Постанова від 24.07.2023 по справі 285/4246/23

Справа № 285/4246/23

провадження у справі 3/0285/3116/23

ПОСТАНОВА

24 липня 2023 року м. Звягель

Суддя Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області Мозговий В.Б., розглянувши матеріали, що надійшли зі Звягельского РВП ГУНП в Житомирській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , військовослужбовця,

за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, 23.06.2023 року, об 11 год. 35 хв., гр. ОСОБА_1 по вул. Герцена 10 в м. Звягель керував транспортним засобом Opel Vectra н.з. НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння обличчя). Від проходження огляду на стан алкогольного спяніння в установленому законом порядку на місці зупинки транспортного засобу або у найблищому медичному закладі відмовився, чим порушив вимоги п. 2.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

До суду від ОСОБА_1 надійшла заява про зупинення провадження у справі в зв'язку з проходженням ним військової служби під час мобілізації в період воєнного стану. До заяви додав копію військового квитка.

Розглянувши заявлене клопотання, суд дійшов наступного висновку.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КУпАП, законодавство України про адміністративні правопорушення складається з КУпАП та інших законів України.

Згідно ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Питання здійснення провадження у справах про адміністративне правопорушення в умовах воєнного стану щодо осіб, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації не врегульовано нормами КУпАП.

Законом України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів N 2,4, 7 та 11 до Конвенції» ратифіковано вказану Конвенцію.

Порядок реалізації Конвенції та рішень ЄСПЛ визначено Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини».

Відповідно до ч. 1 ст. 17 даного Закону, суди при розгляді справ застосовують Конвенцію і практику ЄСПЛ як джерело права.

Як встановлено рішенням ЄСПЛ у справі «Швидка проти України» від 30.10.2014 р., провадження у справах про адміністративні правопорушення вважається кримінальними у розумінні Конвенції.

У справі «Надточій проти України» ЄСПЛ зазначив, що Уряд України визнав кримінально-правовий характер КУпАП.

Конституційний Суд України у рішенні від 11.10.2011 (справа №10-рп/2011) наголосив, що «не вбачається різниці між кримінальними та адміністративними протиправними діяннями, оскільки вони охоплюються загальним поняттям «правопорушення». У цьому рішенні Суд поширив певні гарантії кримінального процесу і на процес притягнення особи до адміністративної відповідальності. Це в свою чергу дає можливість застосувати до КУпАП норми КПК України, які регламентують відповідні правовідносини.

Таким чином, перегляд рішень у справах про адміністративні правопорушення може бути здійснено за аналогією закону відповідно до положень кримінального процесуального законодавства.

1 травня набув чинності Закон 2201-IX, яким внесено зміни до Кримінального процесуального кодексу України щодо порядку здійснення кримінального провадження в умовах воєнного стану. Зокрема згідно змін до статті 335 КПК у разі якщо обвинувачений був призваний для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, суд зупиняє судове провадження стосовно такого обвинуваченого до його звільнення з військової служби.

Встановлено, що ОСОБА_1 проходить військову службу в Збройних Силах України, про що свідчить військовий квиток серія НОМЕР_2 .

Враховуючи те, що ОСОБА_1 перебуває на службі в Збройних Силах України у зв'язку з мобілізацією, з метою ефективного захисту його прав, свобод і інтересів, вважаю за необхідне зупинити провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 до звільнення його з військової служби.

Зазначеної позиції дотримується Житомирський апеляційний суд у свох постановах по справах № 296/5803/22, № 295/12608/22, № 288/2163/22, № 281/327/22, № 289/1378/22, № 278/1365/22 та № 296/5803/22.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 7 КУпАП, Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суд,

ПОСТАНОВИВ:

Зупинити провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч. 1 ст. 130КУпАП до звільнення його з військової служби.

Зобов'язати ОСОБА_1 своєчасно повідомити суд про закінчення підстав для зупинення судового провадження у даній справі.

Постанова є остаточною і оскарженню не підлягає.

Суддя В.Б. Мозговий