Справа № 686/18211/23
Провадження № 3/686/5761/23
24 липня 2023 року м. Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Навроцький В.А., розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 , РНООКПП: НОМЕР_1 -
за ч. 1 ст. 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
встановив:
До Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від Першого відділу ДВС у м. Хмельницькому ЦМУ Міністерства юстиції (м.Київ) надійшла справа про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення: « ОСОБА_1 , починаючи з 15.02.2016 року по 30.06.2023 року не сплачував аліменти на утримання сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що призвело до заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців та становить 195 119 грн. 25 коп., чим вчинив правопорушення передбачене ч. 1 ст. 183-1 КУпАП».
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження у справі про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне й об'єктивне з'ясування обставин справи, вирішення її у точній відповідності із законом. Згідно з положеннями ст.ст. 252, 254, 255, 256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння, яке містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення.
Приписами ст. 278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол про адміністративне правопорушення, а в разі неправильного його складення повернути матеріали справи органу, який його склав, для належного оформлення (доопрацювання).
Згідно з ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до п.4 Розділу 14 Інструкції з організації примусового виконання рішень, у редакції наказу Міністерства юстиції України від 29.09.2016 № 2832/5, зміст протоколу повинен відповідати вимогам, викладеним у статті 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, має право надати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу. Пояснення та зауваження за суттю вчиненого правопорушення вносяться до протоколу і засвідчуються підписом особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Пояснення та зауваження можуть додаватися до протоколу окремо, про що у протоколі робиться запис. При складанні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються її права й обов'язки, передбачені статтею 63 Конституції України та статтею 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення,про що робиться відмітка у протоколі. Про ознайомлення із протоколом особа, щодо якої він складений, ставить у протоколі свій підпис. У разі відмови поставити підпис про це робиться відповідний запис у протоколі, який засвідчується підписом виконавця.
Протокол складається у двох примірниках, що підписуються виконавцем, який склав протокол,особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, а також свідками і понятими, якщо такі є. У разі відмови особи, щодо якої складається протокол, від підписання протоколу виконавець робить про це відповідний запис, який засвідчує своїм підписом та підписами свідків у разі їх наявності. Особа, щодо якої складається протокол, має право письмово викласти підстави своєї відмови від підписання протоколу, які додаються до протоколу окремо, про що робиться запис у протоколі. Один примірник протоколу під підпис вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що справа про адміністративне правопорушення підлягає поверненню для доопрацювання, оскільки протокол складено за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а відомостей про належним чином отримання копії протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 до матеріалів справи не долучено, що свідчить про порушення прав ОСОБА_1 передбачених ст.268 КУпАП, в тому числі і право знати в чому він обвинувачується.
Саме пособі зазначення в протоколі про адміністративне правопорушення відомостей про направлення копії протоколу, не свідчить про його отримання особою, яка притягається до відповідальності.
Наведені порушення закону є істотними, перешкоджають суду прийняти законне та обґрунтоване рішення і не можуть бути усунені в судовому засіданні.
При доопрацюванні необхідно усунути допущені недоліки, а саме долучити документи, які належним чином підтверджують отримання ОСОБА_1 копії протоколу про адміністративне правопорушення, зокрема повідомленням про вручення рекомендованого листа за вих. № 58443/25.23-35 від 04.07.2023 року.
З урахуванням наведеного матеріали справи стосовно ОСОБА_1 слід повернути для доопрацювання до Першого відділу ДВС у м. Хмельницькому ЦМУ Міністерства юстиції (м.Київ), під час якого необхідно усунути зазначені недоліки.
постановив:
Справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 183-1 КУпАП повернути до Першого відділу ДВС у м. Хмельницькому ЦМУ Міністерства юстиції (м.Київ) для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Хмельницького
міськрайонного суду В.А. Навроцький