Красноокнянський районний суд Одеської області
Справа № 506/705/23
Провадження № 3/506/944/23
25 липня 2023 року смт Окни
Суддя Красноокнянського районного суду Бурдинюк О.С., розглянувши матеріали, що надійшли з відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, непрацюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , який протягом року не піддавався адміністративному стягненню,
- за ст.204-1 ч. 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
25.07.2023 року, повторно, до суду надійшли матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 за ст.204-1 ч.2 КУпАП.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, 18.06.2023 року о 9год. 40 хв. н/н «ПП» на автотрасі сполучення Київ - Одеса Е-584 на напрямку Ананьїв (Укр) - Гояни (РМ) на відстані до 20000 м від лінії ДКУ було виявлено гр. України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який у групі осіб, а саме із гр. України ОСОБА_2 та гр. України ОСОБА_3 намагався перетнути державний кордон України на вихід з України в РМ, в районі пп/зн 0434/09 на напрямку н.н. Новосеменівка (Укр) - н.п. Колбасне (РМ) поза ППр через ДКУ в пішому порядку, без вантажу, з документами, що посвідчують його особу, чим порушив вимоги ст. 9 ЗУ «Про ДКУ», тобто вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст. 204-1 КУпАП.
В порушення вимог ст. 256 КУпАП уповноваженою особою на складання протоколу про адміністративне правопорушення не усунуто недоліки та не конкретизовано місце вчинення правопорушення, а саме місце з його індивідуальними ознаками.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 року № 23-р 2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах і правових презумпції, в тому числі, і закріпленої в статті 62 Конституції України презумпції невинуватості.
Така позиція Конституційного Суду України відповідає і правовим позиціям Європейського Суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), практика якого при розгляді справ судами в обов'язковому порядку використовується як джерело права відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини».
Відповідно до сталої практики ЄСПЛ, у випадку, якщо санкції за адміністративні правопорушення є достатньо суворими, то скоєне правопорушення має природу кримінального злочину, а отже, вимоги до його судового розгляду мають відповідати гарантіям та стандартам, встановленим Конвенцією, оскільки «кримінальним обвинуваченням» у розумінні Конвенції слід розглядати й протокол про адміністративне правопорушення (справа «Лучанінова проти України» від 09 червня 2011 року).
Крім того, у своєму рішенні від 10.02.1995 року, у справі «Аллене де Рібемон проти Франції», ЄСПЛ зазначив, що сфера застосування принципу презумпції невинуватості значно ширше, ніж це передбачають: презумпція невинності обов'язкове не тільки для кримінального суду, який вирішує питання про обґрунтованість обвинувачення, а й для всіх інших суспільних відносин.
Згідно вимог ст. ст. 245, 252, 280, 283 КУпАП при розгляді справи про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин справи, підлягають для з'ясування питання про те, чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа в його вчинені, рішення приймається на підставі доказів долучених у суді і оцінених суддею за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженню всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Разом з тим, в протоколі про адміністративне правопорушення, викладені фактичні обставини справи стосовно не тільки ОСОБА_1 , а також відносно ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Таким чином, формулювання суті правопорушення (обвинувачення) стосовно ОСОБА_1 містить відомості щодо ще двох сторонніх осіб, із зазначенням їх прізвища, що є порушенням прав людини (презумпції невинуватості), передбачених Конституцією України.
З вищевикладеного випливає, що в протоколі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ст. 204-1 ч.2 КУпАП викладено неконкретне обвинувачення, що позбавляє ОСОБА_1 можливості захисту, а суддю можливості перевірки правильності і обґрунтованості пред'явленого обвинувачення. Тобто має місце грубе порушення права на захист.
Окрім того, відповідно до ст.268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Разом з тим, згідно фото знімка екрана (скріншот / Screenshot) скріншоту екрану мобільного телефону, абонент «Кругліков 1 Затриманий» в мережі давно не був та повідомлення від 18.07.2023 року не отримав.
Крім того, в матеріалах справи відсутні докази, на який саме номер телефону направлялася дане повідомлення та докази, що даний номер телефону знаходиться в обслуговуванні (користуванні) відповідного абонента.
Оскільки відповідно до ч. 2 ст. 277 КУпАП справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 204-1 КУпАП розглядаються протягом доби, то орган, який склав протокол про адміністративне правопорушення не забезпечив явку особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
У розумінні ст. 251 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення є джерелом доказів у справі. Невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення. Тому без усунення зазначених вище недоліків даного протоколу розгляд справи є неможливим.
Таким чином, матеріали про адміністративне правопорушення підлягають поверненню до органу, який його склав, для належного оформлення.
Керуючись ст.ст.276, 278 КУпАП, -
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за ст.204-1 ч. 2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, повернути відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » НОМЕР_1 прикордонного загону Державної прикордонної служби України, для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Бурдинюк О. С.