20 липня 2023 року м. Ужгород№ 260/5266/22
Закарпатський окружний адміністративний суд в особі головуючого судді Дору Ю.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області у якому просить: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , скасувати рішення № 072350003404 від 14.05.2020 року «Про відмову у призначенні пенсії по віку відповідно до п. і ст. 26 Закону- України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу роботи; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати ОСОБА_1 до загального трудового стажу наступні періоди його роботи: з 10.08.1978 року по 06.04.1999 року в ЗАТ «Тересвянський ДОК»; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з урахуванням періодів його роботи: з 10.08.1978 року по 06.04-1999 року в ЗАТ «Тересвянський ДОК» починаючи з часу набуття ним права на пенсію.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 12.05.2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою про призначення пенсії згідно ст. 26 Закону Украіни «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідачем за наслідками розгляду заяви, винесено Рішення про відмову у призначенні пенсії № 072350003404 від 14.05.2020 року, яким відмовлено в призначенні позивачу пенсії по віку із-за відсутності необхідного 27-річного стажу роботи, а саме: період з 10.08.1978 року по 06.04-1999 року в ЗАТ «Тересвянський ДОК» не зараховано до стажу роботи, оскільки підтвердити період роботи в «Тересвянському ДОКу» первинними документами неможливо. Зазначає, що основною підставою для відмови у призначенні пенсії позивава Головне управління ПФУ в Закарпатській області вважає те, що період його роботи у ЗАТ «Тересвянський ДОК», який зазначений у трудовій книжці, підтвердити первинними документами неможливо. Вважає, що такий довід відповідача ніяк не спростовують ні факту роботи ні записи, внесені до трудової книжки ОСОБА_1 , у зв язку з чим вважає дії Головного управління ПФУ в Закарпатській області щодо відмови у призначенні йому пенсії протиправними, а прийняте рішення таке, що підлягає скасуванню.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 15.12.2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 січня 2023 року адміністративний позов залишено без розгляду.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.05.2023 року ухвалу Закарпатського окружного адміністративного суду від 19 січня 2023 року скасовано, а справу №260/5266/22 направлено до Закарпатського окружного адміністративного суду для продовження розгляду.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 02 червня 2023 року постановлено про прийняття справи до розгляду.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому в задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що 12.05.2020 року ОСОБА_1 подав заяву про призначення пенсії за віком відповідно до Закону. На дату звернення, за призначенням пенсії, страховий стаж склав 8 років 4 місяців 5 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону. 14.05.2020 року Головним управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області було прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії № 072350003404. Вказує, що в матеріалах пенсійної справи наявна архівна довідка №277 від 23.03.2020 року, видана Архівним відділом Тячівської районної Державної адміністрації Закарпатської області, про те, що документи ВАТ «Тересвянський Док» поступили на зберігання до архівного відділу у незадовільному стані, причиною є розмиті записи та аркуші у справах трухляві, уражені грибком, у зв'язку з затопленням водою документів під час паводків. Накази з кадрових питань за всі роки майже відсутні. Відтак підтвердити повний стаж роботи немає можливості. Підтвердити записи про прийняття на роботу 10.08.1978 року та про звільнення з роботи 06.04.1999 року, наявні в трудовій книжці НОМЕР_1 не має можливості у зв'язку з тим, що накази з кадрових питань за вказаний період та книги нарахування заробітної плати робітникам збірного цеху за 1978-1980, 1983-1986,1988-1990,1992-1999 роки на зберігання не поступили. За інформацією архівної довідки за 1981,1982,1987,1991 роки є книги №1 або № нарахування заробітної плати робітникам збірного цеху, проте відомості щодо нарахування Вам заробітної плати відсутні. Отже, підтвердити період роботи позивача в «Тересвянському ДОК» первинними документами неможливо. З огляду на встановлені вище обставини вважає, що Головне управління діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, законами і підзаконними нормативно-правовими актами.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 05 липня 2023 року постановлено про витребування доказів.
На виконання ухвали Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області подало до суду відповідні докази 14 та 17 липня 2023 року.
Відповідно до положень ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.262 КАС України.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Судом встановлено, що 12.05.2020 року ОСОБА_1 подав заяву про призначення пенсії за віком відповідно до ст. 26 Закону України « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». До заяви ОСОБА_1 надав Головному управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, зокрема, дві трудові книжки.
14.05.2020 року Головним управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області було прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії № 072350003404, у якому зазначено, що відповідно до статті 26 Закону, право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу у період з 01.01.2020 року по 31.12.2020 року - не менше 27 років ; за поданими документами для призначення пенсії страховий стаж ОСОБА_1 становить 8 років 4 місяці 5 днів.
На письмове звернення (скаргу) позивача від 13.10.2022 року, відповідачем позивачу було направлено лист № 4166-4214/П-02/8-0700/22 від 11.11.2022р. та засвідчену копію рішення про відмову в призначенні пенсії, архівної довідки.
Судом встановлено, що у Рішенні № 072350003404 від 14.05.2020 року, відмовлено в призначенні позивачу пенсії по віку із-за відсутності необхідного 27-річного стажу роботи. Так, відповідно до оспорюваного рішення і листа від 11.11.2022 року позивачу не враховано період з 10.08.1978 року по 06.04-1999 року в ЗАТ «Тересвянський ДОК» до стажу роботи, оскільки підтвердити період роботи в «Тересвянському ДОКу» первинними документами неможливо. Відповідач заначає, що період роботи у ЗАТ «Тересвянський ДОК», який зазначений у трудовій книжці, підтвердити первинними документами неможливо.
Тобто, основною підставою для не врахування до стажу роботи з 10.08.1978 року по 06.04.1999 року в ЗАТ «Тересвянський ДОК» Пенсійний фонд вказує на не можливістю підтвердити період роботи позивача.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел передбачено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. №1058-IV (далі - Закон України №1058-IV).
За приписами статті 8 Закону N 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до абзацу першого ч. 2 ст. 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальним органом Пенсійного фонду відповідно вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за період до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим законом.
Частиною четвертою цієї ж статті передбачено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності зазначеним Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Частиною третьою статті 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено право відповідача на проведення перевірки. У відповідності до пункту 4.2. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління ПФУ від 07.07.2014 №13-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі. Крім того, відповідно до пункту 3.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», орган, що призначає пенсію, повинен надавати допомогу непрацюючим особам щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії. Наявність сумнівів у відповідача відповідно до зазначеного законодавства, може бути підставою для перевірки, в ході якої має бути встановлено обставини, які перешкоджають зарахуванню періоду роботи до стажу, однак не можуть нівелювати відомості трудової книжки та позбавляти особу права на належне пенсійне забезпечення з урахуванням набутого нею трудового стажу.
Вищевказане узгоджується з позицією, викладеною у постанові Верховного Суду від 06.03.2018, справа №127/9055/17.
Частиною 1 статті 56 Закону № 1788-ХІІ до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.
Статтею 62 Закону № 1788-ХІІ встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Трудова книжка є основним документом про трудову діяльність робітників і службовців. Трудові книжки ведуться на всіх робітників і службовців державних, кооперативних і громадських підприємств, установ і організацій, які працювали понад 5 днів, у тому числі на сезонних і тимчасових працівників, а також на позаштатних працівників за умови, якщо вони підлягають державному соціальному страхуванню.
Згідно пункту 2.2 Інструкції № 162 до трудової книжки вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім'я та по-батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв'язку з цим винагороди. Пунктом 2.4 Інструкції визначено, що усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 затверджено "Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній". Пунктом 3 даного Порядку, визначено, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Порядок ведення трудових книжок, у період з 01.06.1977 р. по 15.01.2002 р. був урегульований Інструкцією про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженою постановою Держкомпраці СРСР від 20.06.1974 року № 162 (далі - Інструкція № 162), та Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 року № 58 (далі - Інструкція 58), що були чинними на час виникнення спірних правовідносин.
Згідно з п. 2.3 Інструкції № 162, всі записи в трудовій книжці про прийом на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагородження та заохочення вносяться адміністрацією підприємства після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого терміну, а при звільненні - в день звільнення мають точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Аналогічна норма міститься також в пункті 2.4 Інструкції № 58, відповідно до якої усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08,1993 № 637 затверджено "Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній". Пунктом 3 даного Порядку, визначено, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стаж/ приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Пунктом 18 зазначеного Порядку (637-93-п) передбачено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установі, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.
Судом встановлено, що у трудовій книжці ОСОБА_1 НОМЕР_2 , що подана ним до суду, містяться записи не у відповідній послідовності, так, записи містять таку нумерацію: 1,2,4,3,4. У записі 4 від 06.04.1999 року про звільнення ОСОБА_1 з посади столяра зборочного цеха відсутній підпис та ім'я особи, що його звільнила та печатка установи, з якої позивача звільнено, що викликало у суду сумнів щодо достовірності такого запису.
На виконання ухвали Закарпатського окружного адміністративного суду від 05.07.2023 року, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області надало копії документів, на основі яких було прийнято рішення № 072350003404 від 14.05.2020 року про відмову у призначенні пенсії по віку позивача.
Так, відповідно до матеріалів справи, що були надані відповідачем до суду, судом встановлено, що ОСОБА_1 у додатках до заяви по призначення пенсії від 12.05.2020 року надав для Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області дві трудові книжки - НОМЕР_2 та НОМЕР_3 , які містять суперечливі записи.
Так, відповідно до трудової книжки НОМЕР_3 у спірний період, що позивач просить зарахувати, ОСОБА_1 перебував у трудових відносинах з іншими роботодавцями, про що містяться у спірний період 10.08.1978 року по 06.04.1999 року відповідні записи з першого по дванадцятий запис.
Окрім того, судом встановлено відповідно до розрахунку призначення пенсії, що надало Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (а.с.110-111) зокрема у спірний період - 11.11.1979-18.07.1996 рр. позивачу було зараховано страховий стаж для призначення пенсії - військова служба - 2 роки 1 день та 3 роки 8 місяці 16 днів.
Вищенаведене слугує підставою для висновку, що позивач у спірний період щодо роботи у ЗАТ «Тересвянський ДОК» з 10.08.1978 року по 06.04.1999 року перебував офіційних трудових відносинах на інших роботах, що підтверджується матеріалами справи, в тому числі трудовою книжкою НОМЕР_3 з належними записами.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною першою статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, встановлені обставини у справі, оцінивши належність, допустимість, достовірність доказів, суд дійшов висновку про те, що відповідачем було здійснено всі залежні від нього дії, враховані всі подані позивачем документи та винесено правомірне рішення № 072350003404 від 14.05.2020 року Про відмову у призначенні пенсії. За таких обставин, в задоволенні позову слід відмовити.
Відповідно до встановлених статтею 139 КАС України правил розподілу судових витрат понесені позивачем витрати на сплату судового збору покладаються судом на нього.
Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_4 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4, м. Ужгород, Закарпатська область, 88008, код ЄДРПОУ - 204530635) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяЮ.Ю.Дору