Постанова від 25.07.2023 по справі 504/2175/23

Справа № 504/2175/23

Номер провадження 3/504/1558/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.07.2023смт.Доброслав

Суддя Комінтернівського районного суду Одеської області Жовтан П.В., розглянувши матеріали, які надійшли з Південного офісу Держаудитслужби про притягнення до адміністративної відповідальності відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м.Одеса, громадянки України, освіта вища, тимчасово непрацюючої, на момент вчинення правопорушення головного бухгалтера Управління освіти Красносільської сільської ради Одеського району Одеської області, незаміжньої, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий 16.05.2001р. Суворовським РВ ОМУ УМВС України в Одеській області, ІПН НОМЕР_2 ,

за ч. 3 ст.164-12 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

23.05.2023р. головним державним аудитором відділу контролю у галузі освіти, науки, спорту та інформації Південного офісу Держаудитслужби ОСОБА_2 було складено протокол про адміністративне правопорушення №15-0093/2023/пр, згідно якого при ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Управління освіти Красносільської сільської ради Одеського району Одеської області за період з 01.01.2019р. по 28.02.2023р., підпорядкованого Красносільській сільській раді Одеського району Одеської області, що знаходиться за адресою: Одеська область Одеський район с.Красносілка вул.Шкільна, 1в,було виявлено порушення бюджетного законодавства, взяття зобов'язань з перевищенням повноважень на відповідний рік, а саме: встановлено покриття видатків спеціального фонду кошторису за рахунок коштів загального фонду на закупівлю продуктів харчування, які фактично були спожиті та вартість яких була відшкодована батьками вихованців закладів дошкільної освіти при наданні Управлінням освіти платних послуг без відновлення видатків загального фонду, внаслідок чого необґрунтовано використано кошти загального фонду кошторису на оплату продуктів харчування (КПКВК МБ 0610000, КЕКВ 2230) протягом періоду з 01.01.2020р. по 31.12.2020р. на загальну суму 15 946,08 гривні, що є порушенням ч. 8 ст. 13, ч. 4 ст. 23 Бюджетного кодексу України, п. 23, п. 46, п. 49 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 та задокументовано в акті ревізії від 28.04.2023 № 03-11/14, відповідальність за що передбачено ч.3 ст.164-12 КУпАП. Зазначене порушення допущено ОСОБА_1 .

В судовому засіданні ОСОБА_1 винуватою себе у вчиненні зазначеного правопорушення не визнала та надала письмові пояснення, в яких вказала, що нею відповідно до вимог ч. 8 ст. 13 Бюджетного кодексу України кошти, що надійшли від батьків за плату за харчування дітей використовувались суворо тільки на придбання продуктів харчування відповідно до укладених договорів на закупівлю продуктів харчування та зареєстрованих бюджетних зобов'язань відповідно до вимог законодавства, про що свідчить Звіт про надходження і використання коштів, отриманих як плата за послуги (форма № 4-1) на 2020 рік. Протягом 2020 року були проведені витрати виключно в межах і за рахунок фактичних надходжень спеціального фонду по КПКВ 061010 «Надання дошкільної освіти», про що свідчить данні звіту про надходження і використання коштів, отриманих як плата за послуги (форма № 4-1) Управління освіти Красносільської сільської ради за 2020 рік. Фактично статті Бюджетного кодексу України не були порушені, бюджетні повноваження (бюджетні та фінансові зобов'язання) були чітко зареєстровані в УДКСУ у Лиманському районі у відповідності до вимог чинного законодавства та бюджетні призначення використані на закупівлю продуктів харчування для потреб дітей дошкільного віку які відвідували дитячи дошкільні навчальні заклади Красносільської сільської ради. Залишок коштів, які утворились на початок нового бюджетного року був врахований при затвердженні місцевого бюджету на 2022 року та на відповідну суму було затверджено менше коштів на продукти харчування по загальному фонду КПКВ 0601010 відповідно до вимог Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року № 228. Крім того, вважає, що правопорушення не є триваючим, бо в січні 2021 року вона була звільнена з посади головного бухгалтера Управління освіти Красносільської сільської ради і протягом 2021-2023 років не працює в зазначеній установі.

В подальшому ОСОБА_1 в судове засідання, призначене на 25.07.2023р. не з'явилася, надавши заяву про розгляд справи без її участі.

Представник Південного офісу Держаудитслужби Зінченко К. надала письмові пояснення, в яких зазначила, що ревізією окремих питань фінансово-господарської діяльності Управління освіти Красносільської сільської ради встановлено, що за рахунок коштів загального фонду проведена закупівля продуктів харчування, вартість яких була відшкодована батьками дітей. У поясненнях наданих ОСОБА_1 , а саме у Звіті про надходження з використання коштів, отриманих як плата за послуги (форма № 4-1м) містяться данні щодо різниці сум, що надійшли за звітний період та сум видатків (Використання товарів та послуг). Відповідні розходження задокументовані також у розрахунку покриття витрат спеціального фонду за рахунок загального фонду. Крім того, зазначені порушення були відшкодовані у повному обсязі (квитанції знаходяться у матеріалах справи). Об'єктивною стороною даного правопорушення є вчинення (сплата) дій щодо предмету правопорушення (коштів загального фонду). Тобто правопорушення є триваючим, оскільки моментом його припинення є відшкодування збитків завданих правопорушенням.

Дослідивши і проаналізувавши докази по справі, вивчивши письмові пояснення ОСОБА_1 , та представника Південного офісу Держаудитслужби,суддя приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення доведена та підтверджується наступними матеріалами:

- даними протоколу про адміністративне правопорушення №15-0093/2023/првід 23.05.2023р.;

- витягом з акту ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Управління освіти Красносільської сільської ради Одеського району Одеської області за період з 01.01.2019р. по 28.02.2023р. від 28.04.2023р. №03-11/4;

- розрахунком видатків спеціального фонду кошторису на оплату продуктів харчування, що проведені за рахунок загального фонду;

- посадовою інструкцією ОСОБА_3 ;

- документами по відшкодуванню;

Твердження ОСОБА_3 , викладені у запереченнях, не спростовують її винуватість у вчиненні правопорушення.

Крім того, враховуючи вимоги ст.38 КУпАП адміністративні правопорушення поділяють на триваючі правопорушення та правопорушення, що мають разовий характер.

В свою чергу, триваючим адміністративним правопорушенням є порушення, пов'язані з довготривалим, безперервним невиконанням обов'язків, передбачених правовою нормою і припиняються, якщо факт цих правопорушень виявлено компетентним органом при проведенні перевірок.

Таким чином, правопорушення, яке вказане у протоколі про адміністративне правопорушення, є триваючим, яке виявлено 28.04.2023р. і вчинене відповідальною особою - колишнім головним бухгалтером ОСОБА_1 , яка, в інкримінований період, згідно своїх посадових обов'язків, здійснювала контроль за раціональним та ефективним використанням матеріальних, трудових та фінансових ресурсів; планувала та розробляла бюджет на утримання установ, які знаходяться в підпорядкуванні Управління освіти та надавала пропозиції щодо внесення змін до кошторисів бюджету по установам, організовувала їх фінансування.

Таким чином, у діях ОСОБА_3 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.164-12 ч.3 КУпАП, а саме: взяття зобов'язань з перевищенням повноважень, встановлених Бюджетним кодексом України чи законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

Відповідно до ст.23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Суддя при накладенні стягнення враховує характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_3 , ступінь її вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, її щире каяття у вчиненому, тому суддя вважає необхідним застосувати до ОСОБА_3 адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч.3 ст.164-12 КУпАП.

Згідно ст.40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні про адміністративне правопорушення сплачується у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено стягнення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.23, 27, 33-35, 40-1, 283, 284 ч.1 п.1, 285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.164-12 КУпАП. Накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що відповідає сумі 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.

Стягнути із ОСОБА_3 на користь держави судовий збір, ставка якого складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що відповідає сумі 536 грн. 80 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення та на неї може бути внесено подання прокурора у той же строк.

Суддя П. В. Жовтан