Провадження 3/557/703/2023
Справа 557/997/23
14 липня 2023 року
Суддя Гощанського районного суду Рівненської області Пацко Д.В., розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце роботи: військовослужбовець, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,
12 червня 2023 року о 13 год. 00 хв. командир роти охорони третього відділу ІНФОРМАЦІЯ_3 капітан ОСОБА_2 виявив в стані алкогольного сп'яніння командира відділення 3 взводу ОСОБА_1 , який перебував на території розташування роти охорони третього відділу ІНФОРМАЦІЯ_1 . Даного військовослужбовця було доставлено в КНП «Гощанська багатопрофільна лікарня» для проведення медичного огляду на стан алкогольного сп'яніння, результат огляду становить 1,65 проміле.
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав, просив суворо не карати, враховуючи його матеріальне становище. Повідомив, що до адміністративної відповідальності притягується вперше та таких дій більше не вчинятиме, щиро розкаюється, з 25.02.2022 проходить військову службу і до цього жодного разу не притягувався до відповідальності. Просить звільнити його від адміністративної відповідальності та обмежитися усним зауваженням.
Дослідивши матеріали справи, приходжу висновку, що в діях ОСОБА_1 убачається склад правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, а саме: виконання військовослужбовцем обов'язків військової служби в нетверезому стані в умовах особливого періоду.
Об'єктивно, вина ОСОБА_1 у вчинені інкримінованого йому правопорушення, доводиться:
- даними протоколу про адміністративне правопорушення №40 від 12.06.2023 року;
- витягом із Наказу №385 від 26.10.2021, про призначення ОСОБА_3 начальником відділення обліку мобілізаційної роботи - заступник начальника третього відділу ІНФОРМАЦІЯ_1;
- витягом із Наказу №38 від 25.02.2022 про зарахування рядового ОСОБА_1 до списків особового складу ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
- копією військового квитка ОСОБА_1 ;
- результатами огляду КНП «Гощанська багатопрофільна лікарня», витяг №50 від 12.06.2023;
- Рапортом командира роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 капітана ОСОБА_2 .
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - це період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Водночас, вирішуючи питання про накладення на ОСОБА_4 адміністративного стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, суддя керується вимогами ст. ст. 23, 33 КУпАП, в силу яких адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, поваги до правил співжиття, в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами, а також враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Згідно з принципом верховенства права однією з підвалин демократичного суспільства, який закріплений в усіх статтях Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, при розгляді справи та призначенні стягнення потрібно досягти справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи, щоб під час відповідного втручання був дотриманий принцип законності і воно не було свавільним, тобто стягнення повинне бути пропорційним, воно має відповідати тяжкості скоєного правопорушення, а також його наслідкам («Ismayilov v. Росії» № 30352/03, пункт 38, рішення від 6 листопада 2008 року, «Gyrlyan v. Росії» № 35943/15, пункт 28 рішення від 9 жовтня 2018 року, «Садоха проти України» № 77508/11, пункт 31, рішення від 11 липня 2019 року).
Відповідно до вимог ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого правопорушення орган, посадова особа, уповноважені вирішувати справу, можуть звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Враховуючи вказане, беручи до уваги особу порушника, відсутність доказів притягнення останнього раніше до відповідальності за аналогічні правопорушення, ступінь його вини, його майновий стан, щире каяття, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, приходжу висновку, що ОСОБА_1 можливо звільнити від адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 173-20 КУпАП за малозначністю, оголосивши йому усне зауваження, а провадження у справі закрити, що буде достатнім для забезпечення виховного впливу та запобігання вчиненню нових правопорушень.
Оскільки суд закриває провадження по справі та не накладає адміністративного стягнення, судовий збір не стягується.
Керуючись ст.ст. 22, 283, 284 КУпАП, суддя
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.173-20 КУпАП, та звільнити його від адміністративної відповідальності на підставі ст. 22 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 3 ст.173-20 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Гощанський районний суд Рівненської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Д.В. Пацко