21 липня 2023 року м. Житомир справа № 240/20015/23
категорія 105000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області до Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) В особі: Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально про визнання дій протиправними, скасування постанови,
встановив:
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області звернулося до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) про визнання протиправною та скасування постанови від 27 червня 2023 року у ВП №70333237 про накладення штрафу.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що постанова про накладення штрафу є протиправною, оскільки Головним управлінням виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 09.06.2021 по справі №240/18425/21 було здійснено відповідно до вимог резолютивної частини, та у зв'язку з виконанням рішення суду було проведено новий перерахунок у розмірі 70 відсотків грошового забезпечення, як того вимагає Закон № 2262.
Ухвалою від 14.07.2023 відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено судове засідання на 21.07.2023.
Відповідач у відзиві на позов просить відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов такого висновку.
Рішенням суду від 02 грудня 2021 року у справі №240/18425/21 позов задоволено. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром, та здійснювати виплату з урахуванням виплачених сум.
Зобов'язано Головне Управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року, з урахуванням складових грошового забезпечення станом на 05.03.2019, зазначених в довідці Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки 07.07.2021 № 4307 за особовою справою № ХЗ75390 без обмеження її максимальним розміром.
Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) Пономарьовою К.В. від 14.11.2022 ВП №70333237 відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №240/18425/21 від 28.04.2022 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром, та здійснювати виплату з урахуванням виплачених сум.
У вказаній постанові позивачу надано строк для добровільного виконання судового рішення протягом 10 робочих днів.
Листом від 09.12.2022 позивач повідомив відповідача, що на виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду у справі №240/18425/21 здійснено перерахунок та нарахування пенсії ще до моменту винесення постанови про відкриття виконавчого провадження.
Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) Пономарьової К.В. від 27.07.2022 ВП №70333237 накладено штраф у розмірі 5100грн. за невиконання без поважних причин боржником рішення суду.
Позивач вважає таку постанову протиправною, оскільки рішення суду у справі №240/18425/21 виконано у повному обсязі.
Надаючи правову оцінку спірному рішенню, суд виходить з наступного.
Правові та організаційні засади щодо примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) врегульовані Законом України "Про виконавче провадження" (далі - Закон №1404-VIII).
Положеннями статті 3 Закону №1404-VIII закріплено, що підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.
Відповідно до частини 6 статті 26 Закону №1404-VIII за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню).
Згідно зі статтею 63 Закону №1404-VIII за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність. Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 75 Закону №1404-VIII у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
З огляду на системний аналіз наведених норм права, правовою підставою для накладення державним виконавцем на боржника штрафу у межах виконавчого провадження є невиконання ним судового рішення у встановлений строк без поважних причин. При цьому, застосування такого заходу реагування є обов'язком державного виконавця і націлено на забезпечення реалізації мети виконавчого провадження, як завершальної стадії судового провадження.
Вирішуючи питання про накладення штрафу, державний виконавець повинен встановити дві обставини: 1) факт виконання чи невиконання рішення; 2) у випадку невиконання рішення встановити причини невиконання. При цьому, лише дійшовши висновку про відсутність поважних причин, державний виконавець вправі накласти штраф на боржника. Встановлення таких обставин здійснюється шляхом виконання державним виконавцем своїх обов'язків та реалізації прав, передбачених ст.18 Закону №1404-VIII, а також дотриманням сторонами виконавчого провадження своїх обов'язків
Зокрема, частиною 1 статті 18 Закону №1404-VIII передбачено, що виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Відповідно до змісту положень частини 3 статті 18 Закону №1404-VIII визначено, що виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право, серед іншого, проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону, а частина 4 наголошує на тому, що вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов'язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом
З огляду на викладене слідує, що постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови, що судове рішення не виконано боржником без поважних причин, коли боржник мав реальну можливість виконати таке судове рішення, проте не зробив цього.
Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально - Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Хмельницький) Пономарьової К.В. від 27.07.2022 ВП70333237 накладено штраф у розмірі 5100грн. за невиконання без поважних причин боржником рішення суду.
Рішенням суду від 02.12.2021 у справі № 240/18425/21 визнано дії Головного управління протиправними та зобов'язано Головне управління здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2018, а також з 01.04.2019 з урахуванням виплачених сум на підставі довідки Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки 07.07.2021 року за пенсійною справою ХЗ 75390 з врахуванням проведених виплат та без обмежень.
Виконавче провадження № 70333237 відкрито за зобов'язанням про нарахування та виплату Позивачу пенсії у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення Стягувачу починаючи з 01.01.2018.
Рішення у справі № 240/18425/21 набрало законної сили 22 лютого 2022 року.
На виконання вищевказаного Рішення суду у вказаній резолютивній частині Головним управлінням було здійснено перерахунок пенсії стягувача з 01.01.2018 виходячи із 90 % розміру грошового забезпечення визначеного станом на 01.01.2018 без обмеженням максимальним розміром.
Іншою резолютивною частиною рішення суду зобов'язано Головне управління провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року, з урахуванням складових грошового забезпечення станом на 05.03.2019, зазначених в довідці Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки 07.07.2021 № 4307 за особовою справою № ХЗ75390 без обмеження її максимальним розміром.
На виконання рішення суду у зазначеній резолютивній частині Головним управлінням проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019, з урахуванням складових грошового забезпечення станом на 05.03.2019, зазначених в довідці Житомирського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки 07.07.2021 № 4307 за особовою справою № ХЗ75390 без обмеження її максимальним розміром.
Отже, на виконання вказаного рішення суду Головним управлінням були проведені відповідні перерахунки пенсії Стягувача згідно норм чинного законодавства.
Суд погоджується з доводами позивача, з огляду на таке.
В результаті перерахунків, що були здійснені на виконання Рішення суду, розмір пенсії Стягувача становить:
-з 01.01.2018 - 14553,00 грн.;
-з 01.03.2019 - 14553,00 грн.;
-з 01.04.2019 - 26531,35 грн.
Так, з вищевказаних перерахунків пенсія з 01.04.2019 нарахована та виплачувалась в розмірі 26531,35 грн., обчисленому на виконання другої резолютивної частини рішення суду, що є більшим від розміру пенсії обчисленому з 01.01.2018 року в розмірі 90% грошового забезпечення визначеного станом на 01.01.2018 в сумі 14553,00 гривень, обчисленому на виконання першої резолютивної частини суду.
28.11.2022 до Головного управління надійшла постанова державного виконавця про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №240/18425/21, яка була винесена 14.11.2022 року.
Розглянувши зазначену постанову Головне управління листом від 09.12.2022 року за вх. № 0600-0307-8/105944 повідомило орган ДВС про фактичне повне виконання рішення суду ще до моменту винесення постанови про відкриття виконавчого провадження .
Отже, на виконання вищевказаних рішень Головним управлінням були проведено відповідні перерахунки пенсії ОСОБА_1 згідно норм чинного законодавства.
Таким чином Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області рішення суду у справі № 240/18425/21 виконано в межах, покладених зобов'язань.
Підсумовуючи все вищезазначене, Головним управлінням виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду по справі №240/18425/21 було здійснено відповідно до вимог резолютивної частини, як того вимагає Закон № 2262.
У зв"язку з цим, Головне управління листом від 09.12.2022 за вх. № 0600-0307-8/105944 надано інформацію до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький), про фактичне повне виконання рішення суду до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження
З метою отримання додаткового фінансування, інформацію про виконання зазначеного Рішення суду та про суму нарахованих, але невиплачених за судовим рішенням у справі №240/18425/21 коштів надано Пенсійному фонду України, як до розпорядника бюджетних коштів вищого рівня, шляхом включення до реєстру судових рішень, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України підсистеми "Реєстр судових рішень" ІКІС ПФУ.
Суми пенсії, донараховані на виконання судових рішень, що виплачуються за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету, обліковуються в автоматизованих системах обробки пенсійної документації (електронних пенсійних справах) та на їх підставі - в автоматизованій базі даних у підсистемі "Реєстр судових рішень" Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України.
Фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачено у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 "Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсії, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду" (далі - програма 2506080).
Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат по зазначеній бюджетній програмі, є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня
З 1 квітня 2021 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 16 грудня 2020 року № 1279 "Деякі питання організації виплати пенсій та грошової допомоги" (далі - Постанова), якою вносяться зміни до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженому постановою
Пунктом 3 Постанови закріплено, що Пенсійному фонду України до 1 квітня 2021 року провести підготовчі технічні заходи для забезпечення переходу до централізованого фінансування виплати пенсій.
Постановою також внесено зміни до підпункту 4 пункту 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 року № 280, відповідно до якого Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань забезпечує своєчасне та у повному обсязі фінансування виплати пенсій.
Отже, з 1 квітня 2021 року функції з фінансування виплати пенсій покладені на Пенсійний фонд України, а не на його територіальні органи. Тому, відсутність у Головного управління повноважень щодо виплати пенсії (виплати заборгованості на виконання судового рішення) унеможливлює визнання протиправним дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання даного рішення суду.
Згідно ч.1 ст. 8 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Частинами першою, другою статті 23 Бюджетного кодексу України передбачено, що будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.
Отже, фінансування та виплата пенсій здійснюється за рахунок коштів Фонду виділених з Держаного бюджету України та за наявності відповідного бюджетного призначення.
Суд зазначає, що невиконання судового рішення ГУ ПФУ у Житомирській області в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Накладення штрафу у такому випадку жодним чином не захищає право особи на отримання бюджетних коштів.
Враховуючи вищевказане, Головним управлінням проведено комплекс заходів для повного та неухильного виконання судового рішення у справі №240/18425/21 від 02.12.2021. Виплата заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування пенсійних виплат за судовим рішенням, буде проведена за умови надходження відповідного бюджетного фінансування до Пенсійного фонду України.
Відповідно до положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами ч.1,2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Доказів, які б спростували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Враховуючи викладене, з огляду на встановлену судом відсутність підстав для накладення на позивача штрафу за невиконання судового рішення у справі №240/18425/21, суд дійшов висновку, що спірна постанова про накладення штрафу є протиправною та підлягає скасуванню.
Керуючись статтями 2, 77, 90, 139, 242-246, 250, 272, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
вирішив:
Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) до Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) (вул.Володимирська, 91, Хмельницький, Хмельницька область, 29000, код ЄДРПОУ 43316784) в особі Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) (площа Соборна, буд.1, м. Житомир, 10014, код ЄДРПОУ 43316784) про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Житомирській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 27 червня 2023 року ВП №70333237 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 272 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня проголошення рішення за правилами, встановленими статтями 287, 296-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Г.В. Чернова