Україна
Донецький окружний адміністративний суд
21 липня 2023 року Справа№200/11190/21
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Ушенка С.В., розглянувши у письмовому провадженні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Нікольської селищної ради (ЄДРПОУ 04341614; юридична адреса: 87000, Донецька обл., смт. Нікольське, вул. Свободи, буд. 87) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Нікольської селищної ради про визнання протиправною бездіяльності, яка полягає у неприйнятті рішення щодо розгляду клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,00 гектара, в тому числі 2,00 га пасовища, із земель запасу за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 1421785500:05:000:1530, розташованої на території Нікольської селищної ради Маріупольського району Донецької області, та зобов'язання розглянути клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,00 гектара, в тому числі 2,00 га пасовища, із земель запасу за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 1421785500:05:000:1530, розташованої на території Нікольської селищної ради Маріупольського району Донецької області, із дотриманням порядку, встановленого статтями 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та статтею 118 Земельного кодексу України.
В обґрунтування позову зазначено, що 07 червня 2021 року позивач подав клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 2,0 га, в тому числі 2,00 га пасовища, із земель запасу за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 1421785500:05:000:1530, розташованої на території Нікольської селищної ради Маріупольського району Донецької області. Однак, відповідач листом від 09.07.2021 за вих. №2-20/3091 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою» повідомив, що Нікольська селищна рада працює на розвиток та поповнення бюджету Нікольської громади і витребувана ділянка відноситься до земель запасу сільськогосподарського призначення (пасовища) та є привабливою і планується до включення до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності для продажу прав оренди на них на земельних торгах. Позивачу запропоновано звернутися до Нікольської селищної ради про надання дозволу на розробку землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для сінокосіння та випасання худоби відповідно до ст. 34 ЗК України.
Позивач вважає, що неприйняття відповідачем у законодавчо визначені порядок і спосіб відповідного рішення за результатами розгляду його клопотання, є протиправною бездіяльністю.
26 жовтня 2021 року від представника відповідача до суду надійшов відзив на позов, в якому він просить відмовити у задоволенні позовних вимог, мотивуючи це тим, що чинним земельним законодавством не встановлено обмеження щодо кількості можливих звернень громадян з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, у разі якщо попереднє звернення не було розглянуто. На думку відповідача, оскільки позивач має право повторно звернутися з такою заявою, тому звернення до суду не є єдиним способом захисту позивачем свого законного права. Крім того, селищною радою, з метою збереження матеріальних ресурсів громади наповнення місцевого бюджету, заплановано включити ряд вільних земельних ділянок, у тому числі ділянку витребувану позивачем, до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності для продажу права на них на земельних торгах.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06.09.2021 зазначену позовну заяву залишено без руху і позивачеві встановлено строк для усунення виявлених недоліків позовної заяви.
Ухвалою суду від 04 жовтня 2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2021 року адміністративну справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначене на 13 січня 2022 року.
13.01.2022 підготовче засідання відкладене на 08.02.2022.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 08 лютого 2022 року строк підготовчого провадження продовжено на 30 днів, підготовче засідання відкладене на 10 березня 2022 року.
10.03.2022 підготовче засідання у даній адміністративній справі не відбулось у зв'язку з введенням воєнного стану в Україні, обстрілами міста Слов'янська та веденням активних бойових дій на території Донецької області, з метою недопущення випадків загрози життю, здоров'ю та безпеці учасників справи.
В подальшому підготовче засідання у справі призначене на 11 липня 2023 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11.07.2023 закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті у письмовому провадженні.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов і заперечення на нього, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 , про що свідчить наявна в матеріалах справи копія паспорту громадянина України серії НОМЕР_2 .
Відповідач - Нікольська селищна рада, зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом ЄДРПОУ 04341614; юридична адреса: 87000, Донецька обл., смт. Нікольське, вул. Свободи, буд. 87, у відповідності до приписів ч. 1 ст. 4 КАС України є суб'єктом владних повноважень - органом місцевого самоврядування.
07 червня 2021 року ОСОБА_1 звернулася до Нікольської селищної ради з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність 2,000 га, в тому числі 2,000 га пасовища, із земель запасу за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 1421785500:05:000:1530, яка розташована на території Нікольської селищної Маріупольського району Донецької області для ведення особистого селянського господарства.
Листом від 09.07.2021 № 2-20/3091 відповідач повідомив, що Нікольська селищна рада працює на розвиток та поповнення бюджету Нікольської громади і витребувана ділянка відноситься до земель запасу сільськогосподарського призначення (пасовища) та є привабливою і планується до включення до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності для продажу прав оренди на них на земельних торгах, Позивачу запропоновано звернутися до Нікольської селищної ради про надання дозволу на розробку землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду для сінокосіння та випасання худоби відповідно до ст. 34 ЗК України.
Приймаючи рішення по суті спірних правовідносин, суд виходить з такого.
Земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами (частина перша статті 3 Земельного кодексу України).
Відповідно до статті 25 Закону № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
За приписами пункту 34 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Згідно з пунктами «а» та «б» частини 1 статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до пункту «б» частини першої статті 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі, зокрема, безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Статтею 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
Згідно з пунктом «б» частини першої статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
За приписами частини 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до частини 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим, Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. Забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
З аналізу наведеного вище вбачається, що обов'язковим є прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою вмотивованого рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови. При цьому, відмовляючи у наданні дозволу, відповідний орган повинен навести усі підстави відмови.
Суд ще раз зауважує, що за приписами пункту 34 частини першої статті 26 Закону №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Частинами 1, 2 ст. 59 Закону № 280/97-ВР передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Системний аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову в його наданні повинно оформлятися розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі рішення.
Відтак, рішення, прийняті за результатами розгляду клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, не можуть бути оформлені у вигляді листів-відповідей.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач звернувся до відповідача із відповідним клопотанням 07 червня 2021 року, проте питання про надання дозволу позивачу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність не було розглянуто на пленарному засіданні селищної ради.
09 липня 2021 року Нікольська селищна рада листом за № 2-20/3091 повідомила позивача про те, що його клопотання від 07.06.2021 розглянуто, витребувана ділянка відноситься до земель запасу сільськогосподарського призначення (пасовища) та є привабливою і планується до включення до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності для продажу прав оренди на них на земельних торгах.
Отже, у межах цього адміністративного спору позивач звернувся до відповідача із відповідною заявою, за наслідками розгляду якої відповідач мав би прийняти відповідне управлінське рішення, в той час як останній протиправно направив позивачу відповідь у формі листа. При цьому, лист не містить в собі вмотивованого рішення про відмову у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення спірної земельної ділянки безоплатно у власність із наведенням підстав такої відмови.
Таким чином, наданий відповідачем лист не може сприйматися судом як належна відмова у наданні такого дозволу, оскільки питання вирішене не у встановлених законом порядку і спосіб.
Суд зазначає, що відсутність належним чином оформленого рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність чи відмову у його наданні, свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити відповідно до вимог закону.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Земельним кодексом України, без дотримання вимог частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, що свідчить про допущення відповідачем як суб'єктом владних повноважень протиправної бездіяльності щодо розгляду поданого позивачем клопотання.
Аналогічний правовий висновок викладений Верховним Судом у постановах від 13 квітня 2022 року у справі № 0640/4468/1827, від 11 серпня 2020 року у справі №0640/3460/18, від 13 квітня 2022 року у справі № 824/833/17-а.
Отже, суд дійшов висновку, що відповідач, не розглянувши клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність на пленарному засіданні ради, допустив протиправну бездіяльність.
Щодо вимог про зобов'язання відповідача розглянути клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, суд зазначає наступне.
Як зазначалося раніше, зміст норм права, якими врегульовано процедуру безоплатного отримання земельних ділянок, свідчить про те, що всі дії відповідних суб'єктів земельно-правової процедури є взаємопов'язаними, послідовними і спрямовані на досягнення результату у вигляді отримання земельної ділянки у власність. Визначена законом процедура є способом дій відповідного органу державної влади або органу місцевого самоврядування у відповідь на звернення громадян щодо того чи іншого «земельного» питання. У світлі вимог частини 2 статті 19 Конституції України дотримання відповідним органом встановленої законом процедури є обов'язковим.
Отже, враховуючи зазначене в сукупності, позовні вимоги в цій частині також підлягають задоволенню.
Суд звертає увагу відповідача, що при розгляді клопотання позивача відповідачу необхідно прийняти у законодавчо визначені порядок і спосіб обґрунтоване рішення з наведенням у ньому належних мотивів та причин його прийняття з посиланням на приписи діючого законодавства.
Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Як вбачається з матеріалів справи за подання адміністративного позову позивачем сплачено судовий збір за квитанцією № 0.0.2275592609.1 від 21.09.2021 у сумі 908,00 грн.
Враховуючи наведене вище, судовий збір у сумі 908,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 72-77, 139, 241-246, 255, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Нікольської селищної ради (ЄДРПОУ 04341614; юридична адреса: 87000, Донецька обл., смт. Нікольське, вул. Свободи, буд. 87) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Нікольської селищної ради (ЄДРПОУ 04341614; юридична адреса: 87000, Донецька обл., смт. Нікольське, вул. Свободи, буд. 87), яка полягає у неприйнятті рішення щодо розгляду клопотання ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 ) від 07 червня 2021 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,00 гектара, в тому числі 2,00 га пасовища, із земель запасу за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 1421785500:05:000:1530, розташованої на території Нікольської селищної ради Маріупольського району Донецької області.
Зобов'язати Нікольську селищну раду (ЄДРПОУ 04341614; юридична адреса: 87000, Донецька обл., смт. Нікольське, вул. Свободи, буд. 87) розглянути клопотання ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 ) від 07 червня 2021 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,00 гектара, в тому числі 2,00 га пасовища, із земель запасу за рахунок земельної ділянки сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 1421785500:05:000:1530, розташованої на території Нікольської селищної ради Маріупольського району Донецької області, з прийняттям обґрунтованого рішення з дотриманням порядку, встановленого статтями 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та статтею 118 Земельного кодексу України, з наведенням у ньому належних мотивів і причин його прийняття та з посиланням на приписи діючого законодавства.
Стягнути з Нікольської селищної ради (ЄДРПОУ 04341614; юридична адреса: 87000, Донецька обл., смт. Нікольське, вул. Свободи, буд. 87) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ; адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати у розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень 00 копійок.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено і підписано 21 липня 2023 року.
Суддя С.В. Ушенко