20 липня 2023 року
справа №380/8715/22
провадження № П/380/8776/22
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гулкевич І.З., секретаря судового засідання Ненчук О.І., за участю : представника позивача Оприска М.В., розглянувши у відкритому підготовчому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з додатковою відповідальністю “Шляхове ремонтно-будівельне управління №88” до Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Державної податкової служби у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення-
встановив:
Товариство з додатковою відповідальністю “Шляхове ремонтно-будівельне управління №88” звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Державної податкової служби у Львівській області. Позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області від 25.10.2021 №2322 в частині п.4 “ ТДВ “Шляхове ремонтно-будівельне управління №88” починаючи з 01.12.2021 сплачувати податок за користування земельною ділянкою площею 6.27 га з цільовим призначенням - 11.02 (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості), яка розташована на території Новокалинівської міської ради (за межами населеного пункту) Самбірського району Львівської області з кадастровим номером 4624280300:07:000:0509 у відповідності до затвердженої нормативно-грошової оцінки в розмірі 10 відсотків від НГО, що буде становити 1215881,30 грн”.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Товариству на праві постійного користування належить земельна ділянка кадастровий номер 4624280300:07:000:0509 площею 6,27 га, що підтверджується Державним актом на право постійного користування. Товариство протягом усього періоду володіння земельною ділянкою подає податкові декларації щодо земельного податку та сплачує земельний податок в порядку та розмірах, визначених чинним податковим законодавством. Оскільки щодо вищезазначеної земельної ділянки не було затверджено нормативно-грошової оцінки, то розрахунок розміру земельного податку проводився у максимальному розмірі 5% від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по області.
П.4 рішенням сесії Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області від 21.10.2021 №2322 “Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки сільськогосподарського призначення, що розташована на території Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області (за межами населеного пункту), кадастровий номер 4624280300:07:000:0509 загальною площею 6,27 га, що перебуває у постійному користуванні ТДВ “ШРБУ №88” затверджено нормативно грошову оцінку земельної ділянки несільськогосподарського призначення 6,27 га з цільовим призначенням 11.02 в розмірі 10% від НГО з визначеною сумою 1 215 881,30 грн. Товариство повинне сплачувати земельний податок у розмірі 10% від НГО з 01.12.2021.
Позивач вважає, що вищевказане рішення сесії Новокалинівської міської ради є протиправним, оскільки ні рішення про встановлення ставки податку на землю, ні рішення про затвердження нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, яка перебуває у постійному користуванні Товариства, не були опубліковані до 15 липня 2020 року. Відповідно застосування ставки податку 10% та нова нормативно-грошова оцінка не може у грудні 2021 року застосовуватись. Більше того, враховуючи дату затвердження нової НГО -21 жовтня 2021 року, нова НГО може застосовуватись не раніше 01 січня 2023 року (за умови належного опублікування рішення №2322 до 15 липня 2022 року). Таким чином, оскаржуване рішення прийняте не у спосіб, що визначений Конституцією та законами України.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому позовні вимоги заперечує повністю, просить відмовити в задоволенні таких. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що позивач не мотивує та не обґрунтовує порушення своїх прав останнім, не наводить обставин та не надає жодних достатніх, беззаперечних, переконливих, належних та допустимих доказів. Оскаржуване рішення жодним чином не порушує права, свободи та інтереси позивача. Рішення Новокалинівської міської ради від 21.10.2021 №2322 прийняте з метою упорядкування податкових відносин і виконує функцію наповнення місцевого бюджету. Також наголошує, що оскаржуване рішення від 21.10.2021 №2322 було оприлюднене на офіційному сайті ради за посиланням https://novokalynivska-gromada.gov.ua/docs/1001441/-21/10/2021/.
Представником третьої особи подано пояснення у справі, в яких зазначає, що органи місцевого самоврядування приймають рішення про нову нормативну грошову оцінку землі з урахуванням вимог щодо строку його прийняття та оприлюднення, розмір орендної плати обчислюється із застосуванням такої нормативної грошової оцінки.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з мотивів, вказаних в позовній заяві, просили позов задовольнити.
Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечив повністю, просив відмовити у задоволенні таких.
Третя особа в судове засідання не з'явилась, подала клопотання про розгляд справи без участі уповноваженого представника.
В судовому засіданні 10.07.2023, суд заслухав думку представника позивача та представника відповідача, ухвалив завершити розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що Товариству з додатковою відповідальністю “Шляхове ремонтно-будівельне управління №88” на праві постійного користування належить земельна ділянка кадастровий номер 4624280300:07:000:0509 площею 6,27 га, що підтверджується Державним актом на право постійного користування від 30.12.1995.
Рішенням Бабинської сільської ради Самбірського району Львівської області №6 від 12.06.2019 “Про встановлення ставок та пільг із сплати земельного податку на 2020 рік” встановлено на території Бабинської сільської ради ставки земельного податку відповідно до додатку 1.
Зміни до рішення Бабинської сільської ради Самбірського району Львівської області №6 від 12.06.2019 вносились рішенням №12 від 24.06.2020.
21.10.2021 Новокалинівська міська рада Самбірського району Львівської області прийняла рішення №2322 “Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення (КВЦПЗ 11.02), що розташована на території Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області (за межами населеного пункту), кадастровий номер 4624280300:07:000:0509 загальною площею 6,27 га, що перебуває в постійному користуванні ТДВ “ШРБУ №88”.
Відповідно до вказаного рішення затверджено технічну документацію та нормативного грошову оцінку земельної ділянки несільськогосподарського призначення площею 6,27 га з цільовим призначенням -11.02, яка розташована на території Новокалинівської міської ради (за межами населеного пункту) Самбірського району Львівської області з кадастровим номером 4624280300:07:000:0509 в розмірі 12 158 813,00 грн, вартості за один квадратний метр земельної ділянки - 193,92 грн.
Згідно п.4 вказаного рішення починаючи з 01.12.2021 сплачувати податок за користування земельною ділянкою площею 6,27 га з цільовим призначенням-11.02, яка розташована на території Новокалинівської міської ради (за межами населеного пункту) Самбірського району Львівської області з кадастровим номером 4624280300:07:000:0509 у відповідності до затвердженої нормативної грошової оцінки в розмірі 10% від НГО, що буде становити 1 215 881,30 грн.
Вважаючи п.4 рішення від 21.10.2021 Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області №2322 “Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення” (КВЦПЗ 11.02), що розташована на території Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області (за межами населеного пункту), кадастровий номер 4624280300:07:000:0509 , загальною площею 6,27 га, що перебуває в постійному користуванні ТДВ “ШРБУ №88” протиправним, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
При прийнятті рішення суд виходив з наступного.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.
Відповідно до приписів статті 201 Земельного кодексу України грошова оцінка земельних ділянок визначається на рентній основі. Залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Експертна грошова оцінка використовується при здійсненні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.
Правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель визначає Закон України “Про оцінку земель” № 1378-IV від 11 грудня 2003 року (далі - Закон № 1378-IV).
Згідно частини третьої статті 18 Закону №1378-IV, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України “Про землеустрій”.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (частина друга статті 20 Закону №1378-IV).
Згідно з частиною третьою статті 23 Закону України “Про оцінку земель” витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.
Відповідно до частини четвертої статті 23 Закону України “Про оцінку земель” рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України.
Відповідно до пункту 271.2 статті 217 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
За визначенням частини п'ятої статті 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
При цьому органи місцевого самоврядування зобов'язані оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації (пункт 2 частини першої статті 15 Закону України “Про доступ до публічної інформації”).
Судом встановлено, що 20.10.2021 Новокалинівська міська рада Самбірського району Львівської області прийняла рішення №2322 “Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення (КВЦПЗ 11.02), що розташована на території Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області (за межами населеного пункту), кадастровий номер 4624280300:07:000:0509 загальною площею 6,27 га, що перебуває в постійному користуванні ТДВ “ШРБУ №88”.
При цьому пунктом 1 рішення затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 6,2700 га кадастровий номер 4624280300:07:000:0509.
Пунктом 2 затверджено нормативно грошову оцінку земельної ділянки 6,27 га кадастровий номер 4624280300:07:000:0509 в розмірі 12 158 813,00 грн, вартість за один квадратний метр земельної ділянки 193,92 грн.
Пунком 3 зобов'язано міського голову Б.Юзвяка довести до відома керівництво ТДВ “ШРБУ №88” та органи ДПС щодо прийнятого рішення про затвердження нормативної грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення площею 6,27 га за цільовим призначенням 11.02, яка розташована на території Новокалинівської міської ради (за межами населеного пункту) Самбірського району Львівської області з кадастровим номером 4624280300:07:000:0509.
Пунктом 4 ТДВ “ШРБУ №88” починаючи з 01.12.2021 сплачувати податок на користування земельною ділянкою пл. 6,27 га з цільовим призначенням 11.02, яка розташована на території Новокалинівської міської ради (за межами населеного пункту) Самбірського району Львівської області з кадастровим номером 4624280300:07:000:0509 у відповідності до затвердженої нормативної грошової оцінки в розмірі 10% від НГО що буде становити 1 215 881,30 грн.
З офіційного сайту Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області судом встановлено, що рішення від 21.10.2021 №2322 “Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки несільськогосподарського призначення” (КВЦПЗ 11.02), що розташована на території Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області (за межами населеного пункту) кадастровий номер 4624280300:07:000:0509 , загальною площею 6,27 га, що перебуває в постійному користуванні ТДВ “ШРБУ №88” оприлюднено радою за посиланням https://novokalynivska-gromada.gov.ua/docs/1001441/-21/10/2021/ - 21.10.2021.
Однак, рішення про встановлення ставки податку на землю та рішення про затвердження нормативно-грошової оцінки земельної ділянки згідно пункту 271.2 статті 217 Податкового кодексу України офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період).
Оскільки ні рішення про встановлення ставки на землю, ні рішення про затвердження нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, яка перебуває у постійному користуванні Товариства з додатковою відповідальністю “Шляхове ремонтно-будівельне управління №88” не були опубліковані до 15 липня 2020 року (року, який передує бюджетному періоду - 2021 року), відповідно застосування ставки податку 10% та нова нормативно-грошова оцінка не може застосовуватись у грудні 2021 року.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В силу приписів ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, адміністративний позов належить задовольнити.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області від 25.10.2021 №2322 в частині п.4 “ ТДВ “Шляхове ремонтно-будівельне управління №88” починаючи з 01.12.2021 сплачувати податок за користування земельною ділянкою площею 6.27 га з цільовим призначенням - 11.02 (для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості), яка розташована на території Новокалинівської міської ради (за межами населеного пункту) Самбірського району Львівської області з кадастровим номером 4624280300:07:000:0509 у відповідності до затвердженої нормативно-грошової оцінки в розмірі 10 відсотків від НГО, що буде становити 1215881,30 грн”.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області на користь Товариства з додатковою відповідальністю “Шляхове ремонтно-будівельне управління №88” судовий збір в сумі 2481,00 грн.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який постановив рішення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлено 20 липня 2023 року.
Суддя Гулкевич І.З.