Рішення від 18.07.2023 по справі 260/1587/23

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2023 року м. Ужгород№ 260/1587/23

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді - Маєцької Н.Д.

при секретарі судового засідання - Кустрьо В.М.

за участю:

представника позивача - Резуненко Я.І.,

представника відповідача 1 - Малик Ю.Л.,

представника відповідача 2 - Лучак В.В.

представника третьої особи - Дементєва С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Закарпатської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону, Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Квартирно-експлуатаційний відділ м. Мукачево про визнання незаконним та скасування рішення та наказу,

ВСТАНОВИВ:

У відповідності до ч.3 ст.243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 18 липня 2023 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. Рішення в повному обсязі складено 21 липня 2023 року.

ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Закарпатської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній Сфері Західного регіону України, якою просить: 1) Визнати незаконним та скасувати рішення житлової комісії військової прокуратури Ужгородського гарнізону, оформлене протоколом № 3 від 28.12.2020, в частині зняття ОСОБА_1 зі складом сім'ї дві особи з квартирного обліку; 2) Визнати незаконним та скасувати наказ військового прокурора військової прокуратури Ужгородського гарнізону №20 від 29.12.2020 “Про затвердження протоколу №3 від 28.12.2020 року засідання житлової комісії військової прокуратури Ужгородського гарнізону, зарахування військовослужбовців та членів їх сімей, що потребують поліпшення житлових умов, проведення перереєстрації житлових справ, зарахування на облік військовослужбовців та членів їх сімей, що потребують поліпшення житлових умов шляхом надання службового житла(службових жилих приміщень)” в частині зняття ОСОБА_1 зі складом сім'ї дві особи, з квартирного обліку.

Ухвалою суду від 11 травня 2023 року залучено до участі в справі в якості співвідповідача - Закарпатський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки та в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Квартирно-експлуатаційний відділ м. Мукачево. Крім того, вказаною ухвалою змінено найменування відповідача в адміністративній справі із Закарпатської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону на Закарпатську спеціалізовану прокуратуру у сфері оборони Західного регіону.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що протоколом засідання житлової комісії Ужгородського зонального відділу Військової служби правопорядку від 28 січня 2019 року позивача було знято з квартирного обліку при Ужгородському зональному відділі Військової служби правопорядку, у зв'язку із наданням права військовій прокуратурі Ужгородського гарнізону самостійно вести квартирний облік, куди було передано облікову справу позивача для подальшого перебування у черзі на отримання житла, що підтверджується протоколом № 1 засідання житлової комісії військової прокуратури Ужгородського гарнізону від 29 січня 2019 року та наказом військового прокурора Ужгородського гарнізону «Про зарахування та зняття з обліку військовослужбовців та членів їх сімей, що потребують поліпшення житлових умов» № 1 від 29.012.2019 року. Наказом військового прокурора Західного регіону України від 14.02.2020 за № 121 к позивача тимчасово, на період ліквідації (припинення) військових прокуратур призначено на посаду прокурора відділу нагляду з організації процесуального керівництва, підтримання обвинувачення в суді, додержання законів при виконанні судових рішень та координації правоохоронної діяльності управління нагляду за додержанням законів, виконанням судових рішень у кримінальному провадженні та при проведенні оперативно-розшукової діяльності військової прокуратури Західного регіону України, при цьому ні позивач ні його сім'я не змінювали місця постійного проживання в м. Ужгороді. В подальшому, позивача наказом Міністра оборони України від 26.06.2020 року № 285 звільнено з військової служби в запас. Наказом військового прокурора Західного регіону України № 415к від 13.07.2020 року позивача з 14.07.2020 звільнено з займаної посади та виключено зі списків особового складу військової прокуратури Західного регіону України, усіх видів забезпечення, у зв'язку з звільненням з військової служби відповідно до пп. «г» п. 2 ч. ст. 26 Закону України «Про військову службу і військовий обов'язок» (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів). У вказаному наказі зазначено, що на час звільнення з військової служби, тобто станом на 13.07.2020 року позивач перебуває на квартирному обліку у житловій комісії військової прокуратури Ужгородського гарнізону за місцем постійного проживання та житлом за рахунок Міністерства оборони України не забезпечувався. В той же час, протоколом засідання житлової комісії військової прокуратури Ужгородського гарнізону Західного регіону України від 29 грудня 2020 року № 3 позивача зі складом сім'ї у 2 особи виключено з квартирного обліку, хоча позивач був вже звільнений з військової служби. Відтак, вважає рішення житлової комісії військової прокуратури Ужгородського гарнізону, оформлене протоколом № 3 від 28.12.2020 року в частині зняття позивача з квартирного обліку та наказ військового прокурора військової прокуратури Ужгородського гарнізону про затвердження вищевказаного протоколу протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги позовної заяви, з підстав наведених у позовній заяві.

Відповідач -1 надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв'язку з тим, що житлова комісія військової прокуратури Ужгородського гарнізону припинила свою діяльність 14 березня 2021 року, а всі особи, які перебували на обліку, як такі, які потребують поліпшення житлових умов для постійного проживання та шляхом забезпечення службовою житловою площею при цій житловій комісії, були зняті з цього обліку, їх облікові справи разом з обліковими документами житлової комісії були передані Закарпатському обласному територіальному центру комплектування та соціальних послуг. Так, облікова справа позивача була передана Закарпатському обласному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки, що підтверджується актом прийому-передачі облікових справ від 09.09.2021 року.

В судовому засіданні представник відповідача -1 проти задоволення позову заперечив з мотивів, зазначених у відзиві на позовну заяву.

Відповідач -2 надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв'язку з тим, що враховуючи п. 26 Порядку № 1081 у зв'язку з призначенням на нову посаду у військову прокуратуру Західного регіону України (переміщення по військовій службі пов'язане з переїздом до іншого гарнізону ) позивач підлягав зарахуванню на облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов при військовій прокуратурі Західного регіону України (м. Львів) із збереженням попереднього часу перебування на обліку.

В судовому засіданні представник відповідача - 2 проти задоволення позову заперечив з мотивів, зазначених у відзиві на позовну заяву.

Представник третьої особи надав суду пояснення, в яких зазначив, що Квартирно-експлуатаційний відділ м. Мукачево не володіє повноваженнями щодо перегляду, скасування чи контролю за прийнятими рішеннями житлових комісій військових частин. Всю повноту відповідальності за прийняті рішення несе виключно житлова комісія військової частини, в якій проходить (проходив) службу конкретний військовослужбовець. Також зазначив, що згідно інформації наданої Житловою групою КЕВ м. Мукачево позивач на квартирному обліку осіб, які потребують покращення житлових умов в Закарпатському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки не перебуває.

В судовому засіданні представник третьої особи заперечила проти задоволення позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить наступних висновків.

Судом встановлено, що відповідно до витягу з протоколу № 43 засідання житлової комісії Факультету військової підготовки КПНУ ім. І. Огієнка від 27 травня 2011 року помічника військового прокурора Чернівецького гарнізону Карповича Я.І зараховано на квартирний облік з 27 травня 2011 року.

Відповідно до витягу з протоколу № 6 засідання житлової комісії військової частини НОМЕР_1 від 27 червня 2012 року позивача зараховано на загальну чергу з 27 травня 2011 року та позачергову чергу згідно Закону України «Про прокуратуру» № 1790-ХІІ з 27 червня 2012 року.

Відповідно до витягу із протоколу № 5/2018 засідання житлової комісії Ужгородського зонального відділу Військової служби правопорядку від 24 травня 2018 року позивача зараховано на облік для поліпшення житлових умов на загальну чергу для отримання житла з 27 травня 2021 року та включено його в списки на першочергове отримання жилого приміщення як учасник бойових дій з 22 жовтня 2015 року з складом сім'ї дві особи.

Відповідно до витягу із протоколу № 1/2019 засідання житлової комісії Ужгородського зонального відділу Військової служби правопорядку від 28 січня 2019 року позивача знято з квартирного обліку при Ужгородському зональному відділі Військової служби правопорядку.

Згідно з витягом з протоколу засіданні житлової комісії № 1 військової прокуратури Ужгородського гарнізону від 29 січня 2019 року позивача зараховано до житлової комісії військової прокуратури Ужгородського гарнізону на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання.

Наказом Військової прокуратури Західного регіону України від 14 лютого № 121 к призначено позивача з 17 лютого 2020 року на посаду прокурора відділу нагляду з організації процесуального керівництва підтримання обвинувачення в суді, додержання законів при виконанні судових рішень та координації правоохоронної діяльності управління нагляду за додержанням законів, виконанням судових рішень у кримінальному провадженні та при проведенні оперативно-розшукової діяльності військової прокуратури Західного регіону України, увільнивши його з посади прокурора військової прокуратури Ужгородського гарнізону Західного регіону України.

Відповідно до витягу з наказу Міністра оборони (по особовому складу) від 26 червня 2020 року № 285 звільнено з військової служби у запас за пунктом «г» (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) підполковника юстиції ОСОБА_1 прокурора відділу нагляду процесуального керівництва, підтримання обвинувачення в суді, додержання законів при виконанні судових рішень та координації правоохоронної діяльності управління нагляду за додержанням законів, виконанням судових рішень у кримінальному провадженні та при проведенні оперативно-розшукової діяльності військової прокуратури Західного регіону України.

Наказом Військової прокуратури Західного регіону України від 13 липня 2020 року № 415 к звільнено з посади прокурора відділу нагляду з організації процесуального керівництва, підтримання обвинувачення в суді, додержання законів при виконанні судових рішень та координації правоохоронної діяльності управління нагляду за додержанням законів, виконанням судових рішень у кримінальному провадженні та при проведенні оперативно-розшукової діяльності військової прокуратури Західного регіону України. Вказаним наказом позивача виключено з 14 липня 2020 року із списків особового складу військової прокуратури Західного регіону України, усіх видів забезпечення, у зв'язку із звільненням з військової служби в запас.

Відповідно до протоколу засідання житлової комісії військової прокуратури Ужгородського гарнізону № 3 від 28 грудня 2020 року на підставі вимог наказу Міністерства оборони України № 380 від 31 липня 2018 року та документів облікових справ, знято з квартирного обліку осіб, як потребують поліпшення житлових умов при військовій прокуратурі Ужгородського гарнізону та передано облікову справу до нового місця проходження військової служби майора юстиції ОСОБА_1 , який перебував на квартобліку зі складом сім'ї 2 особи (він, дружина - ОСОБА_2 ) на загальних підставах з 27.05.2011 року та першочергово як учасник бойових дій з 24.05.2018 року.

Пунктом 2 Наказу Військової прокуратури Ужгородського гарнізону від 29 грудня 2020 року № 20 «Про затвердження протоколу №3 від 28.12.2020 року засідання житлової комісії військової прокуратури Ужгородського гарнізону, зарахування військовослужбовців та членів їх сімей, що потребують поліпшення житлових умов, проведення перереєстрації житлових справ, зарахування на облік військовослужбовців та членів їх сімей, що потребують поліпшення житлових умов шляхом надання службового житла(службових жилих приміщень та житлових приміщень у гуртожитку» знято з квартирного обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов при військовій прокуратурі Ужгородського гарнізону майора юстиції ОСОБА_1 зі складом сім'ї 2 особи (він, дружина - ОСОБА_2 ), який перебував на квартирному обліку на загальних підставах з 27.05.2011 року та першочергово як учасник бойових дій з 24.05.2018 року.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ст. 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII, який також встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Згідно з абз. 1 ч. 1 ст. 12 цього Закону держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у порядку і відповідно до вимог, встановлених ЖК Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

На виконання приписів вищевказаної статті постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2006 №1081 затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями (далі - Порядок №1081, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 1 Порядку № 1081 цей Порядок визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського (у тому числі осіб, які проходять військову службу за призовом осіб офіцерського складу),старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв'язку, посади в яких комплектуються військово-службовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей.

Відповідно до п. 22 Порядку № 1081 облік військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов (далі - облік), ведеться у військових частинах та квартирно-експлуатаційних органах.

Згідно з п. 24 Порядку № 1081 військовослужбовці зараховуються на облік згідно з рішенням житлової комісії військової частини, яке затверджується командиром військової частини.

У рішенні зазначаються дата зарахування на облік, склад сім'ї, підстави для зарахування на облік, вид черговості (загальна черга, в першу чергу, поза чергою), а також підстави включення до списків осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житлових приміщень, а в разі відмови в зарахуванні на облік - підстави відмови з посиланням на відповідні норми законодавства.

Відповідно до п. 25 Порядку № 1081 на кожного військовослужбовця, зарахованого на облік, оформляється облікова справа.

Облікова справа зберігається за місцем перебування військовослужбовця на обліку, а після надання йому житла для постійного проживання протягом п'яти років - у виконавчому органі районної, міської, районної у місті ради, що видав ордер, якщо ордер видано квартирно-експлуатаційним органом- в квартирно-експлуатаційному органі. Після закінчення зазначеного строку справа знищується у встановленому порядку.

Відповідно до п. 26 Порядку № 1081 військовослужбовці, які перебувають на обліку, у разі переміщення по військовій службі, пов'язаного з переїздом до іншого гарнізону (в іншу місцевість), зараховуються на облік за новим місцем служби разом з членами їх сімей із збереженням попереднього часу перебування на обліку, а також у списках осіб, що користуються правом першочергового або позачергового одержання житла.

З метою вдосконалення забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями наказом Міністерства оборони України № 380 від 31.07.2018 року затверджено Інструкцію з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями (далі - Інструкція № 380).

Відповідно до п. 1 Розділу І Інструкції № 380 ця Інструкція визначає зміст та методику забезпечення жилими приміщеннями військовослужбовців Збройних Сил України (крім військовослужбовців строкової служби), а також осіб, звільнених в запас або відставку, що залишилися перебувати після звільнення з військової служби на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання (далі - військовослужбовці), та членів їх сімей, у тому числі членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли), зникли безвісти під час проходження військової служби, що перебувають на обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов (далі - члени їх сімей).

Відповідно до п. 1 розділу ІІ Інструкції № 380 для ведення обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення, надання та використання службової жилої площі, обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою житловою площею), ведення оперативного обліку службових житлових приміщень в апараті Міноборони, в Генеральному штабі Збройних Сил України, у інших органах військового управління та військових частинах, вищих військових навчальних закладах і військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти, установах та організаціях Збройних Сил України, а також у військових прокуратурах (далі - військова частина) утворюються житлові комісії (далі - житлова комісія військової частини).

До житлових комісій військових частин також належать житлові комісії квартирно-експлуатаційних органів та військових комісаріатів, які утворюються для ведення у встановленому порядку обліку осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання, або виплати грошової компенсації за належне для отримання жиле приміщення особами з числа звільнених із військової служби в запас або відставку.

Відповідно до п. 7,8 р. ІІ Інструкції № 380 житлова комісія військової частини (об'єднана житлова комісія) має право приймати, серед іншого, рішення про взяття військовослужбовців та членів їх сімей на облік і зняття з обліку військовослужбовців, які потребують поліпшення житлових умов шляхом забезпечення службовими жилими приміщеннями (службовою жилою площею).

Рішення житлової комісії військової частини (об'єднаної житлової комісії) оформлюється протоколом, підписується членами комісії, які були присутні на засіданні житлової комісії, та протягом двадцяти робочих днів затверджується командиром військової частини та оголошується в наказі.

Отже, з процитованих норм вбачається, що військовослужбовець зараховується на квартирний облік на підставі рішення житлової комісії військової частини, за результатом розгляду поданого ним рапорту. Житлова комісія водночас наділена й повноваженнями щодо зняття військовослужбовців з такого обліку.

Як вже встановлено судом, згідно з витягом з протоколу засіданні житлової комісії № 1 військової прокуратури Ужгородського гарнізону від 29 січня 2019 року позивача зараховано до житлової комісії військової прокуратури Ужгородського гарнізону на облік осіб, які потребують поліпшення житлових умов шляхом надання жилих приміщень для постійного проживання.

В подальшому наказом Військової прокуратури Західного регіону України від 14 лютого № 121 к призначено позивача з 17 лютого 2020 року на посаду прокурора відділу нагляду з організації процесуального керівництва підтримання обвинувачення в суді, додержання законів при виконанні судових рішень та координації правоохоронної діяльності управління нагляду за додержанням законів, виконанням судових рішень у кримінальному провадженні та при проведенні оперативно-розшукової діяльності військової прокуратури Західного регіону України, увільнивши його з посади прокурора військової прокуратури Ужгородського гарнізону Західного регіону України.

Зі змісту позовних вимог вбачається, що позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення житлової комісії військової прокуратури Ужгородського гарнізону, оформлене протоколом № 3 від 28 грудня 2020 року в частині зняття позивача зі складом сім'ї дві особи з квартирного обліку.

Відповідно до п. 29 Порядку № 1081 військовослужбовці, які перебувають на обліку при звільненні з військової служби в запас або у відставку за віком, станом здоров'я, а також у зв'язку із скороченням штатів або проведенням інших організаційних заходів, у разі неможливості використання на військовій службі залишаються на обліку у військовій частині до одержання житла з державного житлового фонду, а в разі розформування військової частини - у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки і квартирно-експлуатаційному органі та користуються правом позачергового одержання житла.

Згідно п. 30 Порядку № 1081 військовослужбовці знімаються з обліку у разі: поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; звільнення з військової служби за службовою невідповідністю, у зв'язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; в інших випадках, передбачених законодавством.

Відповідно до п. 21 розділу VI Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.07.2018 №380 (далі - Інструкція №380), зняття військовослужбовців з обліку проводиться у разі: поліпшення житлових умов до встановлених норм забезпечення житловою площею громадян у відповідному населеному пункті; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на квартирний облік, включення до списків осіб, що мають право першочергового та позачергового одержання житлових приміщень, або неправомірних дій посадових (службових) осіб при вирішенні питання про прийняття на квартирний облік; в інших випадках, передбачених законодавством.

Як вбачається, з протоколу засіданні житлової комісії військової прокуратури Ужгородського гарнізону від 28 грудня 2020 року, комісією прийнято рішення зняти позивача з квартирного обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов при військовій прокуратурі та передати облікову справу до нового місця проходження військової служби позивача.

В той же час, як вже зазначалося судом, наказом Військової прокуратури Західного регіону України від 13 липня 2020 року № 415 к позивача звільнено з посади прокурора відділу нагляду з організації процесуального керівництва, підтримання обвинувачення в суді, додержання законів при виконанні судових рішень та координації правоохоронної діяльності управління нагляду за додержанням законів, виконанням судових рішень у кримінальному провадженні та при проведенні оперативно-розшукової діяльності військової прокуратури Західного регіону України.

З огляду на вищенаведене, суд констатує, що рішення про зняття позивача з квартирного обліку та передачу облікової справи до нового місця проходження військової служби прийнято вже після звільнення позивача.

Крім того, судом встановлено, що відповідно до наказу Військової прокуратури Ужгородського гарнізону від 24 березня 2021 року № 8 «Про припинення діяльності житлової комісії військової прокуратури Ужгородського гарнізону та затвердження протоколу № 3 від 14.03.2021 засідання житлової комісії військової прокуратури Ужгородського гарнізону про зняття з квартирного обліку військовослужбовців та членів їх сімей, що потребують поліпшення житлових умов» припинено діяльність житлової комісії військової прокуратури Ужгородського гарнізону.

09 вересня 2021 року облікові справи квартирного обліку військовослужбовців військової прокуратури Ужгородського гарнізону, в тому числі облікова справа ОСОБА_1 були передані представниками Закарпатської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері до Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, згідно акту прийому-передачі облікових справ.

В той же час, як вбачається з вищевказаного акту облікова справа позивача передана без постановлення на облік.

Суд констатує, що відповідно до протоколу засідання житлової комісії військової прокуратури Ужгородського гарнізону від 28 грудня 2020 року підставою для зняття позивача з квартирного обліку було вибуття його до нового місця проходження військової служби. В той же час, як вже зазначалося судом такі рішення про зняття позивача з квартирного обліку та про передачу облікової справи позивача до нового місця проходження військової служби прийнято після його звільнення з посади прокурора та з військової служби.

В той же час, в оскарженому рішенні, яке оформлене протоколом засідання житлової комісії військової прокуратури Ужгородського гарнізону від 28 грудня 2020 року відсутні посилання на будь-які інші обставини, які б у відповідності до положень Порядку №1081 та Інструкції №380, могли б бути підставою для зняття позивача з квартирного обліку.

Враховуючи вищенаведене на переконання суду, відповідач 1 приймаючи рішення про зняття позивача з квартирного обліку та передачу облікової справи до нового місця проходження служби вже після його звільнення з посади та з військової служби порушив його право як військовослужбовця на отримання житла. Внаслідок чого позивач фактично позбавлений можливості реалізувати своє право на житло, що є порушенням житлових прав у розумінні ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якою визначено, що кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції, оскільки як вже зазначалося судом, відповідно акту прийому-передачі облікових справ від 09 вересня 2021 року облікова справа позивача передана без постановлення на облік.

Суд зазначає, що органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

При цьому, відповідно до статті 2 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» ніхто не вправі обмежувати військовослужбовців та членів їх сімей у правах і свободах, визначених законодавством України.

Конституційний Суд України також зазначав, що додержання конституційних принципів соціальної і правової держави, верховенства права (ст. 1, ч. 1 ст. 8 Основного Закону України) обумовлює здійснення законодавчого регулювання суспільних відносин на засадах справедливості та розмірності з урахуванням обов'язку держави забезпечувати гідні умови життя кожному громадянину України (абз. 8 п.п. 2.1 п. 2 мотивувальної частини рішення від 26.12.2011 № 20-рп/2011.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить висновку, що рішення житлової комісії військової прокуратури Ужгородського гарнізону, оформлене протоколом № 3 від 28.12.2020 року, в частині зняття позивача зі складом сім'ї дві особи з квартирного обліку є протиправним та підлягає скасуванню.

Крім того, суд приходить до висновку про наявність підстав для скасування наказу військового прокурора військової прокуратури Ужгородського гарнізону №20 від 29.12.2020 року «Про затвердження протоколу №3 від 28.12.2020 року засідання житлової комісії військової прокуратури Ужгородського гарнізону, зарахування військовослужбовців та членів їх сімей, що потребують поліпшення житлових умов, проведення перереєстрації житлових справ, зарахування на облік військовослужбовців та членів їх сімей, що потребують поліпшення житлових умов шляхом надання службового житла(службових жилих приміщень та житлових приміщень у гуртожитку» в частині зняття ОСОБА_1 зі складом сім'ї дві особи, з квартирного обліку.

Відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.

У відповідності до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідач -1 не довів правомірність рішення про зняття позивача з квартирного обліку, відтак, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги необхідно задовольнити повністю.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, то питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.

Керуючись ст. ст. 5, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Закарпатської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону (Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Бращайків, буд. 2, код ЄДРПОУ 38326057), Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Квартирно-експлуатаційний відділ м. Мукачево (Закарпатська область, м. Мукачево, вул. Берегівська об'їзна, буд. 1А, код ЄДРПОУ 08439994) про визнання незаконним та скасування рішення та наказу - задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення житлової комісії військової прокуратури Ужгородського гарнізону, оформлене протоколом № 3 від 28.12.2020 року, в частині зняття ОСОБА_1 зі складом сім'ї дві особи з квартирного обліку.

3. Визнати протиправним та скасувати наказ військового прокурора військової прокуратури Ужгородського гарнізону №20 від 29.12.2020 року «Про затвердження протоколу №3 від 28.12.2020 року засідання житлової комісії військової прокуратури Ужгородського гарнізону, зарахування військовослужбовців та членів їх сімей, що потребують поліпшення житлових умов, проведення перереєстрації житлових справ, зарахування на облік військовослужбовців та членів їх сімей, що потребують поліпшення житлових умов шляхом надання службового житла(службових жилих приміщень та житлових приміщень у гуртожитку» в частині зняття ОСОБА_1 зі складом сім'ї дві особи, з квартирного обліку.

4. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

СуддяН.Д. Маєцька