20 липня 2023 року м. Житомир справа № 240/15992/23
категорія 106030000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Шимоновича Р.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся позивач із позовом, у якому просить:
- визнати протиправною відмову Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України у зарахуванні йому пільгової вислуги років підполковнику поліції, начальнику Житомирського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції;
- визнати протиправною відмову Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України у додатковому зарахуванні йому до вислуги років при призначенні пенсії підполковнику поліції, начальнику Житомирського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, часу його навчання у вищому навчальному закладі;
- зобов'язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати йому підполковнику поліції, начальнику Житомирського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п. З постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» та підпункту 4.1.6 пункту 4.1 розділу 4 Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально- побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 16.12.1993 року №3720-ХІІ, до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 21.09.2004 до 04.10.2004, з 08.04.2005 до 07.10.2014 та з 18.10.2014 по 28.11.2014 у загальній кількості 04 роки 11 місяців 28 днів;
- зобов'язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції здійснити йому перерахунок підполковнику поліції, начальнику Житомирського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, відповідно до ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 21.09.2004 до 04.10.2004, з 08.04.2005 до 07.10.2014 та з 18.10.2014 по 28.11.2014 загальною кількістю 04 роки 11 місяців 28 днів та встановити надбавку за стаж служби з урахуванням періоду пільгової вислуги років;
- зобов'язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити йому перерахунок та зарахувати підполковнику поліції, начальнику Житомирського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, відповідно до частини 2 статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, час його навчання у вищому навчальному закладі з 01.09.2000 по 31.01.2004 із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби у загальній кількості 01 рік 08 місяців 00 днів.
В обгрунтування позовних вимог зазначив, що бездіяльність відповідача щодо відмови йому у зарахуванні пільгової вислуги років до календарної вислуги років та до стажу служби в поліції і зарахування до календарної вислуги років для призначення пенсії часу навчання у вищому навчальному закладі позивача є протиправною та такою, що суперечить вимогам чинного законодавства та порушує його права.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 16.06.2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Зауважив, що зарахування пільгової вислуги років до календарної вислуги років та часу навчання у цивільних закладах вищої освіти, можливо лише за умови надбання такою особою певної кількості календарних років для призначення пенсії, що визначені ст. 12 Закону № 2262-ХП, яка станом на день звільнення позивача зі служби в поліції становить 18 років 06 місяців 11 днів.
Крім того, звернув увагу на те, що статтею 78 Закону № 580-УШ встановлено вичерпний перелік видів та категорії служб, які включаються до стажу служби в поліції і пільгова вислуга років та час навчання у цивільних закладах вищої освіти в цьому переліку відсутні, законних та правових підстав для їх включення до стажу служби в поліції Позивачу у ДВБ НПУ не має через обов'язок діяти виключно на підставі та у спосіб, визначених законодавством України.
Водночас, наголосив, що станом на 31.03.2023 позивач має календарну вислугу - 18 календарних років 06 місяців 11 днів, у той час як для призначення пенсії відповідно до вказаної норми Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» , позивач повинен мати на день звільнення (станом на 31.03.2023) вислугу 25 календарних років і більше.
На підставі викладеного, вважає, що відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, що визначенні статтею 19 Конституції, законами та нормативно-правовими актами України, не спричинивши при цьому порушення прав позивача та норм чинного законодавства України.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач відповідно до наказу Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України від 31.03.2023 №128 о/с звільнений зі служби в поліції із 31.03.2023 відповідно до пункту 2 (за станом здоров'я (через хворобу) частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію». На час звільнення мав спеціальне звання «підполковник поліції» та перебував на посаді начальника Житомирського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України.
Відповідно до вказаного наказу станом на день звільнення становить: стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби - 18 років 06 місяців 11 днів; вислуга років у пільговому обчисленні - 04 роки 11 місяців 28 днів.
21.04.2023 року позивач звернувся до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України (далі - ДВБ НПУ) із зверненням щодо зарахування до календарної вислуги років для призначення пенсії пільгової вислуги років, сформованої за період з 21.09.2004 року по 2015 рік, у загальній кількості 04 роки 11 місяців 28 днів, а також зарахування до календарної вислуги років для призначення пенсії часу навчання у Житомирському державному технологічному університеті за період з 01.09.2000 року до 31.01.2004 року із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
За результатами розгляду звернення, листом від 15.05.2023 № В-54о/п/42- 05ЦА/03-23, позивача повідомлено про те, що вимоги Закону України №2262-ХІІ не дають підстав для зарахування до календарної вислуги років для призначення пенсії пільгової вислуги років та часу навчання у цивільних закладах вищої освіти із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби, до надбання певної кількості календарних років.
Вважаючи бездіяльність відповідача такою, що суперечить вимогам чинного законодавства та такою, що порушує його права, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд керується наступним.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, є Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб №2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі Закон №2262-ХІІ), відповідно до якого держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Щодо зарахування до календарної вислуги років для призначення пенсії часу навчання у цивільних закладах вищої освіти із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби, суд враховує викладене нижче.
Згідно з ч. 2 ст. 17 Закону № 2262-XII до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Тобто визначальною умовою для застосування наведеного законодавчого припису є присвоєння особі офіцерського (спеціального) звання у зв'язку з закінченням відповідного навчального закладу.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 10 травня 2019 року в справі №823/1330/16, від 22 січня 2020 року в справі №200/5111/19-а.
Судом встановлено, що позивач у період часу з 01.09.2000 року навчався у вищому навчальному закладі - Житомирський державний технологічний університет - який закінчив 31.01.2004 року та отримав диплом бакалавра серії НОМЕР_1 та диплом спеціаліста серії НОМЕР_2 . Час навчання підтверджується записами в трудовій книжці та додатку до диплому про вищу освіту серії НОМЕР_2 .
Навчаючись у вищому навчальному закладі, позивач водночас проходив військову кафедру, після закінчення якої наказом МО України від 09.03.2004 №101 йому було присвоєне офіцерське звання «молодший лейтенант» та виданий 19.04.2004 військовий квиток офіцера запасу серії НОМЕР_3 .
Відповідно до записів послужного списку та трудової книжки НОМЕР_4 , службу в органах внутрішніх справ позивач розпочав із 21.09.2004 року відповідно до наказу УМВС України в Житомирській області №149о/с від 24.09.2004 року.
Таким чином, позивач навчався у цивільному вищому навчальному закладі після закінчення якого йому присвоєне офіцерське звання, до вступу на службу до органів внутрішніх справ, що підпадає під дію частини 2 ст. 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що до вислуги років позивача додатково підлягає зарахуванню час його навчання у вищому навчальному закладі з 01.09.2000 року по 31.01.2004 року із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Щодо зарахування до календарної вислуги років для призначення пенсії пільгової вислуги років, сформованої за період з 21.09.2004 року по 2015 рік, у загальній кількості 04 роки 11 місяців 28 днів, суд зазначає наступне.
Відповідач не заперечує, що на час звільнення (31.03.2023) позивач мав стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби 18 років 06 місяців 11 днів та вислугу в пільговому обчисленні 04 роки 11 місяців 28 днів (копія наказу ДВБ НПУ від 31.03.2023 №128 о/с додасться). Проте відповідач заперечує, що пільгова вислуга років може зараховуватися до календарної вислуги років.
Як вбачається із послужного списку, позивач проходив службу:
- з 21.09.2004 по 04.10.2004 - дільничний інспектор міліції Житомирського МВ УМВС України в Житомирській області;
- з 08.04.2005 по 07.06.2006 - оперуповноважений ВКР Житомирського МВ УМВС України в Житомирській області;
- з 07.06.2006 по 20.03.2007 - старший оперуповноважений ВДСБЕЗ при УМВС України в Житомирській області;
- з 20.03.2007 по 03.10.2007 - старший оперуповноважений в особливо важливих справах ВДСБЕЗ при УМВС України в Житомирській області;
- з 03.10.2007 по 17.06.2009 - старший оперуповноважений в особливо важливих справах УДСБЕЗ УМВС України в Житомирській області;
- з 17.06.2009 по 15.03.2010 - оперуповноважений ДСБЕЗ Брусилівського РВ УМВС України в Житомирській області;
-з 15.03.2010 по 09.06.2010 - оперуповноважений УДСБЕЗ УМВС України в Житомирській області;
- з 09.06.2010 по 06.07.2011 - старший оперуповноважений в особливо важливих справах УБОЗ УМВС України в Житомирській області;
- з 06,07.2011 по 07.10.2014 - оперуповноважений в особливо важливих справах УБОЗ УМВС України в Житомирській області;
- з 07.10.2014 по 06.11.2015 - оперуповноважений в особливо важливих справах відділу внутрішньої безпеки в Житомирській області (підпорядкованого Департаменту внутрішньої безпеки МВС України);
- з 06.11.2015 по 03.03.2016 - оперуповноважений в особливо важливих справах управління внутрішньої безпеки в Житомирській області Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України;
- з 03.03.2016 по 19.12.2016 - заступник начальника відділу управління внутрішньої безпеки в Житомирській області Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України;
- з 19.12.2016 по 12.03.2018 - заступник начальника управління внутрішньої безпеки в Житомирській області Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України;
- з 12.03.2018 по 31.03.2023 - начальник Житомирського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України.
Разом з тим, відповідно до довідки Головного управління МВС України у Луганській області від 22.12.2014 №ВДЗ/1449/Л, позивач в період з 24.11.2014 по 23.12.2014 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Луганської області. Рішенням комісії МВС від 11.06.2015 №10/І/УІ/7 позивач набув статусу учасника бойових дій та 15.07.2015 йому видане посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_5 .
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Відповідно до ст. 1 цього Закону особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції. Державної кримінально- виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Згідно з п. «а» ст. 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям: надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б» - «д» ст. 1 - 2 цього Закону (крім осіб, зазначених у ч. З ст. 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби:
- до 30 вересня 2011 року і на день звільнення мають вислугу 20 років і більше;
- з 1 жовтня 2011 року до 30 вересня 2012 року і на день звільнення мають вислугу 20 календарних років та 6 місяців і більше;
- з 1 жовтня 2012 року до 30 вересня 2013 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік і більше;
- з 1 жовтня 2013 року до 30 вересня 2014 року і на день звільнення мають вислугу 21 календарний рік та 6 місяців і більше;
- з 1 жовтня 2014 року до 30 вересня 2015 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки і більше;
- з 1 жовтня 2015 року до 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше;
- з 1 жовтня 2016 року до 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше;
- з 1 жовтня 2017 року до 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше;
- з 1 жовтня 2018 року до 30 вересня 2019 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки і більше;
- з 1 жовтня 2019 року до 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки 6 місяців і більше;
- з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у ч. 2 ст. 17 цього Закону.
Тобто, Законом № 2262-ХІІ чітко визначено умови призначення пенсії за вислугою років (ст. 12) та види служби і періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії.
Частиною 2 ст. 17 Закону України № 2262-ХІІ визначено, що до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів І підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально- виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від Форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ. Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально- виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Як вже зазначалося, до вислуги років позивача додатково підлягає зарахуванню час його навчання у вищому навчальному закладі з 01.09.2000 року по 31.01.2004 року із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби. Тобто, час його навчання складає 03 роки 04 місяці і відповідно, до вислуги років повинно зарахуватися 01 рік 08 місяців 00 днів.
Відповідного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 19.11.2019 року по справі №520/903/19.
Стаття 17-1 Закону № 2262-ХІІ передбачає, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України визначено такий порядок у постанові від 17 липня 1992 року № 393 (далі - Постанова № 393).
Абзацом 3 п. 1 Постанови № 393 встановлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ до вислуги років зараховуються служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Підпункт «в» п. З Постанови № 393 передбачає, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, крім іншого, один місяць служби за півтора місяці: у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ. Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 листопада 2004 року № 1525 «Про доповнення пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Постанова № 1525) пп. «в» п. З Постанови № 393 доповнено абзацом такого змісту: «час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ на посадах дільничних, старших дільничних інспекторів міліції та працівників підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції (крім центрального апарату МВС)».
На виконання вимог Постанови № 1525 МВС України наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 липня 2006 року № 705 затверджено Перелік посад осіб начальницького складу органів внутрішніх справ на посадах дільничних, старших дільничних інспекторів міліції та працівників підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції (крім центрального апарату МВС), час проходження служби яких зараховується до вислуги років для призначення пенсій на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця (далі - Наказ № 705).
Відповідно до п.2 Переліку, затвердженого Наказом № 705 до посад працівників за яким зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця належить, зокрема, посада «дільничний інспектор міліції».
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року N 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам. мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" (зі змінами) наказом МВС України від 29.05.2008 №250 затверджено Перелік посад дільничних, старших дільничних інспекторів міліції та працівників підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції (крім центрального апарату Міністерства внутрішніх справ), час проходження служби на яких зараховується до вислуги років для призначення пенсій на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця, що додається. Відповідно до п,2 цього Переліку до посад працівників за яким зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця належить, зокрема, посада «дільничний інспектор міліції».
Матеріалами справи підтверджено, що позивач перебував з 21.09.2004 року по 04.10.2004 року на посаді дільничного інспектора міліції Житомирського МВ УМВС України в Житомирській області.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2001 року № 1497 «Про доповнення до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Постанова № 1497) пп. «в» п. З Постанови № 393 доповнено абзацом такого змісту: «час проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах карного розшуку за переліком посад і на умовами, що визначаються Міністром внутрішніх справ».
На виконання вимог Постанови № 1497 МВС України наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29 липня 2008 року № 361 затверджено Перелік посад працівників карного розшуку органів внутрішніх справ, за яким зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця (далі - Наказ № 361).
Відповідно до п.2 Наказу № 361 вислуга років для призначення пенсій на пільгових умовах зараховується працівникам, зазначеним у пЛ цього наказу, які перебували на службі після набрання чинності Постановою № 1497, при цьому таким працівникам на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах.
Відповідно до п.З Переліку, затвердженого Наказом № 361, до посад працівників карного розшуку органів внутрішніх справ, за яким зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця належить, зокрема, посада «оперу повноваженню).
Встановлено, що позивач у період з 08.04.2005 року по 07.06.2006 року перебував на посаді оперуповноваженого ВКР Житомирського МВ У МВС України в Житомирській області.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2005 року № 497 «Про доповнення пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Постанова № 497) пп. «в» п. З Постанови № 393 доповнено абзацом такого змісту: «час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах боротьби з економічною злочинністю, за переліком посад і на умовах, що визначаються Міністерством внутрішніх справ».
На виконання вимог Постанови № 497, а також з метою посилення соціального захисту працівників Державної служби боротьби з економічною злочинністю МВС України наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20 липня 2006 року № 722 затверджено перелік посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця (далі - Наказ № 722).
Пунктом 2 наказу № 722 установлено, що вислуга років для призначення пенсій на пільгових умовах зараховується особам, зазначеним у пункті 1 цього наказу, які перебували на службі після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2005 року № 497, при цьому таким особам на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах.
Відповідно до Переліку, затвердженого Наказом № 722, до посад начальницького складу підрозділів боротьби з економічною злочинністю органів внутрішніх справ, за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, віднесено посади, зокрема, оперуповноваженого, старшого оперуповноваженого, старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах, начальника відділення, заступника начальника управління.
Судом з'ясовано, що позивач у період з 07.06.2006 року по 20.03.2007 року перебував на посаді старшого оперуповноваженого ВДСБЕЗ при УМВС України в Житомирській області; з 20.03.2007 року по 03.10.2007 року на посаді старший оперуповноважений в особливо важливих справах ВДСБЕЗ при УМВС МВС України в Житомирській області; з 03.10.2007 року по 17.06.2009 року на посаді старший оперуповноважений в особливо важливих справах УДСБЕЗ У МВС України в Житомирській області; з 17.06.2009 року по 15.03.2010 року на посаді оперуповноважений ДСБЕЗ Брусилівського РВ У МВС України в Житомирській області; з 15.03.2010 року по 09.06.2010 року на посаді оперуповноважений УДСБЕЗ У МВС України в Житомирській області.
Постановою Верховної Ради України від 16.12.1993 року №3720-ХІІ затверджено Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально-побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України. Підпунктом 4.1.6 пункту 4.1 розділу 4 Положення визначено, що стаж роботи працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби у вищезазначених підрозділах згідно з переліком посад, визначених Міністром внутрішніх справ України.
Згідно з п. 1 наказу Міністерства внутрішніх справи України від 14 листопада 2007 року № 431 «Про затвердження Переліку посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби» затверджено Перелік посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби.
Відповідно до зазначеного переліку до посад працівників спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю органів внутрішніх справ, стаж роботи яких обчислюється з розрахунку 1,5 року за кожен рік служби віднесено по управлінню по боротьбі з організованою злочинністю управлінь МВС в областях посади, зокрема: оперуповноваженого в особливо важливих справах, старшого оперуповноваженого в особливо важливих справах.
Як зазначено вище, позивач у період з 09.06.2010 року по 06.07.2011 року перебував на посаді старший оперуповноважений в особливо важливих справах УБОЗ У МВС України в Житомирській області; з 06.07.2011 року по 07.10.2014 року на посаді оперуповноважений в особливо важливих справах УБОЗ УМВС України в Житомирській області.
Отже, у період з 21.09.2004 року до 04.10.2004 року та з 08.04.2005 року до 07.10.2014 року позивач перебував на посаді дільничного інспектора міліції Житомирського МВ УМВС України в Житомирській області та різних посадах оперуповноваженого Житомирського МВ, Брусилівського РВ УМВС України в Житомирській області, ВДСБЕЗ при УМВС України в Житомирській області, УДСБЕЗ УМВС України в Житомирській області, УБОЗ УМВС України в Житомирській області. Зазначені періоди проходження позивачем служби на відповідних посадах зараховуються на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця, шо підтверджується відповідними записами у послужному списку позивача.
Окрім того, період з 18.10.2014 року по 28.11.2014 року рахувався позивачу як особі, яка безпосередньо брала участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Луганської області, на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за два місяці.
Всього вислуга років у пільговому обчисленні (без врахування календарної вислуги) склала 04 роки 11 місяців 28 днів.
Відповідачем не заперечується наявність у позивача вислуги років у пільговому обчисленні 04 роки 11 місяців 28 днів, що педтверджується наказом Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України від 31.03.2023 №128 о/с та листом Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України від 15.03.2023 № В-54о/п/42- 05ЦА/03-23, послужному списку позивача.
Наведене вище свідчить на користь висновку, що ст. 17 Закону України № 2262-ХІІ визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а ст. 17-1 Закону України № 2262-ХІІ встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.
Отже, Законом України № 2262-ХІІ передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.
Постановою № 393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років, зокрема, поліцейським. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.
Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон України № 2262-ХІІ. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема. Постановою № 393.
Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов'язується не з категорією працівників, що реалізують право на пенсію, а з спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку. Така можливість передбачена Постановою № 393.
Проаналізувавши вищевикладене слід дійти висновку про те, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження служби для зарахування його до стажу роботи еквівалентно, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.
Висновок про застосування Постанови № 393 при обчисленні пільгового стажу для призначення пенсії за вислугою років поліцейським викладений у постановах Верховного Суду від 03 березня 2021 року у справі № 805/3923/18-а та від 14 квітня 2021 року у справі № 480/4241/18.
Згідно з ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки. До стажу служби в поліції зараховуються, зокрема: служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду. Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення. Порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Враховуючи, що стаж служби позивача у період з 21.09.2004 року до 04.10.2004 року, з 08.04.2005 року до 07.10.2014 року, з 18.10.2014 року по 28.11.2014 року загальною кількістю 04 роки 11 місяців 28 днів підлягає зарахуванню до вислуги років відповідно до п. 3 Порядку № 393, то, відповідно, зазначений стаж, з урахуванням вимог ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію», має бути зарахований до стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки та для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 11.02.2022 року по справі №320/12883/20.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підсумовуючи вищенаведене в сукупності, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Підстави для застосування положень статті 139 КАС України відсутні.
На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_6 ) до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України (вул. Богомольця, 10, м. Київ, 01601, ЄДРПОУ: 40116086) про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною відмову Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України у зарахуванні пільгової вислуги років підполковнику поліції, начальнику Житомирського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України Величку Михайлу Володимировичу до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції, а також у додатковому зарахуванні до вислуги років при призначенні пенсії часу його навчання у вищому навчальному закладі.
Зобов'язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 підполковнику поліції, начальнику Житомирського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України, відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п. З постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» та підпункту 4.1.6 пункту 4.1 розділу 4 Положення про порядок комплектування, матеріально-технічного, військового, фінансового та соціально- побутового забезпечення спеціальних підрозділів по боротьбі з організованою злочинністю Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 16.12.1993 року №3720-ХІІ, до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 21.09.2004 року до 04.10.2004 року, з 08.04.2005 року до 07.10.2014 року та з 18.10.2014 року по 28.11.2014 року у загальній кількості 04 роки 11 місяців 28 днів.
Зобов'язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції здійснити підполковнику поліції, начальнику Житомирського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України Величку Михайлу Володимировичу, відповідно до ст. 78 Закону України «Про Національну поліцію» перерахунок стажу служби в поліції, який дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років та надання додаткової оплачуваної відпустки, із зарахуванням періоду пільгової вислуги років, сформованої за періоди з 21.09.2004 року до 04.10.2004 року, з 08.04.2005 року до 07.10.2014 року та з 18.10.2014 року по 28.11.2014 року загальною кількістю 04 роки 11 місяців 28 днів та встановити надбавку за стаж служби з урахуванням періоду пільгової вислуги років.
Зобов'язати Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України здійснити перерахунок та зарахувати підполковнику поліції, начальнику Житомирського управління Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України Величку Михайлу Володимировичу, відповідно до частини 2 статті 17 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, час його навчання у вищому навчальному закладі з 01.09.2000 року по 31.01.2004 року із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби у загальній кількості 01 рік 08 місяців 00 днів.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 20 липня 2023 року.
Суддя Р.М.Шимонович