Постанова від 20.07.2023 по справі 420/1715/23

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2023 р.м. ОдесаСправа № 420/1715/23

Перша інстанція: суддя Попов В.Ф.,

повний текст судового рішення

складено 04.04.2023, м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

судді-доповідача: Димерлія О.О.,

суддів: Крусяна А.В., Танасогло Т.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.04.2023 у справі №420/1715/23 за позовом ОСОБА_1 до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії

УСТАНОВИВ:

31.01.2023 ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою, у якій просив суд:

- визнати протиправними дії Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 14.08.2020 для його перерахунку пенсії;

- зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 14.08.2020 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-II “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, які розраховані шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до вказаної постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.09.2020 пенсії ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач вказував про те, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу повинні визначатися шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року) на відповідний тарифний коефіцієнт у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 04.04.2023 у справі №420/1715/23 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено повністю.

Визнано протиправними дії Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 14.08.2020 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку його пенсії.

Зобов'язано Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 14.08.2020 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку його пенсії.

Приймаючи вищеозначене рішення суд першої інстанції виходив із того, що розрахунковою величиною для визначення грошового забезпечення є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01 січня календарного року, а не 01.01.2018. Окружним адміністративним судом установлено, що у межах спірних правовідносин прожитковий мінімум збільшився, а тому виникли підстави для перерахунку пенсії позивача.

Не погодившись із рішенням окружного адміністративного суду Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки подано апеляційну скаргу, в якій з поисланням на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків обсиавинам справи, порушення норм матеріального права, відповідачем викладено прохання скасувати оскаржуваний судовий акт із прийняттям нового судового рішення про відмову в задоволенні позових вимог.

В обґрунтування апеляційної скарги Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки зазначено, що в даному випадку позивач фактично не погоджується та уважає невірним розмір грошового забезпечення, який було застосовано ГУ ПФУ в Одеській області під час призначення пенсії. Як наголошує скаржник, призначаючи пенсію ГУ ПФУ в Одеській області взято до уваги розмір грошового забезпечення, який зазначено в грошовому атестаті від 13.08.2020 №3325 та довідці від 13.08.2020 №3326, які складено Квартирно-експлуатаційним відділом м.Одеси (за місцем перебування позивача на грошовому забезпеченні). З урахуванням наведеного, ОСОБА_1 безпідставно пред'явлено позовні вимоги до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Крім того, на думку відповідача, до спірних правовідносин не підлягають застосуванню положення постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», оскільки пенсію позивачу призначено після 01.03.2018. До того ж, після призначення ОСОБА_1 пенсії його розмір грошового забезпечення не збільшувався, відповідного списку осіб із прізвищем позивача від органу Пенсійного фонду до уповноваженого органу не надходило.

В силу приписів пунктів 1, 3 частини 1 статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними матеріалами.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, у системному зв'язку із положеннями чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга відповідача підлягає частковому задоволенню, з урахуванням такого.

Зокрема, колегією суддів установлено, що відповідно до наказу директора Департаменту кадрової політики Міністерства оборони України (по особовому складу) від 10.06.2020 №93 ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас за підпунктом «а» пункту 2 частини 5 статті 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Наказом начальника Південного територіального управління внутрішнього аудиту (по стройовій частині) від 24.07.2020 №170, ОСОБА_1 з 13.08.2020 виключено зі списків особового складу Південного територіального управління внутрішнього аудиту та всіх видів забезпечення.

07.09.2020 ОСОБА_1 подано заяву про призначення пенсії за вислугу років.

З матеріалів справи убачається, що 11.09.2020 Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки сформовано та направлено до ГУ ПФУ в Одеській області подання №101058 про призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років.

До вказаного подання було додано грошовий атестат Квартирно-експлуатаційного відділу м.Одеси від 13.08.2020 №3325 та довідку Квартирно-експлуатаційного відділу м.Одеси від 13.08.2020 №3326 про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» і абзацу 8 пукту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 (зі змінами).

Згідно із грошовим атестатом від 13.08.2020 №3325 та довідкою від 13.08.2020 №3326, Квартирно-експлуатаційним відділом м. Одеси було визначено посадовий оклад ОСОБА_1 у розмірі 7190грн., оклад за військове звання у розмірі 1410грн., надбавку за вислугу років у розмірі 1803,23грн. Щомісячні додаткові види грошового забезпечення: надбавка за особливості проходження служби в розмірі 4327,74грн., надбавка за роботу з таємними документами у розмірі 452,27грн., премія в розмірі 1055,31грн.

З урахуванням відомостей зазначених у грошовому атестаті від 13.08.2020 №3325 та довідці від 13.08.2020 №3326, які складено Квартирно-експлуатаційним відділом м. Одеси, ГУ ПФУ в Одеській області визначено грошове забезпечення та обчислено пенсію позивачу при її призначенні.

Не погодившись із розміром грошового забезпечення, яке органом Пенсійного фонду було враховано під час призначення пенсії, позивач звернувся до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою від 22.11.2022 щодо виготовлення та надання до ГУ ПФУ в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення станом на 14.08.2020 із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, розрахованих шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2020.

За наслідками розгляду означеного звернення позивача, Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки на ім'я ОСОБА_2 надіслано лист від 22.12.2022 №943/13179, яким адресата повідомлено, що підстав для складання та направлення до ГУ ПФУ в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення немає, оскільки списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з прізвищем ОСОБА_1 від органу Пенсійного фонду не надходило.

Не погодившись із такою відповіддю позивач за захистом прав, свобод та охоронюваних законом інтересів звернувся до суду з даною позовною заявою.

Здійснюючи апеляційний перегляд справи в межах доводів апеляційної скарги колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яким держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно із частиною 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно із частинами першою, другою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», визначено Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Аналіз наведених вище норм права свідчить про те, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за положеннями Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення, на підставі рішення Кабінету Міністрів України, для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

Частиною четвертою статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (набрала чинності 01.03.2018).

Означеним рішенням Уряду затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» визначено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (в первинній редакції на дату прийняття) було передбачено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Додатки 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» містять примітки, відповідно до яких, зокрема, посадові оклади за розрядами тарифної сітки та оклади за військовим (спеціальним) званням визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.

21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 6 якої внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з урахуванням яких пункт 4 вказаного підзаконного нормативно-правового акту викладено в такій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».

Отже, станом на 01.03.2018 пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» визначав, що при обчисленні розмірів посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу використовується такий показник як розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року.

У подальшому, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Тобто, відновлено дію пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” у первісній редакції.

Колегія суддів зазначає, що згідно із статтею 6 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» базовим державним соціальним стандартом є прожитковий мінімум, встановлений законом, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров'я та освіти.

Отже, апеляційний суд зазначає про правильність доводів позивача стосовно того, що розрахунковою величиною для визначення грошового забезпечення є прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 01 січня календарного року.

Суд апеляційної інстанції вказує, що звертаючись до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою від 22.11.2022 ОСОБА_1 саме із означеним пов'язував наявність підстав для виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення з метою подальшого здійснення перерахунку пенсії.

Однак, відмовляючи у виготовленні відповідної довідки (лист від 22.12.2022 №943/13179) Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки зазначено про ненадходження від органу Пенсійного фонду списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з прізвищем ОСОБА_1 .

В контексті такої відмови апеляційний суд зауважує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, є збільшення розміру грошового забезпечення діючих військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що може бути реалізовано двома шляхами:

(1) через централізований механізм повідомлень та інформувань територіального органу Пенсійного фонду України органами влади, у спосіб, визначений пунктами 1-3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1;

(2) за відповідною заявою пенсіонера та доданими до неї документами.

У даних спірних правовідносинах ОСОБА_1 намагається реалізувати своє право на перерахунок пенсії, зокрема, шляхом подання заяви та доданих до неї документів.

З урахуванням наведеного, колегія суддів відхиляє посилання Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про ненадходження від органу Пенсійного фонду списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з прізвищем ОСОБА_1 .

Отже, судом апеляційної інстанції з'ясовано, що заяву ОСОБА_1 щодо виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення від 22.11.2022 Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки по суті не розглянуто.

Лист Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 22.12.2022 №943/13179 не містить відповідей на поставлені у зверненні позивача питання.

Беручи до уваги наведене, апеляційний адміністративний суд уважає протиправною відмову Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, викладену в листі від 22.12.2022 №943/13179, щодо виготовлення та надіслання до ГУ ПФУ в Одеській області довідки про розмір грошового забезепчення ОСОБА_1 .

До розгляду Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки заяви позивача від 22.11.2022 та надання відповіді на поставлене у ній питання, суд апеляційної інстанції позбавлений можливості вирішити ініційований ОСОБА_1 спір.

Отже, беручи до уваги наведене, колегія суддів вказує про передчасність заявлених ОСОБА_1 позовних вимог.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, що виключає у подальшому можливість прийняття суб'єктом владних повноважень протиправних рішень, вчинення дії чи бездіяльності для оскарження яких позивачу необхідно буде повторно звертатись за захистом до суду.

З урахуванням наведеного, колегія суддів уважає за необхідне вийти за межі заявлених позовних вимог.

На думку апеляційного суду, справедливим та таким, що забезпечить ефективне відновлення порушених прав позивача, у даному випадку, є визнання протиправною відмови Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, викладеної в листі від 22.12.2022 №943/13179, щодо виготовлення та надання до ГУПФУ в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення та зобов'язання відповідача розглянути звернення ОСОБА_1 по суті.

При цьому, суд апеляційної інстанції відхиляє викладені відповідачем в апеляційній скарзі доводи відносно безпідставності пред'явлення ОСОБА_3 позовних вимог до Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оскільки відмова суб'єкта владних повноважень, викладена в листі від 22.12.2022 №943/13179, не полягала в тому, що грошовий атестат від 13.08.2020 №3325 та довідка від 13.08.2020 №3326 складено Квартирно-експлуатаційним відділом м.Одеси (за місцем перебування позивача на грошовому забезпеченні).

З аналогічних підстав колегія суддів уважає необґрунтованими посилання скаржника стосовно поширення на спірні правовідносини положень постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».

Відповідно до п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Згідно із практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено апеляційним судом у даній справі.

Межі перегляду судом апеляційної інстанції справи визначено статтею 308 КАС України, відповідно до частини 2 якої суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Згідно із п.2 ч.1 ст.315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

Статтею 317 КАС України передбачено, що підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.

Порушення норм процесуального права може бути підставою для скасування або зміни рішення, якщо це порушення призвело до неправильного вирішення справи.

Як установлено колегією суддів, викладені Одеським окружним адміністративним судом у рішенні від 04.04.2023 у справі №420/1715/23 висновки не відповідають обставинам справи, а тому такий судовий акт підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, апеляційний суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки задовльнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 04.04.2023 у справі №420/1715/23 скасувати.

Прийняти у справі нове судове рішення.

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, викладену в листі від 22.12.2022 №943/13179, щодо виготовлення та надіслання до ГУ ПФУ в Одеській області довідки про розмір грошового забезепчення ОСОБА_1 .

Зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки розглянути по суті заяву ОСОБА_1 від 22.11.2022 про виготовлення та направлення до ГУ ПФУ в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення з урахуванням наведених у даному судовому рішенні висновків.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з дати її підписання суддями та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня отримання сторонами копії судового рішення.

Суддя-доповідач О.О. Димерлій

Судді А.В. Крусян Т.М. Танасогло