Справа № 128/2759/23
Іменем України
20 липня 2023 року м. Вінниця
Вінницький районний суд Вінницької області у складі головуючого судді - Фанда О.А., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли з Відділу поліції № 5 Вінницького районного управління поліції ГУНП України у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 ,
- за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ №836780 від 17 липня 2023 року ОСОБА_1 10 липня 2023 року о 00-15 годині, знаходячись за адресою: АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру стосовно своєї матері ОСОБА_2 , яке виразилося у сварці та висловлюванні нецензурною лайкою, чим могла бути завдана шкода психічному здоров'ю потерпілої, за що передбачена відповідальність ч. 2 ст.173-2 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про необхідність повернення протоколу про адміністративне правопорушення для належного оформлення органу, який його склав, з наступних підстав.
Згідно з ч.2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП, завданням судді при розгляді справ про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я та по батькові особу, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягується до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення), місце, час вчинення і суть правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Протокол про адміністративне правопорушення складений за ч. 2 ст. 173-2 КУпАП, яка передбачає відповідальність за повторне вчинення протягом року адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Однак доказів повторного вчинення ОСОБА_1 протягом року адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 173-2 КУпАП до матеріалів справи не додано.
Тобто, єдиною підставою для кваліфікації дій особи за ч.2 ст.173-2 КУпАП є наявність постанови судді про визнання особи винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, яка набрала законної сили.
До протоколу про адміністративне правопорушення не надано доказів (належним чином завіреної копії постанови суду) про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Чинне адміністративне законодавство не передбачає можливості органу, який розглядає адміністративну справу, самостійно визначати правову кваліфікацію складу вчиненого правопорушення (перекваліфіковувати склад правопорушення, обирати частину статті), а також такий орган не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення.
За відсутності вказаних даних суд позбавлений можливості вирішити питання щодо наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.173-2 КУпАП.
Згідно роз'яснень, викладених в п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України №14 від 23 грудня 2005 року, якщо протокол про адміністративне правопорушення складено без додержання вимог ст.256 КУпАП, вказаний протокол вмотивованою постановою судді має бути повернений відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
В зв'язку з наведеним, суд вважає за необхідне вказаний вище протокол про адміністративне правопорушення разом з доданими до нього документами повернути до відділу поліції №5 Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області Національної поліції України для належного оформлення.
На підставі наведеного, керуючись ст. 256 КУпАП ,-
Протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.173-2 КУпАП, складений стосовно ОСОБА_1 , разом з доданими до нього документами - повернути до відділу поліції №5 Вінницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області Національної поліції України для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя - О. А. Фанда