Справа № 680/449/22
3/680/158/23
"24" липня 2023 р. смт Нова Ушиця
Суддя Новоушицького районного суду Хмельницької області Олійник А.О., при підготовці до розгляду матеріалів, які надійшли від відділення поліції №2 Кам'янець-Подільського РУП ГУНП у Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, жителя АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст.122-2 КУпАП,
установив:
21 липня 2023 року на розгляд судді Новоушицького районного суду Хмельницької області Олійник А.О. передано справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.122-2 КУпАП ОСОБА_1 , яка була постановою Хмельницького апеляційного суду від 19 жовтня 2022 року та постановою Новоушицького районного суду Хмельницької області від 10 січня 2023 року повернута для належного оформлення з підстави відсутності у протоколі зазначення частини статті, яка інкримінується ОСОБА_1 .
Суддя, перевіривши надані матеріали у порядку, передбаченому ст. 278 КУпАП, дійшов висновку про необхідність повторного повернення таких матеріалів для належного оформлення, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує серед інших питань і питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до частини першої статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення від 30 червня 2022 року серії ААБ №165543 ОСОБА_1 цього дня о «01 годині 23 хвилин в смт Нова Ушиця по вул. Захисників України керував мотоциклом Forte д.н.з НОМЕР_1 на вимогу працівників поліції про зупинку, яка подавалась за допомогою проблискових маячків синього та червоного кольору не зупинився, а пришвидшив рух, тим самим не виконав закону вимогу працівників поліції про зупинку ТЗ, чим порушив п.2.4, 8.9 «б» Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність ст. 122-2 КУпАП.
Стаття 122-2 КУпАП складається з двох частини. У протоколі частина статті не вказана.
Водночас до матеріалів справи, на усунення недоліків адміністративного матеріалу було долучено письмове пояснення гр. ОСОБА_2 від 24 січня 2023 року, згідно з яким її чоловік ОСОБА_1 на даний час перебуває з-за кордоном та має повернутися у квітні 2023 року.
Інших процесуальних дій щодо виконання вимог постанов суду, у тому числі направлення ОСОБА_1 повідомлення щодо необхідності з'явитися до підрозділу поліції та складання адміністративного протоколу, з січня 2023 року вчинено не було.
Таким чином вимоги постанови Хмельницького апеляційного суду від 19 жовтня 2022 року та постанови Новоушицького районного суду Хмельницької області від 10 січня 2023 року були проігноровані та не виконанні, а недоліки протоколу не усунуті.
Окрім того відповідно до ст.ст. 254-256 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення - це документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння, яке містить виклад фактичних обставин, які становлять склад адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП.
Фабула адміністративного правопорушення, викладена у протоколі повинна відображати усі істотні ознаки складу правопорушення. При цьому суд не має права самостійно її редагувати, оскільки це становитиме порушення права на захист, гарантованого ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.
У межах зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин інкримінованого особі адміністративного правопорушення, і повинен провадитися судовий розгляд.
Суд звертає увагу на те, що надіслані матеріали справи належним чином не оформлені, а саме не підшиті, не описані.
Згідно абзацу 5 статті 26 постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 року визнано правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Оскільки вимоги постанов суду не виконанні, що позбавляє можливості ОСОБА_1 ефективно захищатися від пред'явленого правопорушення, тому справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 122-2 КУпАП слід повторно повернути до відділення поліції №2 Кам'янець-Подільського РУП ГУНП у Хмельницькій області для належного оформлення в ході якого потрібно виправити недоліки в найкоротший строк.
На підставі викладеного, керуючись ст. 256, 278, КУпАП, суддя,
постановив:
Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 122-2 КУпАП повернути до відділення поліції №2 Кам'янець-Подільського РУП ГУНП у Хмельницькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя А. О. Олійник