Рішення від 06.07.2023 по справі 682/2459/22

Справа № 682/2459/22

Провадження № 2/682/107/2023

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2023 року

Славутський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:

головуючої - судді Маршал І.М.,

секретаря Захарчук С.П.,

за участі представника позивача ОСОБА_1 ,

представника відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Славута цивільну справу за позовною заявою АТ «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз» до ОСОБА_3 про стягнення вартості не облікованого об'єму природного газу, -

ВСТАНОВИВ:

АТ «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз» до ОСОБА_3 про стягнення вартості не облікованого об'єму природного газу. В обґрунтування позову позивач вказує, що відповідач зареєстрована споживачем природного газу за адресою АДРЕСА_1 . Позивач є Оператором газорозподільної системи ( Оператор ГРМ), що здійснює розподіл ( транспортування) природного газу споживачам усіх категорій на території Хмельницької області. За адресою АДРЕСА_1 здійснювалося фактичне споживання природного газу та часткова оплата послуг розподілу газу, про що свідчить, зокрема, фінансовий стан абонента, що є підтвердженням споживання природного газу та фактом приєднання до умов договору розподілу природного газу ( акцептування договору). Облік природного газу в житлі відповідача проводиться згідно показників лічильника газу ( газові прилади - газова плита (1шт), газовий котел-колонка (1 шт).

14.09.2022 року при огляді лічильника газу та газових приладів відповідача було виявлено ознаки підозри несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу, а саме виявлено пошкоджене скло на лічильному механізмі та пошкоджену пломбу, що зафіксовано у акті про порушення № КМ002118 від 14.09.2022, який складено у присутності відповідача та підписаний ОСОБА_3 . Того ж дня, 14.09.2022, лічильник газу було демонтовано для направлення на експертизу, що засвідчено Протоколом щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу та Актом про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи № 382. Згідно останніх споживач запрошувалася 16.09.2022 на 11 год. для проведення експертизи за адресою АДРЕСА_2 , проте не зявилася.

Відповідно до висновку комісії з експертизи лічильника, що зафіксований актом № ХМ 000815 експертизи ЗВТ та/або пломб від 16.09.2022 підтверджено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ; пошкоджені пломби та повторно встановлені. Присутні пошкодження на кришці лічильного механізму в місці встановлення пломб. Присутні подряпини на ролику проміжному чорному третьому, колесі зубчастому малому третьому і колесі зубчастому Z64.

25.10.2022 комісією АТ «Хмельницькгаз» з розгляду акта про порушення №КМ 002118, складеного 14.09.2022 було прийнято рішення про задоволення акту про порушення та затверджено акт-розрахунок вартості не облікованого об'єму природного газу. Відповідно до акта-розрахунку розмір не облікованого об'єму спожитого природного газу склав 234,44 м.куб, вартість якого становить 21 195,29 грн. Останнє зняття показників лічильника - 03.08.2022, розрахунок було проведено за період з 04.08.2022 по 13.09.2022. Витрати пов'язані з експертизою лічильника газу становлять 2 081 грн.

Позивач просив стягнути із відповідача вартість не облікованого об'єму природного газу в розмірі 21 195,29 грн., витрати, пов'язані з експертизою лічильника - 2 080,20 грн., та сплачений позивачем судовий збір 2 481 грн.

В судовому засіданні представник позивача підтримала заявлений позов.

Відповідач ОСОБА_3 просила у позові відмовити. Суду пояснила, що придбала квартиру за адресою АДРЕСА_1 - 03.10.2017 року, лічильник залишився від попереднього власника житла. Із того часу вона двічі зверталася до аварійної газової служби у вересні 2018 року та травні 2019 року, вони приїздили, щось робили і зауважень від них не було. Вона самостійно не чіпала жодних приладів, оскільки на них не розуміється.

Представник відповідача адвокат Горщар Б.А. підтримав позицію відповідачки, у позові просив відмовити.

Заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.

14.09.2022 року було проведено огляд лічильника газу та газових приладів за адресою АДРЕСА_1 у споживача ОСОБА_3 та складено акт про порушення № КМ 002118, де на погляд представників АТ «Хмельницькгаз» встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, зокрема п.3 Розділ ХІ. Глава 2. п. 1. п.п. 3 несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ та п. 12. Розділ ХІ. Глава 2. п.3.п.п.1 пошкодження ЗВТ ( лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі внаслідок чого витрата ( споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно; У графі «Детально вказати вид обстеження, суть порушення вказано «Пошкоджено скло на лічильному механізмі та пошкоджено пломбу». У акті № 382 від 14.09.2022 року складеному представником Оператора ГРМ ОСОБА_4 вказано, що останній висловлює сумнів у правильній роботі встановленого за адресою АДРЕСА_1 лічильника типу САмгаз зав № 2602644, з показами 8472,96 куб.м. з причини пошкодження пломб оператора газорозподільної системи на лічильнику газу ( підкреслено) та розписано, що має місце «тріщина на склі та пошкоджено пломбу».

Відповідно до акту № 382 про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи від 14.09.2022 року такий було демонтовано, встановлено інший лічильник. Демонтований представником АТ «Хмельницькгаз» Гнатюком М.А. лічильник згідно протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу мав « тріщину на склі та пошкоджено пломбу». Споживач запрошувалася 16.09.2022 на 11 год. для проведення експертизи за адресою м. Хмельницький, проспект Миру,41, каб. 504.

Відповідно до Акту № ХМ 000815 експертизи ЗВТ та/або пломб від 16.09.2022 комісією АТ Хмельницькгаз проведено експертизу лічильника типу Самгаз , зав № 2602644, покази 8472,96 куб.м. та встановлено : порушено цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ ; не порушено цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; порушено цілісність та місцезнаходження пломб. У висновках комісією вказано наступне: підтверджено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ з метою зменшення показів лічильника. Пломби пошкоджені та повторно встановлені. Присутні пошкодження на кришці лічильного механізму в місці встановлення пломб. Присутні подряпини на ролику проміжному чорному третьому, колесі зубчатому малому третьому і колесі зубчатому Z 64 .

Згідно ж акту №ХМ 0027394 від 16.09.2022 року про непридатність до подальшої експлуатації та ремонту побутового лічильника газу 2602644 ТОВ фірма Самгаз-Рівне, знятого за адресою вул. Гвардійська,26/6, м. Славута, споживач ОСОБА_3 , висновок: пошкоджена пломба, подряпини на колесах.

Відповідно до довідки про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 13731 від 16 вересня 2022 року ДП «Хмельницький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» - лічильник газу мембранний Самгаз G4 зав №. 2602644, виробник ТОВ «Самгаз-Рівне», за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки не відповідає вимогам ДСТУ3336-96. Підстави для визнання ЗВТ не придатним : Похибка вимірювання перевищує допустиме значення.

25.10.2022 комісією АТ «Хмельницькгаз» з розгляду акта про порушення №КМ 002118, складеного 14.09.2022 було прийнято рішення про задоволення акту про порушення та затверджено акт-розрахунок вартості не облікованого об'єму природного газу. Відповідно до акта-розрахунку розмір не облікованого об'єму спожитого природного газу склав 234,44 цими ж датами м.куб, вартість якого становить 21 195,29 грн. за період з 04.08.2022 року по 13.09.2022 року.

Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності ОСОБА_3 набула право власності на квартиру АДРЕСА_3 - 03.10.2017 року.

Як слідує із пояснень відповідачки в судовому засіданні та підтверджується листом від 09.12.2022 року РГК Хмельницькгаз ОСОБА_3 двічі 05.09.2018 року та 20.05.2019 року зверталася до аварійної газової служби щодо витоку газу на кухні. Згідно витягів із журналу реєстрації заявок на АДС запис за 05.09.2018 року містить запис - «Вит. на лічильн. Замінено прокладку. Перевір.прил. «Виріш» № 533505. Вит. не виявл.»; за 20.05.2019 містить запис «Витік газу на вході ліч-ка. Заміна прокладки. Перев.пр. Виріш. 533505.Витоку не виявлено». Також 05.09.2018 року та 20.05.2019 року наявні Акти на встановлення/ зняття охоронної пломби. Як слідує із Акту від 05.09.2018 року був роз пломбований ПЛГ марка G4, тип мемб., ном ПЛГ 2602644, завод-виробник Самгаз, дата встановлення пломби 05.09.2018, марка пломби С, № пломби 43906587.Дата зняття пломби 05.09.2018, марка пломби С, № пломби 43906587. Примітка ( причина встановлення, зняття): витік газу. Із Акту від 20.05.2019 року слідує, що був роз пломбований ПЛГ , марка Самгаз, тип G4, ном ПЛГ 2602644, завод-виробник Рівне-Самгаз, дата встановлення пломби 20.05.2019, марка пломби ХМгаз, № пломби С 48409763. Дата зняття пломби 20.05.2019, марка пломби ХМгаз, № пломби С 35733600. Примітка ( причина встановлення, зняття): витік на лічильнику, заміна прок.

Відповідно до вимог статті 526 ЦК України зобов'язання повинні виконуватися належним чином, відповідно до умов договору.

У частині першій статті 626 ЦК України встановлено, що договором є домовленість двох і більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до вимог статті 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Згідно з частиною першою статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Статтею 13 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що споживач зобов'язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу. У разі порушення або невиконання своїх обов'язків споживач несе відповідальність згідно із законом.

Відповідно до статті 59 Закону України «Про ринок природного газу» встановлено, що суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.

Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є несанкціонований відбір природного газу.

Відносини між газорозподільними підприємствами та фізичними особами (населенням) - споживачами газу регулюються Кодексом газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРС), затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) № 2494 від 30 вересня 2015 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1379/27824.

Згідно пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС, несанкціонований відбір природного газу - це відбір (споживання) природного газу з газорозподільної системи з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема цього Кодексу.

Відповідно до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодекс ГРС до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу у оператора газорозподільної системи(далі - ГРМ) (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: несанкціоноване втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (далі - ЗВТ), зокрема лічильника газу.

Згідно до п.1 р.2 гл. ХІ Кодексу ГРС, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

За змістом розділу 5 глави ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Кодексом газорозподільних систем встановлено, що для кваліфікації виявленого порушення, саме як «несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу» необхідна наявність цілого складу факторів.

Тобто, суд зазначає, що для здійснення нарахування необлікованого об'єму природного газу, зокрема слід встановити несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.

Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ, визначено, що під несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу розуміється, у тому числі, втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку обліковується з порушенням законодавства, та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу. Вказане свідчить про те, що викривлення даних обліку природного газу є обов'язковим наслідком несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ/лічильника газу. Зазначене також підтверджується тим, що відповідно до положень глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 18 червня 2019 року по справі № 922/1573/18.

Суд критично оцінює наданий представником позивача в обґрунтування позовних вимог акт експертизи лічильника газу від 16.09.2022 який містить висновок про те, що підтверджено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, з метою зменшення показів лічильника. Пломби пошкоджені та повторно встановлені. Присутні пошкодження на кришці лічильного механізму в місці встановлення пломб. Присутні подряпини на ролику проміжному чорному третьому, колесі зубчатому малому третьому і колесі зубчатому Z64.

При цьому відсутнє обгрунтування зазначеного в акті висновку. В той же час в акті про порушення міститься наступне «Пошкоджено скло на лічильному механізмі та пошкоджено пломбу», в акті про виявлені порушення №383 «тріщина на склі та пошкоджено пломбу», отже попередньо було встановлено при огляді тріщина на склі та пошкодження однієї пломби ( без вказівки це пломба Хмельницькгазу чи заводська, що є на погляд суду суттєвими обставинами).

У вказаному висновку експертизи не встановлено сам факт споживання безоблікованого газу в господарстві відповідача. Зокрема, не встановлено, що лічильник газу виводився з зачеплення, облік газу припинявся, його покази спотворювалися, що показники лічильника встановлені на час виявлення порушення не є достовірними.

Також суд звертає увагу на наступне. Демонтований у відповідача лічильник Самгаз № 2602644 було визнано непридатним ДП «Хмельницький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації» 16.09.2022 року саме та виключно з причини - Похибка вимірювання перевищує допустиме значення.

За змістом Кодексу ГРМ похибка метрологічних характеристик лічильника газу не трактується як втручання споживача в роботу лічильника газу.

Також суд звертає увагу, що за протоколом №111 засідання комісії з розгляду актів про порушення оператором ГРМ АТ «Хмельницькгаз» цією комісією розглянуто акт про порушення №КМ 002118 від 14.09.2022 по об'єкту споживача ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 ) та зроблено висновок, що витрата (споживання) природного газу не обліковується або обліковується некоректно. Однак комісією не вказано з достатнім обґрунтуванням яким чином «пошкоджене скло на лічильному механізмі ( тріщина) та пошкоджена пломба» спричинили цей наслідок - та який саме : витрата газу не обліковується чи витрата газу обліковується не коректно. До того ж, ця «некоректність» встановлена комісією має місце у сторону зменшення чи збільшення показників лічильника.

В зв'язку із цим є неправомірним рішення засідання комісії з розгляду актів про порушення оператором ГРМ АТ «Хмельницькгаз» від 25.10.2022 про задоволення Акту про порушення № КМ 002118 від 14.09.2022 щодо відповідача та про затвердження акту-розрахунку не облікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості за період з 04.08.2022 по 13.09.2022 в сумі 21 195,29 грн.

З огляду на вищевказане у позові слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 78, 81, 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

В позові АТ «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз» до ОСОБА_3 про стягнення вартості не облікованого об'єму природного газу, - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції.

Суддя Маршал І. М.