Справа№ 953/1195/23
н/п 3/953/1503/23
"17" липня 2023 р. м. Харків
Київський районний суд м. Харкова у складі: головуючої судді - Лисиченко С.М., за участю представника Харківської митниці Держмитслужби Тупікової О.О., розглянувши матеріал про порушення митних правил про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_1 , виданий 27.06.1996 Охтирським МВ УМВС України в Сумській області, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч.6 ст.470 МК України, -
Згідно з протоколом про порушення митних правил №0280/80700/22 від 17.02.2022, Держмитслужба листом від 08.02.2022 № 08-2/20- 02/7.14/1001 поінформувала Харківську митницю, інформацією, що згідно з інформацією, яка міститься в базі даних Держмитслужби, в зоні діяльності Харківської митниці ДФС 21.06.2018 громадянином України ОСОБА_2 ввезено на митну територію України у митному режимі транзит транспортний засіб «SKODA PRAKTIK», р.н. НОМЕР_2 , номер кузова НОМЕР_3 . Мета ввезення згідно з базою даних особисте користування. Згідно з підпунктами 57), 58), 59), 60) частини 1 статті 4 Митного кодексу України, яка визначає основні терміни і поняття, які вживаються у цьому Кодексі, транспортний засіб особистого користування іноземної реєстрації «SKODA PRAKTIK», р.н. НОМЕР_2 , номер кузова НОМЕР_3 являється товаром, оскільки є наземним транспортним засобом товарної позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД, зареєстрований на території відповідної країни, перебуває у власності або тимчасовому користуванні відповідного громадянина та ввозиться цим громадянином виключно для особистого користування та не використовуються в міжнародних перевезеннях для платного чи безоплатного промислового промислового або комерційного транспортування товарів чи пасажирів (осіб). Відповідно до вимог статті 102 Митного кодексу України митний режим транзиту завершується вивезенням товарів, поміщених цей митний режим, за межі митної території України. Таке вивезення здійснюється під контролем митного органу призначення. Статтею 95 Митного кодексу України встановлений строк транзитних перевезень для автомобільного транспорту 10 діб. Митний режим транзиту також завершується поміщенням товарів в інший митний режим при дотриманні вимог, встановлених цим Кодексом. Митний режим транзиту також припиняється у разі конфіскації товарів, їх повної втрати внаслідок аварії або дії непереборної сили, за умови підтвердження факту аварії або дії обставин непереборної сили у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. На сьогодні інформація про завершення митного режиму транзиту щодо транспортного засобу «SKODA PRAKTIK», р.н. НОМЕР_2 , номер кузова НОМЕР_3 в базі даних Держмитслужби відсутня. Таким чином, зазначений транспортний засіб перебуває під митним контролем, що обумовлює обов'язок особи дотримуватись митних правил та нести відповідальність за їх порушення. Згідно з базою даних Держмитслужби протоколи про порушення митних правил по вказаному факту не складались. З метою своєчасного, всебічного, повного та об'єктивного з'ясування обставин по даному факту або отримання документів, які спростовують наявність порушення митних правил, громадянину ОСОБА_3 митницею направлено листа від 10.02.2022 №7.14-20/20-01/10/2004, яким роз'яснені вимоги законодавства та він викликаний до митниці. Згідно з відомостями, розміщеними на офіційному веб-сайті поштового оператора "Укрпошта", рекомендоване відправлення N6100500748997 вручене адресату особисто. У визначені строки громадянин ОСОБА_1 не прибув до Харківської митниці, письмово не повідомив ніякої інформації та не надав ніяких документів, що мають юридичне значення та підтверджують настання аварії або дії обставин непереборної сили, визначених Порядком виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.05.2012 №657, що перешкоджало б йому завершити митний режим транзит транспортного засобу «SKODA PRAKTIK» р.н. НОМЕР_2 , номер кузова НОМЕР_4 . Автоматизована система митного оформлення "Інспектор" не містить Інформації щодо звернення громадянина ОСОБА_5 до будь-якої митниці та надання ним документів, які б підтверджували виникнення обставин непереборної сили, що перешкоджало б йому завершити митний режим транзит транспортного засобу «SKODA PRAKTIK» р.н. НОМЕР_2 , номер кузова НОМЕР_3 . Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 перевищив встановлений статтею 95 Митного кодексу України строк доставки транспортного засобу особистого користування «SKODA PRAKТІК» р.н. НОМЕР_2 , номер кузова НОМЕР_3 більше ніж на тридцять діб.
За даним фактом у відношенні громадянина України ОСОБА_1 був складений протокол про порушення митних правил за ознаками ст. 470 ч. 6 Митного кодексу України.
09.05.2023 захисником ОСОБА_1 - адвокатом Казачуком І.В. електронним шляхом подано до суду пояснення, зі змісту яких вбачається, що 21 червня 2018 року громадянином України ОСОБА_1 ввезено на митну територію України транспортний засіб марки «SKODA PRAKTIK» реєстраційний номер « НОМЕР_2 », номер кузова - « НОМЕР_5 » у митному режимі «транзит». Першим днем строку, коли він вже повинен був вчинити дії щодо вивезення автомобіля за межі митної території України є 01.06.2018 року. Вказує, що станом на 01.06.2018 року діяла ст. 470 МК України у редакції закону № 2464-VIII від 01 січня 2017 року та містила три частини. Відповідно до частини третьої вказаної статті перевищення встановленого ст. 95 МК України строку доставки товарів, транспортних засобів комерційного призначення, митних або інших документів на ці товари більше ніж на 10 діб, а так само втрата цих товарів, транспортних засобів, документів чи видача їх без дозволу органу доходів і зборів тягне за собою накладення штрафу в розмірі п'ятисот неоподаткованих мінімумів доходів громадян. А стаття 470 МК України в редакції, що набула чинності 22 серпня 2019 року містить вже 6 частин, зокрема і частину 6, яка передбачає адміністративну відповідальність за перевищення встановленого ст. 95 МК України строку доставки транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, в тому числі їх розкомплектування і тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі десяти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів. З наведеного вбачається, що останньою редакцією ч. 6 ст. 470 МК України встановлена більш сувора відповідальність за аналогічне порушення ніж встановлювалася ч.3 ст. 470 МК України. Беручи до уваги те, що ч.6 ст. 470 МК України набула чинності 22 серпня 2019 року, особа не може бути притягнута до адміністративної відповідальності за вказаною статтею, оскільки згідно зі ст. 58 Конституції України ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення. Разом з цим, санкція частини 3 статті 470 МК України, на час скоєння ОСОБА_1 правопорушення, передбачала адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятисот неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що є значно меншою ніж передбачено ч.6 ст. 470 МК України. Також вказує, що 31 січні 2022 року, ОСОБА_1 , передав вищезазначений транспортний засіб на потреби військової частини НОМЕР_6 для здійснення бойових завдань. 16 лютого 2022 року відправлено пояснення до Харківської митниці Держмитслужби, з інформацією про передачу транспортного засобу «SKODA PRAKTIK» реєстраційний номер « НОМЕР_2 », номер кузова - « НОМЕР_5 » на потреби військової частини та в прохальній частині зазначили, - «надати дозвіл на поміщення транспортного засобу в митний режим відмови на користь держави», оскільки автомобіль переданий на потреби військової частини. Уповноважені особи митного органу не врахували той факт, що транспортний засіб був переданий на потреби військової частини та взагалі проігнорували пояснення та не надали відповідь. Уповноваженими особами митного органу не досліджено та не перевірено належним чином всіх реально можливих версій щодо характеру події, винуватості особи та інших важливих для встановлення об'єктивної істини обставин справи. В процесі провадження у справі митним органом не дотримано принципу повноти дослідження обставин справи, що суттєво впливає на об'єктивність рішення у провадженні, а також не здобуто жодних доказів, яка обгрунтовує зроблені у протоколі висновки, як такі, що не залишають місця сумнівам. Звертає увагу суду, що протокол про порушення митних правил складений 17 лютого 2022 року, проте матеріали справи до суду передані у грудні 2022 року. Отже, зазначені обставини дають підстави вважати, що строк (шість місяців) встановлений статтею 467 Митного кодексу України, притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності - сплинув.
ОСОБА_1 у судове засідання, призначене на 17.07.2023, не з'явився, про час, день та місце слухання справи повідомлений належним чином. Захисником ОСОБА_1 електронним шляхом подано до суду заяву про розгляд справи за відсутності ОСОБА_1 та його захисника.
Представник Харківської митниці Держмитслужби Тупікова О.О. в судове засідання з'явилася, обставини, викладені в протоколі про порушення митних правил №0280/80700/22 від 17.02.2022 відносно ОСОБА_1 підтримала. Просила розглянути справу по суті викладеного.
Суд, вислухавши думку представника митниці, дослідивши та перевіривши представлені матеріали, приходить до наступних висновків.
Відповідно до ст. 129 Конституції України розгляд і вирішення справ в судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст. 245 КУпАП, провадження по справам про адміністративні правопорушення повинно бути засновано на своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному з'ясуванню обставин справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Оцінка доказів, у відповідності до ст. 252 КУпАП, здійснюється за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Відповідно до ч.1 ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно із ч. 6 ст. 470 МК України перевищення встановленого статтею 95 цього Кодексу строку доставки транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів.
Відповідно до ч. 1 ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Згідно зі ст. 489 МК України при розгляді справи про порушення митних правил суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 467 МК України, якщо справи про порушення митних правил відповідно до статті 522 цього Кодексу розглядаються органами доходів і зборів або судами (суддями), адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення. Строк накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил зупиняється на час розгляду таких справ судом.
Провадження у справах про порушення митних правил згідно ст. 487 МК України, здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Згідно з п.7 ст.247 КпАП України, провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку із закінченням на момент розгляд справи про адміністративне правопорушення строків накладення адміністративного стягнення.
Так, правопорушення, передбачене ч. 6 ст. 470 МК України, є триваючим. Триваючими адміністративними проступками є проступки, пов'язані з тривалим, неперервним невиконанням обов'язків, передбачених правовою нормою (наприклад, проживання без паспорта, самовільне будівництво будинків або споруд тощо), припиняються або виконанням регламентованих обов'язків, або притягненням винної у невиконанні особи до відповідальності. Дуже часто ці правопорушення є наслідками протиправної бездіяльності.
Тобто триваючі правопорушення характеризуються тим, що особа, яка вчинила якісь певні дії чи бездіяльність, перебуває надалі у стані безперервного продовження цих дій (бездіяльності). Ці дії безперервно порушують закон протягом якогось часу. Іноді такий стан продовжується значний час і увесь час винний безперервно скоює правопорушення у вигляді невиконання покладених на нього обов'язків.
Моментом закінчення триваючого правопорушення є його припинення винною особою або виявлення компетентним органом.
З матеріалів справи вбачається, що листом від 08.02.2022 № 08-2/20- 02/7.14/1001 Держмитслужба поінформувала Харківську митницю, про те, що 21.06.2018 громадянином України ОСОБА_2 ввезено на митну територію України у митному режимі транзит транспортний засіб «SKODA PRAKTIK», р.н. НОМЕР_2 , номер кузова НОМЕР_3 , з відсутністю інформацій про завершення митного режиму транзиту щодо вказаного транспортного засобу, тобто датою виявлення порушення ОСОБА_1 митних правил є 08 лютого 2022 року, протокол про ПМП складено 17 лютого 2022 року, а адміністративний матеріал про порушення митних правил у відношенні ОСОБА_1 за ст. 470 ч.6 МК України надійшов до суду 28.12.2022, тобто від дня виявлення порушення митних правил сплинув строк більше ніж 6 місяців (з 08.02.2022 по 28.12.2022). Знаходження Харківської митниці в простої не є підставою для зупинення строку накладення адміністративних стягнень у справах про порушення митних правил.
Приймаючи до уваги викладене, провадження по даній адміністративній справі підлягає закриттю у зв'язку із закінченням на момент надходження до суду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 467 МК України.
Враховуючи, що на момент надходження до суду, а також розгляду справи про порушення митних правил закінчився 6-ти місячний строк накладення адміністративного стягнення, передбачений ст. 467 МК України, то провадження про справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 підлягає закриттю на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. 247 КпАП України, ст.ст. 373,483 ч.1 ,511, 527-529 МК України, суд, -
Провадження у справі про порушення митних правил про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за ч. 6 ст. 470 МК України - закрити у зв'язку закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набирає чинність після закінчення 10-ти денного строку на її оскарження, та може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя- С.М. Лисиченко