Справа № 569/13272/23
24 липня 2023 року м.Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області
в складі головуючого судді Бучко Т.М.
секретар судового засідання Дем'янчук Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Рівненський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту смерті,
Заявниця звернулася до суду із заявою, поданою представником заявниці адвокатом Меркуловим С.А., в якій просить встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Керч Автономної Республіки Крим, Україна.
В обгрунтування заяви покликається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 на окупованій території м.Керч Автономної Республіки Крим від механічної асфікції померла її мати ОСОБА_2 , про що зазначено в довідці про смерть № С-05141 від 24 грудня 2022 року, виданій Керченським міським відділом реєстрації (запису) актів цивільного стану Департаменту реєстрації (запису) актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим. Отримати свідоцтво про смерть у відділі ДРАЦС неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ встановленого зразка, який може бути прийнято відділом ДРАЦС для здійснення реєстрації смерті відповідно до ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану». Встановлення факту смерті необхідне їй для отримання свідоцтва про смерть матері, отримання допомоги на поховання та для прийняття спадщини після смерті матері.
Ухвалою від 21 липня 2023 року заяву ОСОБА_1 суд прийняв до розгляду та відкрив окреме провадження у справі.
У поданій до суду заяві від 24 липня 2023 року представник заявниці просить розгляд справи проводити у відсутність заявника та представника, заяву підтримує.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином.
Суд, дослідивши наявні у справі докази, дійшов таких висновків.
Суд встановив, що ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище ОСОБА_1 відповідно до свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 , виданого 11 жовтня 2013 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Дніпровського районного управління юстиції у м.Києві) є дочкою ОСОБА_2 (прізвище ОСОБА_2 відповідно до свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 , виданого 16 березня 1985 року Відділом ЗАГС Каховського міськвиконкому Херсонської області, свідоцтво про розірвання шлюбу серії НОМЕР_3 , виданого 25 січня 1993 року, свідоцтва про одруження серії НОМЕР_4 , виданого 19 червня 1998 року Відділом реєстрації актів громадянського стану Каховського міськвиконкому Херсонської області), що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_5 , виданим 01 вересня 1989 року міськвідділом ЗАГС м.Каховка Херсонської області.
ОСОБА_2 , уродженка м.Свердловськ Луганської області, громадянка України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок механічної асфікції в м.Керч, про що свідчить довідка про смерть № С-05141, видана 27 грудня 2022 року Керченським міським відділом запису актів громадянського стану Департаменту запису актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим та свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_6 , виданим 27 грудня 2022 року Керченським міським відділом запису актів громадянського стану Департаменту запису актів громадянського стану Міністерства юстиції Республіки Крим.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
За приписами п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Статтею 317 ЦПК України передбачені особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхнім представником до суду за межами такої території.
Згідно з ч.1 ст.17 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Чинне законодавство України передбачає державну реєстрацію факту смерті або на підставі документа встановленої форми про смерть, або на підставі рішення суду.
Форма та порядок видачі документа про смерть, на підставі яких здійснюється державна реєстрація смерті, встановлена наказом Міністерства охорони здоров'я України «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті» від 8 серпня 2006 року № 545.
Вказаним наказом затверджені форми первинної облікової документації та інструкції щодо їх заповнення та видачі: медичне свідоцтво про народження (форма N103/0); медична довідка про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма М103-1/о); лікарське свідоцтво про смерть (форма М106/о); фельдшерська довідка про смерть (формаК106-1/о); лікарське свідоцтво про перинатальну смерть (форма N106-2/о).
З 24 лютого 2022 року відповідно до Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні введено режим воєнного стану, який діє донині.
Згідно з ч.2, 3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України » Автономна Республіка Крим є тимчасово окупованою територією України.
Заявниця позбавлена можливості отримати оригінал медичного документа, що може бути прийнятий відділом державної реєстрації актів цивільного станудля здійснення реєстрації смерті її матері, відповідно до ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», оскільки факт смерті ОСОБА_2 відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, який є підставою для державної реєстрації смерті.
Єдиною підставою для державної реєстрації смерті в такому випадку є рішення суду про встановлення факту смерті. Встановлення факту смерті матері створює заявниці юридичні наслідки як дочці померлої.
Відповідно до ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
За нормами ч.1 ст.79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Належними відповідно до вимог ч.1 ст.77 ЦПК України є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Україна вживає всіх необхідних заходів щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, передбаченихКонституцією та законами України, міжнародними договорами, усім громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території.
Факт смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Керч Автономної Республіки Крим підтверджується дослідженими доказами, породжує для заявниці юридичні наслідки, а тому наявні підстави для задоволення заяви ОСОБА_1 .
Відповідно до вимог ч.4 ст.317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного та керуючись ст.10, 12, 89, 258-259, 263-265, 268, 293, 315, 317, 319, 353, 354 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Рівненський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_2 , громадянки України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м.Свердловськ Луганської області, ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Керч Автономної Республіки Крим, Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Рівненського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони у справі:
заявниця - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; паспорт серії НОМЕР_7 , виданий 05 квітня 2018 року органом 6525;
заінтересована особа - Рівненський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, місцезнаходження: 33013, м.Рівне, проспект Миру, буд.14.
Суддя