24 липня 2023 року Справа № 160/11569/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горбалінського В.В. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58000, м. Чернівці, Центральна площа, 3, код ЄДРПОУ 40329345), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання рішення протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
29.05.2023 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, в якій позивач просить:
- визнати протиправними та скасувати рішення № 046350012893 від 12.05.2023 року про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 відповідно до заяви про призначення пенсії від 05.05.2023 року;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 за професією по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад, показників, затверджених КМУ з зайнятістю повний робочий день в шахті по видобутку вугілля, з урахуванням Списку, затвердженого постановою КМУ №202 від 31.03.1994 року наступні періоди роботи: ТОВ «СІГМА-КОМ» з 13.06.2011 року по 18.06.2012 року - механік підземний на період виконання робіт ВСП ШУ імені «Героїв Космосу» ПАТ ДТЄК «Павлоградвугілля»; з 03.02.2020 року по 31.12.2021 року на посаді електрослюсар підземний з повним робочим днем під землею; періоди навчання та строкової служби: період навчання у Професійно-технічному училищі №3 м. Павлоград Дніпропетровської області з 01.09.1996 року по 15.12.1998 року та з 28.04.2000 року по 29.06.2000 року; період проходження строкової служби з 16.12.1998 року по 27.04.2000 року;
- зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області зарахувати до страхового, спеціального та пільгового стажу роботи ОСОБА_1 по Списку №1 час проходження військової служби під час мобілізації в особливий період один місяць служби за три, а саме період безпосередньої участі в антитерористичній операції з 22.08.2015 року по 23.11.2015 року, 04.12.2015 року по 14.01.2016 року, з 25.01.2016 року по 14.03.2016 року в стаж роботи за професією електрослюсар підземний з повним робочим днем під землею;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно заяви про призначення пенсії від 05.05.2023 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення пенсійного органу про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки пенсійний орган протиправно не зарахував у пільговому обчисленні страховий стаж позивача, що призвело до порушення прав позивача на належне пенсійне забезпечення.
31.05.2023 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Залучено співвідповідачем Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) в адміністративній справі №160/11569/23.
19.06.2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області надано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду відзив на позовну заяву.
В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 05.05.2023 року та наданих позивачем документів по обчисленню страхового стажу для призначення пенсії за віком на пільгових умовах, Головним управлінням розраховано страховий стаж, який склав 22 роки 8 місяців 15 днів з урахуванням кратності (за Списком №1) стаж становить 39 років 8 місяців 15 днів.
Пільговий стаж складає 18 років 3 місяці 18 днів, професії за постановою КМУ №202.
Представник відповідача вказує, що за доданими документами до страхового стажу не зараховано період навчання з 01.09.1996 по 29.06.2000, оскільки даний період перетинається з періодом проходження військової служби (16.12.1998 по 27.04.2000). Для зарахування необхідно надати уточнюючу довідку видану навчальним закладом на підставі первинним документів. До пільгового стажу не зараховано період роботи згідно довідки від 21.11.2019 №214, оскільки довідка не відповідає додатку №5, а саме відсутні три підписи, довідка, яка підтверджувала про відсутність начальника відділу кадрів відсутня.
Окрім цього, представник відповідача звертає увагу на те, що довідка про грошове забезпечення від 30.03.2016 №417 за період проходження військової служби з 02.05.2015 по 26.04.2016 не відповідає затвердженій постанові правління Пенсійного фонду України №3-1 від 04.02.2021, а також за вказаний період відсутня сплата внесків в системі персоніфікованого обліку.
Таким чином, враховуючи вищенаведені факти, представник відповідача вважає, що в діях органу Пенсійного фонду не вбачається протиправних дій по відношенню до позивача, Головним управлінням проведено розрахунок стажу позивачу згідно вимог чинного законодавства.
Отже, на думку представника відповідача, в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 слід відмовити, оскільки у позивача відсутній необхідний стаж для призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 114 Закону 1058.
07.07.2023 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надано до Дніпропетровського окружного адміністративного суду відзив на позовну заяву.
В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що відповідно до розрахунку стажу (Форма РС-право) обрахованого по 03.05.2023, страховий стаж позивача з урахуванням додаткових років за Списком №1 становить 39 років 08 місяців 15 днів, пільговий стаж за Списком №1 - 18 років 03 місяці 23 дні, що є недостатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно ч.3 ст.114 Закону №1058.
При цьому, представник відповідача зазначив, що позовна вимога про зобов'язання Головне управління призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не підлягає задоволенню, оскільки відповідно до частини 1 статті 58 Закону 1058 Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Встановлення підстав для призначення (перерахунку) або відмови у призначенні пенсії відноситься до повноважень Пенсійного фонду України і жоден інший орган не може підміняти собою виконання таким органом покладених на нього функцій.
Дослідивши повно і всебічно письмові докази, які містяться в матеріалах справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Судом встановлено, що 05.05.2023 року ОСОБА_1 звернувся на веб-портал Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком.
Зазначена заява позивача за принципом екстериторіальності розглянута Головним управлінням пенсійного фонду України в Чернівецькій області.
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області №046350012893 від 12.05.2023 ОСОБА_1 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зазначено про таке.
Страховий стаж особи, з урахуванням додаткових років за Списком №1 становить 39 років 08 місяців 15 днів, пільговий стаж за Списком №1 - 18 років 03 місяці 23 дні.
За доданими документами до страхового стажу не зараховано:
- період навчання з 01.09.1996 по 29.06.2000, оскільки даний період перетинається з періодом проходження військової служби (16.12.1998 по 27.04.2000). Для зарахування необхідно надати уточнюючу довідку видану навчальним закладом на підставі первинним документів;
- період роботи згідно довідки від 21.11.2019 №214, оскільки довідка не відповідає додатку №5, а саме відсутні три підписи, довідка, яка підтверджувала відсутність начальника відділу кадрів, відсутня.
Враховуючи вищевикладене, прийнято рішення відмовити у призначенні пенсії відповідно до п.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за відсутності пільгового стажу.
Крім того, як встановлено судом та зазначено позивачем, разом із спірним рішенням позивач отримав розрахунок пільгового стажу (форма РС-право), відповідно до якого пенсійним органом не враховано:
- період роботи з 13 червня 2011 року по 18 червня 2012 року, відповідно до довідки №214 від 21.11.2019 року в ТОВ «Сігма-Ком» на посаді механіка підземного;
- період навчання в ПТУ № 3 м.Павлоград за спеціальністю електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування з 01 вересня 1996 року по 29 червня 2000р.;
- період проходження строкової військової служби в ЗСУ з 16 грудня 1998 року по 27.04.2000р.;
- період роботи з 03 лютого 2020 року по 31 грудня 2021 року на посаді електрослюсар підземний ШУ імені «Героїв Космосу»;
- період участі в бойових діях - не зараховано до пільгового стажу з кратністю один місяць служби за три , в період з 02 травня 2015р. по 26.04.2016р.
Не погоджуючись із такими діями пенсійного органу, позивач і звернувся до суду із даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно із преамбулою Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003р. № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV) цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до ч.1 ст.114 Закону №1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 114 Закону України “Про Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” на пільгових умовах пенсія за віком призначається:
2) працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Тобто, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах є належність його професії, посади до пільгової, тобто до Списку №2 в даному випадку, та підтвердження шкідливих умов праці за результатами проведеної атестації робочого місця, а також наявність достатньої кількості пільгового стажу на таких роботах та досягнення відповідного віку, встановленого законом.
Частиною 3 статті 114 Закону України “Про Загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначено, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.
За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.
Відповідно до частин 1, 2, 4 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до статті 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення” основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджений Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі - Порядок №637).
Відповідно до п. 1 зазначеного Порядку № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
За змістом приписів пункту 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
З аналізу наведених законодавчих приписів, зокрема, ст.62 Закону №1788-XII та п.1 Порядку №637, слідує, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
З копії трудової книжки серії НОМЕР_2 та довідки №214 від 21.11.2019 року встановлено, що позивач з 13.06.2011 - 18.06.2012 року працював у ТОВ «СІГМА-КОМ» механіком підземної дільниці з повним робочим днем в підземних умовах на період виконання робіт.
Судом встановлено, що означений період роботи позивача не зарахований пенсійним органом до пільгового стажу позивача, що надає право на пенсію на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, оскільки довідка від 21.11.2019 №214 не відповідає додатку №5, а саме відсутні три підписи, довідка, яка підтверджувала про відсутність начальника відділу кадрів, відсутня.
Щодо вказаних доводів, суд зазначає про таке.
Відповідно до змісту частини 3 статті 114 Закону №1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років.
Так, постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 року затверджено Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років.
Суд зазначає, що посаду, яку обіймав позивач протягом зазначеного періоду роботи, а саме: механік підземної дільниці з повним робочим днем в підземних умовах, наявна у вищезазначеному Списку №202 від 31.03.1994 року.
При цьому, суд вказує, що підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні документів, що підтверджують такий стаж роботи.
Доказів визнання недостовірними записів у трудовій книжці та довідці від 21.11.2019 №214 щодо спірного періоду роботи позивача, відповідачем суду не надано, а тому їх безпідставно не взято до уваги відповідачем при обрахуванні стажу роботи, необхідного для призначення пенсії.
А тому, суд доходить висновку, що період роботи позивача з 13.06.2011 - 18.06.2012 року у ТОВ «СІГМА-КОМ» механіком підземної дільниці з повним робочим днем в підземних умовах на період виконання робіт, підлягає зарахуванню до спеціального стажу, що надає право на пенсію на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Щодо не зарахування пенсійним органом до пільгового стажу позивача періоду його навчання з 01.09.1996 по 29.06.2000 та у сукупності із періодом проходження строкової військової служби в ЗСУ з 16.12.1998 року по 27.04.2000 року, суд зазначає про таке.
Відповідно до статті 38 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» №103/98-ВР від 10.02.1998 час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти зараховується до трудового стажу здобувача освіти, у тому числі в безперервний і в стаж роботи за спеціальністю, що дає право на пільги, встановлені для відповідної категорії працівників, якщо перерва між днем закінчення навчання і днем зарахування на роботу за набутою професією не перевищує трьох місяців.
Таким чином, за певних умов, до пільгового стажу може бути зарахований час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти.
Як встановлено судом, з 01.09.1996 по 29.06.2000 позивач проходив навчання в ПТУ №3 м. Павлоград за спеціальністю електрослюсар.
З 24.07.2000 року позивач прийнятий підземним учнем гірничого підземного з повним робочим днем в шахті на підприємство виробниче об'єднання «Павлоградвугілля» шахта Західно-Донбаська, що підтверджується записом у копії трудової книжки серії НОМЕР_2 .
Відтак, з огляду на вказане, суд доходить висновку про неправомірність дій пенсійного органу щодо не зарахування до пільгового стажу позивача періоду його навчання в ПТУ №3 м. Павлоград за спеціальністю електрослюсар з 01.09.1996 по 29.06.2000.
Щодо зарахування до пільгового стажу періоду військової служби, суд вбачає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною 1 статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, суд вказує, що період строкової військової служби повинен зараховуватися до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо особа на момент призову на строкову військову служби працювала за професією, що дає право на пенсію на пільгових умовах.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, на момент призову на строкову військову службу позивач проходив навчання у ПТУ №3 м. Павлоград за спеціальністю електрослюсар.
Суд зазначає, що з 01.09.1996 по 29.06.2000 проходив навчання у ПТУ №3 м. Павлоград за спеціальністю електрослюсар, проходження строкової військової служби позивачем в ЗСУ відбувалось в період з 16.12.1998 року по 27.04.2000 року, тобто в межах строку навчання позивача.
Відтак, враховуючи вказане у суду відсутні підстави для окремого зарахування до пільгового стажу позивача періоду військової служби ОСОБА_1 , оскільки період навчання позивача підлягає зарахування до пільгового стажу, про що судом зазначено вище.
Щодо не зарахування пенсійним органом до пільгового стажу позивача періоду роботи з 03 лютого 2020 року по 31 грудня 2021 року на посаді електрослюсар підземний ШУ імені «Героїв Космосу», суд зазначає про таке.
З копії трудової книжки серії НОМЕР_2 встановлено, що позивач з 03 лютого 2020 року по 31 грудня 2021 року працював на посаді електрослюсар підземний 5 розряду з повним робочим днем у шахті ШУ імені «Героїв Космосу».
Відповідно до змісту частини 3 статті 114 Закону №1058 працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років.
Так, постановою Кабінету Міністрів України №202 від 31.03.1994 року затверджено Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років.
Суд зазначає, що посаду, яку обіймав позивач протягом зазначеного періоду роботи, а саме: на посаді електрослюсар підземний 5 розряду з повним робочим днем у шахті ШУ імені «Героїв Космосу», наявна у вищезазначеному Списку №202 від 31.03.1994 року.
Доказів визнання недостовірними записів у трудовій книжці щодо спірного періоду роботи позивача, відповідачем суду не надано, а тому їх безпідставно не взято до уваги відповідачем при обрахуванні стажу роботи, необхідного для призначення пенсії.
А тому, суд доходить висновку, що період роботи позивача з 03 лютого 2020 року по 31 грудня 2021 року електрослюсарем підземним 5 розряду з повним робочим днем у шахті ШУ імені «Героїв Космосу», підлягає зарахуванню до спеціального стажу, що надає право на пенсію на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Щодо обрахунку пенсійним органом пільгового стажу позивача періоду участі позивача в бойових діях, з кратністю один місяць служби за три, в період з 02 травня 2015р. по 26.04.2016р., суд зазначає про таке.
Згідно ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.
Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Частиною четвертою вказаної статті Закону передбачено види військової служби, до яких, і зокрема, віднесено й військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період.
Статтею 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби зараховується до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що передбачала право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" або на пенсію за віком на пільгових умовах до набрання чинності Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі і час проходження строкової військової служби, які зараховуються до пільгового стажу, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено пільги по обчисленню стажу за час перебування у складі діючої армії, та встановлено, що час служби зараховується до стажу роботи на пільгових умовах, у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсії за вислугою років військовослужбовцям.
Пунктом 2.3 розділу 2 Положення №530 передбачено, що час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за три.
Системний аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку, що зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.
Аналогічна правова позиці висловлена Верховним Судом у постановах від 5 червня 2018 року у справі №348/347/17, від 30 липня 2019 року у справі № 346/1454/17, від 2 квітня 2020 року у справі №185/4140/17 (92-а/185/282/17) та від 16.06.2020 року у справі № 185/7049/16-а.
Як встановлено судом, позивач у період з 10.03.2015р. - 26.04.2016р. брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, що підтверджується довідками військової частини НОМЕР_3 від 23.11.2015 р. № 1804/18, № 320/18 від 14.03.2016р., № 44/18 від 14.01.2016р. приймав безпосередню участь в АТО: з 22.08.2015р.- 23.11.2015р., 04.12.2015р.-14.01.2016р., з 25.01.2016р. - 14.03.2016р.
Поряд з цим суд зазначає, що у розрахунку довідки Форма РС-право, період участі позивача з 10.03.2015р. - 26.04.2016р. в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, пенсійним органом розраховано пільговий стаж позивача без урахування вимог пункту 2.3 розділу 2 Положення №530 (один місяць служби за три місяці).
Виходячи із вказаного, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичній операції з 10.03.2015р. - 26.04.2016р. - один місяць служби за три до пільгового стажу роботи.
Враховуючи вказане, суд доходить висновку, що спірне рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області № 046350012893 від 12.05.2023 року, яким відмовлено позивачу в призначенні пенсії на пільгових умовах є необґрунтованим та безпідставним.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання призначити пенсію за віком на пільгових умовах, суд враховує таке.
Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права, з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Окрім того, в рішеннях Європейського суду з прав людини склалася практика, яка підтверджує, що дискреційні повноваження не повинні використовуватися свавільно, а суд повинен контролювати рішення, прийняті на підставі реалізації дискреційних повноважень, максимально ефективно (рішення у справі «Hasan and Chaush v. Bulgaria» № 30985/96).
Дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково, вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених проектом нормативно-правового акта.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що задоволення зазначеної позовної вимоги буде втручанням в дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень та прийняттям рішення замість нього, що не входить до компетенції суду.
Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Таким чином, належним способом захисту прав позивача у цій справі є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 05.05.2023 року та прийняти обґрунтоване рішення, з урахуванням висновків суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно з ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовної заяви.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 251, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (58000, м. Чернівці, Центральна площа, 3, код ЄДРПОУ 40329345), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання рішення протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення № 046350012893 від 12.05.2023 року про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 відповідно до заяви про призначення пенсії від 05.05.2023 року;
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 за професією по Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад, показників, затверджених КМУ з зайнятістю повний робочий день в шахті по видобутку вугілля, з урахуванням Списку, затвердженого постановою КМУ №202 від 31.03.1994 року наступні періоди роботи: ТОВ «СІГМА-КОМ» з 13.06.2011 року по 18.06.2012 року - механік підземний на період виконання робіт ВСП ШУ імені «Героїв Космосу» ПАТ ДТЄК «Павлоградвугілля»; з 03.02.2020 року по 31.12.2021 року на посаді електрослюсар підземний з повним робочим днем під землею; періоди навчання у Професійно-технічному училищі №3 м. Павлоград Дніпропетровської області з 01.09.1996 року по 29.06.2000 року.
Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового, спеціального та пільгового стажу роботи ОСОБА_1 по Списку №1 час проходження військової служби під час мобілізації в особливий період один місяць служби за три, а саме період безпосередньої участі в антитерористичній операції з 10.03.2015 року - 26.04.2016 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 05.05.2023 року та прийняти обґрунтоване рішення, з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені статтею 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Горбалінський