Україна
Донецький окружний адміністративний суд
24 липня 2023 року Справа №200/3023/23
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молочної І.С., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання Військової частини НОМЕР_1 про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та в закритому судовому засіданні за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
28.06.2023 ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_2 ), позивач, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Військової частини НОМЕР_1 про:
- визнання протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 про відмову у виплаті додаткової винагороди в розмірі до 100 000 грн. ОСОБА_1 за безпосередню участь у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії у складі оперативно-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за період з 09.03.2022 по 31.12.2022 в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах у відповідності до приписів Постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168;
- зобов'язання Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити додаткову винагороду в розмірі до 100 000 грн. ОСОБА_1 за безпосередню участь у забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії у складі оперативно-стратегічного угрупування військ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за період з 09.03.2022 по 31.12.2022 в розрахунку на місяць пропорційно часу участі у таких діях та заходах у відповідності до приписів Постанови Кабінету Міністрів України «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» від 28.02.2022 №168.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29.06.2023 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, витребувано у відповідача та у Військової частини НОМЕР_3 встановлені судом докази по справі.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 17.07.2023 повторно витребувано у Військової частини НОМЕР_1 та у Військової частини НОМЕР_3 встановлені судом докази по справі.
21.07.2023 відповідач, Військова частина НОМЕР_1 , надав до суду відзив на позовну заяву та докази по справі в електронному вигляді, шляхом направлення електронною поштою.
21.07.2023 судом відмовлено в долученні до матеріалів адміністративної справи відзиву на адміністративний позов та доказів по справі, наданих відповідачем до суду засобами електронної пошти.
24.07.2023 відповідач, Військова частина НОМЕР_1 , надав відзив на позовну заяву з додатками.
Одночасно із відзивом відповідач, Військова частина НОМЕР_1 , заявив клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та в закритому судовому засіданні, яке обґрунтовано тим, що адміністративна справа носить складний характер та при розгляді даної категорії справ наявна інформація з обмеженим доступом.
Вирішуючи заявлене клопотання, суд керувався наступним.
Відповідно до статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
В порядку частини шостої статті 12 КАС України виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах: 1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом; 2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності; 4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 5) щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років"; 6) щодо оскарження індивідуальних актів Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Міністерства фінансів України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, рішень Кабінету Міністрів України, визначених частиною першою статті 266-1 цього Кодексу.
Відтак, справа, що розглядається, не належить до категорій справ, які належить розглядати виключно за правилами загального позовного провадження.
У той же час, відповідно до частини другої статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті, зміст якої відповідає змісту частини четвертої статті 12 КАС України.
Згідно з частиною третьою статті 257 КАС України при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Тобто, за загальним правилом, будь-яка справа може розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження, окрім тих, які обов'язково повинні розглядатися за правилами загального позовного провадження (їх визначено частиною четвертою статті 12, частиною четвертою статті 257 КАС України).
Суд звертає увагу позивача на те, що дана справи не належить до справ, перелічених у частині четвертої статті 257 КАС України, які розглядаються виключно за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 29.06.2023 встановлено, що дана справа, урахувавши вимоги статті 257 КАС України, повинна розглядатись за правилами спрощеного позовного провадження.
Суд забезпечив учасникам справи належні умови для ознайомлення з рухом справи №200/3023/23 шляхом надсилання процесуальних документів. Крім того, кожен з учасників справи може користуватися своїми процесуальними правами та обов'язками, визначеними статтею 44 КАС України.
Дослідивши клопотання, матеріали справи, предмет та підстави позову, склад учасників справи, суд не вбачає обґрунтованих підстав для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, оскільки відповідачем не зазначається перелік конкретних питань, розгляд яких можливий лише у судовому засіданні.
Відтак, клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження не підлягає задоволенню.
Крім того, суд наголошує, що відповідно до частини п'ятої статті 11 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» розгляд справи у закритому судовому засіданні допускається за вмотивованим рішенням суду виключно у випадках, визначених законом. Дана норма кореспондується також із положеннями статті 11 Закону України «Про забезпечення права на справедливий суд».
Відповідно до статті 10 КАС України, розгляд справ в адміністративних судах проводиться відкрито, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Згідно із частиною восьмою статті 10 КАС України розгляд справи у закритому судовому засіданні проводиться у випадках, коли відкритий судовий розгляд може мати наслідком розголошення таємної чи іншої інформації, що охороняється законом, необхідності захисту особистого та сімейного життя людини, а також в інших випадках, визначених законом.
У відповідності до частини дев'ятої статті 10 КАС України про розгляд справи у закритому судовому засіданні постановляється ухвала. Суд ухвалою може оголосити судове засідання закритим повністю або оголосити закритою його частину.
Згідно із частиною десятою статті 10 КАС України розгляд справи та вчинення окремих процесуальних дій у закритому судовому засіданні проводиться з додержанням правил здійснення адміністративного судочинства. Під час такого розгляду можуть бути присутні лише учасники справи, а в разі необхідності - свідки, експерти, спеціалісти, перекладачі. Суд попереджає зазначених осіб про обов'язок не розголошувати інформацію, для забезпечення захисту якої розгляд справи або вчинення окремих процесуальних дій відбуваються в закритому судовому засіданні.
У відповідності до частини дванадцятої статті 10 КАС України якщо під час закритого судового засідання буде встановлено, що інформація, для забезпечення нерозголошення якої розгляд справи або вчинення окремих процесуальних дій відбувалися в закритому судовому засіданні, вже є публічно доступною або обмеження доступу до інформації є безпідставним чи не відповідає закону, суд постановляє ухвалу про подальший розгляд справи у відкритому судовому засіданні.
Таким чином, із наведених вище положень КАС України слідує, що суд може призначити розгляд справи у закритому судовому засіданні за вмотивованим рішенням та виключно у випадках, визначених законом, та містити посилання на вичерпні підстави для прийняття такого рішення з відповідним обґрунтуванням необхідності та правомірності застосування тієї чи іншої норми права.
До таких випадків призначення закритого судового засідання законодавство відносить, зокрема: 1) нерозголошення державної чи 2) іншої таємниці, що охороняється законом, 3) захисту особистого та 4) сімейного життя людини, 5) також в інших випадках, установлених законом.
Законом України «Про державну таємницю» визначено, що він регулює суспільні відносини, пов'язані з віднесенням інформації до державної таємниці, засекречуванням, розсекречуванням її матеріальних носіїв та охороною державної таємниці з метою захисту національної безпеки України.
Ступінь секретності («особливої важливості», «цілком таємно», «таємно») - категорія, яка характеризує важливість секретної інформації, ступінь обмеження доступу до неї та рівень її охорони державою.
Реквізити кожного матеріального носія секретної інформації складаються із: грифа секретності; номера примірника; статті Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, на підставі якої здійснюється засекречення; найменування посади та підпису особи, яка надала гриф секретності. Якщо реквізити, зазначені у частині другій цієї статті, неможливо нанести безпосередньо на матеріальний носій секретної інформації, вони мають бути зазначені у супровідних документах.
Так, відповідачем не надано доказів, а матеріали справи не містять даних про належність інформації, про яку йдеться у даному клопотанні, до державної таємниці чи іншої таємниці, що охороняється законом.
Враховуючи, що судом відмовлено в задоволенні клопотання відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та вирішено проводити розгляд цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, тобто, без проведення судового засідання, та те, що жоден з наданих відповідачем документів не містить відмітки про те, що інформація в цих документах є інформацією з обмеженим доступом, зокрема, таємною або службовою, суд дійшов висновку, що клопотання відповідача про розгляд справи у закритому судовому засіданні з використанням таємної інформації задоволенню не підлягає.
Суд також звертає увагу, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження жодним чином не позбавляє права учасників справи викладати свої аргументи, пояснення, міркування у відзиві на позовну заяву, запереченнях, додаткових поясненнях та подавати докази.
Керуючись статтями 10, 12, 257, 258, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ухвалив:
1. В задоволенні клопотання відповідача, Військової частини НОМЕР_1 , про розгляд справи за правилами загального позовного провадження від 24.07.2023 - відмовити.
2. В задоволенні клопотання відповідача, Військової частини НОМЕР_1 , про розгляд справи у закритому судовому засіданні від 24.07.2023 - відмовити
3. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
4. Учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається, за сторінкою на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (веб-адреса сторінки http://court.gov.ua/).
5. Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя І.С. Молочна