Постанова від 20.07.2023 по справі 368/1525/19

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

справа №368/1525/19 Головуючий у І інстанції - Кириченко В.І.

апеляційне провадження №22-ц/824/1598/2023 Доповідач у ІІ інстанції - Гуль В.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2023 року Київський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

Головуючого Гуля В.В.,

суддів Матвієнко Ю.О., Мельника Я.С.

розглянувши в порядку письмового провадження цивільну справу за апеляційною скаргою позивача ОСОБА_1 на рішення Кагарлицького районного суду Київської області від 10 вересня 2020 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Київоблгаз Збут», Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» про зобов'язання здійснити перерахунок заборгованості та зняти заборгованість за спожитий газ, зобов'язання повернути лічильник газу та замінити встановлений лічильник обліку газу на новий,-

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2019 року ОСОБА_1 звернувся в суд до ТОВ «Київоблгаз Збут», АТ «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз»з указаним позовом, в якому просив зобов'язати Кагарлицьку філію по експлуатації газового господарства АТ «Київоблгаз» та АТ «Київоблгаз» здійснити перерахунок заборгованості ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 з урахування показників лічильника 32 970,00 м.куб. та зняти заборгованість за газ в сумі 8 718,55 грн; зобов'язати Кагарлицьку філію по експлуатації газового господарства АТ «Київоблгаз» та АТ «Київоблгаз» повернути ОСОБА_1 лічильник обліку газу РЛ Ямп. зав. №213544; зобов'язати відповідачів замінити встановлений лічильник обліку газу Візар зав. №0012245 та встановити придбаний ОСОБА_1 новий лічильник обліку газу.

В обґрунтування позову зазначав, що він зобов'язаний здійснювати зняття та передачу показників лічильника спожитого газу, а АТ «Київоблгаз», у свою чергу, зобов'язано здійснювати повірку лічильника та перевіряти його справність.

05 березня 2018 року позивач передав показники лічильника спожитого газу, а саме 32 970,00 м.куб. Після останнього зняття показників лічильника позивач помітив, що лічильник працює не так як звичайно, навіть тоді коли газ не використовувався, обліковий механізм лічильника крутився та нараховував показники кубометрів газу.

Вказав, що 07 березня 2018 року зателефонував на номер НОМЕР_1 та повідомив про несправність лічильника. На телефонний дзвінок йому повідомили, що найближчим часом йому зателефонують та направлять працівника для перевірки.

Представники АТ «Київоблгаз» прибули 15 березня 2019 року, тобто лише через 8 днів та зняли лічильник для перевірки та проведення експертизи. За час несправності обліковий механізм лічильника постійно крутився та нарахував показники більші, ніж позивачем було передано 05 березня 2018 року.

Після зняття лічильника та направлення його не експертизу Кагарлицькою філією по експлуатації газового господарства АТ «Київоблгаз» було виставлено рахунок на оплату спожитого газу в розмірі 512,63 м.куб. на загальну суму 8 718,55 гривень, з яким позивач не погоджується, оскільки останній не втручався в газову мережу, в роботу газового обладнання та лічильника газу. Факт того, що він належним чином виконував всі зобов'язання, пов'язані з використанням природного газу в побуті та покладені на нього законом та/або договором, був підключений до системи газопостачання у встановленому порядку на підставі відповідного проекту, сплачував належним чином кошти за поставлений та розподілений йому для побутових цілей природний газ ніким не оспорюються.

Зауважував, що цілком логічним та таким, що узгоджується з обставинами справи є той факт, що поломка газового лічильника за незалежних від позивача причин є обставиною, яка перешкодила використанню споживачем природного газу за цільовим призначенням (для опалення житлового будинку). Саме позивач повідомив відповідача про ситуацію, що склалася, про що свідчить інформація про телефонний дзвінок 07 березня 2018 року.

Посилався на те, що відповідно до акту 924е експертизи лічильника газу від 03.04.2019 р. результати повірки: Не працює відліковий механізм. Визначити метрологічні характеристики неможливо. Висновки комісії: Лічильник повернуто в ФЕГГ для передачі абоненту.

Крім того зазначав про те, що представником Кагарлицької філії по експлуатації газового господарства АТ «Київоблгаз» було здійснено заміну лічильника обліку газу на Візар зав. №0012245 у його відсутність та встановлено лічильник неналежної якості і не повернуто лічильник, який направлявся на експертизу.

На підставі викладеного позовні вимоги просив задовольнити у повному обсязі.

Рішенням Кагарлицького районного суду Київської області від 10 вересня 2020 року позов задоволено частково.

Зобов'язано АТ «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» повернути ОСОБА_1 лічильник обліку газу РЛ Ямп. зав. №213544.

В решті позову, а саме: здійснити перерахунок заборгованості та зняти заборгованість за спожитий газ, замінити встановлений лічильник обліку газу на новий - відмовлено.

Стягнуто з АТ «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз» на користь держави судовий збір у розмірі 768,40 грн.

Не погоджуючись з указаним рішенням позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на незаконність та необґрунтованість рішення в частині незадоволених позовних вимог, просив його скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову у повному обсязі.

Вказує на те, що позивачем не було здійснено жодного втручання у роботу лічильника та інших умисних дій, які б мали наслідком без облікове використання газу.

Посилаючись на те, що законодавець в Кодексі газорозподільних систем звільнив від санкцій добросовісних споживачів газу, які добровільно, своєчасно, самостійно повідомили про виявлене ними порушення роботи лічильника газу Оператору ГРМ, зауважує, що він своєчасно (до самостійного виявлення відповідачем) повідомив про пошкодження роботи лічильника.

Відповідачі не скористалися своїм процесуальним правом на подання відзиву на апеляційну скаргу, заперечень щодо змісту та вимог апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції не направили.

Відповідно до частини першої статті 368 ЦПК України справа розглядається судом апеляційної інстанції за правилами, встановленими для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, з особливостями, встановленими главою І розділу V ЦПК України.

За змістом частини першої статті 369 ЦПК України, апеляційні скарги на рішення суду у справах з ціною позову менше ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, крім тих, які не підлягають розгляду в порядку спрощеного позовного провадження, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.

Згідно частини тринадцятої статті 7 ЦПК України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Враховуючи вищевикладене, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, без повідомлення учасників справи.

Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд уважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Частиною 1 статті 367 ЦПК України визначено, що суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги

Зі змісту апеляційної скарги вбачається, що позивач оскаржує рішення Кагарлицького районного суду Київської області від 10 вересня 2020 року в частині незадоволених позовних вимог, а саме: зобов'язання здійснити перерахунок заборгованості та зняти заборгованість за спожитий газ, зобов'язання замінити встановлений лічильник обліку газу на новий, а тому в іншій частині рішення апеляційним судом не перевіряється.

Відмовляючи у задоволенні позову в указаній частині суд першої інстанції, провівши математичний розрахунок об'єму спожитого позивачем газу згідно відомостей про його фінансовий стан, виходив з того, що при здійсненні перерахунку позивачу слід було б сплатити за спожитий природний газ за період з 15 вересня 2017 року по 15 березня 2018 року за 1 498,72 метрів кубічних по ціні 6,9579 грн за 1 метр кубічний. При цьому, на даний час позивачу фактично визначено спожитого газу по ціні 6,9579 грн за 1 метр кубічний за вказаний період за 1 235,88 метрів кубічних, з яких за 14 днів березня 2018 року - 512,68 кубічних метри. Вказані об'єми газу підтверджуються довідкою про фінансовий стан позивача.

Позивач бажає встановити свій лічильник обліку газу взамін встановленого і має на це право за умови розроблення відповідної проектної документації за власний рахунок , що ним не зроблено.

Висновок суду відповідає обставинам справи та ґрунтується на вимогах закону.

Судом установлено, що 15 березня 2018 року працівниками AT «Київоблгаз» за адресою: АДРЕСА_1, о/p НОМЕР_2 , відкритим на ОСОБА_2 , було знято лічильник газу PЛ 2,5 зав. № 213544 для проведення експертизи і поставлено інший з підмінного фонду.

Ці обставини підтверджуються актом демонтажу, актом про порушення, протоколом направлення ЗВТ на експертизу від 15 березня 2018 року.

Актом експертизи лічильника газу № 924е від 03 квітня 2018 року встановлено, що лічильник газу РЛ Ямп., зав. № 213544 з показами 33 482,68 куб.м, дата виготовлення 01 січня 2004 року, виробник ВАТ «Ямпільський приладобудівний завод», що належить ОСОБА_2 , о/р НОМЕР_2, втручання не виявлено та відповідно до довідки № Д50/М від 04 квітня 2018 року про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, лічильник газу G2,5РЛ зав. №213544, виробник ВАТ «Ямпільський приладобудівний завод» 2004 рік при пропусканні повітря через лічильник з об'ємною витратою від Qпот до Qmax покази відлікового пристрою не зростають. Тобто, покази лічильника, які були при знятті 33 482 куб.м, після повірки та пропускання повітря не змінились. Даний факт підтверджується довідкою №Д50/М 924е 18 від 04 квітня 2018 року, актом №924е від 03 квітня 2018 року, актом демонтажу лічильника газу № (о/р) 080080046 від 15 березня 2018 року, актом про порушення №974 від 15 березня 2018 року.

01 жовтня 2019 року на звернення ОСОБА_1 до АТ «Київоблгаз» щодо обсягів спожитого природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , була надана відповідь начальником управління клієнтського сервісу АТ «Київоблгаз» П'яткіною О.В., в якій чітко розписано витрати природного газу за цією адресою за період з 01 березня 2018 року по 14 березня 2018 року.

З серпня 2017 року по березень 2018 року представники Оператора ГРС не могли зняти фактичні показники лічильника газу за адресою: АДРЕСА_1. - НОМЕР_2 , споживач ОСОБА_2 , що підтверджується службовими записками слюсаря ОСОБА_3 . За цей період всі показники лічильника газу подавались через контакт-центр побутовим споживачем самостійно і перевірити фактичне споживання газу не було можливим.

Відносини між газопостачальними організаціями та громадянами - споживачами газу регламентуються «Правилами постачання природного газу», затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року №2496 та Кодексом газорозподільних систем, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року №2494.

Відповідач є оператором ГРМ, що здійснює діяльність з розподілу природного газу в рамках Кодексу газорозподільних систем, отриманої ліцензії та діючого законодавства України.

Позивач є побутовим споживачем газу, який несе передбачену діючим законодавством відповідальність за свої дії.

Підставами для постачання природного газу побутовому споживачу є:

- наявність у побутового споживача договору розподілу природного газу, укладеного з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого підключений об'єкт споживача, та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального ЕІС-коду як суб'єкту ринку природного газу;

- постачання природного газу відбулось в результаті господарсько-правових відносин.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 успадкував 1/6 частку майна ОСОБА_2 , а саме: житловий будинок в АДРЕСА_1 , з якою укладався договір на газопостачання і з якою проживав позивач постійно з 2013 року за вказаною адресою, що підтверджується довідкою сільської ради та свідоцтвом про право на спадщину за законом.

Кодексом газорозподільних систем визначено взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.

Положенням частини першої, четвертої статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.

Відповідно до положень пункту 1 глави 9 розділу X Кодексу суміжні суб'єкти ринку природного газу (на час виникнення спірних правовідносин), зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових, зокрема, щодо працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання; ) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу.

Оператор ГРМ повинен здійснювати контрольний огляд вузла обліку у строки, визначені цим Кодексом.

Пунктом 4 глави 6 розділу 10 Кодексу газорозподільних систем за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.

Керуючись пунктом 5 Глави 5 розділу III Оператор ГРМ має право безперешкодного та безкоштовного доступу до земельних ділянок та інших об'єктів всіх форм власності, на яких розташована газорозподільна система, для виконання службових обов'язків, передбачених законодавством.

Для належного виконання Оператором ГРМ функцій щодо забезпечення гарантованого рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску газу, запобігання можливим витокам газу та недопущення аварійних ситуацій споживач зобов'язаний забезпечити доступ на власні об'єкти представникам Оператора ГРМ за їх службовими посвідченнями для виконання службових обов'язків, зокрема, для:

- перевірки, локалізації і ліквідації витоків газу та аварійних ситуацій;

- перевірки, повірки та/або експертизи комерційного вузла обліку (лічильника газу), а також перевірки показань лічильників газу;

- виконання робіт з припинення та відновлення газопостачання.

Порядок періодичної повірки ЗВТ по об'єктах побутових споживачів (населенню) регламентується главою 8 розділу X Кодексу.

Відповідно до пункту 7 Глави 8 розділу X до демонтажу лічильника газу на періодичну повірку або до/під час його періодичної повірки на місці встановлення Оператор ГРМ має право проводити контрольний огляд вузла обліку та/або його перевірку в порядку, визначеному главою 9 цього розділу, а також ініціювати проведення експертизи або експертної чи позачергової повірки лічильника газу в порядку, визначеному главою 10 або 11 цього розділу. У такому разі споживач зобов'язаний забезпечити представникам Оператора ГРМ (разом з їх засобами і матеріалами) відповідний доступ до лічильника газу.

Згідно пункту 2.1 Розділу 9 Глави X Кодексу ГРМ. Перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом. У разі якщо перевірку ініціює сторона, на території якої знаходиться комерційний ВОГ, або якщо комерційний ВОГ знаходиться на території, яка не забезпечена наявністю представників суміжного суб'єкта природного газу (споживача), сторона, яка ініціює перевірку, повинна не пізніше ніж за дві доби до перевірки (вихідні та святкові дні не враховуються) письмово повідомити суміжного суб'єкта ринку природного газу про дату і час проведення перевірки та про необхідність забезпечити доступ на територію, де встановлений комерційний ВОГ, та/або бути присутнім при перевірці комерційного ВОГ.

Як визначено в абзаці 16 пункту 4 Розділу 1 Глави 1 Кодексу ГРМ контрольний огляд вузла обліку виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності ЗВТ (корпусу, скла, кріплення, з'єднання тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показань ЗВТ, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та/або ЗВТ/лічильника газу.

Згідно пункту 6 Розділу 9 Глави X Кодексу ГРМ за підсумками перевірки комерційного ВОГ та за умови відсутності зауважень представник Оператора ГРМ на місці перевірки повинен скласти відповідний акт обстеження/акт контрольного огляду вузла обліку (по одному екземпляру для кожної сторони), що має бути підписаний споживачем (суміжним суб'єктом ринку природного газу).

Пунктом 7 Розділу 9 Глави X Кодексу ГРМ передбачено, що уразі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: пошкодження пломб; пошкодження ЗВТ (лічильника газу); наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.

Відповідно до розділу Х глави 6 Кодексу газорозподільних систем передбачено: п.6. У разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.

Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:

1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо;

2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу;

3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ;

4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення;

5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів;

6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.

Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.

До відновлення роботи комерційного ВОГ або його складових в нормальному режимі за бажанням споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути припинено газопостачання на його об'єкт.

Таким чином, Актом експертизи лічильника газу №924е від 03 квітня 2018 року та довідкою №Д50/М від 04 квітня 2018 року про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки підтверджується позаштатний режим роботи лічильника газу у вигляді відсутності зміни показань лічильника газу при фактичній витраті (споживанні) природного газу.

Позивач поінформував Оператора ГРМ 07 березня 2018 року по телефону на номер НОМЕР_1 про позаштатний режим роботи лічильника газу шляхом зміни показань лічильника газу і обліку споживання при відсутності фактичного споживання природного газу та зміни показань лічильника газу в більшу сторону, ніж фактично спожито природного газу, що підтверджується заявами позивача на адресу Кагарлицького відділення ПАТ « Київоблгаз» від 12 грудня 2018 року, на адресу начальника Кагарлицького ТВР ТОВ «Київоблгаз Збут» від 07 серпня 2019 року, на адресу голови ПАТ «Київоблгаз» від 06 вересня 2019 року,.

Відповідно до пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем передбачено, що до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некорректно.

Згідно пункту 8 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення Оператором ГРМ позаштатного режиму роботи лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об'єму спожитого природного газу здійснюється залежно від середньомісячного (середньодобового) обсягу споживання природного газу за аналогічний період (опалювальний або міжопалювальний) попереднього року або фактичний період споживання (опалювальний або міжопалювальний), якщо він становить менше шести місяців за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

У разі своєчасного (до виявлення порушення представником Оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем Оператора ГРМ про позаштатний режим роботи лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу процедура, передбачена абзацом другим цього пункту, не застосовується, а визначення об'єму спожитого природного газу здійснюється залежно від середньомісячного (середньодобового) обсягу споживання природного газу за аналогічний період (опалювальний або міжопалювальний) попереднього року або фактичний період споживання (опалювальний або міжопалювальний), якщо він становить менше шести місяців за період з дня письмового повідомлення споживачем Оператора ГРМ про позаштатний режим роботи лічильника газу та з урахуванням строку на його усунення.

З матеріалів справи вбачається та судом першої інстанції встановлено, що фактично Оператором ГРМ виявлено позаштатний режим роботи лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується та відсутність несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу. Внаслідок вказаних обставин споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу і визначення об'єму спожитого природного газу здійснюється залежно від середньомісячного (середньодобового) обсягу споживання природного газу за аналогічний період попереднього року за період останніх 6 місяців до 07 березня 2018 року, оскільки контрольного зняття показань лічильника не було більше 6 місяців до 07 березня 2018 року.

Споживачу перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу відповідно до вказаних вимог не здійснювався, витрати природного газу за розрахунковий період до 15 березня 2018 року визначалися за даними побутового лічильника газу марки «ЕГЛ», типорозміру G-2,5, заводський №213544, 2004 року випуску та визначено обсяг спожитого газу за період з 01 березня 2018 року по 14 березня 2018 року у розмірі 512,68 кубічних метри, виходячи з наданих позивачем 28 лютого 2018 року через контакт-центр показників лічильника на рівні 32 970 кубічних метрів та зафіксованих показників лічильника газу на час демонтажу лічильника на рівні 33 482,68 кубічних метри, що підтверджується повідомленням позивачу від 01 жовтня 2019 року начальника управління клієнтського сервісу Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Київоблгаз».

Згідно довідки про фінансовий стан (а.с. 53) всього позивач спожив за березень 2018 року 662,37 кубічних метри природного газу по ціні 6,9579 грн і йому було нараховано до сплати 4 608,70 грн, з них 512,68 кубічних метри природного газу по ціні 6,9579 грн коштує 3 567,18 грн.

Позивач не сплатив вказану суму, маючи борг за попередні періоди у розмірі 2 195,63 грн.

Отже, станом на 01 квітня 2018 року позивач мав сплати з урахуванням боргу за попередні періоди 6 804,34 грн.

Позивач отримав рахунок від 13 листопада 2019 року про оплату за спожитий газ за жовтень 2019 року, в якій вказано про наявність заборгованості станом на 01 жовтня 2019 року у розмірі 8 718,56 грн, що також підтверджується даними рахунку про фінансовий стан.

Судом першої інстанції проведено розрахунок об'єму спожитого позивачем газу згідно відомостей про його фінансовий стан.

Таким чином, при здійсненні перерахунку позивачу слід було б сплатити за спожитий природний газ за період з 15 вересня 2017 року по 15 березня 2018 року за 1 498,72 метрів кубічних по ціні 6,9579 грн за 1 метр кубічний. При цьому, на даний час позивачу фактично визначено спожитого газу по ціні 6,9579 грн за 1 метр кубічний за вказаний період за 1 235,88 метрів кубічних, з яких за 14 днів березня 2018 року - 512,68 кубічних метри. Вказані об'єми газу підтверджуються довідкою про фінансовий стан позивача.

З огляду на викладені обставини та обґрунтований розрахунок місцевого суду щодо об'ємів спожитого позивачем газу, враховуючи норми пункту 8 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що визначенням обсягу спожитого газу за період з 01 березня 2018 року по 14 березня 2018 року у розмірі 512,68 кубічних метри вартістю 3 567,18 грн не порушуються права позивача, оскільки при здійсненні перерахунку розподіленого (спожитого) об'єму природного газу та визначення об'єму спожитого природного газу розмір заборгованості у позивача станом на 01 квітня 2018 року був би більший.

Відповідно до розділу Х глави 2 Кодексу газорозподільних систем передбачено, що на підставі технічних умов приєднання чи на реконструкцію вузла обліку (об'єкта споживача) розробляється проектна документація в частині організації комерційного вузла обліку (комерційного ВОГ) в порядку, встановленому законодавством у сфері містобудування, та з урахуванням вимог цієї глави.

Отже, позивач має право встановити свій лічильник обліку газу взамін встановленого за умови розроблення відповідної проектної документації за власний рахунок, що ним не зроблено, про що обґрунтовано зазначено судом першої інстанції.

Враховуючи вищезазначене, судом першої інстанції правомірно відмовлено у задоволенні вимог ОСОБА_1 про зобов'язання відповідачів здійснити перерахунок заборгованості, зняти заборгованість за спожитий газ та зобов'язання замінити встановлений лічильник обліку газу на новий.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують та є фактично повторенням доводів позовної заяви, яким суд у своєму рішенні дав належну правову оцінку, а отже такі доводи не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції, оскільки по своїй суті зводяться до незгоди з висновками суду щодо встановлення обставин справи, містять посилання на факти, що були предметом дослідження й оцінки судом першої інстанції, який їх спростував.

Отже, аргументи апеляційної скарги відхиляються колегією суддів, оскільки зводяться до власного тлумачення апелянтом норм законодавства, спростовуються матеріалами справи й не можуть бути підставою для скасування оскаржуваного судового рішення.

З урахуванням наведеного, колегія дійшла висновку, що місцевий суд повно, всебічно та об'єктивно дослідив обставини справи, зібраним доказам дав вірну правову оцінку й ухвалив рішення, що відповідає вимогам закону.

Згідно статті 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Рішення суду постановлено з дотриманням норм процесуального права, а тому підстав для його скасування колегія суддів не вбачає.

Викладене дає підстави для висновку, що апеляційна скарга є необґрунтованою, у зв'язку з чим підлягає залишенню без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.

Керуючись статтями 367, 368, 374, 375, 381, 382, 384 ЦПК України, Київський апеляційний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу позивача ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Кагарлицького районного суду Київської області від 10 вересня 2020 року - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів до Верховного Суду шляхом подачі касаційної скарги до цього суду.

Головуючий В.В. Гуль

Судді Ю.О. Матвієнко

Я.С. Мельник