Рішення від 13.07.2023 по справі 766/1163/23

Справа № 766/1163/23

н/п 2-о/766/220/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 липня 2023 року м. Херсон

Херсонський міський суд в Херсонській області в складі:

головуючого судді: Майдан С.І.,

за участю секретаря: Романенко І.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Херсоні цивільну справу за заявою Виконавчого комітету Херсонської міської ради (як орган опіки та піклування), заінтересовані особи: відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ОСОБА_1 , про встановлення факту народження дитини, -

ВСТАНОВИВ:

1.Виклад позиції заявника.

Виконавчий комітет Херсонської міської ради (як орган опіки та піклування) звернувся до суду із заявою про встановлення факту народження дитини, в якій просить встановити факт народження дитини чоловічої статі ІНФОРМАЦІЯ_1 на тимчасово окупованій території України, у м. Нова Каховка Херсонської області, Україна, у матері ОСОБА_1 , яка у зареєстрованому шлюбі не перебуває. Дитину записати як ОСОБА_2 , матір'ю дитини вказати ОСОБА_1 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , громадянка України, батька відповідно до ст. 135 СК України ОСОБА_3 .

Заява мотивована тим, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину чоловічої статі у КНП «Центральна міська лікарня м. Нова Каховка» Новокаховської міської ради, де покинула дитину. Цього ж дня дитину госпіталізовано до КНП «Херсонська дитяча обласна клінічна лікарня» ХОР, де 08.12.2022 року складено акт закладу охорони здоров'я та органу внутрішніх справ України про дитину, покинуту в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров'я.

Оскільки м. Нова Каховка є тимчасово окупованою територією України (відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»), неможливо отримати свідоцтво про народження дитини.

Встановлення факту народження дитини необхідно для отримання свідоцтва про народження та відповідної реєстрації у встановленому законом порядку.

2.Заяви (клопотання) учасників справи.

Представник заявника у прохальній частині заяви просить розгляд справи проводити за їх відсутності. Заяву підтримали та просили задовольнити.

Представник відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ОСОБА_1 в судове засідання 13.07.2023 року не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про причини не явки суд не повідомляли.

3. Інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 07.07.2023 року провадження у справі відкрито в порядку окремого провадження та призначено судовий розгляд у справі.

Судом, на підставі частини другої ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

4. Фактичні обставини справи, встановлені судом та зміст правовідносин.

Відповідно до Акту закладу охорони здоров'я та органу внутрішніх справ України про дитину, покинуту в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров'я, від 08.12.2022 року складеного Комунальним некомерційним закладом «Херсонська дитяча обласна клінічна лікарня» ХОР м. Херсона встановлено, що з 23.06.2022 року в КНП «Херсонська дитяча обласна клінічна лікарня» ХОР виявлено покинуту дитину чоловічої статі - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Мати - ОСОБА_1 , 1997 року народження, адреса проживання: АДРЕСА_1 , безробітна.

Відповідно до висновку за результатами обстеження для встановлення віку дитини, яка залишилась без піклування батьків та потребує соціального захисту, виданого КНП «Миколаївська обласна дитяча клінічна лікарня» Миколаївської обласної ради від 02.05.2023 року вбачається, що ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , психологічна оцінка віку - 10 (десять) місяців, фізіологічна оцінка віку - 10 (десять) місяців.

Згідно відповіді відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 27.06.2023 №1386/25.19-42 на звернення начальника служби у справах дітей Херсонської міської ради Зубенко В.Е. роз'яснено, що при відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення народження такою жінкою. Також державна реєстрація народження дитини, яку не забрали з пологового будинку, іншого закладу охорони здоров'я, проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану за письмовою заявою представника органу опіки та піклування та при наданні рішення органу опіки та піклування про державну реєстрацію народження дитини.

Отримати свідоцтво про народження у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки, факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України на сьогоднішній день у м. Каховка.

Встановлення факту народження дитини необхідно для отримання свідоцтва про народження та відповідної реєстрації у встановленому законом порядку.

5. Оцінка Суду.

Відповідно до п. 7 ч. 1ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Статтею 317 ЦПК України Згідно ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання. Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.

Відповідно до п. 1 Розділу І Правил державної реєстрації актів громадянського стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 №52/5, державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України впроваджено воєнний стан відповідно до Указу Президента України та Верховного головнокомандувача Зеленського В.О., від 24.02.2022 року за №64/2022 та Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні » від 24.02.2022 року №2102-ХІ.

Разом з тим, вирішуючи питання щодо оцінки наданих доказів, суд приймає до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватися судами при розгляді справ як джерело права. Так, суд враховує висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини, зокрема «Loizidou v.Turkev», «Cyprus v.Turkev», а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v.the Republik of Moldova and Russia»), де ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПО наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.

Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність може бути застосована до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

Відповідно до п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України №5 від 31.03.1995, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

Згідно ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Згідно ч. 1ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові. Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.

Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991, дитина має бути зареєстрована одразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.

Встановлення даного факту, що має юридичне значення, заявнику необхідно для отримання свідоцтва про народження дитини відповідно до законодавства України.

Згідно зі ч. 4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту народження на тимчасово окупованій території дитини чоловічої статі, що надасть їм можливість отримати свідоцтво про народження, видане відповідним Державним органом України.

За таких обставин подана заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 122, 133, 146, 147 СК України, ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст. ст. 12, 13, 76-81, 258, 259, 263, 264, 264, 265, 268, 315, 317 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву Виконавчого комітету Херсонської міської ради (як орган опіки та піклування) заінтересовані особи: відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини - задовольнити.

Встановити факт народження дитини чоловічої статі, ІНФОРМАЦІЯ_3 на тимчасово окупованій території України у м. Нова Каховка, Херсонської області, Україна, у матері ОСОБА_1 , яка у зареєстрованому шлюбі не перебуває.

Дитину записати: ОСОБА_2 .

Матір'ю дитини записати ОСОБА_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , громадянка України.

Батьком дитини записати ОСОБА_3 , відповідно до ст. 135 СК України.

Рішення суду підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Херсонського апеляційного суду протягом тридцяти днів.

Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Відомості про учасників справи згідно п. 4 ч. 5 ст. 265 ЦПК України:

Заявник: Виконавчий комітет Херсонської міської ради (як орган опіки та піклування) 73000 Херсонська область, м. Херсон, проспект Ушакова, 37 КОД ЄДРПОУ 04059958, Е-mail: kherson.mva@gmail.com.

Заінтересована особа: відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Херсоні Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), адреса: 73025, Херсонська область м. Херсон, вул. Торгова, 24, Код ЄДРПОУ 04060246 Е-mail: gorzags@ukr.net.

Заінтересована особа: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1

Суддя С.І. Майдан