Рішення від 11.07.2023 по справі 917/458/23

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Зигіна, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21

E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/

Код ЄДРПОУ 03500004

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11.07.2023 Справа № 917/458/23

Суддя Господарського суд Полтавської області Ореховська О.О., при секретарі судового засідання Кобець Н.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 917/458/23

за позовною заявою Акціонерного товариства "Ексімнафтопродукт", вул. Наливна, 15, м. Одеса, Одеська область, 65003; код ЄДРПОУ 22465515

до Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта", вул. Свіштовська, 3, м. Кременчук, Полтавська область, код ЄДРПОУ 00152307

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Міністерство енергетики України (вул. Хрещатик, буд. 30, м. Київ, 01601)

про зобов"язання виконати умови договору,

За участю представників:

від позивача - Петрова А.М., свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № 002821 від 19.06.2019, ордер на надання правничої (правової) допомоги № 1230602 від 20.03.2023 (поза межами приміщення суду в режимі відеконференції)

від відповідача - Козачук О.А., свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № 1761 від 11.07.2017, довіреність № 14/03-15 від 27.12.2017 (в залі суду)

від третьої особи - відсутній

В судовому засіданні суд, у відповідності до ст. 233 Господарського процесуального кодексу України, оголосив вступну та резолютивну частини рішення та повідомив, що повний текст рішення буде складено протягом 10 днів з дня проголошення вступної і резолютивної частин рішення.

ВСТАНОВИВ:

Акціонерне товариство "Ексімнафтопродукт" (далі по тексту - АТ "Ексімнафтопродукт", позивач) звернулося до Господарського суду Полтавської області з позовною заявою (вх. №489/23 від 23.03.2023) до Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" (далі по тексту - ПАТ "ТФПНК "Укртатнафта", відповідач) про зобов"язання виконати умови п. 2.1.3 Договору про надання послуг № 14/10/2120 від 12.01.2022.

Згідно з Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.03.2023 позовну заяву передано на розгляд судді Ореховській О.О.

Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 27.03.2023 позовну заяву АТ "Ексімнафтопродукт" прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі № 917/458/23, справу постановлено розглядати у порядку загального позовного провадження, призначено підготовче засідання у справі на 25.04.2023, встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи. Також залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Міністерство енергетики України (вул. Хрещатик, буд. 30, м. Київ, 01601) та запропоновано третій особі надати письмові пояснення по справі.

Ухвала суду від 27.03.2023 направлена учасникам провадження на офіційні електронні адреси (а.с. 92 т. 1). Віповідачу ухвала суду від 27.03.2023 також направлена у паперовому вигляді і ним отримана 17.04.2023 ( а.с. 141 т.2).

10.04.2023 від третьої особи надійшло пояснення по справі (вх. № 4436).

17.04.2023 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. №4790), в якому відповідач проти позову заперечує з підстав, викладених у відзиві.

24.04.2023 від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. № 5142), в якій позивач спростовує доводи відповідача, викладені у відзиві на позов, а також письмові пояснення щодо правової позиції Міністерства енергетики України.

У підготовчому засіданні 25.04.2023 було оголошено перерву в судовому засіданні до 09.05.2023, про що постановлено протокольну ухвалу.

08.05.2023 від третьої особи надійшло заперечення на пояснення позивача (вх. № 5723).

У підготовчому засіданні 09.05.2023 було продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та оголошено перерву у судовому засіданні до 08.06.2023, про що постановлено протокольну ухвалу.

Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 08.06.2023 було закрито підготовче провадження у справі № 917/458/23, справу призначено до судового розгляду по суті на 11.07.2023.

Міністерство енергетики України (третя особа) явку свого уповноваженого представника в судове засідання не забезпечило, його явка в судове засідання обов"язковою не визнавалась. Міністерство енергетики України належним чином було повідомлено про розгляд справи в судовому засіданні 11.07.2023 шляхом направлення на його адресу ухвали суду від 08.06.2023, яка була отримана ним 16.06.2023, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення ( а.с. 22 т. 3). Крім цього, відповідна ухвала суду була надіслана Міністерству енергетики України в його електронний кабінет, що підтверджується Довідкою про доставку електронного листа від 15.06.2023 (а.с. 21 т. 3).

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконання відповідачем договірних зобов"язань в частині забезпечення позивача на його запит всіма необхідними транспортними та іншими документами, що стосуються товару, зокрема, щодо митного оформлення вантажу.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що задля виконання мобілізаційного завдання Міністерства енергетики України позивачем було передано відповідачу вантаж - "нафта сира AZERI LIGHT CRUDE OIL", що надійшла на судні SILVER від вантажовідправника "SOCAR TRADING SA", у кількості 53 652 397 кг, що підтверджується відповідними актами приймання - передачі нафти. Відвантаження нафти відповідачу, що надійшла від "SOCAR TRADING SA", здійснювалось за умовами Договору про надання послуг №14/10/2120 від 12.01.2022, укладеного між ПАТ "Укртатнафта" та ПАТ "Ексімнафтопродукт" (а.с.69-72 т. 1).

Відповідно до п. 2.1.3. Договору про надання послуг №14/10/2120 від 12.01.2022 Замовник (відповідач) зобов'язується забезпечувати Виконавця (позивач) на запит останнього всіма необхідними транспортними, митними та іншими документами, що стосуються Товару і наділити повноваженнями для виконання своїх обов'язків.

Позивач стверджує, що в порушення умов договору відповідач не надав на письмовий запит позивача відомості про наявність у відповідача нафти відпущеної на виконання мобілізаційного завдання, у тому числі щодо статусу даної нафти (чи знаходиться вона під митним контролем, чи оформлена в митному режимі "імпорт"), що за твердженням позивача, свідчить про порушення відповідачем вимог п. 2.1.3. Договору про надання послуг №14/10/2120 і порушує права позивача як Виконавця за Договором.

Відповідач у відзиві на позов за вх. № 4790 від 17.04.2023 (а.с. 8-49 т. 2) вважає позовні вимоги необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, посилаючись, зокрема, на наступне:

1. Згідно наданої позивачем копії листа Митного посту "Південний" Енергетичної митниці Державної митної служби України від 17.02.2023 №7.6-28-03/32 власником 53 652,397 тонн нафти Азері є Компанія "SOCAR TRADING SA". У позовній заяві позивач також наголошує на тому, що власником вказаної нафти до теперішнього часу є Компанія "SOCAR TRADING SA".

В свою чергу, як зазначає відповідач, предметом Договору про надання послуг №14/10/2120 від 12.01.2022 , згідно його пункту 1.1, є послуги позивача з перевалки нафти Замовника, а не нафти інших власників, включаючи Компанію "SOCAR TRADING SA".

Відповідно, зазначена нафта не може розглядатися як нафта Замовника, що свідчить про відсутність підстав для застосування будь-яких умов Договору (включаючи пункт 2,1.3), до відносин щодо переміщення 53 652,397 тонн нафти Азері, власником якої ком якої є Компанія "SOCAR TRADING SA".

2. Пунктами 2.1.1, 2.1.3 та 2.1.4 Договору передбачені наступні документи, на підставі

яких Виконавець передає Замовнику нафту у ПЗД № 704: заявка (в письмовій формі) на надання послуг (пункт 2.1.1 Договору); графік відвантаження (відправлення) товару (пункт 2.1.1 Договору); транспортні, митні та інші документи, що стосуються товару (пункт 2.1.3 Договору); доручення на передачу товару (пункт 2.1.4 Договору). Але, у даному випадку, як зазначає відповідач, жодний із вказаних документів не був наданий позивачем, що додатково підтверджує відсутність підстав для застосування умов Договору до переміщення 53 652,397 тонн нафти Азері, власником якої є Компанія "SOCAR TRADING SA".

3. Позовна заява та додані до неї документи спростовують посилання позивача на порушення з боку ПАТ "Укртатнафта" вимог пункту 2.1.3. Договору, оскільки підставою передачі 53 652,397 тонн нафти Азері до системи магістральних нафтопроводів AT "Укртранснафта" був не Договір, а мобілізаційне завдання Міністерства енергетики України від 26.02.2022 № 26/1.2-7-3221.

4. Додаткового з'ясування потребує питання розбіжності у кількості нафти згідно наданих позивачем документів, що за переконанням відповідача, ставить під сумнів ідентифікацію вказаної позивачем нафти Азері в кількості 53 652,397 тонн як ту ж нафту, яка імпортована Компанією "SOCAR TRADING SA" та передана до трубопроводу АТ "Укртранснафта" у ПЗД № 704 згідно мобілізаційного завдання Міністерства енергетики України від 26.02.2022 № 26/1.2-7-3221.

Зокрема, згідно копії листа Митного посту "Південний" Енергетичної митниці Державної митної служби України від 17.02.2023 № 7.6-28-03/32 Компанія "SOCAR TRADING SA" імпортувала на митну територію України нафту Азері в кількості 80 174,539 тонн. При цьому, як зазначає відповідач, у мобілізаційному завданні Міністерства енергетики України від 26.02.2022 № 26/1.2-7-3221 мова йде про передачу 72 734,961 тонн нафти Азері. В свою чергу, у позовній заяві позивач посилається на операцію з передачі у трубопровід AT "Укртранснафта" нафти Азері в кількості 53 652.397 тонн.

Також відповідач зазначає, що на даний час він не може підтвердити або спростувати обставини, наведені позивачем у позовній заяві щодо фактичного виконання мобілізаційного завдання Міністерства енергетики України від 26.02.2022 № 26/1.2-7-3221, посилаючись на масовані ракетні обстріли та атаки безпілотними летальними апаратами по об"єктам Кременчуцького НПЗ ПАТ "Укртатнафта", в результаті яких вийшов із ладу сервер з програмним забезпеченням корпоративної системи управління підприємством mySAP.com (R/3) - SАР R/3 Enterprise, що призвело до фізичного знищення інформації про фінансово-господарські операції, стан виконання господарських договорів, дебіторську та кредиторську заборгованість, економічні, податкові та статистичні показники ПАТ "Укртатнафта" за 2004 по 2022 рік.

Вихід з ладу корпоративної програми управління підприємством SАР R/3 та знищення вказаної програми за період з 2004 по 2022 роки, за твердження відповідача, є обставиною непереборної сили, яка триває до теперішнього часу, роботи з відновлення працездатності SАР R/3 та наповнення її даними з первинних бухгалтерських документів ще не завершені.

Настання форс-мажорних обставин підтверджено сертифікатами Полтавської Торгово-промислової палати від 24.10.2022 № 5301-22-1224, від 31.10.2022 № 5301-22-1297, від 31.10.2022 № 5301-22-1298 та від 31.10.2022 № 5301-22-1299, якими засвідчено військову агресію російської федерації проти України, ракетні атаки (обстріли) по технологічних на території ПАТ "Укртатнафта", руйнування і пошкодження об'єктів інфраструктури та вихід з ладу серверу з програмним забезпеченням системи управління підприємством SАР R/3, що унеможливило складання та подання податкової і фінансової складання та реєстрацію податкових і акцизних накладних у 2022 році, а також унеможливлює підтвердження господарських операцій за минулий період.

Позивач у відповіді на відзив (вх. № 5142 від 24.04.2023 - а.с. 50-77 т. 2) в спростування доводів відповідача, зазначає наступне:

1. З огляду на заявлену позивачем у позові вимогу, питання щодо того, чи є ПАТ "Укртатнафта" власником 53 652,397 тон нафти Азері не входить до предмету доказування, оскільки Договір про надання послуг №14/10/2120 не є договором поставки чи купівлі продажу, а лише надання послуг з перевалки, тобто транспортування нафти. При цьому, позивач не виступає власником вантажу.

Відповідь на питання, які документи передбачені Договором для транспортування нафти, також не відповідає предмету спору, оскільки має бути встановлений факт виконанім послуги позивачем і відповідно факт її прийняття відповідачем.

2. Згідно п.1.2. Договору про надання послуг №14/10/2120 від 12.01.2022 Виконавець здійснює вантажні операції з Товаром тільки на підставі і відповідно до письмових доручень Замовника. Послуги надаються Виконавцем на своїх виробничих майданчиках і на технологічних потужностях третіх осіб (субвиконавців), які можуть залучатися Виконавцем до надання послуг за цим Договором відповідно до п. 5.7. даного Договору. Відповідно до п. 5.7. Договору такими субвиконавцями є AT "ОДЕСНАФТОПРОДУКТ" та ПрАТ "СИНТЕЗ ОЙЛ".

Зміст операцій з отримання та подальшого транспортування нафти митним складом передбачає, що позивач отримує вантаж (в т.ч. нафту) завжди від третіх осіб-постачальників і на момент її прийняття на митний склад та транспортування ПАТ "Укртранснафта" не є власником даного вантажу. Власником вантажу залишається вантажовідправник.

З урахуванням зазначеного, твердження про те, що АТ "Ексімнафтопродукт" могло за Договором транспортувати виключно нафту, власником якої є ПАТ "Укртранснафта", на думку позивача, не відповідає дійсності та не відповідає вимогам митного законодавства.

На судні SILVER від вантажовідправника "SOCAR TRADING SA" надійшла "нафта сира AZERI LIGHT CRUDE OIL" під контракти ПАТ "УКРТАТНАФТА" у кількості 80 174 539 кг, з яких частина нафти в кількості 26 522 142 кг була прийнята та розмитнена відповідачем до початку повномасштабного вторгнення російської федерації на території України.

3. Посилання на невиконання позивачем п.2.1.1, 2.1.3, та 2.1.4 Договору щодо надання документів, на підставі яких Виконавець передає Замовнику нафту у ПЗД № 704, може мати сенс лише в контексті того, що відповідач не замовляв послугу і не отримував її виконання. Проте, як зазначає позивач, саме відповідач звернувся до позивача з листом від 26.02.2022 за № 47/03-106 із проханням надати послугу з перевалки нафти, до якого залучив лист , що підтверджував ініціацію здійснення митних формальностей щодо даної господарської операції.

Крім того, як вбачається з Актів прийому-здачі нафти, які складаються AT "Укртранснафта" при прийманні нафти на ПЗД "Одеса" №704, між ПАТ АТ "Укртатнафта" та AT "Укртранснафта" було укладено окремий Договір на транспортування нафти на території України №2318/10/2120 від 28.12.2018. Відповідно до цього Договору ПАТ "Укртатнафта" надано AT "Укртранснафта" маршрутне доручення №2-46/КР від 26.06.2022 на переміщення нафти Азері з АТ "Ексімнафтопродукт" до резервуарів Кременчуцького НПЗ ПАТ "Укртатнафта".

Після переміщення нафти АТ "Ексімнафтопродукт" на Кременчуцький НПЗ ПАТ "Укртатнафта" між позивачем та відповідачем були підписані відповідні акти виконаних робіт: Акт №2 у лютому 2022 р. від 28.02.2022, Акт у березні 2022 р. від 11.03.2022, Акт № 2 у квітні 2022 р. від 30.04.2022. На підставі зазначених Актів викопаних робіт, AT позивачем було виставлено відповідачу рахунки на оплату наданих послуг за Договором про надання послуг №014/10/2120 від 12.01.2022, які були оплачені останнім у повному обсязі.

4. На підставі Договору, укладеного між позивачем та "SOCAR TRADING SA" , позивачем на митному складі було розміщено товар вантажовідправника "SOCAR TRADING SA" "нафта сира AZERI LIGHT CRUDE OIL", що надійшов на судні SILVER у кількості 80 174 539 кг. Із зазначеного об'єму відповідачем було розмитнено нафту сиру в митному режимі імпорту в кількості 26 522 142 кг. Решта вантажу "нафта"сирої AZERI LIGHT CRUDE OIL», що надійшла на судні SILVER від вантажовідправника "SOCAR TRADING SA" у кількості 53 652 397 кг залишилась на митному складі АТ "Ексімнафтопродукт" .

Мобілізаційне завдання від 27.02.2022 № 26/12-7-3221-22 містить цифру 72 734, 961 тонн нафти. Ця кількість нафти складається із 53 652 397 кг, що знаходилась на митному складі АТ "Ексімнафтопродукт" та 19 082, 564 тонни, що зайшли на територію України по контрактам AT "Одеснафтопродукт".

Тобто, відповідальною за зберігання та розміщення особою 19 082,564 тонн нафти було AT "Одесанафтопродукт".

Однак, з урахуванням того, що доступ до пункту прийому-здачі нафти ПЗД "Одеса", № 704 є лише у АТ "Ексімнафтопродукт", загальний об'єм нафти, що отримало ПАТ "Укртатнафта" від AT "Одеснафтопродукт" та АТ "Ексімнафтопродукт" становить 72 734, 961 тонни.

З урахуванням того, що АТ "Ексімнафтопродукт" безпосередньо відповідає за зберігання і розміщення 53 652 397 кг нафти Азері, у позовній заяві зазначається саме ця вага.

5. Незважаючи на те, що переміщення нафти відбувалось на підставі мобілізаційного завдання Міненерго, відповідач оплатив позивачу послугу з перевалки і самостійно ідентифікував платіж саме як оплату послуг за Договором про надання послуг №14/10/2120, що підтверджується Актами виконаних робіт та платіжними дорученнями із посиланням на відповідні рахунки Виконавця.

6. Відповідно до ч.1 ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. До способів захисту цивільних прав та інтересів частина друга цієї статті відносить, зокрема, визнання права, примусове виконання обов'язку в натурі.

Між позивачем і відповідачем укладено Договір про надання послуг, за умовами якого, кожна сторона взяла на себе певні зобов'язання.

Серед зобов'язань Відповідача Сторони визначили зобов'язання забезпечувати Виконавця на запит останнього всіма необхідними транспортними, митними та іншими документами, що стосуються Товару і наділити повноваженнями для виконання своїх обов'язків (п. 2.1.3. Договору про надання послуг №14/10/2120).

Однак, на запит Позивача, Відповідач не надав документи, щодо митного оформлення товару "нафти сирої AZERI LIGHT CRUDE OIL", що надійшов на судні SILVER вантажовласника "SOCAR TRADING SA" у кількості 53 652 397 кг. що порушує право Виконавця отримати таку інформацію.

Як зазначає позивач, він двічі звертався до ПАТ "Укртатнафта" з метою отримати інформацію, щодо митного оформлення переміщеної на Кременчуцький НПЗ нафти, адже відповідач надаючи листом №105 заявку на переміщення нафти, зобов'язався здійснити митне оформлення товару.

В перший раз відповідач так само сповістив про тимчасову неможливість виконати вимоги позивача з приводу надання витребуваної документації внаслідок втрати даних серверу.

На повторний запит позивача, відповідач у листі-відповіді за вих. №2-19 від 24.02.2023 повідомив, зокрема, що ця інформація є "цілком таємною", тому не може бути надана позивачу.

Третя особа - Міністерство енергетики України у своїх письмових пояснення по справі (вх. № 4436 від 10.04.2023 -а.с. 103-115 т.1) зазначає, що за усним зверненням ПАТ "Укртатнафта" про інформацію щодо запобігання техногенної катастрофи та втрати товару, Міненерго було підготовлено лист від 27.02.2022 № 26/12-7-3221-22 (в паперовому вигляді) до АТ "Ексімнафтопродукт" з проханням надати нафту в систему магістральних нафтопроводів АТ "Укртранснафта" для подальшого транспортування нафти на Кременчуцький НПЗ, яка була завезена під контракти ПАТ "Укртатнафта", з проханням надати відповідальних виконавців за координацію дій.

В умовах перших днів воєнного стану, Міністерство енергетики України, як центральний орган виконавчої влади, який забезпечує функціонування паливно - енергетичного комплексу в особливий період, рекомендувало забезпечити переміщення у безпечне місце з метою збереження активу, а не розпорядження чи продаж активу.

Проте, Міністерство енергетики України стверджує, що вищевказаний лист від 27.02.2022 № 26/1.2-7-3221 не був доведений до адресата (АТ "Ексімнафтопродукт"), оскільки не був відправлений засобами зв'язку, про що свідчить стан документа "На відправці" в реєстраційно - моніторінговій картці в системі документообігу Міністерства "Мегаполіс" та відсутність даного листа у реєстрах відправлення листів.

Лише після отримання листа Державної митної служби України від 18.10.2022 № 08-2/20/5.3/5981 щодо декларування обсягів нафти, що розміщувались у режимі митного складу, Міністерство енергетики України надало відповідь листом від 04.01.2023 № 26/1.4-7.2-324, що за інформацією АТ "Укртатнафта" (лист від 27.12.2022 № 50-00/3/7465-22) значений обсяг нафти протягом лютого-квітня 2022 року було транспортовано на Кременчуцький НПЗ в повному обсязі (за виключенням природних втрат) та надано Державній митній службі України копію вихідного листа Міненерго.

Враховуючи вищевикладене, за твердженням третьої особи, лист Міністерства енергетики України від 27.02.2022 № 26/1.2-7-3221 не є мобілізаційним завданням відповідно до вимог Закону країни "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", та носить виключно інформаційний характер щодо описаної ситуації, що склалася в перші дні війни, який не був відправлений адресату.

Представник позивача в судовому засіданні заявлені вимоги підтримує, на їх задоволенні наполягає.

Представник відповідача в судовому засідання проти позову заперечує з підстав, викладених у відзиві на позов, а також зазначив, що відомості щодо місцезнаходження нафти в кількості 53 652,397 тонн, переданої АТ "Ексімнафтопродукт" до системи магістральних нафтопроводів АТ "Укртранснафта" на виконання мобілізаційного завдання, є державною таємницею і не можуть бути розголошені відповідачем за вказівкою СБУ.

Під час розгляду справи судом були досліджені всі письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

АТ "Ексімнафтопродукт" (позивач у справі) є утримувачем митного складу, на підставі дозволу на відкриття та експлуатацію митного складу відкритого типу, переоформленого згідно з наказом Енергетичної митниці від 13.01.2021 №2, про що Державною митною службою України було внесено запис до реєстру митних складів за №М/051 5/V/02.

На митному складі АТ "Ексімнафтопродукт" наявні 4 резервуари №№ 61, 62, 63, 64 об'ємом 99 028, 176 м3, у яких зберігається нафта, що надходить на митну територію України в митному режимі митного складу.

01.11.2016 між АТ "Ексімнафтопродукт" (за умовами договору - виконавець) та Компанією "SOCAR TRADING SA" (за умовами договору - Замовник) укладено Договір №ЕХІМ/ІМР/СО/SOC/11-16 про надання послуг з перевалки (прийманню, накопиченню-зберіганню та навантаженню на судно) нафти (далі - Договір №ЕХІМ/ІМР/СО/SOC/11-16) (а.с.19-43 т. 1), за умовами якого, зокрема, Виконавець за дорученням Замовника зобов'язується надати послуги по перевалці нафти сирої (товар), зазначені у п. п. 1.1.1. - 1.1.4. цього Договору, а Замовник зобов"язується прийняти і оплатити послуги на умовах, передбачених цим Договором. Послуги по перевалці за цим Договором включають:

- приймання і злив товару з морського транспорту в резервуари Виконавця і складання генерального акта по кількості і актів по якості, які встановлюють фактичну якість і кількість злитого товару, зведень, які встановлюють кількість злитого товару, товару, завантаженого на судно (танкер), залишків товару на зберіганні після завантаження на танкер;

- накопичення-зберігання товару в резервуарах Виконавця до завантаження на судно або до передачі товару третім особам за розпорядженням Замовника в резервуарах Виконавця, що підтверджується оформленням відповідного акта приймання-передачі товару;

- завантаження товару на судно в Одеському морському торговому порту;

- передання товару третім особам за розпорядженням Замовника в резервуарах Виконавця, що підтверджується оформленням відповідного акта приймання-передачі товару.

Позивач зазначає, що на підставі Договору № №ЕХІМ/ІМР/СО/SOC/11-16 позивачем на складі було розміщено товар вантажовідправника Компанії "SOCAR TRADING SA" "нафта сира AZERI LIGHT CRUDE OIL", що надійшов на судні SILVER, у кількості 80 174 539 кг.

16.02.2022 ВМО "Одеса" м/п "Південний" оформлено митну декларацію типу ІМ74 ДР JN2 UA903110/2022/000206, згідно якої на митний склад відкритого типу АТ "Ексімнафтопродукт" (м. Одеса, Наливна, буд. 15, код ЄДРПОУ 22465515) було розміщено товар "нафта сира" вагою 16 201 479 кг (а.с. 44 т. 1).

16.02.2022 ВМО "Одеса" м/п "Південний" оформлено митну декларацію типу ІМ74 ДР JN2 UA903110/2022/000207, згідно якої на митний склад відкритого типу АТ "Ексімнафтопродукт" (м. Одеса, Наливна, буд. 15, код ЄДРПОУ 22465515) було розміщено товар "нафта сира" вагою 30 373 270 кг (а.с. 45 т. 1).

16.02.2022 ВМО "Одеса" м/п "Південний" оформлено митну декларацію типу ІМ74 ДР JN2 UA903110/2022/000208, згідно якої на митний склад відкритого типу АТ "Ексімнафтопродукт" (м. Одеса, Наливна, буд. 15, код ЄДРПОУ 22465515) було розміщено товар "нафта сира" вагою 33 599 790 кг (а.с. 46 т. 1).

Із зазначеного об'єму було розмитнено ПАТ "Укртатнафта" (відповідач у справі) нафту сиру в митному режимі імпорту 26 522 142 кг згідно наступних декларацій :

- ІМ40 ТФ UA903110/2022/000237 в кількості 7 686 506 кг (а.с. 47 т. 1),

- ІМ40 ТФ UA903110/2022/000229 в кількості 8 500 000 кг (а.с. 47 т. 1, зворотній бік),

- ІМ40 ТФ UA903110/2022/000221 в кількості 8 000 000 кг (а.с. 48 т. 1),

- ІМ40 ТФ UA903110/2022/000216 в кількості 2 335 636 кг (а.с. 48 т. 1, зворотній бік).

Решта вантажу "нафти сирої AZERI LIGHT CRUDE OIL" у кількості 53 652 397 кг , що надійшла на судні SILVER від вантажовідправника "SOCAR TRADING SA" , залишилась на митному складі АТ "Ексімнафтопродукт".

Позивач зазначає, що відвантаження нафти відповідачу, що надійшла від Компанії "SOCAR TRADING SA", здійснювалось за умовами Договору про надання послуг №14/10/2120 від 12.01.2022, укладеного між ПАТ "Укртатнафта" та АТ "Ексімнафтопродукт" (а.с.69-72 т. 1).

Відповідно до п.1.1. Договору № 14/10/2120 від 12.01.2022 АТ "Ексімнафтопродукт" (за умовами договору - Виконавець) зобов"язується надати ПАТ "Укртатнафта" (за умовами договору - Замовник) послуги з перевалки сирої нафти, яка відповідає ГОСТ 9965-76 "Нефть для нефтеперерабатывающих предприятий" або іншим параметрам, погодженим Сторонами (далі - Товар), а Замовник зобов"язується прийняти та оплатити надані Виконавцем послуги з перевалки нафти, які складаються з:

1. Приймання від третіх осіб товару Замовника в резервуарах, які належать Виконавцю або в резервуарах субвиконавців, які можуть залучатися Виконавцем до надання послуг за цим Договором відповідно до п. 5.7. даного Договору;

2. Розміщення та тимчасового накопичення Товару в резервуарах Виконавця до передачі Товару на приймально-здавальну дільницю № 704 трубопроводу ПАТ "Укртранснафта" (далі за текстом - Транспорт);

3. Передачі Товару Замовнику (його уповноваженим особам) в пункті: приймально-здавальна дільниця № 704 трубопроводу ПАТ "Укртранснафта".

Відповідно до п. 1.2. Договору № 14/10/2120 Виконавець здійснювати вантажні операції з Товаром тільки на підставі і відповідно до письмових доручень Замовника. Послуги надаються виконавцем на своїх виробничих майданчиках і на технологічних потужностях третіх осіб (субвиконавців), які можуть залучатися Виконавцем до надання послуг за цим Договором відповідно до п. 5.7. даного Договору.

В п. 5.7. Договору № 14/10/2120 сторони узгодили, що до надання послуг за Договором Виконавець може залучати таких субвиконавців: AT "ОДЕСНАФТОПРОДУКТ" та ПРАТ "СИНТЕЗ ОЙЛ".

Цей Договір вступає в силу з дати його підписання і діє до 31.01.2023, а в частині взаєморозрахунків - до повного їх завершення (п. 9.2 Договору №14/10/2120) .

Договір № 14/10/2120 про надання послуг від 12.01.2022 підписаний представниками сторін та скріплений печатками.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем було направлено адресу позивача лист від №47/03-106 від 26.02.2022, в якому відповідач повідомив, що на даний момент на нафтобазах м. Одеси в резервуарах АТ "Ексімнафтопродукт", АТ "Одесанафтопродукт" та ПрАТ "Синтез Ойл" знаходиться 53 652,397 тонни нафти Азері, яка була ввезена Компанією "SOCAR TRADING SA" під контракти ПАТ "Укртатнафта" для подальшого оформлення імпорту. У зв'язку з введенням воєнного стану в країні та тим, що резервуари знаходяться в зоні ризику початку бойових дій, а також метою запобігання техногенної катастрофи та втрати товару, ПАТ "Укртатнафта" просило здати максимально можливу кількість нафти в систему магістральних нафтопроводів АТ "Укртранснафта" для подальшого транспортування на Кременчуцький НПЗ (а.с. 84-85 т. 1).

Одночасно ПАТ "Укртатнафта" листом від 26.02.2022 за № 47/03-108 звернулось до АТ "Укртранснафта", в якому просило останнє прийняти нафту Азері в кількості 72 734,961 тонни, яка була ввезена Компанією "SOCAR TRADING SA" під контракти ПАТ "Укртатнафта" для подальшого оформлення імпорту, в систему магістральних нафтопроводів АТ "Укртранснафта" для подальшого транспортування на Кременчуцький НПЗ (а.с. 51-52 т. 1).

В якості додатків до вищевказаних листів відповідача, адресованих АТ "Ексімнафтопродукт" та АТ "Укртранснафта", було додано лист ПАТ "Укртатнафта" №47/03-105 від 26.02.2022 до Енергетичної митниці Державної митної служби України, яким ПАТ "Укртатнафта" повідомляло про зберігання на митних складах вищевказаної нафти та просило надати дозвіл на перекачку її системою магістральних нафтопроводів АТ "Укртранснафта" на Кременчуцький НПЗ, а також гарантувало за фактом оформлення актів прийому-здачі нафти на ПЗД "Одеса" № 704 та ЛВДС "Кременчук", РП, надання їх у митні органи та гарантувало після зняття воєнного стану оформлення імпорту нафти відповідно до законодавства України.

Крім цього, як зазначає позивач, ним від Міністерства енергетики України було отримано мобілізаційне завдання №26/1.2-7-3221 від 27.02.2022, яким доручено нафту Азері в кількості 72 734,961 тонни, яка була ввезена під контракти ПАТ "Укртатнафта" для подальшого оформлення імпорту, надати в систему магістральних нафтопроводів АТ "Укртранснафта" для подальшого транспортування на Кременчуцький НПЗ з метою запобігання техногенної катастрофи та втрати товару у зв'язку з військовою агресією та тим, що резервуари знаходяться у зоні ризику початку бойових дій (а.с. 49 т. 1).

При цьому, за повідомленням позивача, зазначена в мобілізаційному завданні від 27.02.2022 № 26/12-7-3221-22 кількість нафти в розмірі 72 734, 961 тонни складається із 53 652, 397 тонни нафти, що знаходилась на митному складі АТ "Ексімнафтопродукт" та 19 082, 564 тонни нафти, що надійшла на територію України по контрактам AT "Одесанафтопродукт". Тобто відповідальною особою за зберігання та розміщення 19 082,564 тонни нафти було AT "Одесанафтопродукт".

Позивач зазначає, що на виконання мобілізаційного завдання, АТ "Ексімнафтопродукт" здійснило перекачку нафти з резервуарів митного складу в систему магістральних нафтопропроводів АТ "Укртранснафта" для подальшого транспортування на Кременчуцький НПЗ і передачі ПАТ "Укртатнафта" на зберігання.

Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, листа АТ "Укртранснафта" від 23.01.2023 за № 14-00/3/532-23, адресованого позивачу, у зв"язку із введенням воєнного стану в Україні відповідно до звернення ПАТ "Укртатнафта" від 26.02.2022 № 47/03-108, протягом лютого-квітня 2022 року на ПЗП "Одеса" в систему магістральних нафтопроводів товариства було прийнято 72 674,6 тонн нетто нафти (72 874,1 тонн брутто, у тому числі і 53 652,4 тонн переданих на виконання мобілізаційного завдання). В рамках виконання Договору щодо надання послуг з транспортування нафти від 28.12.2018 № 2318/10/2120 вищевказаний обсяг було транспортовано на Кременчуцький НПЗ та здано ПАТ "Укртатнафта" в кінцевому пункті (за виключенням природних витрат). В якості додатку до зазначеного листа додано копії актів прийому-здачі нафти на Кременчуцький НПЗ, а саме: № 2-46/Кр-1 від 27.02.2022, № 2-46/Кр-2 від 27.02.2022, № 2-46/Кр-3 від 27.02.2022, № 2-46/Кр-4 від 27.02.2022, № 2-46/Кр-5 від 27.02.2022, № 2-46/Кр-6 від 28.02.2022, № 2-46/Кр-7 від 28.02.2022, № 2-46/Кр-8 від 28.02.2022, № 2-46/Кр-9 від 28.02.2022, № 2-46/Кр-10 від 01.03.2022, № 2-46/Кр-11 від 01.03.2022, № 3-8/Kp-l від 01.03.2022, № 3-8/Kp-2 від 01.03.2022, № 3-8/Kp-3 від 05.03.2022, № 3-8/Kp-4 від 05.03.2022, № 4-32/Кр-1 від 29.04.2022, № 4-32/Кр- 2 від 30.04.2022 (а.с. 50-68 т. 1).

При цьому, за змістом вищевказаного листа АТ "Укртранснафта" та актів прийому-здачі нафти, які були складені AT "Укртранснафта" при прийманні нафти на ПЗД "Одеса" №704, транспортування нафти здійснювалося на підставі укладеного між ПАТ "Укртатнафта" та AT "Укртранснафта" окремого Договору на транспортування нафти на території України №2318/10/2120 від 28.12.2018.

На підставі зазначеного Договору, ПАТ "Укртатнафта" було надано AT "Укртранснафта" маршрутне доручення №2-46/КР від 26.06.2022 на транспортування в лютому 2022 року нафти Азері з ПАТ "Ексімнафтопродукт" до резервуарів Кременчуцького НПЗ ПАТ "Укртатнафта" в кількості 72 735 тонни. Підставою для переміщення нафти зазначено: лист № 47/03-108 від 26.02.2022, лист № 47/03-109 від 26.02.2022 (а.с. 65 т. 2).

Після переміщення нафти ПАТ "Ексімнафтопродукт" на Кременчуцький НПЗ ПАТ "Укртатнафта" між позивачем та відповідачем були підписані відповідні акти передачі нафти сирої у загальній кількості 53 652,4 тонн, а саме:

- Акт №2 від 28.02.2022 передачі нафти на приймально-здавальній дільниці №704 трубопроводу ПАТ "УКРТРАНСНАФТА" у лютому 2022р. згідно договору про надання послуг №14/10/2120 від 12.01.2022р. (39 502,200 тонни) (а.с. 73 т.1);

- Акт від 11.03.2022 передачі нафти на приймально-здавальній дільниці №704 трубопроводу ПАТ "УКРТРАНСНАФТА" у березні 2022р. від 11.03.2022 р.згідно договору про надання послуг №14/10/2120 від 12.01.2022р (12 574,800 тонни) (а.с. 74 т. 1);

- Акт № 2 від 30.04.2022 передачі нафти на приймально-здавальній дільниці №704 трубопроводу ПАТ "УКРТРАНСНАФТА" у квітні 2022р. від 30.04.2022р. згідно договору про надання послуг №14/10/2120 від 12.01.2022р (1 575,397 тонни) (а.с. 75 т. 1).

Позивачем було виставлено відповідачу рахунки на оплату наданих послуг по розміщенню, тимчасовому накопиченню нафти та передачі на приймально - здавальну дільницю №704 трубопроводу, а саме: № 033/2022-555 від 28.02.22 на суму 24 477 026,59 грн ( за надані послуги у березні 2022 року); № 051/2022-555 від 11.03.22 на суму 4 414 509, 29 грн ( за надані послуги у лютому 2022 року); № 084/2022-555 від 30.04.22 на суму 570 366, 13 грн ( за надані послуги у квітні 2022 року); (а.с. 59, 61, 63 т.2 ). При цьому, підставою надання вказаних послуг, за які виставлено рахунки, зазначено Договір про надання послуг №014/10/2120 від 12.01.2022.

Зазначені рахунки буди оплачені відповідачем у повному обсязі за платіжними дорученнями № 387 від 06.04.2022 на суму 24 477 026,59грн, №385 від 06.04.2022 на суму 4 414 509,29грн, № 76420 від 20.05.2022 на суму 570 366,13 грн (а.с. 60, 62, 64 т. 2).

Позивач зазначає, що п. 2.1.3. Договору про надання послуг №14/10/2120 від 12.01.2022, на підставі якого позивачем (Виконавцем) здійснювалось відвантаження відповідачу (Замовнику) нафти, що надійшла від Компанії "SOCAR TRADING SA", визначено, що Замовник зобов'язується забезпечувати Виконавця на запит останнього всіма необхідними транспортними, митними та іншими документами, що стосуються Товару і наділити повноваженнями для виконання своїх обов'язків.

АТ "Ексімнафтопродукт" листом від 16.01.2023 за № 01.2-13/26 звернулось до ПАТ "Укртатанфта" з проханням повідомити про наявність нафти відпущеної на виконання мобілізаційного завдання, а також повідомити про статус даної нафти - знаходиться вона під митним контролем, чи оформлена (заявлена в митний режим "імпорт") у митному відношенні (а.с. 76 т. 1).

В реагування на зазначений лист позивача ПАТ "Укртатанфта" листом від 18.01.2023 за № 47/3-5 повідомило, що у зв'язку з вимушеним переміщенням серверу, яке було викликано ракетними ударами по підприємству руйнуванням електропідстанції "Факел" та трансформаторів, що призвело до знеструмлення систем електропостачання заводу, відбулась втрата даних серверу, відповідального за систему управління підприємством SAP R3, яка містила всі дані бухгалтерського та податкового обліку, а також дані первинних документів з 2004 року. Тобто, на даний момент ПАТ "Укртатанфта" не володіє у повному обсязі об"єктивною інформацією щодо проведених господарських операцій. Також відповідач зазначив, що у зв"язку з тим, що на даний час відсутній бухгалтерський облік на підприємстві провести інвентаризацію залишків згідно з Інструкцією про порядок приймання, транспортування, зберігання відпуску та обліку нафти та нафтопродуктів на підприємствах та організаціях України від 20.05.2008 № 281 та здійснити ідентифікацію сировини за видами та в розрізі поклажедавців та/або власників не є можливим (а.с. 77 т. 1).

В подальшому Адвокатське об'єднання "Грищенко та партнери Одеси" в інтересах АТ "Ексімнафтопродукт" звернулося до ПАТ "Укртатанфта" з адвокатським запитом від 06.02.2023 щодо надання інформації стосовно нафти, переданої АТ "Ексімнафтопродукт" до системи магістральних нафтопроводів АТ "Укртранснафта" на виконання мобілізаційного завдання .

Листом від 24.02.2023 за № 2-19 ПАТ "Укртатанфта" повідомило, зокрема, що до відомостей, що становлять державну таємницю віднесено у тому числі і відомості про потреби, обсяги матеріально-технічного, фінансового забезпечення заходів, передбачених мобілізаційними планами - присвоєнням ступеню секретності "цілком таємно"; за розголошення державної таємниці передбачена кримінальна відповідальність за ст. 328 КК України (а.с. 66 т. 2).

Адвокатське об'єднання "Грищенко та партнери Одеси" в інтересах АТ "Ексімнафтопродукт" звернулося до Міністерства енергетики України з адвокатським запитом від 06.02.2023 про наданні відомостей щодо нафти, відпущеної на виконання мобілізаційного завдання та можливості її повернення (а.с. 78-79 т. 1).

У відповідь Міністерство енергетики України листом №26/1.4-7.2-3071 від 14.02.2023 повідомило, що у зв'язку із початком воєнної агресії російської федерації, введенням воєнного стану в Україні та зважаючи на знаходження нафтобаз м. Одеса в зоні ризику бойових дій, Міненерго наприкінці лютого 2022року надало лист АТ "Ексімнафтопродукт" на переміщення нафти сирої із Одеської області до більш безпечних регіонів, зокрема до резервуарів ПАТ "Укртатнафта" (далі - Кременчуцького НПЗ), без примусового відчуження або вилучення майна. Жодного договору (контракту) при цьому із АТ "Ексімнафтопродукт" не укладалося.

З метою з'ясування фактичного місця знаходження зазначених обсягів нафти Міненерго звернулося до АТ "Укртранснафта". За наданою АТ "Укртранснафта" інформацією, в рамках виконання договору щодо надання послуг транспортування нафти від 28.12.2018 М 2318/10/2120, зазначений обсяг нафти протягом лютого-квітня 2022 року було транспортовано на Кременчуцький НПЗ в повному обсязі, за виключенням природних втрат (копія листа додається).

Будь-які рішення щодо подальшого переміщення та подальшої долі зазначених обсягів нафти Міненерго не приймались (а.с. 80-81 т. 1).

Як вбачається з матеріалів справи, з метою з'ясування режиму, в якому перебуває нафта нафту Азері в кількості 53 652,397 тонни, яка була ввезена на митну територію України по контракту №ЕХІМ/ІМР/СО/SOC/11-16 від 01.11.2016, за митними деклараціями № UA903110/2022/000206, №UA903110/2022/000207, №UA903110/2022/000208, позивач звернувся з відповідним листом (від 17.02.2023 за №01-01-1/81) до митного посту "Південний" Енергетичної митниці (а.с. 82 т. 1).

Листом від 17.02.2023 за № 7.6-28-03/32 митний пост "Південний" Енергетичної митниці Державної митної служби України повідомив, що нафта сира "AZERI LIGHT CRUDE OIL" у кількості 53 652, 397 тонни, що надійшла на митну територію України згідно контракту від 01.11.2016 року №EXIMZIMP/CO/SOC/l1-16, відповідно до митних декларацій: UA903110/2022/000206 від 16.02.2022; UA903110/2022/000207 від 16.02.2022 та UA903110/2022/000208 від 16.02.2022 було поміщено у митний режим "Митний склад". Відповідно до доданих до вищевказаних митних декларацій документів, відправником вищезазначеного вантажу є "SOCAR TRADING SA (Rue Du Rhone 40, 1204 Geneva Switzerland)". Інформація та підтверджуючи документи щодо зміни митного режиму та/або зміни власника вказаного вантажу, станом на 17.02.2023 року на митному посту "Південний" відсутні (а.с. 83 т. 1).

Відтак, як зазначає позивач, на виконання мобілізаційного завдання Міністерство енергетики України позивачем було передано відповідачу вантаж - "нафта сира AZERI LIGHT CRUDE OIL", що надійшла на судні SILVER від вантажовідправника Компанії "SOCAR TRADING SA" у кількості 53 652 397 кг, натомість відповідач не виконав а ні вимоги законодавства щодо відповідного митного оформлення вантажу, ані умови Договору про надання послуг №14/10/2120 в частині підтвердження цих дій.

Відмова відповідача повідомити про наявність нафти відпущеної на виконання мобілізаційного завдання, в тому числі повідомити про статус даної нафти, чи знаходиться вона під митним контролем, чи оформлена в митному режимі "імпорт", що містилась у листі відповідача від 18.01.2023 №47/03-5, за твердженням позивача, свідчить про порушення відповідачем вимог п. 2.1.3. Договору про надання послуг №14/10/2120 і порушує права позивача як виконавця.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить суд зобов'язати ПАТ "Укртатнафта" виконати умови п. 2.1.3. Договору про надання послуг №14/10/2120 від 12.01.2022, шляхом надання АТ "Ексімнафтопродукт" документів, щодо митного оформлення вантажу "нафта сира AZERI LIGHT CRUDE OIL", що надійшов на судні SILVER вантажовласника Компанії "SOCAR TRADING SA" у кількості 53 652 397 кг.

Оцінивши наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч.1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" Указом Президента України 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях, у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень

У зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені ст.ст. 30 34, 38, 39, 41 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав ; законних інтересів юридичних осіб у межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені ч. 1 ст. 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".

У зв'язку з військовими діями на території України національна економіка функціонує, враховуючи виклики воєнного стану.

З урахуванням положень чинного законодавства України, до виконання передбачених мобілізаційним планом заходів залучаються підприємства, установи і організації приватного сектору економіки.

Найчастіше юридичним особам доводиться мати справу з персональним мобілізаційним завданням (замовленням), яке є одним із складових елементів мобілізаційного плану.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" ( в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) мобілізаційний план - сукупність документів, які визначають зміст, обсяги, виконавців, порядок і строки здійснення заходів щодо мобілізаційного розгортання Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, системи забезпечення життєдіяльності населення на функціонування в умовах особливого періоду;

В розумінні зазначеної норми Закону мобілізаційним завданням (замовленням) є окремі вимоги мобілізаційного плану щодо номенклатури, обсягів виробництва необхідної продукції, утворення і підготовки до розгортання спеціальних формувань, а також затверджені в установленому порядку першочергові заходи мобілізаційної підготовки, які доводяться для виконання до центральних і місцевих органів виконавчої влади, інших державних органів, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування. До підприємств, установ і організацій, що залучаються до виконання мобілізаційних завдань (замовлень), мобілізаційні завдання (замовлення) доводяться на підставі затверджених основних показників мобілізаційного плану і договорів (контрактів), що укладаються в порядку, передбаченому законодавством.

Пунктом 13 ст. 4 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" визначено, що здійснення контролю за станом мобілізаційної підготовки та рівнем мобілізаційної готовності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій, для яких встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), забезпечується керівником відповідного органу державної влади, іншого державного органу, органу місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій.

Міністерство енергетики України, як один з центральних органів влади, відповідно до абз. 10 ст. 15 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" доводить (встановлює) мобілізаційні завдання (замовлення) до підприємств, установ і організацій, що належать до сфери його управління або залучаються ним до виконання мобілізаційних завдань (замовлень).

Згідно абз. 11 ч. 1 ст. 21 вказаного Закону підприємства, установи і організації зобов'язані створювати та утримувати мобілізаційні потужності, створювати і зберігати мобілізаційний резерв матеріально-технічних і сировинних ресурсів згідно з мобілізаційними завданнями (замовленнями);

Частиною 1 ст. 26 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" передбачено, що відповідальність за організацію мобілізаційної підготовки та стан мобілізаційної готовності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, адміністративно-територіальних одиниць і населених пунктів, Збройних Сил України, інших військових формувань, оперативно-рятувальної служби цивільного захисту та підприємств, установ і організацій покладається на відповідних керівників.

Також абз. 4 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про оборону України" визначено, що посадові особи підприємств, установ та організацій усіх форм власності несуть відповідальність за підготовку підприємств, установ та організацій до виконання мобілізаційних завдань, збереження матеріальних цінностей мобілізаційного резерву.

Отже, Закон встановлює спеціальні норми права, які визначають обов'язки підприємств у сфері оборони та щодо здійснення мобілізаційних заходів, зокрема в особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Як вбачається з матеріалів справи, на виконання мобілізаційного завдання Міністерства енергетики України від 27.02.2022 № 26/1.2-73221-22 (а.с. 49 т. 1), позивачем було здійснило перекачку нафти з резервуарів митного складу в систему магістральних нафторопроводів АТ "Укртранснафта" для подальшого транспортування на Кременчуцький НПЗ і передачі ПАТ "Укртатнафта" на зберігання.

Посилання третьої особи про те, що лист Міністерства енергетики України від 27.02.2022 № 26/1.2-73221-22 не є мобілізаційним завданням відповідно до вимог Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та носить виключно інформаційний характер щодо описаної ситуації, що склалася в перші дні війні, а також ненаправлення зазначеного листа позивачу спростовується матеріалами справи, зокрема, листом Міністерства енергетики України від 14.02.2023 за № 26/1.4.-7-3071, адресованим представнику ПАТ "Ексімнафтопродукт" адвокату Петровій А.М. (а.с. 80 т. 1), в якому Міністерство повідомило, що у зв'язку із початком воєнної агресії російської федерації, введенням воєнного стану в Україні та зважаючи на знаходження нафтобаз м. Одеса в зоні ризику бойових дій, Міненерго наприкінці лютого 2022року надало лист АТ "Ексімнафтопродукт" на переміщення нафти сирої із Одеської області до більш безпечних регіонів, зокрема до резервуарів ПАТ "Укртатнафта" (далі - Кременчуцького НПЗ), без примусового відчуження або вилучення майна.

Крім цього, в ході розгляду справи представниками позивача і відповідача визнається факт отримання мобілізаційного завдання від 14.02.2023 за № 26/1.4.-7-307, на виконання якого позивачем було здійснено перекачку нафти з резервуарів митного складу в систему магістральних нафторопроводів АТ "Укртранснафта".

Відповідно до ч. 1 ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованих підстав вважати їх недостовірними або визнаними у зв'язку з примусом.

Відвантаження позивачем нафти відповідачу, що надійшла від "SOCAR TRADING SA", здійснювалось за умовами Договору про надання послуг №14/10/2120 від 12.01.2022, укладеного між ПАТ "Укртатнафта" та АТ "Ексімнафтопродукт" (а.с.69-72 т. 1).

Предметом позову у даній справі є вимоги позивача зобов'язати ПАТ "Укртатнафта" виконати умови п. 2.1.3. Договору про надання послуг №14/10/2120 від 12.01.2022, шляхом надання ПАТ "Ексімнафтопродукт" документів, щодо митного оформлення вантажу - "нафта сира AZERI LIGHT CRUDE OIL", що надійшов на судні SILVER вантажовласника Компанії "SOCAR TRADING SA" у кількості 53 652 397 кг.

Відповідно до ст. 173 Господарського кодексу України (далі - ГК України) господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Основними видами господарських зобов'язань є майново-господарські зобов'язання та організаційно-господарські зобов'язання.

Згідно зі ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Статтею 174 ГК України передбачено, що однією з підстав виникнення господарських зобов'язань є укладення господарського договору та інших угод. Зі змістом зазначеної норми кореспондуються приписи ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), відповідно до яких підставами виникнення цивільних прав і обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Згідно зі ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

В силу приписів ст. ст. 525, 526 ЦК України, ст. 193 ГК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 ЦК України сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

Як встановлено судом, 12.01.2022 між ПАТ "Укртатнафта" (Замовник) та АТ "Ексімнафтопродукт" (Виконавець) було укладено Договір про надання послуг №14/10/2120 (а.с.69-72 т. 1), за умовами п. 1.1 якого Виконавець зобов"язується надати Замовнику послуги з перевалки сирої нафти, яка відповідає ГОСТ 9965-76 "Нефть для нефтеперерабатывающих предприятий" або іншим параметрам, погодженим Сторонами (далі - товар), а Замовник зобов"язується прийняти та оплатити надані Виконавцем послуги з перевалки нафти, які складаються з: 1. Приймання від третіх осіб товару Замовника в резервуарах, які належать Виконавцю або в резервуарах субвиконавців, які можуть залучатися Виконавцем до надання послуг за цим Договором відповідно до п. 5.7. даного Договору; 2. Розміщення та тимчасового накопичення товару в резервуарах Виконавця до передачі товару на приймально-здавальну дільницю № 704 трубопроводу ПАТ "Укртранснафта" (далі за текстом - Транспорт), 3. Передачі Товару Замовнику (його уповноваженим особам) в пункті: приймально-здавальна дільниця № 704 трубопроводу ПАТ "Укртранснафта".

Вказаний договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов'язань, а саме майново-господарських зобов'язань згідно ст. 173, 174, 175 ГК України, ст. 11, 202, 509 ЦК України, і, згідно ст. 629 ЦК України, є обов'язковим для виконання сторонами.

Враховуючи правову природу укладеного договору, суд дійшов висновку, що оцінка правомірності заявлених вимог має здійснюватись з урахуванням приписів законодавства, які регламентують правовідносини з надання послуг.

Відповідно до ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Згідно зі ст. 902 ЦК України виконавець повинен надати послугу особисто. У випадках, встановлених договором, виконавець має право покласти виконання договору про надання послуг на іншу особу, залишаючись відповідальним в повному обсязі перед замовником за порушення договору.

Частиною 1 ст. 903 ЦК України встановлено, що якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Як вже було зазначено судом, згідно ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Суд встановив, що на виконання мобілізаційного завдання, АТ "Ексімнафтопродукт" здійснило перекачку нафти з резервуарів митного складу в систему магістральних нафторопроводів АТ "Укртранснафта" для подальшого транспортування на Кременчуцький НПЗ і передачі ПАТ "Укртатнафта" на зберігання, що підтверджується листом АТ "Укртранснафта" листом від 23.01.2023 за № 14-00/3/532-23 та доданими до нього актами прийому-здачі нафти на Кременчуцький НПЗ, а саме: № 2-46/Кр-1 від 27.02.2022, № 2-46/Кр-2 від 27.02.2022, № 2-46/Кр-3 від 27.02.2022, № 2-46/Кр-4 від 27.02.2022, № 2-46/Кр-5 від 27.02.2022, № 2-46/Кр-6 від 28.02.2022, № 2-46/Кр-7 від 28.02.2022, № 2-46/Кр-8 від 28.02.2022, № 2-46/Кр-9 від 28.02.2022, № 2-46/Кр-10 від 01.03.2022, № 2-46/Кр-11 від 01.03.2022, № 3-8/Kp-l від 01.03.2022, № 3-8/Kp-2 від 01.03.2022, № 3-8/Kp-3 від 05.03.2022, № 3-8/Kp-4 від 05.03.2022, № 4-32/Кр-1 від 29.04.2022, № 4-32/Кр- 2 від 30.04.2022 (а.с. 50-68 т. 1).

Після переміщення нафти АТ "Ексімнафтопродукт" на Кременчуцький НПЗ ПАТ "Укртатнафта" між позивачем та відповідачем були підписані акти передачі нафти сирої у загальній кількості 53 652,4 тонн, а саме:

- Акт №2 від 28.02.2022 передачі нафти на приймально-здавальній дільниці №704 трубопроводу ПАТ "УКРТРАНСНАФТА" у лютому 2022р. згідно договору про надання послуг №14/10/2120 від 12.01.2022р. (39 502,200 тонни) (а.с. 73 т.1);

- Акт від 11.03.2022 передачі нафти на приймально-здавальній дільниці №704 трубопроводу ПАТ "УКРТРАНСНАФТА" у березні 2022р. від 11.03.2022 р.згідно договору про надання послуг №14/10/2120 від 12.01.2022р (12 574,800 тонни) (а.с. 74 т. 1);

- Акт № 2 від 30.04.2022 передачі нафти на приймально-здавальній дільниці №704 трубопроводу ПАТ "УКРТРАНСНАФТА" у квітні 2022р. від 30.04.2022р. згідно договору про надання послуг №14/10/2120 від 12.01.2022р (1 575,397 тонни) (а.с. 75 т. 1).

Зазначені акти підписані представниками сторін без зауважень.

Позивачем було виставлено відповідачу рахунки на оплату наданих послуг по розміщенню, тимчасовому накопиченню нафти та передачі на приймально - здавальну дільницю №704 трубопроводу, а саме: № 033/2022-555 від 28.02.22 на суму 24 477 026,59 грн ( за надані послуги у березні 2022 року); № 051/2022-555 від 11.03.22 на суму 4 414 509, 29 грн ( за надані послуги у лютому 2022 року); № 084/2022-555 від 30.04.22 на суму 570 366, 13 грн ( за надані послуги у квітні 2022 року); (а.с. 59, 61, 63 т.2 ). При цьому, підставою надання вказаних послуг, за які виставлено рахунки, зазначено Договір про надання послуг №014/10/2120 від 12.01.2022.

Зазначені рахунки буди оплачені відповідачем у повному обсязі за платіжними дорученнями № 387 від 06.04.2022 на суму 24 477 026,59грн, №385 від 06.04.2022 на суму 4 414 509,29грн, № 76420 від 20.05.2022 на суму 570 366,13 грн (а.с. 60, 62, 64 т. 2).

Посилання відповідача у відзиві на позов на те, що ПАТ "Укртатнафта" не замовляло послугу з перевалки нафти спростовується матеріалами справи, зокрема, листом ПАТ "Укртатнафта" від ПАТ "Укртатнафта" №47/03-106 від 26.02.2022, адресованим позивачу, в якому ПАТ "Укртатнафта" просило здати максимально можливу кількість нафти Азері, яка була завезена Компанією "SOCAR TRADING SA" танкером SILVER під контракти з ПАТ "Укртатнафта", для подальшого оформлення імпорту та знаходиться в резервуарах АТ "Ексімнафтопродукт", AT "Одеснафтопродукт" та ПрАТ "Синтез Ойл" в кількості 53 652,397тонни. (а.с. 84-85 т. 1).

Крім цього, в матеріалах справи наявний лист ПАТ "Укртатнафта" від 26.02.2022 за № 47/03-108, адресований АТ "Укртранснафта", в якому ПАТ "Укртатнафта" просило прийняти нафту в кількості 72 734,961 тинни, яка знаходиться в резервуарах АТ "Ексімнафтопродукт", AT "Одеснафтопродукт" та ПрАТ "Синтез Ойл" та була завезена компанією "SOCAR TRADING SA" танкером SILVER під контракти з ПАТ "Укртатнафта" для подальшого оформлення імпорту, в систему магістральних нафтопроводів АТ "Укртранснафта" для подальшого транспортування на Кременчуцький НПЗ (а.с. 51 т. 1).

Також суд зауважує, що згідно Договору на транспортування нафти на території України №2318/10/2120 від 28.12.2018, укладеному між АТ "Укртранснафта" та ПАТ "Укртатнафта", останнім було надано AT "Укртранснафта" маршрутне доручення №2-46/КР від 26.06.2022 на переміщення нафти Азері з АТ "Ексімнафтопродукт" до резервуарів Кременчуцького НПЗ ПАТ "Укртатнафта" (а.с. 93 т. 2).

Окрім того, Акти передачі нафти сирої у загальній кількості 53 652,4 тонн були підписані відповідачем без жодних зауважень, а в подальшому послуги позивача послуг по розміщенню, тимчасовому накопиченню нафти та передачі на приймально - здавальній дільниці №704 трубопроводу були оплачені відповідачем у повному обсязі. Дії відповідача щодо оплати наданих позивачем послуг є фактичним визнанням отримання нафти і одночасно наданих позивачем послуг.

При цьому, судом прийнята до уваги правова позиція Верховного Суду від 10 вересня 2019 року по справі №916/2403/18, відповідно до якої Верховний Суд звертає увагу на те, що закон не містить переліку дій, що свідчать про визнання особою свого боргу або іншого обов'язку, але їх узагальнюючою рисою є те, що такі дії мають бути спрямовані на виникнення цивільних прав і обов'язків (див. ч.1 ст.11 ЦК). У цьому сенсі діями, спрямованими на визнання боргу, є дії боржника безпосередньо стосовно кредитора, які свідчать про наявність боргу, зокрема повідомлення боржника на адресу кредитора, яким боржник підтверджує наявність у нього заборгованості перед кредитором, відповідь на претензію, підписання боржником акта звіряння розрахунків або іншого документа, в якому визначена його заборгованість. До дій, що свідчать про визнання боргу або іншого обов'язку, з урахуванням конкретних обставин справи, також можуть належати: визнання пред'явленої претензії; зміна договору, з якої вбачається, що боржник визнає існування боргу, а так само прохання боржника про таку зміну договору; письмове прохання відстрочити сплату боргу; підписання уповноваженою на це посадовою особою боржника разом з кредитором акта звіряння взаєморозрахунків, який підтверджує наявність заборгованості в сумі, щодо якої виник спір; письмове звернення боржника до кредитора щодо гарантування сплати суми боргу; часткова сплата боржником або з його згоди іншою особою основного боргу та/або сум санкцій. Аналогічний правовий висновок викладено постанові ВС від 9.11.2018 у справі №911/3685/17.

Таким чином, матеріалами справи підтверджено та не спростовано відповідачем, надання позивачем у період з лютого 2022 року по квітень 2022 послуг по розміщенню, тимчасовому накопиченню нафти та передачі на приймально - здавальній дільниці №704 трубопроводу на виконання умов Договору про надання послуг №014/10/2120 від 12.01.2022, які були оплачені відповідачем у повному обсязі.

Як вже було зазначено судом вище, предметом спору у даній справі є вимога позивача зобов'язати ПАТ "Укртатнафта" виконати умови п. 2.1.3. Договору про надання послуг №14/10/2120 від 12.01.2022, шляхом надання АТ "Ексімнафтопродукт" документів, щодо митного оформлення вантажу - "нафта сира AZERI LIGHT CRUDE OIL", що надійшов на судні SILVER вантажовласника Компанії "SOCAR TRADING SA" у кількості 53 652 397 кг.

Стаття 15 ЦК України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Під порушенням слід розуміти такий стан суб'єктивного права, за якого воно зазнало протиправного впливу з боку правопорушника, внаслідок чого суб'єктивне право особи зменшилося або зникло як таке, порушення права пов'язано з позбавленням можливості здійснити, реалізувати своє право повністю або частково.

Таким чином, у розумінні закону, суб'єктивне право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право.

Захист, відновлення порушеного або оспорюваного права чи охоронюваного законом інтересу відбувається, в тому числі, шляхом звернення з позовом до суду (частина перша статті 16 ЦК України).

Наведена позиція ґрунтується на тому, що під захистом права розуміється державно- примусова діяльність, спрямована на відновлення порушеного права суб'єкта правовідносин та забезпечення виконання юридичного обов'язку зобов'язаною стороною, внаслідок чого реально відбудеться припинення порушення (чи оспорювання) прав цього суб'єкта, він компенсує витрати, що виникли у зв'язку з порушенням його прав, або в інший спосіб нівелює негативні наслідки порушення його прав.

Частиною 2 ст. 4 ГПК України передбачено, що юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Позивачем є особа, яка подала позов про захист порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу. Водночас позивач самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві у чому саме полягає порушення його прав та інтересів, а суд перевіряє ці доводи, і в залежності від встановленого вирішує питання про наявність чи відсутність підстав для правового захисту, при цьому застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту суб'єктивного права, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення.

Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені положеннями ст. 16 ЦК України та ст. 20 ГК України.

За ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, примусове виконання обов'язку в натурі.

Метою звернення позивачем суду з позовом в межах даної справи є примус відповідача до дій, які він має здійснити на виконання зобов'язань за Договором, нездійснення яких, за твердженням позивача, порушує його право, як Виконавця за Договором, на отримання інформації.

Як встановлено судом, між позивачем та відповідачем укладено Договір про надання послуг №14/10/2120 від 12.01.2022.

Вказаний договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов'язань, а саме майново-господарських зобов'язань згідно ст. 173, 174, 175 ГК України, ст. 11, 202, 509 ЦК України, і згідно ст. 629 ЦК України є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до п. 2.1.3. Договору про надання послуг №14/10/2120 від 12.01.2022, на підставі якого позивачем (Виконавцем) здійснювалось відвантаження відповідачу (Замовнику) нафти, що надійшла від "SOCAR TRADING SA", визначено, що Замовник зобов'язується забезпечувати Виконавця на запит останнього всіма необхідними транспортними, митними та іншими документами, що стосуються Товару і наділити повноваженнями для виконання своїх обов'язків.

Як вбачається з матеріалів справи, АТ "Ексімнафтопродукт" листом від 16.01.2023 за № 01.2-13/26, а в подальшому Адвокатське об'єднання "Грищенко та партнери Одеси" в інтересах АТ "Ексімнафтопродукт" з адвокатським зверненням звертались до ПАТ "Укртатанфта" з проханням надати інформацію стосовно нафти, переданої АТ "Ексімнафтопродукт" до системи магістральних нафтопроводів АТ "Укртранснафта" на виконання мобілізаційного завдання .

Зазначена інформація відповідачем не надана, що підтверджується листами ПАТ "Укртатанфта" від 18.01.2023 за № 47/3-5 (а.с. 77 т. 1), від 24.02.2023 за № 2-19 (а.с. 66 т. 2)

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Зазначене також кореспондується з нормами ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України.

Статтею 599 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Суд встановив, що відповідач, всупереч умовам Договору (п. 2.1.3), докази надання відповідачем документів щодо митного оформлення вантажу - "нафта сира AZERI LIGHT CRUDE OIL" у кількості 53 652 397 кг, що надійшов на судні SILVER вантажовласника Компанії "SOCAR TRADING SA", станом на дату ухвалення судового рішення не надав, доказів іншого до суду не представлено, внаслідок чого суд дійшов висновку, що відповідачем було порушено право позивача на отримання документів, що стосуються вказаного вантажу.

Відтак, позивач, скориставшись наданими його правами, просить суд зобов'язати відповідача виконати умови п. 2.1.3. Договору про надання послуг №14/10/2120 від 12.01.2022, шляхом надання ПАТ "Ексімнафтопродукт" документів, щодо митного оформлення вантажу - "нафта сира AZERI LIGHT CRUDE OIL", що надійшов на судні SILVER вантажовласника Компанії "SOCAR TRADING SA" у кількості 53 652 397 кг, що, на думку суду, є повністю обґрунтованими та законними вимогами.

Згідно з ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ч.1 ст.73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Приписами статей 76, 77 Господарського процесуального кодексу України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

У п. 58 рішення Європейського суду з прав людини від 10.02.2010 "Справа "Серявін та інші проти України"" (Заява N 4909/04) зазначено, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (див. рішення у справі "Суомінен проти Фінляндії", №37801/97, п. 36, від 1 липня 2003 року). Ще одне призначення обґрунтованого рішення полягає в тому, щоб продемонструвати сторонам, що вони були почуті. Крім того, вмотивоване рішення дає стороні можливість оскаржити його та отримати його перегляд вищестоящою інстанцією. Лише за умови винесення обґрунтованого рішення може забезпечуватись публічний контроль здійснення правосуддя (див. рішення у справі "Гірвісаарі проти Фінляндії", № 49684/99, п. 30, від 27 вересня 2001 року).

Окрім того, господарський суд, при вирішення даної справи враховує висновки, наведені Європейським судом з прав людини у справі "Проніна проти України", яким було вказано, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

З урахуванням висновків, до яких дійшов суд при вирішенні даного спору, суду не вбачається за необхідне надавати правову оцінку кожному із доводів наведених учасниками судового процесу, оскільки їх оцінка не може мати наслідком спростування висновків, до яких дійшов господарський суд під час вирішення даного спору.

Разом з тим, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про зобов'язання відповідача виконати умови п. 2.1.3. Договору про надання послуг №14/10/2120 від 12.01.2022, шляхом надання ПАТ "Ексімнафтопродукт" документів, щодо митного оформлення "нафта сира AZERI LIGHT CRUDE OIL", що надійшов на судні SILVER вантажовласника Компанії "SOCAR TRADING SA" у кількості 53 652 397 кг, обґрунтовані, підтверджені документально та нормами матеріального права, відповідачем не спростовані, а тому підлягають задоволенню.

У зв'язку із задоволенням позовних вимог судові витрати по сплаті судового збору, на підставі ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, повністю покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 123, 129 (ч. 1), 232-233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити у повному обсязі.

2. Зобов'язати Публічне акціонерне товариство "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" ( вул. Свіштовська, 3, м. Кременчук, Полтавська область, код ЄДРПОУ 00152307) виконати умови п. 2.1.3. Договору про надання послуг № 14/10/2120 від 12.01.2022, шляхом надання Акціонерному товариству "Ексімнафтопродукт" ( вул. Наливна, 15, м. Одеса, Одеська область, 65003; код ЄДРПОУ 22465515) документів щодо митного оформлення вантажу - "нафта сира "AZERI LIGHT CRUDE OIL", що надійшов на судні SILVER вантажовласника Компанії "SOCAR TRADING SA" у кількості 53 652 397 кг.

3. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Транснаціональна фінансово-промислова нафтова компанія "Укртатнафта" ( вул. Свіштовська, 3, м. Кременчук, Полтавська область, код ЄДРПОУ 00152307) на користь Акціонерного товариства "Ексімнафтопродукт" ( вул. Наливна, 15, м. Одеса, Одеська область, 65003; код ЄДРПОУ 22465515) 2 684,00грн витрат по сплаті судового збору.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст.ст.256 ГПК України).

Повне рішення складено та підписано 21.07.2023

Суддя О.О. Ореховська