Справа № 686/23390/22
Провадження № 1-кс/686/6042/23
21 липня 2023 року м. Хмельницький
Слідча суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого ВРЗЗС СВ Хмельницького РУП ГУ НП в Хмельницькій області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором, про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №42022242210000016,
встановила:
14.07.2023 року старший слідчий ВРЗЗС СВ Хмельницького РУП ГУ НП в Хмельницькій області ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області із клопотанням, погодженим із прокурором Хмельницької окружної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), з можливістю вилучення їх копій.
26.07.2022 року Хмельницьким РУП ГУНП в Хмельницькій області внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42022242210000016 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Клопотання обґрунтовано тим, що «упродовж листопада-грудня 2021 року службові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_3 неналежно виконували свої службові обов'язки під час вивчення наявності підстав для повернення коштів, сплачених ОСОБА_5 як орендну плату за користування земельними ділянками, та погодження такого повернення коштів останньому в розмірі 401000 гривень, що спричинило тяжкі наслідки громадським інтересам ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Окрім того, вивченням листа ІНФОРМАЦІЯ_2 №1808/01-04 від 16.12.2021 встановлено, що 07.12.2012 між Красилівською райдержадміністрацією та ОСОБА_5 укладено договір оренди земельних ділянок (землі резерву та запасу) загальною площею 122,1949 га, терміном на 49 років, для ведення фермерського господарства, що знаходяться за межами населених пунктів на території Антонінської селищної ради Красилівського району.
Пунктом 5 Договору оренди визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить 2424810,65 грн/га.
Згідно з пунктом 9 згаданого договору оренди орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 3% від грошової оцінки землі в сумі 48497,40 грн в рік.
20.01.2020 між ІНФОРМАЦІЯ_5 та ОСОБА_5 укладено додаткову угоду до вищезазначеного Договору оренди землі від 07.12.2012.
Згідно з пунктом 1 додаткової угоди «пункт 5 Договору викладено у наступній редакції: «нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 4462073,44 грн».
Згідно пункту 2 Додаткової угоди «пункт 9 Договору викладено у наступній редакції: «орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 9% від грошової оцінки землі в сумі 401586,61 грн».
ОСОБА_5 у березні 2021 року сплачено 31000 грн. орендної плати, в квітні 2021 року - 25000 грн., в травні 2021 року - 56900 гривень.
Згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_3 №4642/5/22-01-04-12 від 23.06.2022 ОСОБА_6 в листопаді 2021 року подано заяви на повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені. Відповідно до інформаційно-комунікаційної системи ДПС «Податковий блок», в Реєстрі узгоджених повернень були погоджені заяви на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань ОСОБА_7 та сформовані електронні висновки на перерахування коштів.
На дату формування висновків ІНФОРМАЦІЯ_3 з метою здійснення комплексу підготовчих робіт, направлених на виконання Плану заходів із забезпеченням впровадження Кодифікатора адміністративно-територіальних одиниць територіальних громад в діяльності міністерств, інших центральних та місцевих органів виконавчої влади, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 28.10.2021 №1340-р здійснювалась робота в частині виконання покрокового алгоритму дій щодо перекодування платежів на основні статті ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Сформовані електроні висновки 25.11.2021 автоматично були направлені до ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка їх погодила. У даному випадку на виконання п. 3.11 методичних рекомендацій щодо практичного застосування окремих норм «Порядку інформаційної взаємодії ІНФОРМАЦІЯ_8 , її територіальних органів, ІНФОРМАЦІЯ_9 , її територіальних органів, місцевих фінансових органів у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань та пені, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2019 № 60», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 08 квітня 2019 року за № 370/33341, фінансовий орган ІНФОРМАЦІЯ_7 мав би направити до органу ДПС письмове повідомлення щодо прийняття рішення про непогодження електронного висновку та залишити такий висновок без виконання.
Також повідомлено, що в жовтні-листопаді 2021 фінансовим відділом ІНФОРМАЦІЯ_6 були погоджені висновки щодо перерахування коштів з орендної плати з фізичних осіб на єдиний податок в сумі 301 000 грн., з єдиного податку на орендну плату з фізичних осіб - 200 000 грн. та з єдиного податку на розрахунковий рахунок платника - 101 000 гривень.
В подальшому, 30.11.2021 ОСОБА_5 без погодження ІНФОРМАЦІЯ_2 , як головного розпорядника коштів та власника казначейських рахунків, повернув з селищного бюджету орендну плату в розмірі 377 036,97 гривень та 01.12.2021 - орендну плату в розмірі 23 963,03 гривні, а всього в загальному розмірі 401 000 гривень, що призвело до значних збитків бюджету територіальної громади та не виконання бюджету 2021 року.
Тому для проведення повного, об'єктивного та неупередженого досудового розслідування у кримінальному провадженні, встановлення осіб, причетних до скоєння даного кримінального правопорушення, виникла необхідність в отриманні доступу до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_10 - ІНФОРМАЦІЯ_11 , а саме: електронних висновків щодо перерахування коштів з орендної плати з фізичних осіб на єдиний податок в сумі 301 000 грн., з єдиного податку на орендну плату з фізичних осіб - 200 000 грн. та з єдиного податку на розрахунковий рахунок платника - 101 000 гривень, що в жовтні-листопаді 2021 фінансовим відділом ІНФОРМАЦІЯ_6 були погоджені.
Окрім того, з метою повного, всебічного та об'єктивного встановлення усіх обставин можливого вчинення кримінального правопорушення, в тому числі встановлення реального розміру сплати ОСОБА_5 орендної плати, відповідної її ставки та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, необхідно отримати в ІНФОРМАЦІЯ_11 належним чином завірені копії податкових декларацій ОСОБА_5 за період з 2020 по 2021 роки.
Отримана в ході проведення досудового розслідування інформація може вплинути на зміну правової кваліфікації кримінального правопорушення та встановлення винних осіб.
Вилучення вказаних вище документів має важливе значення для даного кримінального провадження, проведення в подальшому відповідних експертиз, а також вони можуть мати значення доказів, із врахуванням яких, в сукупності з іншими здобутими доказами, буде прийнято обґрунтоване процесуальне рішення у вказаному кримінальному провадженні».
Слідчий у судове засідання не з'явився, проте у клопотанні слідчого міститься прохання про проведення розгляду даного клопотання без участі ініціатора, у якому він підтримує подане клопотання та просить його задовольнити.
Крім того, слідчий просить розглянути це клопотання за відсутності володільця вказаних документів, з причин негайної потреби отримання інформації, яка має істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
У зв'язку із недоведенням слідчим наявності достатніх підстав уважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, про тимчасовий доступ до яких він клопоче, слідча суддя дійшла висновку про розгляд клопотання з викликом особи, у володінні якої вони знаходяться.
Представник володільця документів - ІНФОРМАЦІЯ_1 у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду клопотання повідомлений належним чином.
Дослідивши матеріали клопотання, приходжу до висновку, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.
За змістом ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження, різновидом яких є тимчасовий доступ до речей і документів, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Статтею 160 КПК України встановлено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Оцінивши обґрунтованість та підставність наведених доводів, слідча суддя дійшла висновку, що під час розгляду клопотання слідчим доведено наявність достатніх підстав уважати, що речі та документи, про тимчасовий доступ до яких він клопоче, знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , такі речі та документи самі по собі так і в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Відтак, з урахуванням доведених слідчим обставин, а саме: підстав для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів, визначених у ст. 160, 163 КПК України; що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права та свободи, оскільки отримати вказану в клопотанні інформацію неможливо іншим способом; за допомогою саме такого виду заходу забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ, може бути виконане завдання слідчого щодо забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування, слідча суддя уважає, що клопотання слідчого є підставним, обґрунтованим і підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.163, 164 КПК України,
постановила:
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому СВ ВРЗЗС Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 на тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), а саме до:
-електронних висновків щодо перерахування коштів з орендної плати з фізичних осіб на єдиний податок в сумі 301000 грн., з єдиного податку на орендну плату з фізичних осіб - 200000 грн. та з єдиного податку на розрахунковий рахунок платника - 101000 гривень, які в жовтні-листопаді 2021 були погоджені фінансовим відділом ІНФОРМАЦІЯ_6 з можливістю вилучення належним чином завірених їх копій;
- податкових декларацій ОСОБА_5 за період з 2020 - 2021 років, з можливістю вилучення належним чином завірених їх копій.
Уповноваженим службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) забезпечити тимчасовий доступ до вказаних документів із можливістю вилучення належним чином завірених їх копій.
Ухвала діє по 20 вересня 2023 року.
Відповідно до ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідча суддя