2023 за грошову винагороду від 600 до 700 євро за допомогою електронної системи «ШЛЯХ», військовозобов'язані громадяни України, під виглядом водіїв ТОВ «СМАІЛ-БУСС» та «СУПЕР БУС» незаконно перетнули державний кордон України, а саме:

- ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_1 , уродженець с. Тинне Сарненського району Рівненської області, де зареєстрований по АДРЕСА_1 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_7 та ОСОБА_8 28.01.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща;

- ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_2 , уродженець с. Кричильськ Сарненського району Рівненської обл., де зареєстрований по АДРЕСА_2 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_7 та ОСОБА_8 29.01.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща та 03.06.2023 через прикордонний ПП «Устилуг» в Республіку Польща;

- ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІПН НОМЕР_3 , уродженець с. Кричильськ Сарненського району Рівненської обл., де зареєстрований по АДРЕСА_3 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_7 та ОСОБА_8 09.02.2023 через прикордонний ПП «Шегині» в Республіку Польща;

- ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІПН НОМЕР_4 , уродженець Рівненської області, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_7 14.01.2023 через прикордонний ПП «Шегині» в Республіку Польща, 27.01.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща, 26.02.2023 через прикордонний ПП «Краківець» в Республіку Польща;

- ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ІПН НОМЕР_5 , уродженець с. Балашівка Рівненського району Рівненської області, де зареєстрований по АДРЕСА_5 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_7 та ОСОБА_17 11.02.2023 через прикордонний ПП «Шегині» в Республіку Польща, 06.02.2023 через прикордонний ПП «Краківець» в Республіку Польща, 15.02.2023 через прикордонний ПП «Краківець» в Республіку Польща;

- ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІПН НОМЕР_6 , уродженець с. Кричильськ Сарненського району Рівненської обл., де зареєстрований по АДРЕСА_6 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_10 29.04.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща, 06.05.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща, 10.05.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща, 20.05.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща, 24.05.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща, 31.05.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща;

- ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , ІПН НОМЕР_7 , уродженець с. Кричильськ Сарненського району Рівненської обл., де зареєстрований по АДРЕСА_7 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_10 18.03.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща, 15.05.2023 через прикордонний ПП «Устилуг» в Республіку Польща;

- ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ІПН НОМЕР_8 , уродженець Сарненського району Рівненської обл., де зареєстрований в АДРЕСА_8 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_10 14.02.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща, 14.02.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща; 24.04.2023 через прикордонний ПП «Рава-Руська» в Республіку Польща;

- ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , ІПН НОМЕР_9 , уродженець с. Богуші Березнівського району Рівненської області, де зареєстрований по АДРЕСА_9 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_7 10.02.2023 через прикордонний ПП «Рава-Руська» в Республіку Польща;

- ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , ІПН НОМЕР_10 , уродженець с. Чемерне Сарненського Рівненської обл., де зареєстрований по АДРЕСА_10 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_7 19.11.2022 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща, 13.01.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща, 26.03.2023 через прикордонний ПП «Шегині» в Республіку Польща;

- ОСОБА_23 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , ІПН НОМЕР_11 , уродженець с. Чемерне Сарненського Рівненської обл., де зареєстрований по АДРЕСА_10 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_7 та ОСОБА_24 19.11.2022 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща, 13.01.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща, 26.03.2023 через прикордонний ПП «Шегині» в Республіку Польща;

- ОСОБА_25 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , ІПН НОМЕР_12 , уродженець с. Чемерне Сарненського Рівненської обл., де зареєстрований по АДРЕСА_10 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_7 та ОСОБА_24 28.03.2023 через прикордонний ПП «Шегині» в Республіку Польща;

- ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , ІПН НОМЕР_13 , уродженець с. Малинськ Березнівського Рівненської обл., де зареєстрований по АДРЕСА_11 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_7 та ОСОБА_24 14.01.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща, 28.03.2023 через прикордонний ПП «Шегині» в Республіку Польща;

- ОСОБА_27 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , ІПН НОМЕР_14 , уродженець с. Поляна Сарненського Рівненської обл., де зареєстрований по АДРЕСА_12 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_7 та ОСОБА_24 08.02.2023 через прикордонний ПП «Краківець» в Республіку Польща, 08.03.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща;

- ОСОБА_28 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , ІПН НОМЕР_15 , уродженець с. Богуші, Березнівського Рівненської обл., зареєстрований в АДРЕСА_13 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_7 та ОСОБА_24 01.02.2023 через прикордонний ПП «Угринів» в Республіку Польща та 29.04.2023 через прикордонний ПП «Дякове» в Румунію;

- ОСОБА_29 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , ІПН НОМЕР_16 , уродженець с. Тинне Сарненського району Рівненської обл., де зареєстрований по АДРЕСА_14 . Перетнув державний кордон за посередництва ОСОБА_7 та ОСОБА_8 07.02.2023 через прикордонний ПП «Устилуг» в Республіку Польща.

Після перетину державного кордону, військовозобов'язаний громадянин передавав грошові кошти ОСОБА_5 та знаходячись на території Республіки Польща здійснював іншу діяльність, не пов'язану із здійсненням господарської діяльності ТОВ «СУПЕР-БУС» та ТОВ «СМАІЛ-БУСС». ОСОБА_5 або інший водій транспортного засобу продовжував поїздку відповідно до графіку та повертався на територію України, як водій транспортного засобу.

Враховуючи викладене, своїми діями ОСОБА_5 сприяв незаконному переправленню осіб через державний кордон України шляхом підшукування громадян України призовного віку, які виявили бажання виїзду за межі державного кордону України.

Таким чином, органом досудового розслідування ОСОБА_5 підозрюється також в незаконному переправленню осіб через державний кордон України організованою групою з корисливих мотивів, тобто у скоєнні кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.

30 червня 2022 року він був повідомлений про підозру у вчиненні вказаного кримінального правопорушення.

З огляду на обставини кримінальних правопорушень, встановлені ризики, слідчий просив застосувати до підозрюваного запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання, наполягаючи на застосуванні до підозрюваного запобіжного заходу саме у вигляді тримання під вартою, оскільки інший запобіжний захід не зможе запобігти ризикам, передбаченим ч.1 ст. 177 КПК України з огляду на те, що підозрюваний з огляду на тяжкість покарання, яке йому загрожує, може переховуватися від органу досудового розслідування, знищити, сховати або спотворити докази, незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні, вчинити інше правопорушення.

Сторона захисту проти задоволення клопотання прокурора заперечувала, посилаючись на те, що немає жодних ризиків переховування підозрюваного від органу досудового розслідування чи перешкоджання ним у здійсненні кримінального провадження, а тому такий запобіжний захід як тримання під вартою не є необхідним в даних умовах.

Заслухавши думку сторін кримінального провадження, дослідивши матеріали, якими прокурор обґрунтовує доводи клопотання, слідчий суддя дійшов до висновку, що клопотання є частково обґрунтованим, виходячи з наступного.

Згідно з ч. 2 ст. 132 КПК України клопотання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження на підставі ухвали слідчого судді подається до місцевого загального суду, у межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування.

Відповідно до ст.131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження з метою досягнення його дієвості є запобіжні заходи.

Згідно з ч.1 ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також наявність ризиків, передбачених цим Кодексом.

Частиною 2 ст. 177 КПК України передбачено, що підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

В ході розгляду клопотання встановлено, що ОСОБА_5 обгрунтовано для даної стадії досудового розслідування підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 114-1, ч. 3 ст. 332 КК України.

Обґрунтованість повідомленої ОСОБА_5 підозри, підтверджується зібраними в кримінальному провадженні доказами, копії яких долучені до клопотання:

Згідно з ч.1 ст.178 КПК України при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, слідчий суддя, суд на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: вік та стан здоров'я підозрюваного, наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення, розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється, обвинувачується особа.

Враховуючи характер правопорушення, у вчиненні якого підозрюваний підозрюється, фактичні обставини справи, встановлені станом на день розгляду клопотання, слідчий суддя приходить до висновку про доцільність застосування до нього запобіжного заходу.

Статтею 183 КПК України визначено, що тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, і визначений вичерпний перелік випадків можливості застосування такого заходу.

Суд частково погоджується з прокурором щодо наявності ризиків, передбачених ст.177 КПК України, на запобігання яких покликані запобіжні заходи, а саме:

-можливість переховування підозрюваного від органів досудового розслідування та суду;

-можливість вчинити інше кримінальне правопорушення.

Натомість, з огляду на фактичні обставини справи, конструктивну позицію підозрюваного щодо розслідування кримінального провадження, наявність у нього на утриманні трьох неповнолітніх дітей, позитивну характеристику з місця проживання та місця роботи, суд вважає можливим застосувати до підозрюваного запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в нічний час доби, оскільки він в достатній мірі запобігатиме виявленим ризикам.

ІІІ. Резолютивна частина

Керуючись ст. ст. 181, 183, 193, 194 КПК України, слідчий суддя ухвалив:

1.У задоволенні клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно підозрюваного ОСОБА_5 відмовити.

Застосувати до підозрюваного ОСОБА_5 запобіжний захід у вигляді нічного домашнього арешту терміном до 29 серпня 2023 року включно із забороною залишати житло за адресою проживання: АДРЕСА_15 , в період з 22:00 год. до 07:00 год. наступної доби.

Покласти на підозрюваного ОСОБА_5 строком до 29 серпня 2023 року наступні обов'язки:

- прибувати за кожною вимогою до слідчого, який здійснює досудове розслідування у кримінальному провадженні №22023101110000459 від 25.05.2023;

- здати на зберігання прокурору свій паспорт для виїзду за кордон.

2. Доручити виконання ухвали Березнівському РВ УМВС України в Рівненській області.

3. Роз'яснити ОСОБА_5 , що відповідно до ч. 5 ст. 181 КПК України, працівники органу поліції з метою контролю за її поведінкою, мають право з'являтися в житло, під арештом в якому він перебуває, вимагати надання усних чи письмових пояснень з питань, пов'язаних із виконанням покладених на нього зобов'язань, використовувати електронні засоби контролю.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.

4. Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її оголошення, а підозрюваним - в цей же строк з моменту вручення йому копії даної ухвали.

Слідчий суддя: