Справа № 402/485/23
21.07.2023
Суддя Ульяновського районного суду Кіровоградської області Ясінський Л.Ю., розглянувши матеріали, що надійшли з Кропивницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Благовіщенське Кіровоградської області, місце реєстрації та проживання АДРЕСА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2
за ст. 173-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
29 червня 2023 року до Ульяновського районного суду Кіровоградської області надійшли матеріали з Кропивницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 за ст.173-15 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення №38 від 21 червня 2023 року вбачається, що Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який надалі продовжено до 18 серпня 2023 року.
За викладених обставин особливий період як часовий проміжок, що охоплює у тому числі воєнний час, на даний час не завершився.
Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 25.02.2022 № 14 молодшого лейтенанта запасу ОСОБА_1 призначено на посаду офіцера 2-ого відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до затверджених начальником ІНФОРМАЦІЯ_2 функціональних обов'язків офіцера управління ІНФОРМАЦІЯ_4 він підпорядковується начальнику відділу та його заступнику в разі його відсутності.
Офіцер 2-ого відділу відповідає, зокрема, за якісний облік офіцерів запасу, розробку та практичне виконання документів по призначенню, призову і відправці офіцерів запасу при мобілізації; за накопичення і атестування офіцерів запасу; за бронювання офіцерів запасу на підприємствах та установах районів; за ведення кадрової роботи в 2-ому відділі ІНФОРМАЦІЯ_2 ; за картотеку особових справ офіцерів запасу, призначених за нарядами; за картотеку особових справ офіцерів запасу; за збереження особових справ призначених офіцерів запасу; за накопичення і атестування офіцерів запасу.
Офіцер ІНФОРМАЦІЯ_2 старший лейтенант ОСОБА_1 , будучи військовою посадовою особою, в умовах особливого періоду, неналежним чином виконував обов'язки військової служби, а саме всупереч вимог п.п. 22.5 та 22.6 глави 22 розділу 2 Положення, безпідставно, за відсутн6ості свідоцтв про хворобу, подав документи начальнику ІНФОРМАЦІЯ_2 , що стали підставою для виключення з військового обліку офіцерів запасу ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
Тим самим ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 172-15 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, подав заяву про розгляд справи без його участі (а.с.45). Крім того, в протоколі №7 про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 172-15 КУпАП від 21.06..2023 року, ОСОБА_1 надав письмові пояснення, в яких з протоколом погодився, просив суд застосувати до нього санкцію ч.2 ст. 172-15 КУпАП на момент скоєння правопорушення.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-15 КУпАП підтверджується протоколом №7 про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 172-15 КУпАП від 21.06.2023 року та наданими в ньому письмовими поясненнями ОСОБА_1 , копією посвідчення офіцера ( а.с.8-10); витягом із наказу від 25.02.2022 року №14 ( а.с.11); письмовими поясненнями: ОСОБА_7 від 21.06.2023 (а.с.21-23).
Таким чином, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 172-15 КУпАП - недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду.
При призначенні покарання суддя враховує характер та ступінь суспільної небезпеки вчиненого правопорушення та особу правопорушника який вчинив дане правопорушення вперше, оскільки доказів повторності суду не надано.
За таких обставин, з урахуванням характеру та обставин вчиненого правопорушення, особи правопорушника, ступеня його вини, суддя вважає, що офіцера 2-го відділу управління 2-го відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 , старшого лейтенанта ОСОБА_1 необхідно притягти до адміністративної відповідальності та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу мінімального розміру, що буде достатньою мірою відповідальності, яка досягне мети у вихованні правопорушника в дусі додержання Законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню нових правопорушень як самим правопорушником так і іншими особами.
При накладені адміністративного стягнення, на особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд враховує, що 27.01.2023 року набрав чинності Закон України № 2839-ІХ «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей несення військової служби в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці», котрим внесено зміни до чинного КУпАП, зокрема збільшено відповідальність у санкції, з-поміж іншого й за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Разом з тим, в силу положень ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Приписами ст. 8 КУпАП передбачено, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Відтак, зважаючи на ту обставину, що внесені згаданим вище законом зміни до чинного КУпАП не пом'якшують або скасовують, а, навпаки, посилюють відповідальність особи, розгляд справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, як і вирішення питання про накладення відповідного адміністративного стягнення, здійснювалися в редакції КУпАП, чинній на час вчинення такого правопорушення.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір у провадженні по справі про адміністративні правопорушення у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладене таке стягнення та становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до п.п.12 п.1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Керуючись ст.172-15, 279-280, 283-285, 289 КУпАП, суд
Визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі сто сорока п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 2465 (дві тисячі чотириста шістдесят п'ять) гривень 00 копійок.
Штраф необхідно сплатити на рахунок: Судовий збір перераховувати на рахунок: Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ : 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету : 22030106.
На підставі ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений не пізніше, як через п'ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови - не пізніше, як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту без задоволення.
На підставі ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова буде направлена до відділу державної виконавчої служби для примусового виконання.
У разі несплати правопорушником у зазначений термін штрафу у порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягнути з ОСОБА_1 , подвійний розмір штрафу, який становить 4930 грн.
Звільнити від сплати судового збору на підставі п.12 ч.1 ст. 5 ЗУ «Про судовий збір».
Постанова може бути оскарженою до Кропивницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення через Ульяновський районний суд Кіровоградської області.
ССуддя: Л.Ю. Ясінський