Рішення від 21.07.2023 по справі 582/428/23

Провадження № 2/582/131/23

Справа № 582/428/23

Копія

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" липня 2023 р.

Недригайлівський районний суд Сумської області у складі:

головуючого судді -Яковенко Н.М.,

за участю секретаря - Ярмоленко А.І.,

розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Недригайлів цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Недригайлівської селищної ради Сумської області про визнання бездіяльності незаконною, зобов'язання вчинити дії, стягнення моральної шкоди,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із цим позовом, у якому просить визнати незаконною (протиправною) бездіяльність відповідача щодо невиконання рішення 71 сесії 7 скликання Недригайлівської селищної ради Сумської області від 30.09.2020 у період з 30.09.2020 до подання заяви та її розгляду; зобов'язати відповідача виконати рішення 71 сесії 7 скликання Недригайлівської селищної ради Сумської області від 30.09.2020 та провести безоплатний капітальний ремонт будинку позивача АДРЕСА_1 , попередньо здійснивши перерахунок вартості капітального ремонту житла позивача в поточних цінах станом на момент фактичного виконання рішення 71 сесії 7 скликання Недригайлівської селищної ради Сумської області від 30.09.2020, стягнути з відповідача на його користь моральну шкоду у сумі 10000 грн.

На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що є інвалідом війни 3 групи і відповідно до п. 1 Порядку проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир, що мають право на таку пільгу, затвердженого постановою КМУ від 20.05.2009 №565, та згідно з Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», має право на безоплатний капітальний ремонт будинку (житлового приміщення).

17.03.2019 позивач звернувся до Недригайлівської селищної ради Сумської області із заявою про проведення безоплатного капітального ремонту будинку за місцем його постійного проживання і реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішенням Комісії з питань проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, оформленим протоколом № 4 від 15.06.2020 року, було вирішено доручити ПП «Роменех-Л» обрахувати обсяги робіт на суму ремонту, а також вирішено підготувати та подати на розгляд сесії селищної ради проект рішення щодо виділення коштів на проведення капітального ремонту житлового будинку позивачу у розмірі 8 982,12 грн.

Рішенням 71 сесії 7 скликання Недригайлівської селищної ради Сумської області від 30.09.2020 було вирішено провести безоплатний капітальний ремонт власного будинку позивача; затверджено зведений кошторисний розрахунок безоплатного капітального ремонту власного будинку позивача на суму 8982,12 грн; фінансовому відділу відповідача доручено передбачити кошти на проведення безоплатного капітального ремонту згідно зведеного кошторисного розрахунку; селищному голові доручено укласти договір на виконання робіт із безоплатного капітального ремонту; організацію виконання вказаного рішення покладено на відділ містобудування, архітектури, надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення відповідача, а контроль виконання рішення покладено на постійну комісію селищної ради з питань освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, культури, туризму, молоді та спорту та на постійну комісію з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку.

Однак, вказане рішення сесії виконано не було.

22.02.2022 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив виконати рішення 71 сесії 7 скликання Недригайлівської селищної ради Сумської області від 30.09.2020, попередньо провівши повторний розрахунок вартості капітального ремонту в поточних цінах на лютий 2022 року, оскільки з моменту прийняття рішення відповідача минуло півтора роки, а тому ціни істотно змінилися і затвердженого кошторису (станом на січень 2020 року) буде об'єктивно недостатньо для виконання затвердженого обсягу будівельних робіт.

Відповідач вказане звернення позивача проігнорував і жодної відповіді на нього не надав.

15.03.2023 позивач повторно звернувся до відповідача із заявою, в якій просив виконати рішення 71 сесії 7 скликання Недригайлівської селищної ради Сумської області від 30.09.2020 року, але попередньо провівши повторний розрахунок вартості капітального ремонту в поточних цінах на березень 2023 року, оскільки із моменту прийняття рішення відповідача минуло більше двох років, а тому ціни істотно змінилися і затвердженого кошторису (станом на січень 2020 року) буде об'єктивно недостатньо для виконання затвердженого обсягу будівельних робіт.

На останнє звернення позивача відповідач надав відповідь від 28.03.2023 року за № Д-19, в якій зазначив, що для визначення вартості проведення капітального ремонту будинку позивача в поточних цінах станом на березень 2023 року відповідачу потрібно виконати кошторисний розрахунок вартості об'єкту, але відповідач не може цього зробити, оскільки бюджет Недригайлівської селищної ради територіальної громади на 2023 рік не прийнято і, відповідно, відсутні кошти для замовлення та виготовлення проектно-кошторисної документації, а також для безпосереднього проведення ремонтних робіт.

За таких обставин позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник, адвокат Мамай А.С., позовні вимоги підтримали у повному обсязі та просили суд їх задовольнити.

Представник відповідача Недригайлівської селищної ради Сумської області Семесенко І.М. проти позову заперечувала, посилаючись на те, що відповідно до статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими па відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами га організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Відділ праці та соціального захисту населення Недригайлівської селищної ради має статус юридичної особи. Положення про відділ праці та соціального захисту населення Недригайлівської селищної ради затверджене рішенням Недригайлівської селищної ради від 28 січня 2021 року «Про внесення змін до Положення про відділ праці та соціального захисту населення Недригайлівської селищної ради. З 2021 року функції щодо проведення капітального ремонту будинку (житлового приміщення) інвалідам війни належать відділу праці та соціального захисту населення Недригайлівської селищної радо, а не Недригайлівській селищній раді. З метою приведення у відповідність рішення Недригайлівської селищної ради від 30.09.2020 (71 сесія) «Про проведення безоплатного капітального ремонту власного будинку інваліду війни ОСОБА_1 » проекти рішень розміщені на сайті Недригайлівеької селищної ради 02.07.2021 та 25.10.2021 «Про внесення змін до рішення Недригайлівеької селищної ради від 30 вересня 2020 року (71 сесія) «Про проведення безоплатного капітального ремонту власного будинку інваліду війни ОСОБА_1 », в яких передбачено затвердити з зведений кошторисний розрахунок безоплатного капітального ремонту власного будинку ОСОБА_1 на суму 8982,12 грн без проведення експертизи кошторисної документациї згідно статті 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та доручити відділу праці та соціального захисту населення Недригайлівської селищної ради (Волошко Л.Д.) укласти договір на виконання робіт з безоплатного капітального ремонту з суб'єктом, який відповідно до законодавства має право на виконання таких робіт.

Вищезазначені проекти рішень очікують розгляду на черговій сесії Недригайлівської селищної ради.

У зв'язку з наведеним, вважає, що Недригайлівська селищна рада не є належним відповідачем у цій справі, а тому у задоволенні позову просила відмовити повністю, про що надала відзив на позовну заяву з додатками (а.с.30-44).

Представник позивача, адвокат Мамай А.С., у відповіді на відзив зазначив, що рішення від 30.09.2020 про проведення капітального ремонту приміщення будівлі позивача було прийнято безпосередньо Недригайлівською селищною радою Сумської області. Відтак, саме ця рада несе відповідальністю за повноту та своєчасність виконання цього рішення. Відділ праці та соціального захисту населення Недригайлівської селищної ради не може нести відповідальність за повноту і своєчасність виконання рішення Недригайлівської селищної ради Сумської області, оскільки відділ було створено 20.01.2021, а рішення було прийнято 30.09.2020. Відтак, протиправна бездіяльність Недригайлівської селищної ради Сумської області з виконання її рішення від 30.09.2020 почалася раніше, ніж було створено і проведено державну реєстрацію відділу праці та соціального захисту населення Недригайлівської селищної ради. Обов'язок щодо контролю за повнотою та своєчасністю виконання власних рішень покладено безпосередньо на Недригайлівську селищну раду Сумської області, а тому саме цей орган місцевого самоврядування за законом несе відповідальність за протиправні рішення, дії чи бездіяльність власних виконавчих органів. Відділ праці та соціального захисту населення Недригайлівської селищної ради не може нести самостійну відповідальність за виконання рішення від 30.09.2020, яке прийнято не цим відділом, а безпосередньо Недригайлівською селищною радою Сумської області. Відділ праці та соціального захисту населення Недригайлівської селищної ради може лише брати участь в процесі виконання цього рішення, але контроль за виконання рішення все одно покладено на Недригайлівську селищну раду Сумської області.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку про задоволення позову, виходячи з такого.

Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є інвалідом війни ІІІ групи (а.с.9-13) і у 2019 році звернувся до Недригайлівської селищної ради із заявою про проведення безоплатного капітального ремонту будинку АДРЕСА_1 .

15.06.2020 комісією проведено відповідне обстеження та вирішено обсяги робіт на суму ремонту житлового будинку ОСОБА_1 доручити обрахувати ПП "Роменекс-Л" та підготувати, подати на розгляд сесії селищної ради проект рішення щодо виділення коштів на проведення капітального ремонту житлового будинку ОСОБА_1 у розмірі 8982,12 грн (а.с. 16-17).

Рішенням 71 сесії 7 скликання Недригайлівської селищної ради Сумської області від 30.09.2020 було вирішено провести безоплатний капітальний ремонт власного будинку жителю смт Недригайлів, інваліду війни 3 групи, ОСОБА_1 (позивачу); затвердити зведений кошторисний розрахунок безоплатного капітального ремонту власного будинку ОСОБА_1 на суму 8982,12 грн; фінансовому відділу Недригайлівської селищної ради доручено передбачити кошти на проведення безоплатного капітального ремонту згідно зведеного кошторисного розрахунку; доручити селищному голові укласти договір на виконання робіт з безоплатного капітального ремонту. Організацію виконання вказаного рішення покладено на відділ містобудування, архітектури, надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення відповідача, а контроль виконання рішення покладено на постійну комісію селищної ради з питань освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, культури, туризму, молоді та спорту та на постійну комісію з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку (а.с.17-18).

22.02.2022 позивач ОСОБА_1 звернувся до Недригайлівської селищної ради із заявою, в якій просив виконати вищезгадане рішення від 30.09.2020, попередньо провівши повторний розрахунок вартості капітального ремонту в поточних цінах на лютий 2022 року, оскільки з моменту прийняття рішення відповідача минуло півтора роки, а тому ціни істотно змінилися і затвердженого кошторису (станом на січень 2020 року) буде об'єктивно недостатньо для виконання затвердженого обсягу будівельних робіт (а.с. 19).

Відповіді на це звернення позивач не отримав.

15.03.2023 позивач ОСОБА_1 повторно звернувся до Недригайлівської селищної ради із заявою, в якій у черговий раз просив виконати рішення від 30.09.2020, але попередньо провівши повторний розрахунок вартості капітального ремонту в поточних цінах на березень 2023 року, оскільки з моменту прийняття рішення відповідача минуло більше двох років, а тому ціни істотно змінилися і затвердженого кошторису (станом на січень 2020 року) буде об'єктивно недостатньо для виконання затвердженого обсягу будівельних робіт (а.с.20-21).

28.03.2023 Недригайлівська селищна рада надала позивачу відповідь за вих. № Д-19 про те, що для визначення вартості проведення капітального ремонту будинку позивача в поточних цінах станом на березень 2023 року відповідачу потрібно виконати кошторисний розрахунок вартості об'єкту, але відповідач не може цього зробити, оскільки бюджет Недригайлівської селищної ради територіальної громади на 2023 рік не прийнято і, відповідно, відсутні кошти для замовлення та виготовлення проектно-кошторисної документації, а також для безпосереднього проведення ремонтних робіт (а.с. 22).

Частиною першою статті 2 ЦПК України встановлено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, зокрема, шляхом: визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках (стаття 16 ЦК України).

Відповідно до статі 5 ЦПК України здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Згідно ст.22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особам з інвалідністю внаслідок війни та прирівняним до них особам надаються пільги. Згідно п.8 ст. 13 вищезазначеного Закону позачерговий безплатний капітальний ремонт власних жилих будинків і квартир та першочерговий поточний ремонт жилих будинків і квартир надається у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно Порядку проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, а також першочерговий поточний ремонт житлових будинків і квартир осіб, які мають на це право, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2009 р. N 565 «Про затвердження Порядку проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, а також першочерговий поточний ремонт житлових будинків і квартир осіб, які мають на це право» ( далі Порядок № 565) безоплатний капітальний ремонт власних житлових будинків і квартир(далі - безоплатний капітальний ремонт) проводиться за місцем постійного проживання і реєстрації особи, що має право на зазначені у пункті 1 цього Порядку пільги (далі - особа, що має право на пільгу).

Безоплатному капітальному ремонту підлягає житловий будинок чи квартира, які належать особі, що має право на пільгу, на праві приватної, зокрема спільної, власності.

Безоплатний капітальний ремонт проводиться виходячи з розрахунку 21 кв. метр загальної площі будинку, квартири на кожну особу, що має право на пільгу.

Для проведення безоплатного капітального ремонту особа, що має право на пільгу, подає до органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування за місцем свого постійного проживання і реєстрації письмову заяву.

Періодичність проведення безоплатного капітального ремонту визначається органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за місцем постійного проживання і реєстрації особи, що має право на пільги (далі - орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування), але не частіше одного разу на 10 років.

Для вирішення питання щодо проведення безоплатного капітального ремонту орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування утворює комісію у складі спеціалістів житлово-експлуатаційних і ремонтно-будівельних організацій, представників органу, що фінансує виконання ремонтних робіт (є головним розпорядником коштів місцевого бюджету), органу технічної інвентаризації та інших уповноважених осіб.

Рішення про проведення безоплатного капітального ремонту приймається у місячний строк після подання заяви особою, що має право на пільгу, на підставі результатів обстеження комісією будинку, квартири. Обстеження проводиться у присутності особи, яка подала заяву.

Облік житлових будинків і квартир осіб, що мають право на пільгу, в яких проведено безоплатний капітальний ремонт, ведуть відповідно орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування за формою згідно з додатком 2.

Комісія після обстеження будинку, квартири складає перелік, визначає види і обсяги робіт, які необхідно виконати, з урахуванням строку проведення останнього капітального ремонту та виходячи з переліку основних робіт згідно з додатками 3 і 4, орієнтовної тривалості ефективної експлуатації елементів будинку, квартири, визначеної правилами утримання житлових будинків та прибудинкових територій.

За результатами обстеження будинку, квартири складаються дефектний акт, кошторисний розрахунок і визначається загальна вартість капітального ремонту. Загальна вартість капітального ремонту розраховується згідно з вимогами ДБН Д.1.1-1-2000 "Правила визначення вартості будівництва" ( v0174241-00 ) та ДБН Д.2.4-2000 "Ресурсні елементні кошторисні норми на ремонтно-будівельні роботи".

Затверджені кошторисний розрахунок і вартість безоплатного капітального ремонту передаються у встановленому законодавством порядку до органу, що є головним розпорядником коштів місцевого бюджету, для подальшої роботи.

Безоплатний капітальний ремонт проводиться у встановленому порядку суб'єктами господарювання, які відповідно до законодавства мають право на виконання таких робіт, на замовлення органу, що є головним розпорядником коштів місцевого бюджету.

Строки проведення безоплатного капітального ремонту обумовлюються в договорі між замовником та виконавцем робіт, узгоджуються з особою, що має право на пільгу.

Фінансування витрат, пов'язаних з проведенням безоплатного капітального ремонту і складанням проектно-кошторисної документації, здійснюється за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам в межах затверджених бюджетних призначень на відповідний рік.

Стаття 140 Конституції України встановлює, що місцеве самоврядування є правом територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища та міста - самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Згідно з ч.1 ст.144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території. Інші питання організації місцевого самоврядування, формування, діяльності та відповідальності органів місцевого самоврядування визначаються законом на підставі ст.146 Конституції України.

Відповідно до ст.25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

За змістом ст. 73 згаданого закону, акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Ст. 77 цього ж закону визначає, що шкода, заподіяна юридичним і фізичним особам в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності органів місцевого самоврядування, відшкодовується за рахунок коштів місцевого бюджету, а в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності посадових осіб місцевого самоврядування - за рахунок їх власних коштів у порядку, встановленому законом.

З огляду на наведені норми законодавства та з врахуванням принципу «належного урядування», який передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах «Беєлер проти Італії» [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява № 33202/96, п. 120, ECHR 2000-I, «Онер'їлдіз проти Туреччини» [ВП] (Oneryildiz v. Turkey [GC]), заява № 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява № 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року), слід дійти до висновку, що рішення 71 сесії 7 скликання Недригайлівської селищної ради Сумської області від 30.09.2020 є обов'язковим до виконання на відповідній території не тільки громадянами, підприємствами, установами та організаціями, але і самим органом місцевого самоврядування, який прийняв таке рішення.

З пояснень позивача його представника, пояснень представника відповідача вбачається, що зазначене рішення станом на час звернення до суду не було виконано відповідачем.

Обґрунтовуючи неможливість виконання свого ж рішення представник відповідача посилалася на те, що зазначені повноваження по здійсненню ремонту були передані Відділу праці та соціального захисту населення Недригайлівської селищної ради, який є окремою юридичною особою та має власний кошторис і на даний час наділений повноваженнями забезпечувати проведення таких ремонтів.

Разом з тим з Положення, затвердженого Рішенням Недригайлівської селищної ради 28.01.2021 (4 сесія) вбачається, що відділ праці та соціального захисту населення Недригайлівської селищної ради (далі Відділ) є структурним підрозділом Недригайлівської селищної ради, що забезпечує реалізацію державної соціальної політики у сфері праці та соціального захисту населення та здійснення безпосередньої діяльності у сфері соціального захисту населення на території Недригайлівської селищної ради. Відділ утворюється Недригайлівською селищною радою, підзвітний і підконтрольний Недригайлівській селищній раді, підпорядкований виконавчому комітету Недригайлівської селищної ради, Недригайлівському селищному голові, заступнику Недригайлівського селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради, відповідно до розподілу обов'язків, а з питань делегованих повноважень підзвітний відповідним органам виконавчої влади. Відділ фінансується за рахунок коштів бюджету Недригайлівської селищної територіальної громади, які виділені на його утримання. Джерелами фінансування Відділу є: кошти бюджету Недригайлівської селищної територіальної громади; інші кошти, передані Відділу згідно з чинним законодавством.

З пояснення представника відповідача у судовому засіданні та наданих нею копій проектів рішень (а.с.33,34) встановлено, що незважаючи на створення окремої юридичної особи - Відділу праці та соціального захисту населення Недригайлівської селищної ради та передачі їй відповідних повноважень, Недригайлівською селищною радою не прийнято рішення про затвердження кошторисного розрахунку безоплатного капітального ремонту власного будинку ОСОБА_1 та про доручення відділу праці та соціального захисту населення укласти договір на виконання цих робіт, оскільки депутати двічі не проголосували за це рішення на відповідних сесіях.

Таким чином, селищною радою не були передані повноваження Відділу праці та соціального захисту населення Недригайлівської селищної ради щодо розпорядження коштами для здійснення ним можливості провести ремонт ОСОБА_1 .

Отже, посилання представника на те, що Відділ праці та соціального захисту населення Недригайлівської селищної ради має бути належним відповідачем за позовом суд відхиляє, оскільки Неригайлівською селищною радою не передані Відділу відповідні правомочності щодо позивача.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до усталеної практики ЄСПЛ державні органи не можуть посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання зобов'язань (рішення у справі «Бурдов проти Росії», «Кечко проти України»). Аналогічні правові висновки про те, що сама собою відсутність бюджетних коштів не є підставою для звільнення боржника від виконання зобов'язання викладено в постанові Верховного Суду України від 22 березня 2017 року у справі № 3-77гс17, у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27 березня 2018 року у справах № 925/246/17, № 925/974/17, а також у постанові Великої Палати Верховного Суду від 10 квітня 2018 року у справі № 12-46гс18.

Отже, з огляду на норми чинного законодавства та встановлені судом обставини суд приходить до висновку про те, що відповідачем допущена незаконна (протиправна) бездіяльність щодо невиконання рішення 71 сесії 7 скликання Недригайлівської селищної ради Сумської області від 30.09.2020 у період з 30.09.2020 по момент подання позовної заяви та її розгляду в суді.

Відповідно п. 10 Порядку проведення безоплатного капітального ремонту власних житлових будинків і квартир осіб, що мають право на таку пільгу, а також першочерговий поточний ремонт житлових будинків і квартир осіб, які мають на це право, кошторисний розрахунок і вартість безоплатного капітального ремонту затверджуються рішенням органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування за поданням комісії і не підлягають зміні.

Як встановлено судом, через тривалу бездіяльність відповідача щодо виконання рішення 71 сесії 7 скликання Недригайлівської селищної ради Сумської області від 30.09.2020 суттєво змінився індекс споживчих цін, вартість матеріалів та робіт, а відтак затверджений ним зведений кошторисний розрахунок безоплатного капітального ремонту власного будинку ОСОБА_1 на суму 8982,12 грн не зможе забезпечити в повному обсязі проведення капітального ремонту будинку позивача.

Суд зауважує, що принцип «належного урядування», зокрема сформульований у рішенні ЄСПЛ «Рисовський проти України», визначає що він не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість (див. зазначене вище рішення у справі «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), n. 73). Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов'язків (див. зазначене вище рішення у справі «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), п. 74). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (див., серед інших джерел, mutatis mutandis, зазначене вище рішення у справі «Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки» (Pincova and Pine v. the Czech Republic), n. 58, а також рішення у справі «Ґаші проти Хорватії» (Gashi v. Croatia), заява № 32457/05, п. 40, від 13 грудня 2007 року, та у справі «Трґо проти Хорватії» (Trgo v. Croatia), заява № 35298/04, п. 67, від 11 червня 2009 року).

Тому вимога про зобов'язання Недригайлівської селищної ради Сумської області виконати рішення 71 сесії 7 скликання Недригайлівської селищної ради Сумської області від 30.09.2020 та провести безоплатний капітальний ремонт будинку АДРЕСА_1 , належному ОСОБА_1 , попередньо здійснивши перерахунок вартості капітального ремонту житла в поточних цінах станом на момент фактичного виконання рішення 71 сесії 7 скликання Недригайлівської селищної ради Сумської області від 30.09.2020 підлягає задоволенню.

Відповідно до п. 3 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 4 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди», під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.

Моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації, моральних переживаннях у зв'язку з ушкодженням здоров'я, у порушенні права власності (в тому числі інтелектуальної), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав, у зв'язку з незаконним перебуванням під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих зв'язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.

Відповідно до пункту 5 вищезазначеної Постанови Пленуму Верховного Суду України при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди з'ясуванню підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв'язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача, вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з'ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.

Аналізуючи наведені положення законодавства, з урахуванням обставин справи, а також зваживши на згадані вище роз'яснення Пленуму Верховного Суду України щодо відшкодування моральної шкоди, то насамперед треба звернути увагу на те, що сам факт визнання протиправними дій/бездіяльності суб'єкта владних повноважень не є безумовною і достатньою підставою для стягнення з нього моральної шкоди.

Крім того, суд, визначаючи розмір моральної шкоди, повинен виходити з власних оціночних понять щодо достатності та обґрунтованості. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості (абз. 2 ч. 3ст. 23 Цивільного кодексу України).

Статтею 1173 Цивільного кодексу України визначено, що шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.

Загальні підходи до відшкодування моральної шкоди, завданої органом державної влади, були сформульовані Верховним Судом у постанові від 10 квітня 2019 року у справі №464/3789/17. Зокрема, Суд дійшов висновку, що адекватне відшкодування шкоди, зокрема й моральної, за порушення прав людини є одним із ефективних засобів юридичного захисту. Моральна шкода полягає у стражданні або приниженні, яких людина зазнала внаслідок протиправних дій.

Страждання і приниження - емоції людини, змістом яких є біль, мука, тривога, страх, занепокоєння, стрес, розчарування, відчуття несправедливості, тривала невизначеність, інші негативні переживання.

Визначаючи розмір відшкодування, суд має керуватися принципами розумності, справедливості та співмірності. Розмір відшкодування моральної шкоди має бути не більшим, ніж достатньо для розумного задоволення потреб постраждалої особи, і не повинен приводити до її безпідставного збагачення.

У практиці Європейського Суду з прав людини порушення державою прав людини, що завдають психологічних страждань, розчарувань та незручностей зокрема через порушення принципу належного врядування, кваліфікуються як такі, що завдають моральної шкоди(див. наприклад, Рисовський проти України, № 29979, п. 86, 89, від 20 жовтня 2011, Антоненков та інші проти України, № 14183/02, п. 71, 22 листопада 2005).

Таким чином, психологічне напруження, розчарування та незручності, що виникли внаслідок порушення органом держави чи місцевого самоврядування прав людини, навіть якщо вони не потягли вагомих наслідків у вигляді погіршення здоров'я, можуть свідчить про заподіяння їй моральної шкоди.

Не виконання власного ж рішення відповідачем, внаслідок чого позивач, учасник бойових дій, особа з інвалідністю внаслідок війни, що має право на відповідну пільгу та на користь якого було відповідачем прийнято рішення про проведення капітального ремонту, змушений проживати в власному будинку з вересня 2020 року по даний час без його проведення, постійно звертатися з заявами до відповідача про виконання ним свого ж рішення та відчувати від цього незручності, розчарування, негативні емоції.

Крім того бездіяльність відповідача зумовила для позивача необхідність звертатися до суду, для вирішення питання про задоволення його законних вимог, які в передбачені законодавством України спосіб не були вирішені.

За таких обставин, враховуючи тривалість порушення, вимога про стягнення 10000,00 грн. моральної шкоди, на думку суду, є обґрунтованою та співмірною для розумного задоволення потреб ОСОБА_1 .

Враховуючи, що позивач ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору, то відповідно до ст. 141 ЦПК України підлягає стягненню з відповідача на користь держави 2146,20 грн судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 13, 89, 141, 247, 259, 263-265, 268, 273, 352, 354 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Недригайлівської селищної ради Сумської області про визнання бездіяльності незаконною, зобов'язання вчинити дії, стягнення моральної шкоди, задовольнити.

Визнати незаконною (протиправною) бездіяльність Недригайлівської селищної ради Сумської області щодо невиконання рішення 71 сесії 7 скликання Недригайлівської селищної ради Сумської області від 30.09.2020 у період з 30.09.2020 по момент подання позовної заяви та її розгляду в суді та зобов'язати Недригайлівську селищну раду Сумської області виконати рішення 71 сесії 7 скликання Недригайлівської селищної ради Сумської області від 30.09.2020 та провести безоплатний капітальний ремонт будинку АДРЕСА_1 , належному ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , попередньо здійснивши перерахунок вартості капітального ремонту житла в поточних цінах станом на момент фактичного виконання рішення 71 сесії 7 скликання Недригайлівської селищної ради Сумської області від 30.09.2020.

Стягнути з Недригайлівської селищної ради Сумської області (код ЄДРПОУ 04390110, смт Недригайлів, вул. Сумська, буд. 4, Роменського району Сумської області) на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , завдану моральну шкоду в сумі 10 000 (десять тисяч) грн 00 коп.

Стягнути з Недригайлівської селищної ради Сумської області (код ЄДРПОУ 04390110) на користь держави 2146 (дві тисячі сто сорок шість) гривень 20 копійок.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Сумського апеляційного суду протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя:підпис З оригіналом згідно

Суддя : Н. М. Яковенко