Рішення від 20.07.2023 по справі 727/7619/23

Справа № 727/7619/23

Провадження № 2-о/727/297/23

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2023 року м. Чернівці

Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:

головуючого судді Терещенко О.Є.

при секретарі Аниськовій К.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернівці цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , представник заявника ОСОБА_2 -сандрівна, заінтересована особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернівці Західного Міжрегіонального управління юстиції про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України,-

встановив:

Представник заявниці ОСОБА_1 , адвокат Кравченко О.О., звернулась до суду із заявою про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій те-риторії України.

Вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Херсон Херсонської області, Україна, громадянка України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , народила дитину - ОСОБА_3 .

З батьком дитини заявниця у зареєстрованому шлюбі не перебуває.

Зазначає, що встановлення факту народження дитини заявниці необхідно для от-римання свідоцтва про народження дитини встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України дитини та реалізації в подальшому дити-ною всіх належних їй прав та свобод громадянина України.

У зв'язку з вищевикладеним, заявниця просить встановити факт народження ди-тини чоловічої статі, громадянина України, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який народився у 13 годині 50 хвилин у Херсонській області, м. Хер-сон, Україна, матір'ю якої є громадянка України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та відповідно до ст.135 Сімейного кодексу України, батьком дитини вказати ОСОБА_4 .

Заявник у судове засідання не з'явилась, про місце та час розгляду справи була по-відомлена у встановленому законом порядку.

Представник заявниці в судове засідання не з'явилась, у заяві клопотала про роз-гляд справи без участі заявниці та її представника, заявлені вимоги підтримала у пов-ному обсязі.

Представник заінтересованої особи Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернівці Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Івано-Франківськ) у судове засідання не з'явилась.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши письмові докази, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Так, у відповідності до ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непо-зовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності оспорю-ваних прав.

Положеннями ст. 315 ЦПК України визначено перелік юридичних фактів, які можуть бути встановлені судом. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи май-нових прав фізичної осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України у постанові № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав грома-дян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Факти збройної (військової) агресії рф відносно України, окупації частини тери-торії України є загальновідомими, а тому не підлягають доказуванню згідно приписів ч. 3 ст. 82 ЦПК України.

Так, починаючи з 2014 року, загальновідомим є той факт, що рф чинить збройну агресію проти України та продовжує це станом на момент ухвалення цього рішення.

Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 14.04.2022р. щодо заяви Верховної Ради України «Про вчинення Російською Федерацією геноциду в Україні» дії Збройних сил, політичного і військового керівництва Росії під час збройної агресії проти України, яка розпочалася 24.02.2022р., визнано геноцидом Українського народу.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною те-риторії України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ук-раїни 22.12.2022р. № 309, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 23.12.2022р. за N 1668/39004, затверджений Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Згідно із зазначеним Переліком, м. Херсон є територією активних бойових дій.

Європейський суд з прав людини у справах «Кіпр проти Туреччини» та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов'язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фак-тичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігнору-ватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому чи-слі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що прожи-вають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм нале-жать». При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обме-женому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легі-тимізує таку владу. Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ наго-лосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо части-на цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]».

Стаття 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачає, що на тимчасово оку-пованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим реалізації прав і свобод людини і громадянина.

Частиною 4 статті 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», встановлено, що підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Порядок утворення медичної консультаційної комісії та положення про неї затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я. Медична консультаційна комісія видає документ про народження у разі встановлення факту народження жінкою дитини. За відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної ко-місії, що підтверджує фактнародження, підставою для проведення державної реєстра-ції актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено: «1. Державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та зако-нами України. 2. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупо-ваній території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. 3. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною дру-гою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків».

Згідно частини 1 статті 317 Цивільного процесуального кодексу України вбача-ється, що заява про встановлення факту народження особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, ви-значеній такою відповідно до законодавства, може бути подана батьками або одним з них, їхніми представниками, членами сім'ї, опікуном, піклувальником, особою, яка ут-римує та виховує дитину, або іншими законними представниками дитини до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (пе-ребування) заявника.

Що стосується можливості при розгляді заяв прийняття судом до уваги доку-ментів, виданих органами та установами (лікарняними закладами), які знаходяться на окупованій території, ВССУ зазначив, що відповідно до статті 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій тери-торії України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Поряд із цим, відповідно до практики ЄСПЛ, Консультативного висновку Між-народного суду (ООН) у справі Намібії - не можуть визнаватись недійсними всі доку-менти, видані на окупованій територій, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Це стосується реєстрації смертей, народжень, шлюбів.

ВССУ зазначив, що, враховуючи ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закла-дами), що знаходяться на тимчасово окупованій території, як виняток можуть братися до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємо-зв'язку при розгляді справ в порядку статті 317 ЦПК.

Судом встановлено, що згідно копії паспорту, ОСОБА_1 є грома-дянкою України.

Частиною 1 ст.135 СК України встановлено, що при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Відповідно до медичного свідоцтва про народження №268, ІНФОРМАЦІЯ_1 о 13:50 год. ОСОБА_1 народила хлопчика, вагою 2130 грамів другою за рахунком вагітністю.

За таких обставин, оскільки представник заявниці фактично просить встановити факт народження особи у певний час та в певному місці, що тягне за собою можливі юридичні наслідки, і такий факт підтверджений належними доказами, суд приходить до висновку, що вимоги заяви обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. ст.ст. 4, 5, 10, 18, 133, 197, 206, 259, 263-265, 273, 293, 315, 317 ЦПК України, -

ухвалив:

Заяву ОСОБА_1 , представник заявника ОСОБА_2 , заінтересована особа Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Чернівці Західного Міжрегіонального управління юстиції про встанов-лення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України - задоволь-нити.

Встановити факт народження дитини чоловічої статі, громадянина України, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який народився у 13 годині 50 хвилин у Херсонській області, м. Херсон, Україна, матір'ю якої є громадянка України, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до ст.135 Сімейного кодексу України, батьком дитини вказати ОСОБА_4 .

Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України допустити рішення до негайного вико-нання. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тим-часово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бу-ти оскаржено в загальному порядку, встановленому ЦПК України. Оскарження рішен-ня не зупиняє його виконання.

Копію рішення невідкладно надіслати до Відділу державної реєстрації актів ци-вільного стану у місті Чернівці Західного Міжрегіонального управління юстиції (м. Іва-но-Франківськ) за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження ди-тини.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі по-дання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили пі-сля повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного про-вадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеля-ційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до Чернівецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішен-ня суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Ознайомитись з текстом судового рішення в електронній формі сторони можуть за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov. ua/.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України.

Суддя: О.Є.Терещенко