Справа №521/11359/23
Номер провадження 3/521/9113/23
13 липня 2023 року Малиновський районний суд міста Одеси у складі:
головуючого судді - Непоради О.М.,
за участю секретаря - Дорич А.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Одесі матеріали, що надійшли з Одеської митниці ДМС України, за протоколом складеним відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , Паспорт НОМЕР_1 від 25.02.2009 виданий Новоукраїнським РВ УМВС України в Кіровоградській області, ідентифікаційний код - НОМЕР_2 ,
про порушення митних правил, передбаченого ст. 485 МК України,
за участю сторін провадження:
представника особи, що
притягається до адміністративної
відповідальності - Єрьоменко В.П., (в режимі ВКЗ)
До Малиновського районного суду м. Одеси надійшов протокол №0374/50000/23 про порушення митних правил з відповідними матеріалами, у відношенні громадянина України ОСОБА_1 , за ознаками скоєння правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України.
З протоколу про порушення митних правил вбачається, що 23.09.2021 року до відділу митного оформлення № 1 митного поста "Одеса-автомобільний" Одеської митниці для митного контролю та митного оформлення декларантом ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО «ТЕРМІНАЛ-ЕКСПОРТ» гр. України ОСОБА_2 було подано МД типу «ІМ 40 АА» (далі МД), яка була прийнята та зареєстрована за номером № UA500030/2021/224706. В якості підстави для переміщення товарів через митний кордон України та їх подальшого митного оформлення декларантом ОСОБА_2 до Одеської митниці були надані: свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу № НОМЕР_3 від 23.08.2010, паспорт громадянина України НОМЕР_1 від 25.02.2009, висновок про якісні характеристики товару від 23.09.2021 № 2643/Е/21, договір купівлі-продажу б/н від 15.06.2021, документ про зняття з обліку транспортного засобу від 02.06.2021 № DOM-K.5410.1.218.2021.ACZ, заява на зміну режиму б/н від 23.09.2021, заява на посвідчення б/н від 23.09.2021.
Відповідно до інформації, зазначеної у МД № UA500030/2021/224706 та товаросупровідних документах встановлено, що продавцем транспортного засобу марки «BMW модель: 346L (320D) ідентифікаційний номер т.з.(номер кузова): НОМЕР_4 є гр. ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 ), а покупцем та одержувачем є гр. України ОСОБА_1 (пасп. НОМЕР_1 виданий Новоукраїнським РВУМВСУ в Кіровоградській області 25.02.2009 (УКРАЇНА, Кіровоградська обл., м. Кіровоград, вул. Ушакова, буд. 39).
Відповідно граф 31, 33 МД № UA500030/2021/224706 заявлено товар «легковий автомобіль: - 1 шт.; - марка: BMW; модель: 346L (320D); ідентифікаційний номер т.з.(номер кузова): НОМЕР_4 ; календарний рік виготовлення: 06.12.1999; - модельний рік виготовлення: 1999; робочий об'єм циліндрів двигуна: 1951 см.куб.;- номер шасі: т.з.кузовний;- загальна кількість місць, включаючи місце водія: 5; призначення: для перевезення пасажирів по дорогах загального користування;- тип двигуна: дизельний ;- потужність двигуна: 100 квт;- номер двигуна: нема даних;- такий, що був у використанні, не містить у своєму складі передавача; тип кузова: седан; колір: сірий; кількість дверей: 4; категорія: М 1; дата введення в експлуатацію: 07.01.2000; колісна формула: 4 х 2; екологічний рівень: евро 2; торговельна марка: BMW; виробник: BAYERISCHE MOTOREN WERKE AG; країна виробництва: DE; КТЗ має наступні пошкодження: Незначне пошкодження ЛФП кузова, забруднення оббивки сидінь, забруднення оббивки салону, код товару УКТЗЕД визначено та заявлено 8703329030.
Митна вартість автомобілю, згідно договору купівлі-продажу від 15.06.2020 склала 1500 Злотих (28157,04 грн.). Митні платежі за транспортний засіб по МД UА500030/2021/224706 із застосуванням преференції «310» було нараховані та сплачені в розмірі 36197,14 грн. (в які входять 8500,00 грн. надходження від добровільно сплачених фізичними особами коштів відповідно до пунктів 97 та 99 розділу XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу).
Після здійснення митного оформлення за МД від 23.09.2021 UA500030/2021/224706 вищевказаний транспортний засіб було випущено у вільний обіг.
Листом Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби України від 27.01.2023 №26/26-04/7.10/189 Одеську митницю повідомлено про те, що за результатами опрацювання отриманої відповіді митних органів Республіки Польща від 01.12.2022 №0201-IGM.541.388.2022.4.JC (вхід. Держмитслужби від 26.12.2022 №26779/11), встановлено, що транспортний засіб підлягає зняттю з реєстрації в відповідному органі, який був місцем останньої реєстрації транспортного засобу, за заявою його власника.
Це означає, що данні органу, який знімає з реєстрації мають бути ідентичні з назвою органу, який видав реєстраційний паспорт легкового транспортного засобу «марка: BMW модель: 346L (320D) ідентифікаційний номер т.з.(номер кузова): НОМЕР_4 ». Крім того, є посилання на Інтернет - сторінку https://historiapoiazdu.gov.pl, за допомогою якої встановлено що ТЗ «марка: BMW ;- модель: 346L (320D)ідентифікаційний номер т.з.(номер кузова): НОМЕР_4 не знято з обліку в Республіці Польща станом на 19.02.2023.
Так, згідно зазначеної відповіді палати фіскальної адміністрації у Вроцлаві Республіки Польща встановлено, що відповідно ст. 79, пт. 1 Закону Р. Польщі від 20.06.1997 «Закон про дорожній рух», транспортний засіб підлягає зняттю з обліку у відповідному органі, який був містом останньої реєстрації транспортного засобу, по заяві його власника.
Тобто, даний орган, який знімає з обліку повинні бути ідентичні з назвою органу, який видавав реєстраційний паспорт. Транспортний засіб «марка: BMW модель: 346L (320D);- ідентифікаційний номер т.з.(номер кузова): НОМЕР_4 було поставлено на облік PREZYDENT MIASTA LODZI ( АДРЕСА_3 ), а з обліку знято, згідно документа про зняття з обліку транспортного засобу від 02.06.2021 № DOM-K.5410.1.218.2021.ACZ уповноваженим органом у Польщі, а саме PREYZDENT MIASTA CHELM (22-100, CHELM, LUBELSKA 65).
Таким чином встановлено, що при декларуванні вищезазначеного транспортного засобу для здійснення митного оформлення надано документи, які стали підставою для заявлення у МД № UA500030/2021/224706 неправдивих відомостей про зняття з обліку уповноваженим органом у Польщі транспортного засобу «марка: BMW ;- модель: 346L (320D) ідентифікаційний номер т.з.(номер кузова): НОМЕР_4 та застосування пільгового режиму, преференції у сплаті митних платежів.
Сума митних платежів, які підлягають обов'язковій сплаті у разі переміщення через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу без застосування преференції «310», відповідно до листа митного поста «Одеса-внутрішній» Одеської митниці від 23.01.2023 № 7.10-28.1-02/142 склала 91411,82 грн., тобто різниця в нарахуванні податків становить 63714, 68 грн. (без добровільного внеску в розмірі 8500 грн.).
Таким чином, на думку митного органу, при поданні до Одеської митниці МД від 23.09.2021 № UA500030/2021/224706, ОСОБА_1 були вчинені дії, спрямовані на зменшення розміру митних платежів, що спричинило недобори митних платежів у сумі 63 714,68 грн.
На підставі вищевказаних обставин, у відношенні гр. України ОСОБА_1 було складено протокол про ПМП за ст. 485 МК України.
В судовому засіданні представник особи, що притягається до адміністративної відповідальності - адвокат Єрьоменко В.П., просив суд закрити провадження в справі у зв'язку з відсутністю у діях ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, так як вказаний транспортний засіб має необхідний обсяг характеристик для застосування митним органом преференцій, за кодом пільги «310», у вигляді звільнення від оподаткування ввізним митом транспортного засобу, що передбачено ч. 1 ст. 281 МК України разом з тим зазначає що вказаний транспортний засіб знято з реєстраційного обліку в Р. Польші по причіні вивезення автомобіля з країни.
Представник митниці у судове засідання не з'явився, про дату та час судового розгляду був належним чином повідомлений.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази у їх сукупності, вислухавши думку захисника, суд вважає, що особа, стосовно якої складено протокол, підлягає притягненню до адміністративної відповідальності виходячи з наступного.
Статтею 320 Митного кодексу України встановлено, що форми та обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи та міжнародних договорів України при митному оформленні, обираються на підставі результатів системи управління ризиками. Форми та обсяг контролю, достатнього для забезпечення додержання законодавства України з питань державної митної справи та міжнародних договорів України, укладених відповідно до закону, після завершення митного оформлення, визначаються в порядку, встановленому Митним кодексом України.
Пунктом 8 частини 1 статті 336 Митного кодексу України встановлено, що однією з форм митного контролю є направлення запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, поданих митному органу.
Листом Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби України від 27.01.2023 №26/26-04/7.10/189 Одеську митницю повідомлено про те, що за результатами опрацювання отриманої відповіді митних органів Республіки Польща від 04.12.2022 №0201-IGM.541.388.2022.4.JC (вхід. Держмитслужби від 26.12.2022 №26779/11) встановлена невідповідність документів та інформації, які надавались митному органу під час митного контролю та митного оформлення легкового транспортного засобу «марка: BMW модель: 346L (320D) ідентифікаційний номер т.з.(номер кузова): НОМЕР_4 ».
Так, згідно відповіді палати фіскальної адміністрації у Вроцлаві Республіки Польща встановлено, що відповідно ст. 79, пт. 1 Закону Р.Польщі від 20.06.1997 «Закон про дорожній рух», транспортний засіб підлягає зняття з обліку у відповідному органі, який був містом останньої реєстрації транспортного засобу, по заяві його власника. Тобто, даний орган, який знімає з обліку повинні бути ідентичні з назвою органу, який видавав реєстраційний паспорт.
Тобто, транспортний засіб марки «BMW модель: 346L (320D) ідентифікаційний номер т.з.(номер кузова): НОМЕР_4 », його власником не було знято з обліку в уповноваженому органі у Польщі.
Таким чином встановлено, що при декларуванні вищезазначеного транспортного засобу для здійснення митного оформлення надано документи, які стали підставою для заявлення у МД № UA500030/2021/224706 неправдивих відомостей про зняття з обліку уповноваженим органом у Польщі транспортного засобу «марка: BMW ;- модель: 346L (320D) ідентифікаційний номер т.з.(номер кузова): НОМЕР_4 та застосування пільгового режиму, преференції у сплаті митних платежів.
Сума митних платежів, які підлягають обов'язковій сплаті у разі переміщення через митний кордон України вищевказаного транспортного засобу без застосування преференції «310», відповідно до листа митного поста «Одеса-внутрішній» Одеської митниці від 23.01.2023 № 7.10-28.1-02/142 склала 91411,82 грн., тобто різниця в нарахуванні податків становить 63714, 68 грн. (без добровільного внеску в розмірі 8500 грн.).
Відповідно до ст. 336 МК України митний контроль здійснюється шляхом проведення митного огляду та перевірки документів і відомостей, які відповідно до статті 335 МК України надаються митним органам під час переміщення товарів через митний кордон України.
Статтею 257 Митного кодексу України визначено, що декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.
Відповідно до ч. 8 ст. 264 Митного кодексу України, з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Згідно з п.п.1,4 ч.1 ст. 266 Митного кодексу України, декларант зобов'язаний здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення, відповідно до порядку, встановленого Митним кодексом України; у випадках, визначеним цим кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу Х цього кодексу.
Відповідно до «Інструкції про порядок заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документу» затвердженої наказом Міністерства фінансів України 30.05.2012 №651 (зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.08.2012 за №1372/21684) декларант зобов'язаний заявити точні відомості про товар у митній декларації. Тобто, декларант зобов'язаний заявити відомості про товари, які мають містити достатній перелік інформації для їх розпізнання та однозначного віднесення до коду згідно з УКТЗЕД у кількості знаків, визначеній правилами заповнення графи 33 МД для відповідного митного режиму та особливостей переміщення, згідно з основними правилами інтерпретації УКТЗЕД.
Тобто, проведеною перевіркою встановлено, що при декларуванні вищезазначеного транспортного засобу гр. України ОСОБА_1 , для здійснення митного оформлення були надані документи, які стали підставою для заявления у МД № UA500030/2021/224706 від 23.09.2021 неправдивих відомостей про зняття з обліку уповноваженим органом у Польщі транспортного засобу «марка: BMW модель: 346L (320D); ідентифікаційний номер т.з.(номер кузова): НОМЕР_4 ; та застосування пільгового режиму, преференції у сплаті митних платежів.
Відповідно до ст. 485 Митного кодексу України відповідальність настає за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.
Таким чином, суд вважає, що матеріалами справи доведено, що гр. України ОСОБА_1 при поданні до Одеської митниці МД від 23.09.2021 № UA500030/2021/224706 вчинені дії, спрямовані на зменшення розміру митних платежів, що спричинило недобори митних платежів у сумі 63714,68 грн., чим скоєно порушення митних правил, передбачене ст. 485 МК України.
Викладені вище обставини встановлені при проваджені по даній справі та підтверджуються наступними доказами: протоколами про порушення митних правил №0374/50000/23 від 06.03.2023 року, який складений уповноваженою особою; копією листа Державної митної служби з відповіддю Республіки Польща; витягом з офіційного сайту щодо стану транспортного засобу; перекладом с офіційного сайту щодо стану транспортного засобу; копією документа про зняття з обліку транспортного засобу; копією техпаспорту транспортного засобу; копією договору купівлі та продажу транспортного засобу; заявою ОСОБА_1 , копією листа розрахунку митних платежів; копія МД № UA500030/2021/224706 від 23.09.2021.
Вирішуючи питання призначення виду стягнення за порушення митних правил, з урахуванням характеру вчиненого порушення митних правил, особи правопорушника, який не притягувався до адміністративної відповідальності за порушення митних правил, обставин справи, суд дійшов висновку, що до неї належить застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів.
Відповідно ст. 401 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Вимогами п. 5 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір за ставкою 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 62 Конституції України, п.1 ст. 247, ст. ст. 283, 284 КУпАП, ст.ст. 268, 460, 485, 527, 528, 529 МК України, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винною у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, і піддати її адміністративному стягненню у виді штрафу, у розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 31857 (тридцять одну тисячу вісімсот п'ятдесят сім) гривень 34 копійки.
На підставі п.5 ч.2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», стягнути з ОСОБА_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 536 (п'ятсот тридцять шість) гривень 80 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Малиновський районний суд м. Одеси протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя О.М. Непорада